Въпрос за учебната 2010/2011

  • 2 741
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 62
Успокоите се! Аз минах по този път с 2-те си деца.Имах ужасни притеснения.При това моите деца са много по-големи.Първо искам и аз да се присъединя към мнението,4е да се записват в един и същи клас би било погрешно.Моите деца имат 1г.и 2 мес. разлика,но са в разли4ни класове.Говоримият български им беше на доста добро ниво,но изобщо не съм ги у4ила да 4етат!Можете да разберете какви бяха притесненията ми.Едното ми дете у4и ве4е 2г. в България,а другото 1г.Първото,което направих е да им взема 4астен у4ител по български език.Мисля,4е трябва да влезнете в site-а на МОН,за да си изясните то4но как ще стане легализацията на дипломата на по-голямото дете,както и записването му в у4илище.При вашето дете НЯМА да има абсолютно никакви приравнителни изпити!Моите деца държаха само изпит по българки език,но това за вас мисля,4е не важи.Вижте го в site-a на МОН.Не можете да си представите колко нео4аквано бързо попиват децата и колко бързо наваксват.Естествено ,4е 1-вата година ще е за адаптация и ще има трудности.Мисля ,4е от сега трябва да търсите добро държавно у4илище за децата."Съветът" на у4илищния директор да се насо4ите към 4астно у4илище за детето е меко казано"недопустим" за представител на държавната образователна система, но и аз се сблъсках със същото.Синът ми влезе на общо основание след положени изпити  в държавна  езикова гимназия,която бяхме избрали.Този факт ви го изтъквам, за да се убедите ,4е не е толкова страшно.Едно е колко сложен е материалът,а друго какво е общото ниво на децата.Подготовката му е била само 1-на у4ебна година,а пове4ето деца бяха ходили по школи и уроци поне 2 години,а и да не забравяме,4е не идват от 4ужбина.

# 31
  • Мнения: 87
Преди 2 години помагах на приятелка да оправи дъщеря си тук, в БГ. Те се връщаха от САЩ и щерката там беше 5-ти клас.
Та на въпроса- в сайта на РИО София /поне на сайта на РИО Варна е налице ведно със съответната конвенция/ би следвало да има всичко необходимо като документи за легализирането на съответните класове обучение. Иначе имате два варианта: 1. Да се явят на изпит по БЕЛ и ако го вземат успешно - да се запишите следващия клас, 2. Да повтарят съответния клас - тогава не се иска положен изпит по БЕЛ. Приятелката ми избра втория вариант, като преди да тръгне дъщерята на училище, цяло лято ходи на уроци по БЕЛ, за да оправи граматиката и преразказите. И после проблеми нямаше с БЕЛ, а с това, че трябва  уроците да се подготвят  вкъщи.

# 32
  • Мнения: 175
A  kogto govorim za deca koito ne znaiat balg.ezik,za kakvo izpiz govorim?Mai nikakvi!!!

# 33
  • Мнения: 87
ами като не знаят български просто ще повтарят последната година и ще го научат. Никак не е страшно. Още повече, че самата учителка по БЕЛ /поне при приятелката ми/ помагаше всеки ден на детето в усвояването на материала. А то повтаря 5-ти клас и си беше доста сериозно да навакса всичко. С основните неща проблем нямаше, 5-ти клас тук завърши с 4 по БЕЛ. Сега е 6-ти и вече  върви към 5 по предмета. Хем като си дойде преди 2години и говоримо беше една скица   Grinning голям смях падаше като се заприказва с моите. Тя дори строежа на изреченията го правеше като в английския. Да не говорим за ударенията в думите. А още миналата година всичко си беше  нормално. А това, че учи с 1година по-малки- на хлапето не му пука. Даже май се чуства по-добре, че им е кака. Laughing

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Само да кажа, че в сайта на МОН четох, че до трети клас няма изпит при признато образование  - ето страницата http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/legalization/

Само си проверете какво що изискват нашите тук, защото мои близки за Апостил ги върнаха документите им обратно в САЩ.

# 35
  • Мнения: 258
За да няма травма при прехода, възникна следната идея: В София има немско училище към посолството в София. Системата е немска и децата просто ще се прехвърлят! Нека някой ваш близък провери на място, как стоят нещата. Успех! thumbsup

# 36
  • Мнения: 175
 Simple SmileБлагодаря за загрижеността ,но вече минахме още миналата година през тази идея.Запознахме се лично с директорката и ни хареса ,но ценичките и а две деца са си солени все още за българина.Самата директорка тогава мн ни мотивира че децата бързо прихващат и дори и да са в обикновено училище след време няма да има проблеми.

# 37
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Пробвай в 55-о СОУ в паралелките на Шилер.  Peace

# 38
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Здравейте,живеем в момента в чужбина но догодина ще си бадем в БГ.Може ли някой да ми каже по българката учебна система кой клас догодина (учебна 2010/2011) ще бъдат децата ми?
Едното е родено на 10.11.2001, а другото на 09.05.2003.
Предварително ви благодаря

Случайно попаднах на темата, но реших, че мога да съм полезна.
Съвсем скоро гледах подобна информация в страницата на Министерството на образованието. И съветът ми е не да питате приятелки, съседки и други, а да прочетете там какво се признава на децата, учили в чужбина. Ако не ви е достатъчна информацията, изпратете запитване, убедена съм, че ще ви отговорят. А ако се чудите в кое точно училище да ги запишете, първо търсете най-близкото, а после с хората от квартала се допитайте за най-добрия учител във вашата възрастова група.
Аз така направих с моите деца и смятам, че не съм сбъркала, имам ученици 4-ти и 7-ми клас.
Успех!

# 39
  • Мнения: 4 967
Личен опит нямам, но ще споделя опита на мои познати. Голямото дете изкара тук първи клас и заминаха в чужбина, в Норвегия. Там детето е посещавало училище, но като слушател. Изобщо не говори местния език. На следващата година върнаха децата в България. Малкото си тръгна в първи клас, никакви проблеми. Голямото трябваше да бъде втори клас реално, защото не го е учило никъде. Но таткото настояваше да си върви с набора, с предишния си клас. Класната го подкрепи напълно. Взеха частен учител вкъщи, който се занимаваше целогодишно и с двете деца. Моментът съвпадна с учителската стачка и голямото момче за месец успя да навакса материала за втори клас. В момента завършва 4-ти клас и е пълен отличник.  Малко по-различна е ситуацията, предвид че българският изобщо не е проблем в случая.  Но идеята за учител вкъщи, който да занимава децата допълнително, не е лоша. В техния случай е бивш преподавател, мисля че около 15 лв на ден им взима, май за по 2 часа дневно.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 274
Бих те посъветвала да не записваш децата заедно - разликата им е достатъчно голяма, за да бъдат в отделни класове! Освен това аргумента "да са заедно" ми звучи, като да се сдружават срещу "врага" - по-добре е да ги убеждаваш, че е чудесно всеки от тях да има много нови приятели, с които ще се забавляват дружно.
Мисля, че ще е необходимо да им преподаваш всеки ден у дома, паралелно с учителите, за да наваксат и безпроблемно се адаптират. Това е олекотен (от към финанси) вариант - частна учителка у дома - мама  Laughing
Не е зле още от сега да се снабдите с учебници и учебни тетрадки и да работите по тях!
Успех!

# 41
  • Мнения: 175
Благодаря за подкрепата.Вече си имаме учебниците за 1-ви class и всяка вечер се занимаваме с тях.За сега все още не говорят ,но се вижда че повече разбират.
Обадих се на директорката на 21 во СОУ,където и смятаме да ги запишем(не е окончателно).Та госпожата ми обясни че този закон които децата до 4 class правили приравнителн изпити е само за БГ.Ако детето идва от чужбина задължително е изпит по бълг.език за да се види на какво ниво е.Е по тази логика моите ще ги върнат в яслата!!!!


# 42
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Обадих се на директорката на 21 во СОУ,където и смятаме да ги запишем(не е окончателно).  =======================.Ако детето идва от чужбина задължително е изпит по бълг.език за да се види на какво ниво е.




Да само държи изпит, както всяко едно дете във всеки клас - нещо като входно ниво. Не е нещо обезпокоително. Да, и да видят нивото им. Но с това не определят клас. Няма да ги върнат назад. Длъжни са да видят как да ги обучават. Ако имат проблем, се прави програма за допълнителна консултация, дори както и назад съм писала, може да извикат помощ от ресурсен център, за да влиза учител с тях в час и да им обяснява допълнително. Ако кадрите в това училище са си на място, всичко ще е наред.

# 43
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
 babyrose да уточня нещо. Тази учебна ли година ще сте вече в България, или другата. Тази имам предвид, сега от септември. Питам, защото вече се обаждаш, а до догодина има много вода да изтече.

Общи условия

Активация на акаунт