Акваристика тема # 2

  • 77 554
  • 762
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 175
снощи ми сервира новината, че бременната хелерка е излязла от "родилното" си и я намерил суха, с втвърдена опашка на пода. Пуснал я обратно в стъкленицата без ваничката.
Тази сутрин плуваше.
Shocked  #Crazy  Shocked Тая риба ми счупИ главата! Да не е някакъв мутант-терминатор?  Wink


какъв нагревател да напъхам при воден стълб 12см  newsm78

Защо ти трябва нагревател? За повечето аквариумни рибки температурния диапазон е горе-долу стайна температура, така че нагревателят не е особено наложителен (освен ако стаята не е студена - с климатик, или пък през зимата...) Никога не ми се е налагало да ползвам нагревател, при нормално затоплена стая. По-скоро "охладител" ми трябва понякога през лятото, хехе.

# 721
  • Мнения: 63
До сега не съм включвала нагревател, ама вие знаете от колко време гледам рибки  Laughing  
Купих един за големия аквариум и един по-малък за сегашния, защото той ще остане при мъжа ми, а там си става студено.
Питах, защото искам да повиша Т към 28-28,5 градуса, за да предизвикам даниото да хвърли хайвер. Но за да спазя условията за това, трябва малко и топла вода. Те 12см вода са нищо. Как да напъхам нахревателя? Дали пък има толкова мънички?

За хелерката - аз много се бях притеснила, че ще се спомине, точно когато съм се навила, че ще ражда. Мъжа ме успокояваше, че били корави риби, но ако все пак не оживеела, щял да я разпори и да я изражда  Joy

# 722
  • Мнения: 377
Лепящи сомчета нямам, защото са ми леко грозновати Laughing Харесвам сом панда и за това се пробвах и няколко пъти купувах от тях, но за жалост въпреки, че навсякъде ме убеждават, че лесно се гледат при мен нещата не се получават. Вече уморих 7 и не искам повече да си правя експерименти. Ще Ви послушам и ще взема два анцитруса, може пък да започна да ги харесвам. 
На тази снимка до камъка се вижда зеленото за което говоря. http://petjia.snimka.bg/animals/akvaristika.446374.19213741 Това алги ли е?

# 723
  • Мнения: 1 175

На тази снимка до камъка се вижда зеленото за което говоря. http://petjia.snimka.bg/animals/akvaristika.446374.19213741 Това алги ли е?

Да. Сега се сетих за един ефикасен начин за премахването им, но е малко краен... Изгребваш грунда навън и накисваш в слаб разтвор на белина. Всичко живо по камъните умира и даже зеления цвят изчезва. После обаче трябва грундът да се изплакне мнооооого добре. Правила съм го няколко пъти, нямаше поражения за рибите.

# 724
  • Мнения: 377
Дидитка, много краен ми се струва този начин Grinning май първо ще пробвам с грозноватите анцитруси  Laughing Дано да помогнат и да не се налага да се стига до белината. Просто да си призная малко ме е страх да не объркам нещо и да избия всичко що е в аквариума  Embarassed
Според вас два анцитруса  дали ще стигнат за аквар. 60 л. В него има 19 неона и 10 фантома и две лисици.

# 725
  • Мнения: 642
...  По-скоро "охладител" ми трябва понякога през лятото, хехе.
И при нас случаят е такъв!  Simple Smile

Gardenia, твоята хелерка е късметлийка! Дано да се възстанови напълно! И при мен тия дни едното данио беше "дебело", но размножаването им изисква отделен аквариум, мрежички, отново филтър с аератор  и пр. и не ми се занимава. Може би по-нататък... Засега главоболията с бебетата хелери и гупи ми стигат. Един ден бяхме забравили капачето на родилното (в което са бебетата) отворено и като се прибрахме от работа заварихме едната тернеция в родилното при малките  Shocked - те по принцип са са подскачащи риби, обаче как е успяла да уцели с точност... Ама и ние сме едни заплеси!!! Както и да е - резултата е две гупички по-малко и 2 хелерчета по-малко Sad Ама както непрекъснато си пишем тук - всички се учим в движение  Hug

Нашият пък аквариум непрекъснато си зеленясва и явно така ще си бъде и занапред, защото единствено подходящо място в апартамента е в хола, долу-горе по средата между най-светлата и най-тъмната част на стаята. Чистим му стените на всеки 10-тина дни. Нямаме естествена растителност и анцитруси (аз също не го харесвам). Не знам дали ако си вземем анцитруси ще има ефект защото така или иначе светлината в стаята (не, разбира се пряка слънчева в аквариума) е от сутрин до вечер  - имаме и югоизток и югозапад Simple Smile

# 726
  • Мнения: 131
Здравейте, темата е чудесна! Много полезна. Аз съм много начинаеЩа, от два дена имаме аквариум, обзаведохме го,нямаме рибки оЩе. Продавачът в магазина каза да изчакаме една седмица. ОЩе не сме реШили и какви рибки да вземем. Много се чудим за нагревател. Стаята е топла. Имам много да се уча, да чета, почти изчетох цялата тема, много е интересна. Ето го и аквариума, така изглежда сега http://media.snimka.bg/6511/019277038.jpg  Hug Hug

# 727
  • Мнения: 63

Gardenia, твоята хелерка е късметлийка! Дано да се възстанови напълно! И при мен тия дни едното данио беше "дебело", но размножаването им изисква отделен аквариум, мрежички, отново филтър с аератор  и пр. и не ми се занимава.

Нашият пък аквариум непрекъснато си зеленясва и явно така ще си бъде и занапред, защото единствено подходящо място в апартамента е в хола, долу-горе по средата между най-светлата и най-тъмната част на стаята. Чистим му стените на всеки 10-тина дни. Нямаме естествена растителност и анцитруси (аз също не го харесвам). Не знам дали ако си вземем анцитруси ще има ефект защото така или иначе светлината в стаята (не, разбира се пряка слънчева в аквариума) е от сутрин до вечер  - имаме и югоизток и югозапад Simple Smile


Хелерката е жива и здрава, дори вече си разпери опашката. Само дето още не е родила, но продължава да стои в една 5-6 литрова стъкленица с филтър и аератор и три изкуствени растения, набутани плътно едно до друго, за да не може да преминава през тях.
Даниотата май ще се окажат повече женски, а трябва да е обратното  Confused
Иначе им застлах мрежа в друга стъкленица (12-15литрова), пуснах им и въздух. Водата е малко, температурата - висока  Peace
Не знам така ли трябва, но много седят седнали на мрежата. Просто спират на място и седят като умрели, но на дъното. Мисля, че тези кльощавите, които плуват са мъжките и се надявам да се получи нещо  Wink  Ама и да не стане, нищо, де  Laughing Аз понеже прочетох как се прави и реших да пробвам.

На мен анциструсите ми харесват, ама аз съм си такава... все грозните неща си харесвам  Joy
И ние нямаме живи растения и проблем със зеленясване нямаме. Може пък наистина да чистят добре гадовете. В момента аквариума стои до прозореца, макар, че не е огряван директно.
Но за новия аквариум ще си взема още лепящи сомчета.

tilde, аз като един "виден" акварист с цял месец стаж в това поприще  Mr. Green  ще те посъветвам да изчакате две седмици. Не за друго, ами защото навсякъде така пише Joy
Ако си сложиш термометър, ще прецениш има ли нужда от нагревател.
За рибките:
Неони, данио и други пасажни рибки, се чувстват добре на по-големи групи, затова се вземат минимум 6 бройки.
Гупи, плати, хелери, молинезии, тернеции... са предпочитани от начинаещите, но не знам защо. Сигурно са по-лесни за отглеждане.
Пиша за тези, които съжителстват мирно в моя аквариум.
Със срам признавам, че имам и две златни рибки, въпреки, че на хиляда места прочетох, че трябва да се гледат отделно  Embarassed
Когато преместя останалите, ще ги оставя в на мъжа аквариума.
И сомчета, както вече казах имам. Определено имат място в аквариума ми. Стоят най-често по дъното и ми харесва, че всеки вид, заема определен слой от водата.
Много ми харесва и онзи жълтия охлюв (Ампулария ли беше  newsm78 ). Ще си взема!
Красив аквариум. Да го напълниш с обитатели и много да му се радваш.
ПП. Относно рапаните в него - запуши им дупките! Или ги пълни с пясък или ги обърни надолу, че има известни много трагични инциденти. Рибките успявали да влязат в спиралата, но не и да излязат от там.
Бреееей, много веща станах и се скъсах да пиша  hahaha

# 728
  • Мнения: 1 175
tilde, добре дошла и честит нов аквариум!  Hug

Gardenia, много добри съвети, браво, добре напредваш  Grinning

Гупи, плати, хелери, молинезии, тернеции... са предпочитани от начинаещите, но не знам защо. Сигурно са по-лесни за отглеждане.

Защото са много лесни за гледане и мноооого издържат на тормоз  Mr. Green

# 729
  • Мнения: 3 973
Момичета  ако има някои от Варна.
Подарявам водна леща
Това е единственото растение , което вирее при нас  Rolling Eyes

# 730
  • Мнения: 63
Айде сега да ви се оплача - измряли са ми всички данио  Cry
Аз си мислех, че ще ги развъдя, но и да не се получеше, ми беше все тая. Обаче не си представях, че ще ги уморя  Confused
Четох, че ако не успеят да си хвърлят хайвера, можело да умрат. Но оставям аквариумчето така и се надявам, да има поне малко хайвер и да се излюпи нещичко  Praynig
Пък то е ясно, че ще си купя пак от този вид. Харесват ми.

# 731
  • Мнения: 642
О-о-о, Gardenia, много съжалявам! Ама как така, изведнъж ли измряха? Нямаше ли някакви признаци преди това?

# 732
  • Мнения: 63
Ами признацииии.... Те бяха в отделение за ухажване  Wink  С малко вода, с Т 28 градуса (мъжа ми каза, че съм ги сварила).
В началото се разиграха, после седяха все по мрежата на дъното (рядко плуваха), но аз си мислех, че е нормално за периода, в който ще хвърлят хайвер и днес щях да ги връщам в общия аквариум.

# 733
  • Мнения: 131
Благодаря, момичета, за топлото посреЩане Hug Обърнах рапаните. Да ви питам често ли се сменя пясъка? че падна голямо миене преди да го сложим. Ще взема термометър оЩе утре. Някои от аквариумите в магазина нямаха нагреватели. И аз мисля да се насоча към лесни за отглеждане рибки за начало. Много искахме с детето златни рибки, но може би ако вземем друг аквариум. Хайде, до скоро от мен Hug Hug Hug
Дописвам: прочетох на 1 страница да не се слагат рапани и миди от морето, моите са от морето, но ги измих добре, да ги махна ли?
А какво да измисля да им осигуря местенце където могат да се крият и усамотяват?
 Hug

Последна редакция: нд, 20 юни 2010, 15:14 от tilde

# 734
  • София
  • Мнения: 11 119
Благодаря, момичета, за топлото посреЩане Hug Обърнах рапаните. Да ви питам често ли се сменя пясъка? че падна голямо миене преди да го сложим. Ще взема термометър оЩе утре. Някои от аквариумите в магазина нямаха нагреватели. И аз мисля да се насоча към лесни за отглеждане рибки за начало. Много искахме с детето златни рибки, но може би ако вземем друг аквариум. Хайде, до скоро от мен Hug Hug Hug
Дописвам: прочетох на 1 страница да не се слагат рапани и миди от морето, моите са от морето, но ги измих добре, да ги махна ли?
А какво да измисля да им осигуря местенце където могат да се крият и усамотяват?
 Hug


Добре дошла.  Hug

Пясъка мисля, че не се сменя, поне аз такова нещо не знам...
А рапани пр. морски неща не се слагат в сладководен аквариум, защото не било естествено, но на мен лично ми харесват и също си имам рапам.  Laughing
За укрития сложи повече растения, декорации, корен, камъни каквото ти харесва...
Успех!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт