Акваристика тема # 2

  • 77 555
  • 762
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 642
Благодаря за съветите! Но това с молинезията и рапана беше преди повече 2 седмици... Както и да е извадихме рапаните. За да няма повече поразии, поради тях.
Дидитка, сигурна съм, че малките, които изчезнаха са изчезнали в кормите на големите защото ми направи впечтление, че оставихме легена с всички обитатели буквално за минута без растителност и малкото веднага изчезна. В легена бяха само риби и нищо друго. Видях даже кой е виновника - мъжката молинезия (тогава женската още съществуваше) беше с добре подуто коремче! Тогава си спомних, че и друг път съм я виждала с подут корем...
Този път чакаме малките да пораснат достатъчно и тогава ще ги пуснем извън родилките.

За дънери съм чувала, че може да носят някоя зараза за рибките, затова не ми се рискува. Вие с какъв опит сте в това отношение?

# 706
  • София
  • Мнения: 11 119

За дънери съм чувала, че може да носят някоя зараза за рибките, затова не ми се рискува. Вие с какъв опит сте в това отношение?

Тези в магазините би трябвало да са обработени и да не носят никаква зараза.

# 707
  • Мнения: 1 175
Да, ситуацията в легена наистина намирисва на канибализъм. Успех с новите бебета!

Аз продължавам да вадя по 3-4 охлюва на ден вече повече от седмица, и това след щателното изчистване. Край нямат  Tired
Ето каква джунгла е станало у нас  Grinning

# 708
  • Мнения: 377
Дидитка, много е красиво така. Лично аз обичам такива аквариуми с гъста растителност  Laughing
Кога ли ще дочакам и нашия да стане такъв.
А преди седмица му смених местоположението, защото слънцето го грееше в продължение на два часа на ден и започна адски бързо да зеленясва. Не съм сигурна дали точно така се казва на целите му стени стават на зелени точки и ако не ги махна веднага се разпространяват ужасно бързо. Сега е в един ъгъл, където слънце не огрява Joy и ми се струва, че май е по добре. Дали в резултата на местенето или нещо друго но и трите панди вече ги няма ... При нас явно само неонки и фантоми могат да виреят.

П.П. А как ги правите тези хубави снимки  newsm78

# 709
  • София
  • Мнения: 11 119

П.П. А как ги правите тези хубави снимки  newsm78

И аз това се чудя, аз не мога да произведа хубави аквариумни снимки...  Confused

# 710
  • Мнения: 1 175

П.П. А как ги правите тези хубави снимки  newsm78

И аз това се чудя, аз не мога да произведа хубави аквариумни снимки...  Confused


С мнооооооооого зор   Mr. Green  От двайсетина снимки най-много една-две да станат, така че търпение му е майката. Помага и ако фотоапаратът е качествен  Wink (моят е dSLR). Най-трудното е да се избегне отражението на светкавицата в стъклото, а пък ако се снима без светкавица, снимките стават размазани защото обикновено няма достатъчно светлина, а рибите не стоят на едно място. Моят съвет е да се снима със светкавица, като застанете под ъгъл до стъклото, не право срещу него. Ъгълът става с налучкване, но идеята е светлината от светкавицата да се отрази в друга посока, не обратно във фотоапарата. И понеже си нямам друга работа, скалъпих показно  Grinning



При много обилно осветление, може да стане и без светкавица, но тогава фотоапаратът трябва да е стабилен - върху стол, маса, друга мебел или, оптимално, върху триножник. Но за чисти снимки на фокус наистина трябва много светлина, затова най-лесно е със светкавица. Пробвайте това с ъгъла, като му се хване цаката излизат доста добре  Peace

Ето още малко вдъхновение (май съм ги пускала тези, не помня вече...).


Зеленясването е от слънчевата светлина, да (и аз не знам това ли е правилното наименование, но на мен ми харесва, хихи). Ако на новото място не го огрява, не би трябвало да зеленясва повече. Нашият е в тъмна стая само на лампа, и не зеленясва въобще.

# 711
  • Мнения: 63
Дидитка, страхотни снимки  Heart Eyes
За корените - събирах, киснах, белих кори... накрая ги поизхвърлих  Joy и сега си кисна само лозови пръчки.
Ми то се оказа, че едното е кухо и като се разкисна, започна да се разпада. В другото имало червеи и като махнах кората, зейнаха едни дупчици. Това, което ми правеше тинята, го изхвърлих първо. Ама то беше от реката и не можа да се изкисне.
А лозовите клечки са едни гладки и им прозират жилките.
Това всъщност са само опити в кофи и легени, някой да не си помисли, че си ги кисна в аквариума. Аз още нямам, де  hahaha Но уж тази седмица ще ми го дадат. После ще го гледам празен две седмици, но ще направя всичко както трябва.
Сега имам друг голям проблем - грунда. Какъв, от къде, колко  newsm78

О, не съм ви казвала какъв съм ентусиаст.
Мъжа ми каза, че слънчевия костур , всъщност е прост часовник и ми задели два от язовира, където бяхме за риба  Joy
Гледах си ги 3 дни, ама сдадоха багажа. В отделен аквариум бяха, да не всея смут в темата  Wink
Бременната ми гупа е окльощавяла, а някои други са се нахранили  Confused Обаче сега пак ми изглежда, като че започва да се надува. Странно ми е, че е минала около седмица  newsm78
Отделих си бременната хелерка, която вече се е понадула, но й е малко празна стъкленицата и не знам, дали сама няма да си хапне.
Интересното е, че ми подариха 2 малки и 2 големи ляти стъкленици. Приличат на малки аквариумчета от по 6 и 12-15 литра, но не са от лепени стъкла.
Та смятам, че мога да си гледам бета там. Много ми харесват тези рибки, пък  Laughing

# 712
  • Мнения: 642

За дънери съм чувала, че може да носят някоя зараза за рибките, затова не ми се рискува. Вие с какъв опит сте в това отношение?

Тези в магазините би трябвало да са обработени и да не носят никаква зараза.
Да, аз нямах предвид магазинните дънери, а именно такива директно от "природата" Simple Smile Същото съм чела и за грунда. Така че Gardenia  внимавай с "обзавеждането" на аквариума. За това дали хелерката ти ще си хапне като роди - 100% няма да се посвени. В предишен пост описах как за да спасим новородените бяхме сложили майката в специално "родилно отделение" - на дъното е с решетка. Когато ражда бебето то милото отначало е неподвижно и свободно пада през решетката на дъното на отделението. Но като се събуди хуква насам-натам и понякога минава през решетката нагоре озовавайки се при майка си, а тя има инстинкт да хапне всичко що е дребно-плуващо във водата. Затова докато раждаше седяхме на две смени с мъжът ми - от сутринта до обяд с мрежа в ръка и дебнейки малките, които успяват да изплуват горе при нея. Хващахме ги с мрежата и цоп - в отделен буркан. Когато майката спря да ражда я оставихме да си почива няколко часа сама в "родилното" и после я върнахме в общия аквариум, а бебетата от буркана - в родилното, където си живеят и до днес. Но тези "подвизи" си заслужават само, ако държиш на поколението на рибката. В нашия случай държахме защото в 100 л аквариум плуват 8 рибки и място за новодомци има Wink .

# 713
  • Мнения: 1 175
Gardenia, ако не ти се дават пари, можеш да си събереш грунд и камъчета от някоя река. Стига им да ги извариш, от това умира всичко потенциално опасно. Аз съм си насъбрала камъняк от градината, сварен, нищо им няма на рибите вече няколко години  Peace За дънери не бих се доверила много и на магазин, защото понякога продават терариумни дънери уж за аквариум, но те не са направени да киснат изцяло потопени във вода, и изгниват или се разкапват. Може би ако продавачите разбират достатъчно каква е разликата и могат да препоръчат аквариумен дънер...

Дивите риби не стават за аквариум, за съжаление. И аз съм се мъчила да развъждам язовирни на времето, без никакъв успех  Mr. Green Но пък са вкусни, хихи.

# 714
  • София
  • Мнения: 11 119
Ние така се запалихме по рибите с едни бебета шаранчета уловени в един язовир, те естествено умряха ...
А камъчета и аз си събирам от реки и морета, последно си донесох страхотни камънаци от Гърция.  Wink

# 715
  • Мнения: 377
Сигурна съм, че ще дадете съвет и ще ми кажете как да се отърва от зеленията която пак се появи по грунда.  #Cussing out След като преместих аквар. на по - тъмно място по страните му вече не се появява зеленаж, но по грунда ми се струва че не успявам да го изчистя с прословутия сифон и тази зеления пак излиза. Ако сложа малко калиев перманганат дали ще успея да изчистя тази гадост? newsm78

Пробвах се да направя снимки, но нещо не ми се получават, може би е важено не само апарата да е добър, а и зад-апаратното устройство.

# 716
  • София
  • Мнения: 11 119
Сигурна съм, че ще дадете съвет и ще ми кажете как да се отърва от зеленията която пак се появи по грунда.  #Cussing out След като преместих аквар. на по - тъмно място по страните му вече не се появява зеленаж, но по грунда ми се струва че не успявам да го изчистя с прословутия сифон и тази зеления пак излиза. Ако сложа малко калиев перманганат дали ще успея да изчистя тази гадост? newsm78

Пробвах се да направя снимки, но нещо не ми се получават, може би е важено не само апарата да е добър, а и зад-апаратното устройство.


Вземи си повечко сомчета чистачи, и аз имах такъв проблем...
Предполагам, че с някое растение съм си докарала зеленяшите. А и някакъв препарат слагам, но не се сещам как се казва. Като го сипеш в аквариума става на едни кафяво/лайняни парцали ... Аз в единия се преборих, но в другия все още борбата продължава....

П.П. Ето такъв е препарата. http://www.zoomagazin.eu/admin/images/categories/82705.jpg

Намерих и това, но не знам има ли ефект. http://www.zoomagazin.eu/admin/images/categories/82704.jpg

# 717
  • Мнения: 624
petjia, имаш ли от т.нар. "лепящи сомчета" (ако не се лъжа се наричат анциструс)? Аз от както си взех две такива и нямам никакъв проблем с алгите. Преди вадех по-големите камъни и корени и ги четках, за да премахна алгите, а сега въобще не се занимавам, сомчетата сами се справят  Party Чела съм, че криптокорината ограничава алгите, а бе колкото повече водни растения, толкоз по-малко алги. Много е важно и осветлението, ако ти е повече от 8 ч. на ден нормално е по-бързо да се разнасят. Зависи и какъв ти е грунда...

За корените от магазин - купих си един 12 лв., ако не се лъжа е от "мангрово дърво". В началото (около 3 седмици) пускаше едни кафяви мътилки  ooooh! (хем го бях измила в няколко води), но после спря и сега водата ми е перфекция. Сега се мъча да си кисна корени, които съм си намерила в гората, но са прекалено леки и докато не се затиснат с някакъв по-тежък камък, не става работата.

Последна редакция: чт, 17 юни 2010, 14:21 от Passiflora

# 718
  • София
  • Мнения: 11 119
petjia, имаш ли от т.нар. "лепящи сомчета" (ако не се лъжа се наричат анциструс)? Аз от както си взех две такива и нямам никакъв проблем с алгите. Преди вадех по-големите камъни и корени и ги четках, за да премахна алгите, а сега въобще не се занимавам, сомчетата сами се справят  Party Чела съм, че криптокорината ограничава алгите, а бе колкото повече водни растения, толкоз по-малко алги. Много е важно и осветлението, ако ти е повече от 8 ч. на ден нормално е по-бързо да се разнасят. Зависи и какъв ти е грунда...

За корените от магазин - купих си един 12 лв., ако не се лъжа е от "мангрово дърво". В началото (около 3 седмици) пускаше едни кафяви мътилки  ooooh! (хем го бях измила в няколко води), но после спря и сега водата ми е перфекция. Сега се мъча да си кисна корени, които съм си намерила в гората, но са прекалено леки и докато не се затиснат с някакъв по-тежък камък, не става работата.


Корена и моя доста времем пускаше, въпреки че го киснах около седмица ...
А сомовете са точно анцитруси.

# 719
  • Мнения: 63
Здравейте отново wavey
Игси, аз още не съм сигурна дали ще сложа корен в аквариума си, но грунда ще е събиран от мен. Ще кисна и изварявам, но няма друг начин.
За хелерката - аз имам родилно отделение - ваничка с преградки, но тя е плуваща, а аквариума малък и ще заеме много място.
Както се похвалих, сега имам удобни съдове и съм я сложила там. Така, ама след твоите постове за изяждането на поколението, реших да си ползвам ваничката и я сожих в стъкленицата, не в аквариума. Измислих и капак. Обаче или съм забравила да затворя капака или мъжа ми не помни, че го е отворил и... снощи ми сервира новината, че бременната хелерка е излязла от "родилното" си и я намерил суха, с втвърдена опашка на пода. Пуснал я обратно в стъкленицата без ваничката.
Тази сутрин плуваше. Опашката й стои малко странно, но иначе се държи добре. Отказах се от ваничката за сега, но поне накупих малко изкуствени водорасли и залесих на гъсто единия край на аквариумчето  Wink Надявам се да е достатъчно.
Тъпото е, че още нямам достатъчно практика в акваристиката, пък чета много и си мисля, че много зная  Embarassed

Гледам, напоследък някои от даниотата големи шкембета отпрали и си викам "сигурно те изядоха на гупата поколението"  newsm78
Та докато ровех за инфо, открих как се развъждат. Сега си мисля, че тези дебелите са женски и са готови да хвърлят хайвер.
Ама пък някъде четох, че можело всяка седмица да ги слагаш и все щели да хвърлят.
Нямам амбиции да развъждам, ама понеже прочетох, че други го правят и... не знам и аз защо искам да го направя  Embarassed
От друга страна, чакам 160л аквариум, пък в офиса на мъжа ми ще останат някои от сегашните риби и ще ни трябват още. То не, че и да се излюпят, ще ги пусна в големия или че не могат да се купят, готови, отгледани, ама...  Laughing
И по този въпрос, имам въпрос:
Значи отделят се една женска и два мъжки, слага се мрежа на дъното... и голямата ми чуденка - какъв нагревател да напъхам при воден стълб 12см  newsm78 То на моите пише, че не трябва да остават извън водата (единия се самоизключвал даже). Нямам идея каква част трябва да е под водата. Виждам само до къде мога максимум да го потопя, а минимум има ли? Може ли тази част, в която са реотаните да е 2/3 потопена, но малко от нея да остава над водата  newsm78

ПП. Много са сладки тези сомчета.  И аз имам от тях, но единия ми е като албинос - бял с червени очи. И от тях ще трябва да купувам, че да останат две при на мъжа златните рибки.

Общи условия

Активация на акаунт