Домашни шоколадови бонбони

  • 19 858
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 207
За съжаление не мога да редактирам първата страница Sad Най-вероятно съм постнала първия ми опит с шоколад http://mamadnes.blogspot.com/2014/06/blog-post_22.html

# 16
  • Мнения: 3 323
От вчера гледам темата и се възхищавам   bouquet
Дори днес си купих силиконови формички, но като една новачка ми е доста неясно...
Моля ви, споделяйте рецепти и линкове към рецепти за да можем ние по-неуките да се просвещаваме. Също бих се радвала на всяка хитрина която споделите. И няколко въпроса, разбира се, ако не отегчавам аудиторията... Rolling Eyes Какво е темпериране? Готварсия шоколад, така наречения кувертюр ли е? Какви модели могат да бъдат те (готварския шоколад) - натурален, подсладен, млечен или други видове, за които дори не се сещам да попитам... и кой е за предпочитане? Различни марки ли са? Кои бихте препоръчали?
Благодаря предварително - ще следя с интерес.

# 17
  • Благоевград
  • Мнения: 19
Много полезна и интересна тема. Поздравления за блога, Александра! беше удоволствие да чета!

# 18
  • Мнения: 21
Темпериране се прави най-лесно като 2/3 от шоколада се загрее до около 45-47 градуса (в микровълнова, като се бърка през 15-20 секунди). След това към него се добавя останалата 1/3. Много е важен този процес и ви препоръчвам да темперирате шоколада за да стават красиви и лъскави бонбоните, когато ги топнете в него. Ако работите с форми си е направо задължителен процеса.

# 19
  • Мнения: 3 323
Благодаря! Значи ми трябва и термометър...

# 20
  • Мнения: 21
Да, не може без него  Naughty

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 572
Да изтупам темата от прах 😃
Имам огромно желание да направя шоколадови бонбони за гостите ми на Бъдни вечер, но ми трябва помощ. Какви форми точно да си взема? Термометър? От къде мога да се снабдя с такива сладкарски инструменти?

# 22
  • Мнения: 25 624
Аз съм правила бонбони „Рафаело“. За тях няма нужда от формички.

# 23
  • Мнения: 2 338
Ако обичаш може ли да споделиш рецептата за Рафаело?
Толкова добре изглеждат!

# 24
  • Варна
  • Мнения: 10 572
Правих една смес за сладки и ми остана. Млени сурови бадеми, сушени смокини, канела, лимонов сок и кори от портокали. Пробвах с кокосови стърготини, обаче не полепва много количество, иначе на вкус бива. Дали да не ги топна в шоколад?

# 25
  • Мнения: 25 624
Ако обичаш може ли да споделиш рецептата за Рафаело?

Може. Не само изглеждат добре, но и са много вкусни. Само оформянето е доста пипкаво и е добре да има помощници.

Бонбони „Рафаело“
(рецептата е от нета)
 
Продукти:
1 кутия кондензирано мляко
1 пакетче краве масло
1 или 2 бели шоколада
кокосови стърготини (голям пакет, 500+ грама)
сурови цели бадеми (обелени)

Приготвяне:
Кондензираното мляко се загрява на водна баня или в тефлонов съд. Добавят се маслото, след него начупеният шоколад и се бърка, докато се разтопят. Котлонът се намалява и се прибавят кокосовите стърготини. Бърка се непрекъснато, докато се получи гъста каша.
След като се сгъсти сместа, се сваля от котлона и се оставя да изстине. Прибира се за няколко часа в хладилника.
След като сместа се е втвърдила (горе-долу с консистенция на мек пластилин, да става за моделиране), от нея се оформят топчета, като в средата им се слага по една бадемова ядка. Овалват се в кокосови стърготини и нашите бонбони са готови. Simple Smile
Ако не знаете как се белят бадеми – заливат се с вряла вода и се оставят да се накиснат. После люспите много лесно падат.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 19:04 от Как' Сийка

# 26
  • Мнения: 2 338
Благодаря, ще ги пробвам за Коледа. Малко да променя рецептите, че все едно и също приготвям всяка година.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Правих една смес за сладки и ми остана. Млени сурови бадеми, сушени смокини, канела, лимонов сок и кори от портокали. Пробвах с кокосови стърготини, обаче не полепва много количество, иначе на вкус бива. Дали да не ги топна в шоколад?
Да,може 🍫👍🏻

Относно желанието ти да правиш шоколадови бонбони…пробвала съм многократно,не стават като тези които купуваме…уж го темперирам шоколада,но нито лъскавината,нито твърдостта е същата.
Ползвах обикновени силиконови формички и шоколадов кувертюр,който разтопявах в МФ.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 19:17 от Doli

# 28
  • Варна
  • Мнения: 10 572
Недей сега така да ми чупиш хатъра 🤣

Овалях ги в кокос и в шоколад, сложих ги в хладилника, да видим.

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 26 386
Пробвай,щом си си го наумила 👍🏻
И аз бях много ентусиазирана 😄
Има организирани кратки курсове на които уж показват тънкостите,може да се пробваш 🍀

Общи условия

Активация на акаунт