ПИД, PGD\PGS - Предимплантационна диагностика на ембриони - тема 2

  • 20 947
  • 319
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 503
Здравейте! Може ли по запознатите да направите коментар на тези изследвания?

По принцип ми казаха, че с тези тризомии също може да се направи трансфер и има много живо родени деца..

Здравейте, виждаме два ембриона и двата са с мозайки - единият е с мозайки в три хромозоми - на 8ма липсва хромозома при 30 % от изследваните клетки, на 20та има екстра такава в 50 % и 21ва в 50 % -тризомия, която е рискова за Даун.

Другият ембрион е с тризомия в 10та хромозома - 40 %

Разбира се, че се раждат с тризомии, те са съвместими с живота, но предполагам, че вие не просто искате да родите, но и искате да родите здраво и нормално дете, което да живее достоен и самостоятелен живот, нали така.

Никой не може да ви гарантира на 100 % нищо за тези двата, освен да ви разкаже рисковете - тях и самичка може да ги видите в Гугъл като напишете хромозома еди кой си номер тризомия/монозомия. Същото се отнася и за еуплоидния по средата, вече обясних защо в предната дискусия за методологията на изследването, просто с него рискувате по-малко.

# 271
  • Мнения: 2 504
Juyii, то пишело %, ама без очила, така е 🤣
Номер 8 може да се трансферира. Той е с 40% мозаицизъм, но задължително пренатален тест + амниоцентеза! Има много голям шанс да се роди здраво детенце. Има едно условие, няма как да направите двоен трансфер.

# 272
  • Мнения: 138
Juyii и Kactus много благодаря за разяснението. Да абсолютно всеки иска да роди здраво детенце и затова исках да зная всички рискове, които са възможни то е ясно, че и с еуплоидния не е гаранция , че всичко ще се развие както трябва, но пак е някакво успокоение, че няма хромозомни грешки докато при другите два ако се наложи да ги използваме ще трябва да рискуваме, но за сега ще се надяваме еуплоидния да е нашия късмет и да успееме с него за да не се налага да правиме избор.

# 273
  • Мнения: 503
Juyii и Kactus много благодаря за разяснението. Да абсолютно всеки иска да роди здраво детенце и затова исках да зная всички рискове, които са възможни то е ясно, че и с еуплоидния не е гаранция , че всичко ще се развие както трябва, но пак е някакво успокоение, че няма хромозомни грешки докато при другите два ако се наложи да ги използваме ще трябва да рискуваме, но за сега ще се надяваме еуплоидния да е нашия късмет и да успееме с него за да не се налага да правиме избор.

От сърце ви го желая да не се налага! Успех!

# 274
  • Мнения: 2 504
Дидка, успех и от мен! От ❤️! ☺️

# 275
  • Мнения: 128
Здравейте, бих искала да попитам за мнение за този резултат
46,XN,-10(sM)(high) - небалансиран, selfcorect.
Изследването е правено в Надежда.
Висок ли е рискът за увреждане? Има ли потенциал в този ембрион? Имам два неуспешни трансфера с ембриони за самокорекция и един успешен с балансиран ембрион. Не знам дали да пробвам. Притеснявам се от напразни надежди и евентуални усложнения.
Благодаря

# 276
  • Мнения: 7
Здравейте!
Знаете ли за какъв период от време е готов резултатът от ПИД в Турция и има ли причина да не се трансферира повече от един здрав ембрион?
Благодаря!

# 277
  • Мнения: 503
Здравейте, бих искала да попитам за мнение за този резултат
46,XN,-10(sM)(high) - небалансиран, selfcorect.
Изследването е правено в Надежда.
Висок ли е рискът за увреждане? Има ли потенциал в този ембрион? Имам два неуспешни трансфера с ембриони за самокорекция и един успешен с балансиран ембрион. Не знам дали да пробвам. Притеснявам се от напразни надежди и евентуални усложнения.
Благодаря

Здравейте, ембрионът е сегментационна мозайка при висок процент от наблюдаваните клетки  - не е упоменат колко е той - при 10-та хромозома има монозомия, вероятно отсъстващи частици от хромозомата, тъй като все пак 46 X, N са посочили, което е пълен хромозомен набор, тоест вероятно са някакви делеции в самата хромозома.

Предвид, че е монозомия, която е несъвместима с живота, шансовете да не се имплантира изобщо са по-големи.

Няма как да кажем не, не пробвайте или да, пробвайте, много е индивудуално решението. Относно напразните надежди - нали затова е и това ПИД изследване, или поне това би трябвало да елиминира тези напразни надежди, въпреки че с тези мозайки нещата са в тъмния сектор.

# 278
  • Мнения: 89
Juyii, то пишело %, ама без очила, така е 🤣
Номер 8 може да се трансферира. Той е с 40% мозаицизъм, но задължително пренатален тест + амниоцентеза! Има много голям шанс да се роди здраво детенце. Има едно условие, няма как да направите двоен трансфер.
Аз миналата година имах ембрион със тризомия 8 не само , че направихме трансфер на него но и върнахме още един с него по настояване на Д-р Персенска.

# 279
  • Мнения: 2 504
eli.ilieva22, това за мен е непрофесионално...да връщаш здрав и такъв с мозайка. Така има риск и за двечките. Моят доктор ми обясни, че това не е редно и не е целта просто да се забременее, а да се роди здраво детенце.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 07:35 от Kactus

# 280
  • Мнения: 89
Да и според мен след като генетика ме предупреди , че не трябва. Но и Д-р Персенска първо каза не може и в деня на трансфера ми каза , че е решила и него да върне което доста ме изненада. Но тя често си сменяше мнението един пък казва едно следващия път друго

# 281
  • Мнения: 381
И аз имах подобна ситуация. Доктора ми беше казал, че може да върнем един с нисък мозаицизъм, заедно с неизследван. Генетикът каза че препоръчва самостоятелен трансфер на мозаечния. По-скоро бих послушала генетика, защото наистина трябва да се прави амниоцентеза, ако има бременност. Това е една допълнителна процедура, която може да се спести при единичен трансфер.

# 282
  • Мнения: 128
Здравейте, бих искала да попитам за мнение за този резултат
46,XN,-10(sM)(high) - небалансиран, selfcorect.
Изследването е правено в Надежда.
Висок ли е рискът за увреждане? Има ли потенциал в този ембрион? Имам два неуспешни трансфера с ембриони за самокорекция и един успешен с балансиран ембрион. Не знам дали да пробвам. Притеснявам се от напразни надежди и евентуални усложнения.
Благодаря

Здравейте, ембрионът е сегментационна мозайка при висок процент от наблюдаваните клетки  - не е упоменат колко е той - при 10-та хромозома има монозомия, вероятно отсъстващи частици от хромозомата, тъй като все пак 46 X, N са посочили, което е пълен хромозомен набор, тоест вероятно са някакви делеции в самата хромозома.

Предвид, че е монозомия, която е несъвместима с живота, шансовете да не се имплантира изобщо са по-големи.

Няма как да кажем не, не пробвайте или да, пробвайте, много е индивудуално решението. Относно напразните надежди - нали затова е и това ПИД изследване, или поне това би трябвало да елиминира тези напразни надежди, въпреки че с тези мозайки нещата са в тъмния сектор.

Благодаря много за отговора. Отговорили сте на всичките ми въпроси. Ще си дам няколко месеца почивка и ще решим окончателно.

# 283
  • Мнения: 3
Здравейте дами. Може ли някоя от вас да ми помогне с разчитане на резултати. Среща с лекаря след 2 седмици. До тогава бих искала да знам тези 2 небалансирани ембриона имат шанс. Благодаря ви!

# 284
  • Мнения: 138
Здравейте дами. Може ли някоя от вас да ми помогне с разчитане на резултати. Среща с лекаря след 2 седмици. До тогава бих искала да знам тези 2 небалансирани ембриона имат шанс. Благодаря ви!


Не съм супер запозната но ще се опитам да отговоря.
Човешкия ембрион съдържа общо 46 (23 двойки) хромозоми, т.е. при първият ви ембрион има 45 като липсващият е в 16-та хромозома - монозомия 16. В третият ембрион има монозомия 15 (вместо 2 има 1 хромозома в хромозомна двойка 15) и тризомия 22 (вместо 2 има 3 хромозоми в хромозомна двойка 22) което общо пак прави 46 хромозоми но с грешки в 15та и 22ра хромозомни двойки.

До колкото знам всички монозомии и тризомии не са съвместими с живота (изключение мисля са само синдром на Търнър, Даун, Едуардс). На моят ПИД имах 7 ембриона, всички с всевъзможни комбинации от монозомии и тризомии и не направихме трансфер а директно минах на следваща пункция. Лекарите (в Мемориал, Турция) ми казаха, че може да се опитаме да трансферираме такъв ако не намерим еуплоиден но в тяхната практика няма нито едно родено дете от такъв ембрион. Вие все пак имате едно нормално ембрионче което е супер. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт