Хормон на растежа

  • 19 060
  • 75
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Да не ви подвеждвеждам, на нас след последният преглед при ендокринолог ни обясни, че ЗК вече не поема нищо без да сме питали. Това ме навежда на мисълта, че преди лечинието се е финансирано, а сега вече не.

Зависи от диагнозата- при дефицит на растежния хормон, Прадер-Вили синдром и Търнър лечението се поема на 100% от здравна каса. Някои диагнози- като Силвър Ръсел синдром, Нунан синдром и деца, родени малки за гестационната си възраст ( с хипотрофия) се поемат от Българската Коледа.
За да се потвърди специално дефицит се правят два стимулационни теста само в болница- изкуствено се сваля кръвната захар и така се стимулира производството на растежен хормон. Имаме групи във фейсбук- Деца с проблеми в растежа и другата е Деца на лечение с растежен хормон. Заповядайте!
Не е със синдроми и хипотрофия. Само дефицит на растежния хормон е, така са му написали в епикризата. Казаха, че ще му правят ЯМР през октомври и след това ще правим тестовете със стимулирането и ще минем после на тези писалки.
Групите не ги намерих за съжаление. Вероятно са поверителни? Може ли линк на лични?

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 03:14 от Море!

# 46
  • София
  • Мнения: 327
Пиша ви

# 47
  • София
  • Мнения: 1 554
Много ще съм ви благодрарна ако и на мен ми изпратите линк към групите. Много подробно обяснение направихте. Такова досега от специаристите не ни беше давано.

# 48
# 49
  • София
  • Мнения: 1 554
Благодаря.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 264
Благодаря много, пуснах заявка за прием!

# 51
  • София
  • Мнения: 222
Здравейте,

получих резултат от изследване на растежен хормон на дъщеря ми и стойността е на долна граница. Моля да ми препоръчате лекар в София за консултация, от когото сте доволни. Моето търсене в мрежата ме насочи към две лекарки - д-р Мария Средкова и д-р Десислава Йорданова, и двете са от екипа от СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", но не съм запазила още час, не знам коя да избера. Или може би друг лекар? За справка дъщеря ми е на 13 г., 144 см, 43 кг,с цикъл от 1 година и израстване в този период само с 1 см. Роди се недоносена, винаги е била с около 10 см под средния ръст за нейната възраст, но растеше средно с около 6 см годишно, до сега. И още един въпрос - какви стойности на растежния хормон насочват към дефицит - задължително ли са под минималните референтни или граничните също се приемат за дефицит?

Благодаря!

# 52
  • София
  • Мнения: 327
Здравейте,

получих резултат от изследване на растежен хормон на дъщеря ми и стойността е на долна граница. Моля да ми препоръчате лекар в София за консултация, от когото сте доволни. Моето търсене в мрежата ме насочи към две лекарки - д-р Мария Средкова и д-р Десислава Йорданова, и двете са от екипа от СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", но не съм запазила още час, не знам коя да избера. Или може би друг лекар? За справка дъщеря ми е на 13 г., 144 см, 43 кг,с цикъл от 1 година и израстване в този период само с 1 см. Роди се недоносена, винаги е била с около 10 см под средния ръст за нейната възраст, но растеше средно с около 6 см годишно, до сега. И още един въпрос - какви стойности на растежния хормон насочват към дефицит - задължително ли са под минималните референтни или граничните също се приемат за дефицит?

Благодаря!

Здравейте! Аз от всички ендокринолози в България бих препоръчала проф.Йотова и доц.Галчева във Варна. За мен те са на световно ниво, без да преувеличавам. За да се потвърди или отхвърли дефицит на растежен хормон се гледат доста неща, но златен стандарт са стимулационните тестове. Само с тях може да се каже със сигурност. Има маркери, които биха насочили, биха ориентирали към дефицит. Прави се рентген на лявата китка за костна възраст, изчислява се генетично-заложения ръст от родителите, гледа се растежната скорост,  ако детето е под 3-ти персентил на растежните криви отново е възможен дефицит ( това е критичния персентил), ниво на IGF-1 ( това е обработения от черния дроб растежен хормон), детето с ниска глюкоза ли е и т.н. Може да пишете на проф.Йотова за мнение на vecred1@gmail.com като и опишете всичко, мерки от раждането до сега, придружаващи проблеми,  изследвания каквито сте правили и някоя друга снимка. Успех!

# 53
  • София
  • Мнения: 222
Благодаря lycia, за подробното обяснение. Записах час при д-р Средкова на база повече оценки в супердок. Дано консултацията е от полза.  Тъй като нямам други изследвания на детето освен направения тест за ниво на растежен хормон, засега не виждам смисъл да пиша на препоръчаната от теб лекарка, но щом направим и други изследвания, непременно ще се консултирам и с нея.

Хубав ден!

# 54
  • Мнения: 3 539
Персентилите, рентгена, глюкоза, растежен хормон и Ел.Стефанова ги гледаше, но за жалост вече я няма. Сигурно лекарките от Варна са много добри, но вярвам, че има и такива в София. Не за друго, на нас специално ни е много далече Варна. Eternity, тъй като и ние се чудим при кого да ходим, моля сподели после мнение.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 554
Къде направихте изследването?

# 56
  • София
  • Мнения: 222
Ако въпросът е към мен, взеха кръв в лаборатория Synevo, София, а самото изследване е направено в Румъния и резултатът излезе 4 дни по-късно. Цената на изследването е 21 лв, 24 с манипулацията. Видях, че е могло да заявя и изследване на IGF-1, цената му е 39 лв, пак там, но не знаех към момента на вземането на кръвта. Ще пиша след прегледа, има час за 01 февруари.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 554
Да към вас. На детето му правиха кръвни изследвания в Токуда. Обясниха, че хормон на растежа се прави само в болница, занова попитах. Благодаря.

# 58
  • София
  • Мнения: 84
Eternity, някой назначи ли ви изследването или го направихте по ваше осмотрение. Какво точно пуснахте като изследване?
И на мен ми предстои същото с току-що навършил 14г. младеж и ми се ще да пусна изследването преди да отидем при лекар, но не знам доколко това е ОК.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 554
Вземете направление и посетете ендокринолог. Той ще ви назначи изслидвания, в рамките на месец може да се развие всичко, за да можете повторно да посетите ендокринолагът, за да ви ги разчете и да се възползвате от направлението. Аз така постъпих, просто реших да изчакам с назначените изследванията, защото моето детенце е на три и щеше да е голям стрес за него. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт