Въпрос за учебната 2010/2011

  • 2 742
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 257
baby rose

Извини ме, че се намесвам в темата ти, но би било хубаво всяко от децата ти да си е с набора. сега разликата може и да не се усеща, но представи си сина ти в пубертета да е на училище с деца по-малки от него? Как ще му повлияе? как ще го приемат другите ученици? може и с българския да не е добре, но с другите предмети? В един момент няма ли да му е скучно, какъв ще е стимула му за развитие?

Колкото и да са зле с българския в момента, като се приберат в България и българския език ги бомбандира от всякъде - от улицата, телевизията, радиото, магазина, познатите, - много бързо ще наваксат. Това не следва да е мотив да ги записваш в един и същи клас.

То това в кой клас ще ги запишеш е малък проблем - въпроса е къде? Кое е качественото училище, което отговаря на критериите ти?  Simple Smile То това си  е голям проблем - да се намери добро училище.  Twisted Evil


# 16
  • Мнения: 7 263
Темата ми стана интересна, не зная дали бих могла да съм полезна със съвет, тъй като ситуацията е специфична, но ще се опитам да ти дам идея.
Помисли като вариант поне първата година \ стига да имаш такава възможност\ да запишеш децата в Частно училище \ може би най-добре с немски профил\.
Така те първо няма да попаднат веднага в съвсем непозната среда, защото ще има доста предмети изучавани на познатия им език и после постепенно ще навлязат в изучаването и на материала за съответния клас по българската образователна система.
Не на последно място в Частните училища все пак класовете са по-малки и има възможност за допълнителни часове за наваксване на пропуските \ ако имате такива\ по българската образователна система.
И на финала ще се държи и нивото на немския на високо ниво.
Лично аз също не бих ти препоръчала да ги записваш в един клас, големия след като е в края на годината би могла да запишеш компромисно във 2-ри клас, а малката в 1-ви. Но лично аз бих ги записала с наборите им.

Другия вариант разбира се е да ги запишеш в обикновени училища и с малко допълнителна работа да наваксате пропуските по Български език. А при баткото и още малко неща по математика \ евентуално\ и по Човек и природа и Човек и общество.

Последна редакция: нд, 03 май 2009, 13:08 от Lennyh

# 17
  • Мнения: 175
Първо да благодаря за съветите и за вашето включване в темата.
В нашият случаи за сега  поради финансови причини, не можем да си позволим частно училище.За държавно което се намира в нашият район сам пуснала тема и разпитвам навсякъде, за да мога да се информирам  (район Лозенец,понеже ние ще живеем в кв.Кръстова вада)
Що се отнася дали по-големият ще е с наборът си и дали ще се притеснява...хм...чувала сам много случаи и даже имах съученик ,на които не му признаха годината навън и трябваше да повтаря в БГ.В едно от училищата ,директора ми каза че може да има такъв случаи при нас ,заради българският и пропуснатият материал.
Дълбоко се надявам вече като сме си в БГ ,децата  по-лесно да се справят с езика.
Lennyh,пишеш ми че компромисно мога големият да го запиша в 2-ри class,на мен това ми е и идеята.Получава се че малката тук ще е завършила вече 1-ви class тази година и мислих че при нея може свободно да си продължи в 2-ри ,а просто баткото да  "повтаря "една година.
Как мислите дали мисля правилно? Не се засягам от различни мнения ,напротив важни са,за да мога да преценя проблема по -добре.

# 18
  • Мнения: 7 263
Въпрос на дете е. Моят син също е роден през ноември и по точно на 30.11. Аз също дълго мислих дали да го пусна с набора му или да го оставя със следващия набор. Накрая реших да си върви с набора, дали решението ми е правилно времето ще покаже. Моя приятелка пък \ между другото от учителско семейство\, чийто син е роден на 15.12 го пусна със следващия набор и детето се представя много добре, но предполагам, че това се дължи на заниманията с него, а не на факта че учи със деца малко по-малки от него.
Премисли добре, ти познаваш децата си. Въпроса е дали баткото няма да се натовари \ имам предвид психически\ допълнително от това, че учи с по-малки и при евентуално несправяне това би му тежало повече, отколкото като е сред връсници и е ясно, че причината е че има да наваксва материал.
След като не можеш да финансираш частно училище помисли за още един възможен вариант - наемаш учител в къщи, който да помага на децата да наваксат с материала и да вървят успоредно с новия. При всички случаи един учител за двамата ще ти бъде далеч по-евтин вариант от Частно училище. Моя близка беше наела такъв човек от 1 до 3-ти клас за своите деца и честно казано, определено има полза от начинанието и - децата и в 4-ти и 5-ти клас са доста по-добре подготвени от останалите си съученици.

# 19
  • Мнения: 175
Имаш в предвид ,че би го затормозило повече факта че е с по-малките от колкото че е назад с материала?
Да предположим че си го запиша в 3-ти class догодина както си му е реда,но  като видях какви текстове учат в БГ  Shockedи че той едвам сега проговаря на български...това ме спира и ме раздвоява!

# 20
  • Мнения: 7 263
Имаш в предвид ,че би го затормозило повече факта че е с по-малките от колкото че е назад с материала?

babyrose точно това имах предвид, но пак казвам ти си познаваш детето и най-добре знаеш как да постъпиш. Не губи нито миг тогава - започни с подготовката по български още сега и щом се върнете в България продължи - има школи и курсове. Ще навакса детето не се безпокой, все пак като се върнете тук ще слуша и ще чете само българска реч.

# 21
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Моя приятелка с деца разлика 1 год и 4 месеца, ги пусна заедно и голямия няма никакъв приблем, че учи с по-малки.


Моят пък съм го отложила 1 год и няма никакъв проблем, че учи с по-малки.

Познавам много деца, родени в края на годината и пуснати със следващия набор - не страдат, че са с по-малки.

Питайте детето, дали иска да са заедно. Момчетата поначало казват, че трябва да започват от по-късно училище.

Как ще приемат децата в България училището - ако имат проблем, може да им се предостави ресурсен учител, който докато влязат в крак да им помага в обучението, поради факта, че не знаят добре български. 

# 22
  • Мнения: 175
Мога да кажа че баткото ни е много надарено и бързо схващащо дете.Вече сме започнали тук да учим балкански и той малко по малко започва да може да чете.Естествено като ги пита дали искат да са заедно в един class ,казват да. причината е понеже за сега България им е чужда от всякъде и те са като един тим, срещу непознатият свят.Сега ги гледам и тук в Germany ,когато са в съботното ,българско училище,двамата са заедно и си помагат и  мотивират взаимно .Нещо от типа,заедно сме по силни срещу непознатото и по -леко го приемат.
Dorothy,какви са рождените дати на твоята позната и на твоето детенце?

# 23
  • Мнения: 613
Да предположим че си го запиша в 3-ти class догодина както си му е реда,но  като видях какви текстове учат в БГ  Shockedи че той едвам сега проговаря на български...това ме спира и ме раздвоява!

babyrose, тъй като (вероятно) ще имам същият проблем, основно сравнявам учебните програми. Дъщеря ми е родена 2001 и връстниците и са 1-ви клас в Бг, в момента. Тя сега е 2-ри в САЩ, но в България ще я върна назад.

Не знам как е в Германия, съмнявам се да е много по-различно от САЩ, но в България са много напред с материала. Абсурд е тя да продължи 3-ти клас там. Имаме всички бг учебници, всеки ден учим доп. математика, но не може да се навакса. За българския пък да не говорим Rolling Eyes

Дъщеря ми е много стресирана отсега и много се страхува от това, което и предстои. Аз съм мислила и евентуално да я запиша като частна ученичка (дано има такъв вариант), за една година, докато свикне със средата.


# 24
  • Мнения: 175
Точно така и ние сме в такава ситуация.Забелязах какъв е материала в БГ за 3-ти class и просто ми се струва невъзможно,първо ще му е трудно с езика защото е нов а за материала да не говорим ,допълнителна трудност. Гледам сега,че баткото понеже има  опит, как се учи  тук в  1-ви class вече се справя с българската азбука и може да чете,но  се появява и друг проблем ,чете без да знае какво пише....!!!

Помислих в/у варианта първата год. да ги запиша в частно училище,но се отказах.Ами представи си на какъв тормоз ще се подложат:
1-во-сменят страна и приятели
2-ро -сменят езика,които първоначално ще е като малка бариера
3-то-сменят училища ..особено за малката ми която сега е в градина и това лято ще бъде в 1-ви class тук в Germany. Догодина ако я запишем първо в частно а после следващата година в обикновено...сметна ли ги с колко различни учителки , деца и училища трябва да се приспособяват за толкова кратко време
4-то -учебните материали ,които в БГ са мн натоварени
Ами за да не продължавам да изреждам, с две думи картинката е мн стресираща.За това сметнах поне да им спестя многото местене по училища и ако се записваме в БГ поне да бъде един пат.
Молим ако има мами минали през тези проблеми за малко съвети и помощ.Благодарим


 Hug

# 25
  • Мнения: 175
Да предположим че си го запиша в 3-ти class догодина както си му е реда,но  като видях какви текстове учат в БГ  Shockedи че той едвам сега проговаря на български...това ме спира и ме раздвоява!

babyrose, тъй като (вероятно) ще имам същият проблем, основно сравнявам учебните програми. Дъщеря ми е родена 2001 и връстниците и са 1-ви клас в Бг, в момента. Тя сега е 2-ри в САЩ, но в България ще я върна назад.

Не знам как е в Германия, съмнявам се да е много по-различно от САЩ, но в България са много напред с материала. Абсурд е тя да продължи 3-ти клас там. Имаме всички бг учебници, всеки ден учим доп. математика, но не може да се навакса. За българския пък да не говорим Rolling Eyes

Дъщеря ми е много стресирана отсега и много се страхува от това, което и предстои. Аз съм мислила и евентуално да я запиша като частна ученичка (дано има такъв вариант), за една година, докато свикне със средата.





Абсолютно същата ситуация сме и дълбоко се надявам да се справим.Вие кога точно сте родени,избрахте ли вече училище?Ние сме от София а вие,?
Дълбоко в себе си се надявам да не травмираме децата с нашите житейски дилеми.Дано да се справят.
 Praynig

# 26
  • Мнения: 2 708
Не ми е работа, ама случайно влязох в темата. Никак не съм в час, но като видях къде ще се позиционирате, се сетих, че вместо да гледаш в Лозенец, можеш да погледнеш от другата страна на Южния парк, съвсем до Кръстова вада е 73-то училище, в което си се учи немски от първи клас. И да не е от първи клас, това си е т.нар втора немска. Там обаче втория език е руски, няма английски. А за това училище също има бдения за записване за 1ви клас. Така че може да се обадиш и да попиташ конкретно за твоя случай. И успех. Аз също обаче не бих записала големия в един клас с г-цата Peace

Спомням си също, че много добро впечатление ми направи, като чаках каката веднъж (тя е сега 8ми клас) нещо да й дам, че учим първа година в него, всяка г-жа на малките оставяше долу на входа листче с домашните за другия ден. За родителите, да знаят какво имат децата, както и какъв материал е взет. АЗ си спомням, че малката ми навремето никога не знаеше какво й е домашното, нито пък на кой урок са, затова тази практика за ежедневно информиране по възможно най-практичния начин ми се видя много добра.

# 27
  • Мнения: 613
Март. София. Училище нямаме. Мислила съм частно (поне за 1г), но аз също се притеснявам, че после преход частно-обикновено ще я стресира наново.

Иначе за възраст аз не се притеснявам. Даже и да е с по-малките, по-добре там проблем, отколкото да закъса с материала. Например, почти покрихме напълно материала за 2-ри клас (математика), но аз и го превеждам на английски, там задачите са основно с думи и тя нищо не разбира от българския. И тя е като сина ти, срича и чете, но не знае какво означават думите.

Тук има специални програми за деца, които не знаят английски, работят много добре. Не съм чула за такова нещо да е създадено в българските у-ща. Аз също се надявам да се включи някой минал по този път.

Ако направим крачката, ще ти пиша по-късно как са се развили нещата при нас.

# 28
  • Мнения: 175
Благодаря за мнението .Вече бях в 73-то училище и се срещнах с директорът им.Той направо  ме отказа,каза ми да ги запиша в частно ,но сам се съгласи че не е по джоба на всеки.Малко ни е далече това училище ,транспорта не е удобен трябва да сменяме 3 превозни средства, ако децата са без колата.Тук бях получила мн съвети ,първоначално че е мн важно за малките близостта на училището и затова се насочих  в нашият район.
Но иначе на мен ми хареса 73-то и пак ще го мислим за по нататък,как сте става с транспорта!!!

 newsm78

# 29
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Мами, първо успокойте се - не е кой знае какво. Аз също съм лашкана по чужбина и в България по училища. Ако педагозите са на място, нещата се оправят. Няма нужда толкова да се учи материала тук.

Дори едно дете да не може да говори - взимат се мерки в училище идва допълнително учител, който е в помощ на детето в училище. Когато нещата се оправят детето оставя само с класния си. До 4 клас са ви направо проблемите никакви. Ще вземете мерки, може някоя баба да имате или някоя учителка да вземете временно да помага. По-евтино ще ви излезе от частно училище.

Ако едно дете чете и не разбира, какво чете и за това взимат мерки в училище. Като си дейдете в България нека си починат децата. Учете ги на език и нещата ще тръгнат.

Общи условия

Активация на акаунт