Хормон на растежа

  • 19 063
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 41
Искам да попитам има ли тук родители на деца, на които им е слаган хормон на растежа?Как се чувстваше детето ?Има ли ефект от него?Изобщо ме интересува всичко за този хормон

# 1
  • Мнения: 5
Здравей

Моят син е на растежен хормон вече 3 години. Беше на 2г.6м, сега е на 5г.8м.
Получава инжекции Omnitrope и вече си е абсолютно в нормите. Не сме забелязали никакви промени в него, освен това, че порастна и е колкото връстниците си. Мускулчетата му заякнаха доста.
Ако има нещо, което те интересува, питай

# 2
  • Мнения: 6
Здравейте. Аз също се интересувам от тази тема.синът ми е на 5 г и 2 месеца и е 106см и 17 кг лека полека падна на 3 % на от скалата. На 4 години правихме изследване на соматомедин, който беше доста нисък 64 (19-175) и снимка на китката за костна възраст, която отговаряше на годините, което пък не е добре в случая. Сега преди 3-4 месеца пак изследвахме соматомедина и пак беше 65. Не сме правили пробата с растежният хормон все още.  Интересува ме в България лесно ли се минава на комисия за одобряване и отпускане на хормона или е трудно както и тук в Гърция ?

# 3
  • Мнения: 5
Моят син другата седмица е на контролен преглед, на който ходим през 4 месеца. Взимат му кръв и проверяват стойностите и в зависимост от това регулират дозата, ако е малко или много. До сега честно казано не са я променяли и всичко е окей.
Ние живеем в Дания и преди да започне хормоните трябваше да се направят няколко изследвания и след месец излезна резултатът и започнахме. Минахме на един курс с таткото как да поставяме инжекцията и това беше.
Тук всичко е безплатно и ние не плащаме дори една стотинка, нито за инжекцията/писалката, нито за ампули, нито за иглички...и слава Богу, защото е много скъпо.
Той в момента е около 118 см и 20 кг.
Но до миналата година си беше в размер 92...близо две години

# 4
  • Мнения: 6
Как открихте проблема при вас? 
  От България има ли майки с деца на тази терапия?

# 5
  • София
  • Мнения: 327
Моят син е с тотален дефицит на растежния хормон на лечение от ноември 2015г. Роден е с хипотрофия изостана към 3 тата си година.  Беше голяма мъка докато стигнем до изследвания и намерим правилния лекар. За 1 г 9 м. е пораснал 15 см и е качил 3,7 кг. Направих група във фейсбук - Деца на лечение с растежен хормон, заповядайте.  Имаме и група Деца с проблеми в растежа,  за тези които още се проследяват.
Не е имало странични ефекти,  само положителни. Повлия му страхотно на говора и тонуса, тъй като изоставаме в развитието си.

# 6
  • Мнения: 6
Как се казва групата? Бих искала да се присаединя към вас. Благодаря!

# 7
  • Мнения: 4 741
И аз се интересувам при кой лекар да отида на преглед и консултация? До колкото знам в България само в София и Варна са центровете където отпускат лечение с този хормон.
Синът ми е на 5 г. и 8 м. 105 см. и 15 кг. За последните 2-3 години много изостана. Има изоставане в костната възраст с 2 г.
Аз съм 162 см, баща му 182 см. Не е да сме от най- ниските. 

# 8
  • Мнения: 6
Йоко, мисля, че е по- добре костната възраст да е по- назад от реалната защото така детето има да навакса. Ако е по - голяма от възрастта на детето, тогава е май проблем. Без да те обеързвам с мнението си. Синът ми е точно, като вашият син, и възраст и ръст. И аз почнах да се притеснявам и да търся.  От кой град сте?

# 9
  • Мнения: 4 741
Доста е слабичък, има проблем с артикулацията и трудности в изговарянето на доста звуци.
Скрит текст:
От Сливен сме.

# 10
  • Мнения: 4 734
Само тази тема намерих и я отварям.Усещам, че след посещението ни при ендокринолог утре ще съм точно за тук,колкото да не ми се иска.Детето ми—вторият близнак.Момче,на 10 години.Ниско тегло застопорено от години ± 1 кг и ръст който за 6 години се е променил с 12 см.Все,си казвах децата са различни,не са по калъп обаче той просто е малък,а е 4 клас.По площадките децата мислят че е първи и го подиграват че.лъже.Много ми е притеснено,защото изобщо нямам идея какво предстои.И ми е едно такова горчиво,защото лекаритекоито ги виждат ,мерят,теглят все пак носят отговорност поне да забележат че има нещо извън нормите.Много съм притеснена,много.Някой ще.поговори ли с мен,моля

# 11
  • Мнения: 3 539
Моето дете също е дребно. Есента най-накрая и педиатърката се съгласи да направим консултация с ендокринолог, но я отложихме. Скоро ще я правим. Миналото лято по площадките я смятаха от детската градина, но пък тя ги изумяваше със знаенето на таблицата за умножение. Момичетата в нейния клас са три пъти по- големи от нея. А вие при кой ендокринолог ще ходите?

# 12
  • Мнения: 4 741
И моето дете е дребно, но е със заболяване на костите, макар в САЩ успешно да прилагат хормон на растежа, тук отказват. Той е 8 г., 19 кг., 117 см.

# 13
  • Мнения: 4 734
Ние сме от Бургас.На този етап ори единствения детски в града.Все си казвах,че момчетата са по назад в развитието си ,обаче....на почти 11 години,24 кг и 126 ръст...

# 14
  • Мнения: 4 734
Здравейте.Вече чакам резултатите от изследването.Това което зная е че с щитовидна,бъбреци и черен дроб—всичко е наред.Костната възраст е 8 години,при календарни почти 11.Генетичните ще станат ясни след месец.Това чакане ме смазва.Не разбирам нещо...Има ли.някаква пряка връзка между резултатите за растежния хормон и генетичнте изследвания?Обясниха ми,че след яснота по първите ше се вземе решение дали ще наблюдават още година детето или оше на пролет щени извикат за нови изследвания.

# 15
  • Мнения: 4 741
Предполагам ще търсят синдром,например Силвър- Ръсел. При него се изписва хормон на растежа.

# 16
  • Мнения: 3 539
Kasidy, аз нищо не разбирам. Но пък ми препоръчаха да отидем при Елисавета Стефанова. Гледах днес за часове, има за 10 март, но детето тогава има контролно по бел. Има часове за 30 март. Тогава ще ходим. Йоко, а вие при кой ендокринолог сте ходили?

# 17
  • Мнения: 4 741
При Йотова в Св. Марина гр. Варна, но спрямо мен и детето ми се държа грубо и непрофесионално. Други родители споделяха, че са доволни.
Преди години преглеждаше само платено 50 лв.

# 18
  • Мнения: 3 539
О, там е много далече за нас. Ние в София ще ходим, най-близо ни е.

# 19
  • Мнения: 4 741
Относително нещо е разстоянието. Ние пътувахме четири пъти до Белград, защото там беше най- добрият лекар в света, от който се нуждаеше детето ми. 800 км. в едната посока.

# 20
  • Мнения: 3 539
Така е, права си. На нас тази док. ни я похвалиха, пък да видим. Да пораснат дечицата! Ох, Йоко все се срещаме по теми с проблеми!А днес ми е криво, че едно 50 кг в класа на детето се захванало с моята буболечка, която още няма 20 и 1,20, пък и моето му било виновно, дето от раницата не можеш да видиш има ли дете, или е самоходеща раница.

# 21
  • Мнения: 4 741
Съдба ли е не знам... Толкова години и не мога да намеря отговор на въпроса "Защо?". Сигурно няма и да намеря.
В един момент се уморих от лекари и болници, но дълъг път има да извървим.
В една фб, за хора със заболяване като на синът ми, доста родители споделиха, че успешно се прилага лечение с хормона на растежа при децата им, а тук в БГ няма лекар, който да се ангажира. Не искат и това е.

И при нас е така. На 8 г. е 19 кг. и 119 см., няколко съученици го тормозят, но се радвам, че му е през .... и не му влияе на доброто в него, което му е в повечко.

# 22
  • Мнения: 4 734
И моето дете го тормозят в училище.Все го бутат,ритат му раницата.Принудих се да го уча да се отбранява, но той отказва.По цял ден акъла ми е в училището при него.
 Нас ни разпределиха при д—р Бояджиев,чета че е и генетик.Оня ден от притеснение забравих да му спомена,че на всичкито отгоре детето е и с асансьорни тестиси.Йоко,като те прочетох за синдрома на Силвър—Ръсел и взех да ровя да прочета.Какво ли ми трябваше.....

# 23
  • Мнения: 1 031
Съдба ли е не знам... Толкова години и не мога да намеря отговор на въпроса "Защо?". Сигурно няма и да намеря.
В един момент се уморих от лекари и болници, но дълъг път има да извървим.
В една фб, за хора със заболяване като на синът ми, доста родители споделиха, че успешно се прилага лечение с хормона на растежа при децата им, а тук в БГ няма лекар, който да се ангажира. Не искат и това е.
И при нас е така. На 8 г. е 19 кг. и 119 см., няколко съученици го тормозят, но се радвам, че му е през .... и не му влияе на доброто в него, което му е в повечко.
Аз имам вече голямо момче с проблеми в растежа. При него всички показатели бяха в норма с изключение на ръста. Голямото забавяне не получи между 1 и 2 г, тогава порасна само с 2 см. Ние го водихме на всякакви изследвания, но проблем не се откри. Явно не открихме нашия лекар, ендокриноложката, доцент и преподавател в МУ, след като прегледа пакета с изследвания каза, че ние не го храним и затова не расте. Angry  И понеже съм го завела на 6.7 г и като гледа показателите за 6 той е на долната граница, да го заведем като стане на 7 и бъде със сигурност под нея. Сега има по-големи възможности за прегледи и консултации, така че бъдете настоятелни.
Аз също съм се притеснявала, че ще има проблеми в училище, но беше точно обратното - съучениците му го обичаха много. Самият той има значителни успехи в спорта, учението и изкуствата, има самочувствие и се държи с достойнство. Казва, че ниският ръст не го притеснява

# 24
  • Мнения: 4 741
За съжаление при моето дете ниския ръст е последен проблем. Познавам доста мъже с нисък ръст, успели и без комплекси.

# 25
  • Мнения: 33
Здравейте и от мен. Видях че от дълго време никой не е споделял за проблем за липса на хормона на разтежа. Синът ми е на 10 г и е висок 123 см. Оказа се че е с дефицит на хормона на разтежа. С много настоявания от моя страна личната ни изпрати при ендокринолог. Попаднахме на правелния човек. Благодарение на нея открихме проблема за ниския му ръст и тегло. А не както всички повтаряха"Спокойно той ще порасне в побертета, и вия сте ниска".  Сега ни предстоят други процедури за причината за липса на хормона и след това терапия с хормона на разтежа. Не съм на ясно как стоят нещата но доколкото разбрах май  в София само се одобряват пациенти за хормона. Ако някой вече го е преминал можели да сподели.

# 26
  • София
  • Мнения: 327
Здравейте и от мен. Видях че от дълго време никой не е споделял за проблем за липса на хормона на разтежа. Синът ми е на 10 г и е висок 123 см. Оказа се че е с дефицит на хормона на разтежа. С много настоявания от моя страна личната ни изпрати при ендокринолог. Попаднахме на правелния човек. Благодарение на нея открихме проблема за ниския му ръст и тегло. А не както всички повтаряха"Спокойно той ще порасне в побертета, и вия сте ниска".  Сега ни предстоят други процедури за причината за липса на хормона и след това терапия с хормона на разтежа. Не съм на ясно как стоят нещата но доколкото разбрах май  в София само се одобряват пациенти за хормона. Ако някой вече го е преминал можели да сподели.

Комисии има единствено в Педиатрията в София, във Варна- детска ендокринология в болница Света Марина и в Пловдив и Плевен мисля.

# 27
  • Мнения: 4 734
Ние вече година лечение направихме.12 см и 7 кг. Всички в класа растат главоломно, моето дете все по-миниатюрно ми изглежда.
 Да кажа на майките с деца с подобен проблем,че заболяването позволява детето да мине на ТЕЛК комисия.

 Имам и един въпрос, на който отговор нямам.Децата с дефицит на растежен хормон водят ли се и с умствена изостаналост? Попитаха ме вече няколко пъти по различен повод.Аз обяснявам,че детето физически не отговаря на календарната си възраст и хората въртят очи със съжаление все едно ми казват "Ами то и ментално нещата се развиват по-бавно явно". Много му е трудно на моето дете в училище,по всичко.Има предмети по които обяснявам,но то все едно не дорасло да проумее какво му казвам.

# 28
  • Мнения: 33
Ние вече година лечение направихме.12 см и 7 кг. Всички в класа растат главоломно, моето дете все по-миниатюрно ми изглежда.
 Да кажа на майките с деца с подобен проблем,че заболяването позволява детето да мине на ТЕЛК комисия.

 Имам и един въпрос, на който отговор нямам.Децата с дефицит на растежен хормон водят ли се и с умствена изостаналост? Попитаха ме вече няколко пъти по различен повод.Аз обяснявам,че детето физически не отговаря на календарната си възраст и хората въртят очи със съжаление все едно ми казват "Ами то и ментално нещата се развиват по-бавно явно". Много му е трудно на моето дете в училище,по всичко.Има предмети по които обяснявам,но то все едно не дорасло да проумее какво му казвам.
Здравейте и при нас се случва същото. Гледам негови връстници  и долавя разлики в поведението му  не знам до колко влияние има хормона но се надявам да го преодолее. Нас тепърва ни чакат още изследвания.

# 29
  • Мнения: 4 741
Моето момче е с Langer-Giedion Syndrome(делеция 8q11.24) и изостава в растежа. На почти 10 г. е висок 125 см и тежи 21 кг.
Рядко генетично заболяване, което засяга костите.
Когато беше на 5 г. ходихме при д-р Йотова на преглед. Много лошо впечтление остави в мен с думите, които няма да забравя "Това дете го остави, то няма да постигне нищо."?!?! Един вид е бавноразвиващо, малоумно и т.н. и видиш ли да не се занимавам с него, а да го оставя каквото такова.
На 5г. след рентген се установи изоставане с 2 г. в костната възраст. Скоро не сме правили такава, но сигурно ще е повече. Сестра му е на 8 г. 137 см и 28 кг.

# 30
  • Мнения: 6

На 5г. след рентген се установи изоставане с 2 г. в костната възраст. Скоро не сме правили такава, но сигурно ще е повече.
Това, че изостава в костна възраст е добре, защото детето може да се повлияе от Омнитроп или Генотропин или каквито форми на хормон на растежа изписват. Ние с проф. Йотова не сме имали подобен кошмар - имахме го със завеждащия образна диагностика, но това е друга тема.

# 31
  • Мнения: 3 539
Моето момче е с Langer-Giedion Syndrome(делеция 8q11.24) и изостава в растежа. На почти 10 г. е висок 125 см и тежи 21 кг.
Рядко генетично заболяване, което засяга костите.
Когато беше на 5 г. ходихме при д-р Йотова на преглед. Много лошо впечтление остави в мен с думите, които няма да забравя "Това дете го остави, то няма да постигне нищо."?!?! Един вид е бавноразвиващо, малоумно и т.н. и видиш ли да не се занимавам с него, а да го оставя каквото такова.
На 5г. след рентген се установи изоставане с 2 г. в костната възраст. Скоро не сме правили такава, но сигурно ще е повече. Сестра му е на 8 г. 137 см и 28 кг.
Йоко, понеже сме се засичали в темата за трудно проговаряне. На 9 г. 7 месеца моето дете беше 124 см и 19 кг, почти като твоето. Щяхме да ходим при доцент Стефанова в София, но започна пандемията и отложихме. На 10г 7 месеца отидохме. Детето за радост порасна до 134 см и 23 кг. Тя, интересно имаше данни за височина на точна възраст. Т е. да отидем когато стане на 11 г. И тя каза, че не храним детето добре, както друга потребителка, не запомних ника беше споменала за ендокринолога. По- голям проблем видя в теглото, и искаше да остави детето в болница. В крайна сметка се разбрахме на 11 г. да я заведем пак на преглед. Лятото детето ни още малко порасна. И сега почти на 11,( след 10 дни), е 137см и 24 кг. Не знам каква е нормата. Но няма да я заведем, ще изчакаме малко да стигне вълната. При тази лекарка има много чакащи, независимо от запазен час. Дано успеем декември.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 411
За съжаление, доцент Стефанова почина.
Дано намерите вашият лекар.

# 33
  • Мнения: 3 539
Много тъжно! Светла памет!

# 34
  • София
  • Мнения: 1 554
Здравейте, Майчета, влизам с въпрос. Как изследвахте хормонът на разтежа? Ендокринолотът, който посетите обясни, че го изследват само чрез прием в болница. Вкарва се течност, чрез която тялото изпада в хипергличемично състояние, за да се определи  правилната доза, ако въобще това е правилната за ниските ръст и тегло. Благодаря за вщлючването.

# 35
  • Мнения: 8
Здравейте, моля да ми препоръчате детски ендокринолог в гр.София за консултация на дете,което вече е на 9г. с ръст 128см. и тегло 22кг. Също така бих се радвала, ако може споделите какви документи трябва да се носят и как протича теста за дефицит на растежен хормон.

Благодаря!

# 36
  • Мнения: 4 741
Здравейте, моля да ми препоръчате детски ендокринолог в гр.София за консултация на дете,което вече е на 9г. с ръст 128см. и тегло 22кг. Също така бих се радвала, ако може споделите какви документи трябва да се носят и как протича теста за дефицит на растежен хормон.

Благодаря!
Здравейте.
В петък бяхме на консултация при педиатър и попитах за изоставане в ръста и хормон на растежа. Синът ми е на 10 г., висок е 127 см. и тежи 21 кг. Докторката погледна стандартите за възрастта му и минимума за кг. е 18, за ръстта е 122 см., обиколка на главата 50 см. По тези показатели синът ми не се води с изоставане в ръста си.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Здравейте, с радост откривам тази тема. Синът ми е със съмнения за дефицит на растежа, на година и нещо му правихме някои изследвания, които всички бяха в норма и костна възраст, която показа изоставане. Преди няколко дни, вече на 3г е нашето момче, бяхме в клиниката по ендокринология при професор Йотова във Варна/ в Терапията / и му пуснаха всички изследвания + отново рентген за костна възраст. Вчера проф. Йотова се свърза с мен и ми каза, че всички изследвания и хормони са му в норма без hGH /соматотропин/, ако правилно съм запомнила, които явно е в под нормата, но колко точно не знам, защото още не съм взела епикризата и изследванията. Костната възраст му е 2.3г при реална в момента 3.1г., което спрямо предната снимка е много по - добре и има компенсиране до някаква степен.
Професор Йотова смята, че ще се наложи да приема хормон, но преди това иска да му направят и ЯМР, за да огледат хипофизата. Варианта ни е сега или след още една година като по нейна препоръка се спряхме на варианта да е следващата есен като наближи 4г, за да можем да видим до колко и дали ще израсте до тогава без да подпомагаме процеса и после правим ЯМР и теста със заместващият хормон. Причината да изчакаме цяла година е, че очакваните резултати след започване на писалките няма да има разлика дали ще почнем сега или на 4г.. Според проф. Йотова се очаква да се повлияе добре и да имаме добри резултати в рамките на прогнозния ръст /ние с баща му не сме високи, а сестра му на 12г е също малко по-ниска от наборите си, но тя се развива напълно в норма/.
Пропуснах да кажа, че той с изключение на ръстта /на 3г, 87.5см, 12кг / се развива напълно нормално за възрастта си във всякакво отношение, даже бих казала че като говор например е доста по-напред от повечето си връстници, физически също се развива добре, има добро усещане за баланс, катери се, бяга, скача.

Въпросът ми на мен е свързан с тези писалки. Доколкото разбрах след поставяне на диагноза и изписване, касата ги отпуска или се доплащат? Или не ги отпуска и ги плащаме ние? Щях да питам и съвсем забравих.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 554
Да не ви подвеждвеждам, на нас след последният преглед при ендокринолог ни обясни, че ЗК вече не поема нищо без да сме питали. Това ме навежда на мисълта, че преди лечинието се е финансирано, а сега вече не.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Да не ви подвеждвеждам, на нас след последният преглед при ендокринолог ни обясни, че ЗК вече не поема нищо без да сме питали. Това ме навежда на мисълта, че преди лечинието се е финансирано, а сега вече не.
Утре ще ходя да взема епикризата, надявам се да видя Йотова и ще я питам. Доколкото разбрах има комисия и се отпускат. Рових и в страницата на НЗОК и останах с впечатление, че би трябвало да минава по каса.
Ако някой в момента ползва да каже как е. При нас след октомври 2022 се очертава да започнем.

# 40
  • Мнения: 4 734
Детето ми е пациент на лекар от "Св.Марина"
Касата отпуска хормона.В нашия случай вече втора година Никога нищо не съм доплащала с изключение на първия месец в една конкретна аптека , където трябвало да доплатя 16 лв.
 Смених аптеката.Никога нищо не доплащам.От болницата ни пускат протокол през известен период.Входирам го в касата.Като излезе решението личната лекарка ми заверява книжката и си взимам писалките от аптека,с която съм се договорила и ми зареждат Генотропина.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Детето ми е пациент на лекар от "Св.Марина"
Касата отпуска хормона.В нашия случай вече втора година Никога нищо не съм доплащала с изключение на първия месец в една конкретна аптека , където трябвало да доплатя 16 лв.
 Смених аптеката.Никога нищо не доплащам.От болницата ни пускат протокол през известен период.Входирам го в касата.Като излезе решението личната лекарка ми заверява книжката и си взимам писалките от аптека,с която съм се договорила и ми зареждат Генотропина.
Много благодаря за отговора! Аз днес ходих да взема нашите епикризи и ми казаха същото, че като си минем ЯМР и изследванията ще ми дадат протокол и ще го вземем по ЗК.
Полезна ми е и информацията, че трябва да имам договорка с аптека да ми го зареждат! ❤️
При нас само IGF-1 e под долната граница от всички изследвания + рентгена за костна възраст показва дефицит.

# 42
  • Мнения: 4 734
От Софармаси ми го зареждат.Никога не е имало фалове.Ако имате такава, препоръчвам. Мисля,че имат собствени аптечни складове и не се налага да чакат да им го доставят от такъв.
 Успех ви желая.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 264
От Софармаси ми го зареждат.Никога не е имало фалове.Ако имате такава, препоръчвам. Мисля,че имат собствени аптечни складове и не се налага да чакат да им го доставят от такъв.
 Успех ви желая.
Да, даже съвсем близо до нас има такава аптека. Благодаря ви!

# 44
  • София
  • Мнения: 327
Да не ви подвеждвеждам, на нас след последният преглед при ендокринолог ни обясни, че ЗК вече не поема нищо без да сме питали. Това ме навежда на мисълта, че преди лечинието се е финансирано, а сега вече не.

Зависи от диагнозата- при дефицит на растежния хормон, Прадер-Вили синдром и Търнър лечението се поема на 100% от здравна каса. Някои диагнози- като Силвър Ръсел синдром, Нунан синдром и деца, родени малки за гестационната си възраст ( с хипотрофия) се поемат от Българската Коледа.
За да се потвърди специално дефицит се правят два стимулационни теста само в болница- изкуствено се сваля кръвната захар и така се стимулира производството на растежен хормон. Имаме групи във фейсбук- Деца с проблеми в растежа и другата е Деца на лечение с растежен хормон. Заповядайте!

# 45
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Да не ви подвеждвеждам, на нас след последният преглед при ендокринолог ни обясни, че ЗК вече не поема нищо без да сме питали. Това ме навежда на мисълта, че преди лечинието се е финансирано, а сега вече не.

Зависи от диагнозата- при дефицит на растежния хормон, Прадер-Вили синдром и Търнър лечението се поема на 100% от здравна каса. Някои диагнози- като Силвър Ръсел синдром, Нунан синдром и деца, родени малки за гестационната си възраст ( с хипотрофия) се поемат от Българската Коледа.
За да се потвърди специално дефицит се правят два стимулационни теста само в болница- изкуствено се сваля кръвната захар и така се стимулира производството на растежен хормон. Имаме групи във фейсбук- Деца с проблеми в растежа и другата е Деца на лечение с растежен хормон. Заповядайте!
Не е със синдроми и хипотрофия. Само дефицит на растежния хормон е, така са му написали в епикризата. Казаха, че ще му правят ЯМР през октомври и след това ще правим тестовете със стимулирането и ще минем после на тези писалки.
Групите не ги намерих за съжаление. Вероятно са поверителни? Може ли линк на лични?

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 03:14 от Море!

# 46
  • София
  • Мнения: 327
Пиша ви

# 47
  • София
  • Мнения: 1 554
Много ще съм ви благодрарна ако и на мен ми изпратите линк към групите. Много подробно обяснение направихте. Такова досега от специаристите не ни беше давано.

# 48
# 49
  • София
  • Мнения: 1 554
Благодаря.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Благодаря много, пуснах заявка за прием!

# 51
  • София
  • Мнения: 222
Здравейте,

получих резултат от изследване на растежен хормон на дъщеря ми и стойността е на долна граница. Моля да ми препоръчате лекар в София за консултация, от когото сте доволни. Моето търсене в мрежата ме насочи към две лекарки - д-р Мария Средкова и д-р Десислава Йорданова, и двете са от екипа от СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", но не съм запазила още час, не знам коя да избера. Или може би друг лекар? За справка дъщеря ми е на 13 г., 144 см, 43 кг,с цикъл от 1 година и израстване в този период само с 1 см. Роди се недоносена, винаги е била с около 10 см под средния ръст за нейната възраст, но растеше средно с около 6 см годишно, до сега. И още един въпрос - какви стойности на растежния хормон насочват към дефицит - задължително ли са под минималните референтни или граничните също се приемат за дефицит?

Благодаря!

# 52
  • София
  • Мнения: 327
Здравейте,

получих резултат от изследване на растежен хормон на дъщеря ми и стойността е на долна граница. Моля да ми препоръчате лекар в София за консултация, от когото сте доволни. Моето търсене в мрежата ме насочи към две лекарки - д-р Мария Средкова и д-р Десислава Йорданова, и двете са от екипа от СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", но не съм запазила още час, не знам коя да избера. Или може би друг лекар? За справка дъщеря ми е на 13 г., 144 см, 43 кг,с цикъл от 1 година и израстване в този период само с 1 см. Роди се недоносена, винаги е била с около 10 см под средния ръст за нейната възраст, но растеше средно с около 6 см годишно, до сега. И още един въпрос - какви стойности на растежния хормон насочват към дефицит - задължително ли са под минималните референтни или граничните също се приемат за дефицит?

Благодаря!

Здравейте! Аз от всички ендокринолози в България бих препоръчала проф.Йотова и доц.Галчева във Варна. За мен те са на световно ниво, без да преувеличавам. За да се потвърди или отхвърли дефицит на растежен хормон се гледат доста неща, но златен стандарт са стимулационните тестове. Само с тях може да се каже със сигурност. Има маркери, които биха насочили, биха ориентирали към дефицит. Прави се рентген на лявата китка за костна възраст, изчислява се генетично-заложения ръст от родителите, гледа се растежната скорост,  ако детето е под 3-ти персентил на растежните криви отново е възможен дефицит ( това е критичния персентил), ниво на IGF-1 ( това е обработения от черния дроб растежен хормон), детето с ниска глюкоза ли е и т.н. Може да пишете на проф.Йотова за мнение на vecred1@gmail.com като и опишете всичко, мерки от раждането до сега, придружаващи проблеми,  изследвания каквито сте правили и някоя друга снимка. Успех!

# 53
  • София
  • Мнения: 222
Благодаря lycia, за подробното обяснение. Записах час при д-р Средкова на база повече оценки в супердок. Дано консултацията е от полза.  Тъй като нямам други изследвания на детето освен направения тест за ниво на растежен хормон, засега не виждам смисъл да пиша на препоръчаната от теб лекарка, но щом направим и други изследвания, непременно ще се консултирам и с нея.

Хубав ден!

# 54
  • Мнения: 3 539
Персентилите, рентгена, глюкоза, растежен хормон и Ел.Стефанова ги гледаше, но за жалост вече я няма. Сигурно лекарките от Варна са много добри, но вярвам, че има и такива в София. Не за друго, на нас специално ни е много далече Варна. Eternity, тъй като и ние се чудим при кого да ходим, моля сподели после мнение.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 554
Къде направихте изследването?

# 56
  • София
  • Мнения: 222
Ако въпросът е към мен, взеха кръв в лаборатория Synevo, София, а самото изследване е направено в Румъния и резултатът излезе 4 дни по-късно. Цената на изследването е 21 лв, 24 с манипулацията. Видях, че е могло да заявя и изследване на IGF-1, цената му е 39 лв, пак там, но не знаех към момента на вземането на кръвта. Ще пиша след прегледа, има час за 01 февруари.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 554
Да към вас. На детето му правиха кръвни изследвания в Токуда. Обясниха, че хормон на растежа се прави само в болница, занова попитах. Благодаря.

# 58
  • София
  • Мнения: 84
Eternity, някой назначи ли ви изследването или го направихте по ваше осмотрение. Какво точно пуснахте като изследване?
И на мен ми предстои същото с току-що навършил 14г. младеж и ми се ще да пусна изследването преди да отидем при лекар, но не знам доколко това е ОК.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 554
Вземете направление и посетете ендокринолог. Той ще ви назначи изслидвания, в рамките на месец може да се развие всичко, за да можете повторно да посетите ендокринолагът, за да ви ги разчете и да се възползвате от направлението. Аз така постъпих, просто реших да изчакам с назначените изследванията, защото моето детенце е на три и щеше да е голям стрес за него. Успех!

# 60
  • София
  • Мнения: 222
mimski,
по мое усмотрение пуснах изследването. От 3 години ежемесечно отбелязвам ръста на детето и теглото по препоръка на ортопед, заради лека степен на сколиоза. Според него сколиозата може да се задълбочи в периода на пубертета и особено в пика на растежа. Обаче такъв пик не беше отбелязан, както вече писах дъщерями растеше средно с около 5-6 см на година. От една година след като цикъла й дойде порастването й е само 1 см, все едно че спря да расте. Затова реших да видя базалното ниво на хормона и то се оказа гранично. Съжалявам, че не съм заявила и другия пиказател, вие ако решите пуснете и него. Естествено, че при стимулиране на хормона това изследване трябва да се направи в болница и под наблюдение, както са обяснили на ерна. Но за сведение нативното състояние на нивата според мен не е излишно. Пуснете в гугъл 'хормон на растежа' и в линка на лаборатория Синево ще видите изисванията за даване на кръв. Аз ще пиша след посещението при ендкринолога какво ще се прави оттук нататък.

# 61
  • София
  • Мнения: 84
Благодаря ви за отговорите, Erna и Eternity, със сигурност ще посетим и ендокринолог, но ми се иска да имам някаква база като отидем там, а не тепърва да ги започваме. Ще се радвам да дадеш отзив за ендокринолога, Еternity, защото още не съм се спряла на конкретен, а и като чета оставам с впечатлението, че работят с доста по малки деца.
Моето дете тъкмо навърши 14 и е 152 см. Тренира и никак не е слаб. Не забелязвам особени признаци и на настъпил пубертет, окосмяване слабо, гласа му не е мутирал, та може и това да е, ама ще посетим и лекар за всеки случай. Определено си расте бавно.

# 62
  • Мнения: 3 539
На мен ендокриноложката ми е казвала за момичетата, че ще растат през пубертета, но само докато дойде цикъл. След него започвал бавен растеж, т е. ако има някакъв по- бурен растеж е само до цикъл.

# 63
  • София
  • Мнения: 222
Мина прегледът при д-р Средкова (София). Лекарката е мила и внимателна, но останах с впечатление, че тя не е много оптимистично настроена, че има смисъл от прием  на растежен хормон, тъй като дъщеря ми има цикъл от 1 година. Изследването на хормона без стимулация (само и единствено в болница) е неинформативно (явно съм се престарала, но аз лично не съм съгласна), а в нашия конкретен случай е безсмислено, заради цикъла. Назначи изследване на ТСХ, Вит. В12 и анти-транслутаминаза (антитела, които имат отношение към глутенова непоносимост), а това също повлиява растежа. След резултатите ще отидем за втора консултация. Според нея, дъщеря ми почти е достигнала ръста си и борбата ще е да добавим 5-6 см. Ръстът й , изчислен по различни методи трябва да е поне 155 см, но и 150 да стигне, пак ще е добре.
Диагноза в амбулаторния лист: нанизъм, некласифициран другаде.

След втората консултация, пак ще се отчета. Тогава ще пиша и на проф. Йотова (Варна), за второ мнение.

ПС: ако майки на момичета прочетат този пост след време и имат съмнение, че дъщерите им имат нисък ръст, да предприемат консултация с детски ендокринолог в по-ранна възраст, преди навлизане в пубертета. След наличие на цикъл, нещата са трудно поправими.

# 64
  • София
  • Мнения: 84
Благодаря за информацията, Eternity, очаквах я. Аз още не съм пуснала изследването, тъй като междувременно семейно изкарахме Ковид, което не знам доколко би се отразило на резултата. Мислех утре да отидем и сега се зачудих дали да го правя предварително. Може би е добре първо консултацията да направя все пак. Ще го помисля.
Ще стискам палци при вас все пак да има резултат и да си добавите повече сантиметри към ръста. Ще се радвам да пишеш и какво става оттук нататък, ще пиша и аз!

# 65
  • Мнения: 3 539
И аз благодаря за информацията. На нас ни трябва нов лекар и вашата е опция. Лошото е, че много педиатри неглижират
ръстът и  ендокринологията. Не знам до колко биха ви помогнали, но бягането и плуването са спортове, които биха допринесли за увеличаване на ръста. Бягането помага за удължаване на костите под коляното. Въпреки, че покрай ковид моето момиче спря тренировки.

# 66
  • София
  • Мнения: 222
Здравейте, излязоха резултатите от назначените изследвания - всичките са в норма. Пуснах допълнително за кръвна захар и вит. Д - глюкозата е ОК, витамина е под долна граница, но предвид сезона е очакван резултат. Въпреки това не мисля да давам капки преди консултацията, а и все пак такива се дават на кърмачета за затваряне на фонтанелата (т.е. да подпомогнат образуването на костна тъкан), а ако има все още растежни зони в костите при детето ми, смятам че този витамин по-скоро ще възпрепятства растежния процес.  Разбира се не съм специалист и ще го обсъдя с лекаря, може и да съм в грешка.

за спорта - тя ходеше на плуване, най-вече заради сколиозата, но откакто започна пандемията, спря посещенията. Но ще мислим алтернативи.

Благодаря за пожеланията! Успех желая и във вашите 'битки'.

# 67
  • Мнения: 3 539
Eternity, ще ми бъде интересно да споделиш после за вит Д. Моето дете вървеше много назад с кг и височина. Порасна миналата година от 10 до 11 г.възраст с 10 см, още няма цикъл, което е плюс. Имахме среща със Стефанова за ноември, която не може да се състои. Интересно, че педиатърката, като я видя колко е пораснала, веднага каза да започваме вит.Д. Спомена , доколкото разбрах, че след като расте, организмът харчи от запасите на витамина и тогава ще има недостиг за мозъка. Преди няколко години при измерване беше под долна граница, но тогава педито нищо не каза. А сега дори не съм мерила как е и веднага да започва.

# 68
  • София
  • Мнения: 222
Здравейте,

направихме рентгенова снимка на гръбначния стълб на детето за проследяване на сколиозата и друга на китката за определяне на костна възраст. Кривата на гръбнака е почти изправена, отклонението е минимално, което е хубавата новина. За съжаление костната възраст отговаря на 15 г., а прогнозният окончателен ръст е изчислен на 146 см. Почти загубих надежда, че може да дръпне още няколко см. Дано д-р Средкова ни вдъхне такава. Ще пиша отново след втората консултация при нея.

Update:

След втората консултация имаме назначен прием на вит. б12, вит. Д , вит. Б комплекс и цинк. Също така ампули сарженор. Висене на лост - практикува от една седмица и йога (пилатес) - ще започва скоро и след три месеца на контрола, пък дано има някои и друг милиметър добавен. Няма да сме на растежен хормон, ще се разчита само на витамини и физическа активност.

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 13:46 от eternity

# 69
  • Мнения: 353
Здравейте, някой може ли да ми каже дали на дете на 14 години може да започне да се бие растежен хормон?
Късно ли е вече?
И ако се започне късно, има ли опастност от някакво увреждане на здравето или странични ефекти?
Синът ми от малък е с хормон ТSH малко извън нормата. В ендокринологията така и не откриха какво точно му е. Препоръчаха на първо време да не взима лекарства за регулиране.
Той завършва сега 9 клас и като цяло не е много нисък, но не е и висок. Тоест, върви си по-нисък от учениците на неговата възраст. Баща му е висок, окола 188 см, а бащата, братът и племенникът на съпругът ми са около 2м. високи.
   В рода на моето семейство само от страната на майка ми вървят малко по-ниски мъжете.
Аз също съм висока за жена. Той е горе долу е 171 см. - много малко по-висок от мен. Малкият ми син е 6 клас и е по-висок от брат си с три см. Почвам да се притеснявам, че отклонението в TSH-то му пречи за растежа.

# 70
  • Мнения: 3 539
За първи път чета, че отклонение в TSH пречи на растежа. Другото, хормон на растежа не се дава току така. Трябва да има сериозни индикации.

# 71
  • София
  • Мнения: 327
Хипотиреоидизма е една от основните причини за проблеми с растежа

# 72
  • Мнения: 3 539
Хм, моето дете е под нормите за ръст, ендокриноложката не е изследвала TSH. А всъщност по друг повод сме го изследвали и детето клони към хипертиреодизъм.

# 73
  • Мнения: 38
Здравейте, някой може ли да сподели опит с назначаване на терапия с хормона на растежа - консултирахме се с проф. Ива Стоева в Педиатрията и след редица изследвания тя ни насочи към тестове и амбулаторна процедура, за които трябва да се свика екип, но всичко се случва изключително бавно, а синът ни стана на 14 г. и трябва да бързаме. Ако отнема месеци свикването на този екип и определянено на терапията, бихме се обърнали към д-р Йотова във Варна (дали там става по-бързо?). Всякакви съвети и споделен опит за терапия на момче в тази възраст са добре дошли.

# 74
  • Мнения: 316
Здравейте, някой може ли да сподели опит с назначаване на терапия с хормона на растежа - консултирахме се с проф. Ива Стоева в Педиатрията и след редица изследвания тя ни насочи към тестове и амбулаторна процедура, за които трябва да се свика екип, но всичко се случва изключително бавно, а синът ни стана на 14 г. и трябва да бързаме. Ако отнема месеци свикването на този екип и определянено на терапията, бихме се обърнали към д-р Йотова във Варна (дали там става по-бързо?). Всякакви съвети и споделен опит за терапия на момче в тази възраст са добре дошли.
Здравейте
Първо искам да кажа, че опит с терапия и с тази възраст на дете нямам, но предвид че ние скоро минахме по пътя с изследвания ще  кажа само, че където и да отидете в Педиатрията или във Варна, според мен няма  значение. Така или иначе няма да ви следят професорите ( при тях само документи ще ходят).Трябва да си ви приемат в болницата да направят всички възможни изследвания, да се установи има ли и колко недостиг на хормона, да се подготвят епикризи и документи и след това да ги подадете в здравната каса. Не знам проф. Стоева какъв екип иска да събира?! Реално всички изследвания ще ви отнемат няколко дена и ако сте си от София, няма смисъл от пътуване до Варна. Моят съвет е да се свържете с някой лекар с Педиатрията и да се задействате по приема в болницата. Пак казвам моят опит не е с толкова голямо дете ( даже нашето дете няма още 2 години), но когато отидохме при Йотова във Варна тя ни даде дата за прием след 3-4 месеца, предвид че на прегледа обърна внимание на стажанта да забележи очите ѝ, искаше да намекне за някакъв синдром. И в такъв случай да чакаме нямаше как да стане, в София направиха всички изследвания и отхвърлиха нейните теории. В Педиатрията всички лекари са много любезни и отзивчиви, и предвид напредването на възрастта на детето няма да ви мотаят.

# 75
  • Мнения: 38
Много благодаря,  Tulipa. Успях да се свържа с Йотова във Варна, но ще ми върне отговор след седмици (пратих изследвания и т.н.). Междувременно най-сетне имаме дата за т.нар. амбулаторна процедура в Педиатрията (кръвни изследвания и костна възраст). След като ги види проф. Стоева, ще стане ясно дали ще влиза в болница за стимулационните тестове. Много съжалявям, че не се мобилизирах на макс още като беше на около 10-11 г да търсим причината за изоставането в ръст (и тегло). Всеки казва "Спокойно, ще порасне, някои момчета по-късно влизат в пубертета". Разбира се, заведох го още на 10 г. на ендокринолог по моя инициатива, правихме кръвни, хормонални, костна, цитогенетично - всичко в норма.. Но..никой не ни насочи към ЯМР - а то от там става ясно, че има по-слабо развит преден дял на хипофизата, предполагам това означава и по-слаба секреция на хормон на растежа. Трябва обикновените педиатри по-скоро да насочват децата към ендокринолози, а те от своя страна - по-рано да насочват към ЯМР, а и аз като майка - да не слушам околните, а да изровя всичко и по всички възможни лекари. Дано имаме късмет и по-скоро започне лечението, че наистина изгубихме много време.

Общи условия

Активация на акаунт