Деца с диабет - тема 13

  • 127 136
  • 517
  •   3
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 243
Точно така, Клемче, трябва да е по време, когато дъщеря ми, примерно, току-що беше заспала.  Но пък, ако се забавехме, ставаше проблем. Да не говорим за ДГ, където режимът беше твърдо установен.  Аналозите решават доста от проблемите с ранно ставане, безумен режим на хранене и казармена дисциплина за цялото семейство.

# 46
  • Мнения: 1
Моля ако някой има информация за тазгодишния лагер да пише! Дъщеря ми се притеснява, че няма да има лагер.

# 47
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Много е рано още за лагер.

# 48
  • Мнения: 822
Здравейте,
аз се чух с Ели Котева, това което знам е че лагера тази година ще бъде на морето.
Каза че ще има и ще публикува информация когато има пълна яснота.

# 49
  • Мнения: 35 968
мястото и датите на лагера официално на сайта на асоциацията

# 50
  • Мнения: 9
Имам въпрос към майките от Добрич. Коя е надеждната лаборатория за гликиран хемоглобин? Благодаря ви предварително.

# 51
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
В Добрич никога не сме пускали гликиран. Винаги ходим до Варна.

# 52
  • Мнения: 822
Дани и господа,
попаднах на следната статия и се сетих как в болницата ни учат плодовете да са за десерт, ще я споделя с вас, стори ми се интересна :

Здравословно храносмилане благодарение на правилната последователност
Нашата храна може да бъде храносмелена добре само когато е приета в правилната последователност. Редът на прием се ориентира по това колко време е нужно за храносмилането на един продукт. По тази логика първо се ядат храните, които се смилат най-бързо, докато трудно смилаемите идват най-накрая.
Пъпеш за десерт? Никога!
Ако например искате да ядете месо, ориз, салата, сирене и плодове на едно хранене, тогава правилната последователност би изглеждала по следния начин:
1. За предястие - плодовете
2. Салата
3. Основното ядене започва с ориз
4. Следва сиренето
5. Чак накрая може да бъде изядено месото
Основното правило на точната последователност гласи:
Колкото по-голямо е съдържанието на вода на една храна, толкова по-напред трябва да стои тя в храносмилателната редица. Колкото по-ниско е съдържанието на вода, толкова по-късно се яде. Водосъдържащи храни се храносмилат лесно и бързо отстъпват място на тези с високо съдържание на протеини, въглехидрати и мазнини.
Време на храносмилане на някои храни
Диня и зеленчукови сокове: 15-20 минути
Смесени салати от зеленолистни растения: 20-30 минути
Пъпеш, портокал и грейпфрут: 30 минути
Други свежи плодове: 40 минути
Зелена салата: 30-40 минути
Повечето задушени или сварени зеленчуци: 40-50 минути
Зеленчyци със съдържание на нишесте: 60 минути
Житни, бобови растения и леща: 90 минути
Семена: 2 часа
Ядки: 2,5 – 3 часа
Обезмаслено прясно мляко или нискомаслено свежо сирене: 90 минути
Бяло пълномаслено сирене: 2 часа
Твърдо сирене (пармезан): 4-5 часа
Белтъци: 30 минути
Цяло яйце: 45 минути
Лека риба: 30 минути
Мазна риба: 45-60 минути
Пиле без кожа: 1,5 – 2 часа
Телешко или агнешко: 3-4 часа
Свинско: 4,5 – 5 часа
Тези стойности се приемат като ориентировъчни.
http://www.gnezdoto.net/fakti/1476-tainata-na-zdravoslovnoto-hra … -posledovatelnost


# 53
  • София
  • Мнения: 1 243
Вчера мои близки ми се обадиха притеснени, детето им внезапно започнало да се напишква нощем.
Понеже и друг път тук са писали уплашени родители, пиша това, което, което ме посъветва ендокринолог: проверка на КЗ след нахранване. Обяснението беше, че висока КЗ на гладно би се проявила чак при много напреднал процес, докато високи постпрандиални захари и по-рано биха посочили проблем.
Знаете ли за нещо друго, което може да се направи в този случай?
Между другото, лекарят каза, че внезапно започнало нощно напикаване никак не е за подценяване Sad.

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Льоня, бих посъветвала на гладно и 2 часа след нахранване, но в лаборатория.

# 55
  • Мнения: 822
Льоня,  това което съм чувала от лекари е следното : ядеш ударна доза сладко мериш - висока след около 30 до 40 мин обаче трябва да нормализираш, но и в това има доста субективизъм.
Могат да пуснат антитела, ако има завишение е ясно.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 243
Да не влизам в прекалени подробности, но детето е много близко наследствено с дъщеря ми и по майчина, и по бащина линия. И нашият диабет от години силно стресира родителите, те страшно му треперят на това детенце. А ако антителата покажат започнал процес, тогава какво? Много тегава ситуация Sad

# 57
  • Мнения: 1 351
Най- сигурното изследване е антитела , което обаче е платено около 150 лв. Другото , за което се сещам е Гликиран Хемоглобин , което е по- евтин вариант и е също показателно.

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 849
Не винаги има антитела. И, ако ги няма въобще никакви, се пише, че диабитът е идиопатичен, демек с неизяснен произход.

# 59
  • София
  • Мнения: 2 082
Здравейте момичета  Hug

Можете ли да ми обясните какво означава стартовия инсулин да е прекалено нисък? Нивата на инсулин на 30та и 60та минута са в норма, и кривата като цяло не била лоша, но стартовия инсулин е под долна граница и то много Rolling Eyes
Ендокриноложката сложи детето на диета, трябва много да внимаваме с храненето. Каза, че няма да обсъждаме диагнози засега...но все пак...

Благодаря предварително!


Последна редакция: чт, 21 май 2015, 20:14 от Еndira

Общи условия

Активация на акаунт