Мъдри и добри, 134 арабски мами споделят радости и тревоги

  • 50 844
  • 735
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 169
keraounba там бях ами как  Laughing.
Готово роклята е в гардероба и чака момента  Wink.
Веждите са оправени , че ходих до салона  Peace.
Съвсем това със саможертвата го пропуснах, но нямам кога да питам ,Утр мъжо като се прибере ще го питам  Peace.
Купих и едно пиле -кокошцица, че в събота са заговезни / ако греша деня моля да ме поправите . Ще омеся една питка и едни бутове ще пекна да сме по традицията  Laughing
Артемис, тази торта с лешници много я обичах аз едно време в ''Неделя '' редовно си хапвах нещо подобно  Peace
 На принципа ориз с пиле - правя едно супер елементарно ризото  ммм. Добявам маслинки и сметана става върха и за гарнитура , и аз основно  Peace.
 Аз лично много обичам ориз, детето и то- но колко е калоричен  е друго  Crazy
Хай леидис отивам да полегна , а Любс, чакам едно подаръче за теб / виртуално /   bouquet

# 706
  • Мнения: 97
 
Аз вечно опускам сутрешното кафе ама до обяд ми е голяма тарапана Tired Ей сега ще си сръбна едно следобедно с кеф,пък и с тортичка при това.През деня като реша да пиша пост ми отнема близо два часа,таман почна и някой ме викне,после обикновено забравям че съм почнала да пиша и тоя цикъл се повтаря няколко пъти Mr. GreenЗа това някой път се вясвам само вечер,че тогава по мога да си събера мислите. Вие пък сега се хванахте за думичката 'спор',знам че ще спорим,то си е в реда на нещата,въпроса е да не се стига до обиди и 'нарочване' на някой само щото не споделя твоето мнение Peace Стига по тая тема че много я разточихме.
Любси никой не яде спанак вкъщи,един път съм правила преди години и рецептата изобщо не съм си направила труда да я запомня та затова не се включих.Варианти вече имаш дано да ти се получи и да си го хапнеш с удоволствие Heart Eyes И аз може да се възползвам от рецептите,че Иването не съм я пробвала,може пък тя да го прояде.
Астарта съпругът ти не се ли побърква от това женско обкръжение,моя изкрейзва ако трябва да работи с повече от две жени пък,ако аз съм едната и две са му достатъчни Crazy hahaha
Белбейче малкия сигурно хвърчи от щастие,само да не е в стил Батман или Спайдърмен  Party Heart Eyes Представям си покрай тези случаи колко много се притесняваш за него Confused  ooooh! Айде да ти е честита новата рокля,ти за мъжа си се стягала пък ние мислим че за на детето рождения ден FlutterНа мен ми предстоят две сватби на племенничките и ме стресираха,че не мога да се явя с една и съща рокля та ще трябва две да си търся...то това голямо разхищение като се има предвид,че ще я облеча за един ден Money Money Money  пък и още три девойки трябва да обличам и обувам,ми фризьор,грим,ехееей отиде ми бюджета за ваканцията в бг-то Tired Видях едно рокле в кварталния аутлет и направо ще ходя да си я взимам,че е много на далавера пък за другата мисля да си търся под наем newsm78
Марси ако намериш материал с който да опровергаеш даскалката мислиш ли да ходиш да и го 'покажеш'? #2gunfire Важното е детето да знае кое е правилно пък с даскалицата не съм много сигурна,че има смисъл да се спори ама ще умра от любопитство що пък е преценила така саможертвата Shocked
Слънчо,Артемис Hug Ей Слънчо,седни та го напиши тоя разказ за Порто де,много искам да видя и снимки.
Амалке ти като автор на заглавието на следващата тема,би могла да бъдеш и автор на темата,ако имаш желание и възможност разбира се.  bouquet Като ги спомена тия думички се сетих,как в началото възторжено произнасях патладжан и магданоз,бая време мина докато ги поарабча,особено патладжана и досега някой път си го казвам с 'п'.
Упс..забравих да се ухиля   mrstraetz
По тъмно пак ще ви навестя newsm65

# 707
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 266
Здравейте и от мен!

Напоследък не ми се пише много, но ви се радвам че вие пишете. В тази тема е имало много драми през годините. Аз пиша от тема 1-ва, та съм била свидетел на всичките. Прикипявало ми е доста на моменти, спирала съм да пиша докато ми мине и съм се връщала. Общо взето съм се опитвала да не се поддавам на гнева и огорчението, да не съдя за хората по нещо, което са написали под влияние на емоциите. Ако чак пък толкова не понасям някой, просто го игнорирам. За толкова години и толкова хора, минали през темата, две са персоните, с които не желая да контактувам. "Любовта" ни е взаимна, тъй че не очаквам да са разстроени от факта.

Айче, от сърце те моля да не спираш да пишеш. Ти си толкова искрен и принципен човек и всички много те обичаме. Hug

Гарга, надявам се и ти да не напуснеш. Аз всъщност така и незнам нищо за теб-къде живееш, кой вятър те отвя там, откъде е интереса ти към арабското и т.н. Сигурно си писала, де. Напоследък не следя всичко, което се пише. Peace

Белбей, честити ти рокля и вежди. Готова си за пролетта. Аз с парцалки се посдобих, но в главата съм трагедия. Трябва да се постригвам, къносвам. Спирала за очи даже се оказа, че нямам. Не се гримирам доста отдавна, та вчера установих, че спиралата ми е изсъхнала, а я съм я ползвала 2-3 пъти, я не.

Марси, и аз очаквам развитие на случая с даскалицата. Надявам се все пак да е грешка.
Страшни неща стават в Тунис, поредната съсипана държава. Казват, че е преход и нещата ще се подредят по-нататък. Дано е така. Нашето поколение едва ли ще доживее да види процъфтяващи Тунис, Египет, Сирия и т.н. Дано децата ни имат повече късмет.
Свекървата точи зъби викаш, а? Mr. Green

Амалче, аз не съм активист по природа, говорили сме за това. Ти си ,обаче, и ти се възхищавам за това, защото знам колко усилия ти коства.
Ако някой ден го закъсаш за придружител в някое предаване или друго мероприятие, вдъхновено да покаже, че има и щастливи бракове с араби, аз съм на линия.
Обаче напоследък се оказва, че мъж ми не е ни арабин, ни мюсюлманин, та незнам дали ще съм много от полза. Simple Smile
Аз, като повечето жени пишещи тук сме обикновени хора, заети предимно  с ежедневието си.
За тези 20 години винаги съм се опитвала да защитавам всичко арабско, да разяснявам, да информирам. Предимно в обкръжението си и чат-пат в интернет. Промених мнението на доста хора и съм доволна от това.
Да се боря с предрасъдъците в световен мащаб, обаче , не е за мен. Нямам толкова енергия, а и го намирам за безсмислено. Човеците се чувстват по-добре да живеят в подредения си свят, пазен грижливо от клишета и предрасъдъци. Винаги е било така, така и ще бъде. Може би 5 % от хората на този свят истински се стремят да опознаят и приемат различните от тях.
Пък и да ти кажа, човек, който сключва смесен брак, трябва да си прави сметката. Ако не може да понесе негативите, по-добре да не се захваща. Едната любов за съжаление не стига.

Та така...
По коя друга тема да се изкажа?
Учудва ме това, кето пишете за отношението към децата в Магреба.
Аз в Сирия точно обратното съм видяла. Много са обичани децата там, много обгрижвани.
В рода на мъжа ми да се удря дете е табу, всъщност да му се повишава тон е недопустимо. Изключение прави голямата ми етърва, която има 4 момчета, диви до безобразие. Та тя чат-пат ги удря, като успее да ги хване, разбира се. С което си е навлекла завинаги неодобрението на свекърва ми и свекър ми, лека му пръст.
Много се държи децата да учат, колкото повече, толкова по-добре. В общността, от която произлиза съпруга ми, изключително много се държи на образованието. Тъй като това е, в по-голямата си част, една бедна прослойка (като изключим управляващата върхушка), образованието е единствената възможност за по-добър живот.
Друг е въпроса, че в последните години в Сирия безработицата при вишистите беше голяма. И ако все пак успееха да си намерят работа, то пак едва успяваха да свързват двата края.
А иначе знам, че има такива случаи, в които момчетат се пускат на училище, колкото да се научат да четат и пишат и после в дюкяна на тати. Но се среща все по-рядко. Аз понеже живея в т.н. арабско гето(Женския пазар), познавам такива хора, които са учили по 2-3 години само. И не всички от тях са от бедни семейства, да каже човек, че са били принудени. Просто такива са били разбиранията на бащата в семейството.

Любе, аз спанак готвя само на супа или задушен с лук. Ако го правя с ориз, предпочитам освен спанака да има и други зелении-киселец и лапад. Ама при вас едва ли има такива работи.

Бибито, и по нашия край в Сирия е така. Не може с еднакъв тоалет на различни сватби. Голямо разхищение. А другите дивотии-прически, грим хич не ги коментирам, голям тормоз са за мен.

Артемис, вкусно звучи. Идея ми даде с тези стафиди. И аз някога правех подобен ориз, но скоро не съм.

Фииииийл, прибра ли се?

При нас нищо ново. Готвим се за рождения ден на Елмичка. То не е голяма подготовка, защото ще го празнуваме семейно-подаръци, торта, украса и това е.

Толкоз от мен.
Направих своя принос към изписване на темата.
За следващата-заглавието на Амал ми харесва най-много.
А бе, важно е тама да има, пък какво ще е заглавието, лично за мен няма значение. Hug

# 708
  • Мнения: 815
Аз пропуснах сладкото с кафето на Арте  Confused , и на мен ми напомни на сладкиш, дето майка ми го приготвяше през уикенда като бяхме малки..

Белбейке, за или от  newsm78 хайде честита нова рокля, със здраве да си я носиш  Hug
Със заговезни не мога да помогна, кога е Великден тази година?

Марсиянката, оправихте ли самоубийството и саможертвата.. Според мен даскалицата не си е предала урока както трябва. Самоубийството е харам, ама саможертвата си е там и е във всички религии. Нали саможертвите са шахиди  Naughty макар, че бъркат самоубийството с шахид.

Бибси, какво направиха англичанките днес? Справиха ли се с теста? Ама как ще ти замине бюджета за лятото, обещала си  Hug Peace вече е тъмно  Mr. Green

И аз съм канена на една сватба на 28ми, обаче е в другото емирство. Не съм решила още дали ще ходя, като дойде деня ще видя... иначе имам си рокля  Flutter

Ходих на "малко' шопинг, да си подновя гардероба за пролетта, обаче се завърнах само с 2 чифта обувки, дрехи не намерих, такива дето да ми харесат   Crossing Arms
Минах и през супермаркета дето каза Алисамер обаче вече няма лютеница. Имаше руското подобие на лютеница - алджика. Някой пробвал ли я?

Хайде и от мен чао за сега  Hug

Ясминке, писали сме по едно и също време  Peace Липсваш на всички и да се появяваш по-често  Heart Eyes

# 709
  • Мнения: 468
Аз, Биби, не знам как се оформя тема.  Embarassed Никога не съм го правила. За поарабчените думи  Joy

Белби, сега прочетох за крими случая, ужас, направо изтръпвам. Но то много престъпен народ се навъди, аз си мечтая като Ясмин за една земя, недокосната от цивилизацията.  Rolling Eyes

Ооо, Ясминке,  ще те омъкна другия път, да знаеш.  Peace И аз правя супа от спанак, но някак не се наяждам с нея. А с ориза не сме приятели когато е само ориз. Но виж, фрикето мога да го ям всеки ден.

Аз да ви кажа за тези 5% се старая. А вижте колко непознати неща има, направо си умирам от кеф като открия някое.

Марси, ух, направо виновна се почувствах за мига щастие на свеки, хахаха.  Mr. Green

Айче, хайде върни се и кажи ти твоя блог поизостави ли го или така ми се струва?  newsm78

Артемис, радвам се, че ти е интересно.  Peace Ориз със стафиди съм яла главно при палестинки.  Peace Хубаво е. Но аз харесвам такива смесици сладко-солено.

Белби, честити вежди. Така ли ми се струва или бях мернала нещо за терзанията с бели коси? Аз моите ги уредих - почти бели кичури и това е.

Любс, сега пък разбрах, че шахидите наистина извършват саможертва, но по религиозни, ан е лични причини би трябвало да бъде. Но пък щом я има саможертвата по принцип? newsm78

Сигурно изпускам много неща, но като се подсетя.  bouquet

# 710
  • Мнения: 815
Май не се доизказах точно... Амалке, имах в предвид тези дето се взривяват и убиват хора, камикадзетата... ха тях им се набива в мозъците, че това е шахидство  Peace а да убиваш невинни хора е харам, каквито и те да са  Peace а това дето казваш е когато отиват на джихад, това е саможертва в името на нещо, в повечето случаи на религията  Peace

Май отварям нова тема в края на тази  Mr. Green

Не ме почвайте, моля ви се  Laughing Laughing Laughing

А пък за темата, който дава заглавие трябва и да направи нова тема  Hug

 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes на всички

# 711
  • Мнения: 97
Любсе,то при теб по-рано става тъмно  Mr. Green Английския тест по неофициални данни е бил лесен и се били справили ама да видим резултата черно на бяло,че тя учителката им някой път поправя грешки с грешки ooooh! Че ще се ходи до бг ще се ходи,обаче май там ще бъдем само на хляб и шарена сол..е все ще остане за бурканче лютеничка.. Heart Eyes ама не че ми пука особено де,'баба знае и две и двеста' любимият лаф на баба,уфф нямам търпение да си я гушна и мама също.Ти ме хвърли сега пък в нови филми,верно съм много назад с материала.Сега ще ходя пак да тормозя съпружието с въпроси,усещам че скоро ще ме отсвири,щото почнах всеки ден да го подлагам на кръстосан разпит.
Марси който и да питам саможертвата харам ли е ме гледа ей така Shocked ама тая емотикона е малко оцъклена в сравнение с тях.Материал по казуса се оказва трудно обаче,имах само едно предложение и не знам дали е подходящо,казаха ми че има филм продукция на Саудитска за саможертвата на Имам Али за Расул Мохамад,и племенницата се заинтригува и каза че ще потърси нещо.Всички ми дават тоя пример за саможертва,взех да се обърквам вече щото не ми стана ясно тази история важи ли и за сунни,изобщо в случая има ли значение ooooh! абе лутам се точно като един свободен електрон.Тероризирам родата яко обаче,покрай вас ще взема най-накрая да навлизам и в религиозните дебри.
Амалче за всичко има първи път,опитай,сигурна съм че ще стане много добре,каквато и да е важното е да има тема,както каза Ясминка. Peace
Ясминка много ми е приятно да чета постовете ти,дано по-често то идва муза за писане Hug
Арте харесаха ли ти ориза?Аз много го обичам със стафиди,гъби и пиле,отдавна не съм го правила,добре че ме подсети Heart Eyes
Взех си роклята,нищо че е рано,да не е накуп всичко.Този следобед я обличах поне пет пъти,а целият гръб се затваря с прекръстосване на две панделки и няма да ви обяснявам каква е играчка..обаче от моята сватбата не бях обличала дълга рокля,през повечето време съм в дънки и просто не мога да и се нарадвам,все едно съм в някоя приказка. Flutter И сега ми се облича ама Ясмина вече няма нерви да ме връзва и развръзва.Тая година пълна със любовни събития,сега пък други две от родата ще се сгодяват,по-добре че от известно време вървеше само на погребения.
Ох,отивам да разчистя,че все едно сме в Бейрут Crazy Mr. Green
Лека нощ на който се е запътил към леглото.
Heart Eyes

# 712
  • Мнения: 550
Ех, Ясминке, след това обяснение в любов как да не кажа поне едно благодаря  Heart Eyes
И на теб, и на останалите момичета (да не изброявам, че ще изпусна някой) много благодаря за хубавите думи.  Hug
Пък ако моят последен пост има поне малко вина да се разпишеш, следващия пък като зачезнеш за дълго, ще знам.  Mr. Green
Това е на шега, разбира се. Миналия ден наистина мислех това, което пишех, но бях доста афектирана. След като емоциите отлежаха, мисля по друг начин. Ама предлагам да преключим темата.  Wink

Бибито, точно и аз покрай арабските мами навлязох в религиозните дебри (пък било то и в плитчините). Дискусията от форума бързо минава в сесия от въпроси и отговори вкъщи. А саможертвата на Имам Али “важи“ и при сунитите. Току що и на мен ми я разказаха.

Амал, никакво време нямам. Confused  Уж имам няколко започнати чернови, трябва да се стегна и да ги завърша до край.

И моите впечатления за отглеждане на деца Йордания са подобни на ясминините. Сестрата на половниката също не повишава тон на дъщерите си, вместо това се опитва да им обясни кое е правилни и кое - не. Коментарът на свекито бе, че много ги глези, но според мен вътрешно е доволна.

В Йордания видях няколко пъти малки деца да продават вода или дребни сувенири на туристите, докато възрастен мъж седи на сянка и пуши цигара, държейки ги под око. Много ми стана тъжно. Но това се изключения, за мнозинството от родителите учението на децата им стои на първо място, а матурата в края на гимназията е едно от най-важните събития за всички в страната.

Специално за Астарта, Алверка, а и всички останали  Hug


 



# 713
  • Мнения: 427
Здравейте мои арабски пролетни цветя  Heart Eyes
Чета ви с огромно удоволствие , и се чувствам прекрасно от раздвижването на темата  Grinning
Аз не съм много добра, в изказа си на : мнения , чувства ............
Но , искам да ви кажа нещо:Обичам ви всички ( макар и да не ви познавам лично) , защото ,с вас денят ми е по -усмихнат и спокоен!Защото, за мен всяка една от вас е една прекрасна и широко-скорена личност! А такива хора , днес са рядко срещани!
Поздравявам ви, с една много любима моя музика ! И ви пожелавам лека и спокойна вечер  Hug   bouquet

# 714
  • Мнения: 815
Добрютрооо   Mr. Green

Аз пак съм на линия и вече на работа. Току-що ми донесоха кафето и започвам с вас деня  Heart Eyes



Хайде да ви върви в розово деня  Hug

Айчка, мислех че си офейкала вече към йорданско  Sunglasses

Аз съм в момент на търсене на билети за ваканцията. То голям проблем ми се отваря. Май трябва да обиколя цяла Европа, за да се прибера до България. Румъния и Сърбия имат вече директни полети от тук, а ние още пътуваме с 1-2 връзки, че някой път и повече.

Хайде лек и положителен ден  Hug

# 715
  • Мнения: 169
Добро утро   bouquet
Любс, виж си подаръка  Hug, надявам се нещичко да ти хареса Wink.В пощенската ти кутия е вече  Peace
Ясмин, я разкажи малко за къносването, доколкото  знам имаш много приятен естествен цвят коса Peace.
 За спиралите ако не си маниячка на марки можеш ей така да си вземеш едни цветни на Голдън роуз има  Peace.Цената е поносима и дори да не я ползваш няма да те е яд да я хвърлиш като изсъхне.
 Шамс Благодаря!
Амал, имам терзания с белите коси , но тук за кичури ме убиват с цени от по над 120 лв   Naughty и то в салон с репутация нула.
Така че съм в размисли!
СВега ви оставям  че дребен е в/ у мен заради компютъра

# 716
  • Мнения: 218
Добро утро момичета.
shams u amar  благодаря за поздрава, страхотна музика и страхотни картини, направо разтърсващо.
Мислех и аз да се включа по спора, но се въздържах, мисля, че няма нужда тук да се нападаме, по добре да спазим добрият тон, разбира се, че не можем всички да се харесваме.
За възпитанието в Египет, не съм съгласна, както бяха писали по напред в темата. Изобщо не съм чула крещена , а да не говорим за бой. Аз имам впечатления от роднините на мъжът ми най вече, но там такива работи няма. Винаги и за всчко нещо, всеки си има мнение, това е моето мнение. Всичко зависи много и от семейството.
За нас нищо ново, след малко отивам да ми направят ретуш на веждите, да видим какво ще стане.
Марти пак е болен, пак е на антибиотик и с темперетура цяла нощ, преди месец пак беше болен,много вируси има, никъде не ходим, а постоянно сме болни. Миналият месец ми се изправи косата 39.6, след като 30мин по рано му бях дала панадол,бързо под вод водата и само така я свалихме.Много е коварна тази темперетура.
Belbey, не съм чула нещо специално да се прави за рождените дни на децата, знам от мъжът ми ,че е като при нас викат се деца, черпят се с торта и сладки 2 часа и това е.
Хубав ден момичета.

# 717
  • Мнения: 97
А добро утро и от мен Mr. Green
Понеже все наготово идвам да се черпя,днес ангажирах ей тоз работлив младеж да ни спретне закуската:
Скрит текст:
Да ви е сладко нищо че е солено

Който е по кренвиршките по-чевръсто че само три са останали Rolling Eyes
Шамсче благодарим за музиката и комплиментите Heart Eyes
Любси и теб те е джаснала розовата вълна hahaha Успех с билетите,в крайна сметка ще се прикачваш кво ще правиш,поне си сама,аз добре че имам директен иначе с цялата туфа щеше да е голямо шоу Crazy
Белбейче много скъпарско там бе #Crazy Имам някакви спомени за кутии боя с която можеш да си направиш кичури вкъщи,ако искаш ще питам че са ми много смътни спомените.
Чарли бързо оздравяване на Марти Praynig и приятен релакс на ретуша.
И аз очаквам другата седмица болни,щото днес тук ще е 32 градуса пък утре го дават дъжд и 16  #Crazy
Айде до после Heart Eyes

# 718
  • Мнения: 97
Кво стана,да не сте всички на диета? Shocked Rolling Eyes

# 719
  • Мнения: 815
Бибсито, ти ги пусна такива големи, че ние още дъвчем  Mr. Green това с хот догчето е много тести  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт