Пчеларство

  • 149 889
  • 731
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 018
Трябва да се разтърся и за статията в която се пишеше, че стената на самото кълбо е толкова стегнато, че не позволява да се изпуска изобщо температурата от вътре на вън. Това откритие обезмисляло стесняването в самите кошери с преградни стени.
Не съм ли пускала статията тук? Грябва да я потърся.

А за конденза по найлона - да.

Силве забравих да те питам - кога слагате това парче? кога последно центруфугирате? Защото аз, ако сега ги оставя с магазините - те пак започват да ги пълнят.

# 676
  • Мнения: 0
Здравейте , може би съм пропуснала да напиша че парчето е от плат док 100% памук. Слага се с цел да не се качват пчелите в магазина през зимата. Да не се настани маиката горе. Със слагането на лентите против акар се слагат и платната. От този момент нататък пчелите не чувстват магазина като свои и свалят (крадът) меда отгоре.

# 677
  • Мнения: 0
Здравейте,днес реших да разгледам какви подфоруми има и се натъкнах тука.Незнам в тази тема дали пишат само пчелари ,но аз ще си разкажа историта накратко:
Аз никога не съм се занимавал с пчеларство,но баща ми се занимаваше но преди 8 г. почина и всичките пчелини останаха на самоиздържане.Но от тази година покраи един познат които има пчели напролет ме пита защо не се занимавам с пчелите като ги имам и аз видях че напролет ги подхранва и аз реших да права като него.Взех си книгата ''Календарен спровочник по пчеларство'' на Любен Радоев и започнах усилено да чета .Напролет започнах с 2 а сега вече са 5. Като за 1-ва година се справех г/д добре и си изкарах за мен мед.


Надявам се в тази тема да намера приятели с които да обсъждаме различни въпроси.

Лек ден на всички.

# 678
  • Мнения: 2 018
Ок Силве. Искаш да кажеш - сега отварям кошера, поставям парче плат на 2 см от прелката между магазините и плодника, и пчелите от магазина /защото той е пълен с пчели, макар и меда да е изцентруфугиран/ ще слязат долу в плодника и вече ще си мислят, че горе не е тяхно?
Питам защото ми е важно за точните действия.

Как мислиш - какво ще стане, ако оставя кошера без плат?  Rolling Eyes

# 679
  • Мнения: 2 018
pachetooo, здравей и си добре дошъл. Не мога да се нарека пчеларка, защото все още се уча, а и не се занимавам професионално с това.  Wink Гледаме си 4 кошера и не искаме да ги увеличаваме за сега.
Как си започнал с 2? 2 кошера ли имаш предвид?
Те бяха оживели след 8 години ли? Как ги направи 5?

# 680
  • Мнения: 0
pachetooo, здравей и си добре дошъл. Не мога да се нарека пчеларка, защото все още се уча, а и не се занимавам професионално с това.  Wink Гледаме си 4 кошера и не искаме да ги увеличаваме за сега.
Как си започнал с 2? 2 кошера ли имаш предвид?
Те бяха оживели след 8 години ли? Как ги направи 5?


Да 2 бяха оцелели ,като единият беше едвам жив ама с много похранване се съживи и чам околко месец когато другите вече почват да ослабват той се засили и преди седмиза извадий 18 кг мед от него.Станаха 5 защото по-силният още от края на януари започнах да ги подхранвам и се позасили доста и към края на април месец рои за първи път и след още 4 дни повтори още един рои и след седмица потрети и така станаха 5.(навсекаде из книгите пише че рояват юни,юли а при мен още в края на април)Сега съм си купил още 2кощера празни вчера ги боядисах с грудн а сега ще хода да ги боядисвам с боя и довечера ще постна снимки да видите какво съм свършил.

# 681
  • Мнения: 0
Просто покриваме плодника с парче док. От страната на прелката парчето плат е по късо с два сантиметра и закачваме парчето с кабърчета. Тази процедура покриването на плодника се прави да не се качат пчелите и майката в магазина. Кълбото върви само на горене не страни и няма проблем да се настанят в магазина. А там меда е малко, по топло е майката почва да снася и просто всичко свършва с загиване на пчелното семейство Трябва да не се позволява на пчелите с майката да се настанят в магазина.
На другите пчелини кошерите са ЛР и там винаги зазимяваме в първи корпус а пчелите напролет са във втори корпус. Пчелите вървят на горе, а там е и по топло.

# 682
  • Мнения: 2 018
Мерси Силве  Hug

pachetooo, какво представляваха 8 годишни пити?   Shocked
С какво подхранва кошерите? Да не би да си изкарал мед от това с което си го хранил?
Давай снимките.  Peace

# 683
  • Мнения: 0
Мерси Силве  Hug

pachetooo, какво представляваха 8 годишни пити?   Shocked
С какво подхранва кошерите? Да не би да си изкарал мед от това с което си го хранил?
Давай снимките.  Peace
ми представляваха много черни.Подхранвах 2 пъти с пити с мед и прашец и 3 пъти със захарен сироп.Едвали да съм изкарал от тава с което съм ги подхранвал.А доколкото до многогодишните пити ги използвахз а рояците докато си изградят техни.Сега всичко е брак.Също така използвах рояците да градят магазинни пити за другите .Купих си 2 10 рамкови Дадан-Блатови кошера за подмяна докато отремонтирам старите.
Ето е този албум съм качил няколко снимки от второто вадене на този кошер които рои за втори път,който вадих преди 2-3 дни.
 Цъкни върху снимката за да вленаш в албума

това го копирах от поста който бях писал в един пчеларски форум преди няколко дни.
При условие че съм начинаещ(само от пролетта до сега) и при условия че няма възможност да са добро място а съм ги сложил на гаража съм доволен от постиженията си.На предена план на снимаката от лява страна кошера рои 3 път и всеки ми викаше да не чакам мед от него тази година ,но той напук на казванията ме изненада .Преди 10-тина дена от него извадих 18 кг. и утре ще вада пак защото 8 /12 са отново пълни.Този отпред от дясна страна на пролет беше едвам жив ,но се съживи и утре и от него ще вада че 9 ги е наблъскал здраво.Задният ред са рояците:тези които изглеждат най нови имат по 6-7 пити пълни,а най крайния много кусно се разви и има само 2-3 пити смед и не смятам да го им взимам.

Последна редакция: вт, 31 авг 2010, 14:18 от pachetooo

# 684
  • Мнения: 2 018
Браво на теб.  Wink
Догодина ти пожелавам още повече мед да изкараш.
Струва ми се, че не трябва повече да им взимаш мед, защото сега дори се подхранват за да се активира майката да снася.

# 685
  • Мнения: 0
Здравейте! Днес отново се добрах до компа и реших да задам няколко въпроса. Време ли е да махна магазина, и да започна ли да подхранвам? Кога се слагат лентите против акари? В предишния брой на вестник "Пчела и кошер" имаше статия за вредата от подхранването със захар. Съжалявам че не я запазих, за да я цитирам по-ТОЧНО.В нея се казваше че с подхранването със захароза продължителноста на живота на пчелите през зимата намалява с 15-20%.Също така слагането на лимонтозу и мая през пролетното подхранване също е много вредно. А на края на статията се казва, сега да се подхранят със захарен сироп!!! Така че не ми стана много ясно какво да правим. До сега нито един автор не е препоръчал да се подхранват с меден сироп. Защо?

# 686
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравей, Вено! На мен пчеларят, който ми помага ми обясни нещо подобно. Подхранването на пчелите със захарен сироп ги изтощава, (защото им се налага да преобразуват захарта на глюкоза и фруктоза) и по този начин значително намалява жиовта им. Тъй като  моите кошерчета се оказа, че нямат достатъчно медец за зимата, ме посъветва да ги подхранвам през ден със захарен сироп в съотношение 1:1 (вода:захар), НО най-късно до 15ти септември! Идеята е, че пчелите, които сега са в кошера така или иначе са летни пчели и ще умрат. Целта е да се родят повече зимни пчели, които според него ще започнат да се излюпват около 15ти септември. Тогава ще трябва да спра с подхранването, за да не ги изтощавам.

Знам, че е по-добре да се подхранва с инвертирал сироп, но аз нямам грам мед, а и приготвянето му май си е приключение. Ще ми се и опитните пчелари да си кажат мнението, но ги няма, а реших, че е по-добре да споделя с теб това, което знам, защото до 15ти не остава много време.

Успех! Simple Smile

# 687
  • Мнения: 0
Здгавейте! Във вторник вадих меда от магазина. Трябваше да го извадя преди 20 дена но чаках да се захлади. Така и не ми е много ясно колко трябва да се подпушва, защото един ми казва че трябва леко да се пуши за да  не се раздразват, друг че трябва много да се пушат за да се дръпнат от питите. Но моите дивачета не признават нищо. Когато започнах да вадя питите, те бяха захванати за долните пити с далаци и при изваждането на рамката далакът се разкъсва и се вдига цял облък ядосани пчели. Докато извадя препълнените пити ме понажилиха въпреки дебелия гащеризон. Добре че кошера е само един. Ако бяха 5-6 не знам как щях да се оправям. Свалих магазина за да изрежа надградените далаци, обаче се вдигна цялото воинство и започна як щурм. Чукаха като градушка по мене. Изцинтрофужих меда и питите както си бяха в сандъчето ги занесох до кошера отворих малко капака да могат да влизат и го оставих до кошера да ги почистят. Кошера го затворих само с капака без възглавницата. Днес отидох да изрежа надграденото за да мога да сложа възглавницата. Имах намерение да извадя двете рамки за търтиево пило, да ги проверя как са с меда и да сложа лентите против акари. Обаче само докато изчистя далаците пак ме нажилиха и се вдигнаха на бои и аз им сложих възглавницата и капака и ги оставих След 2-3 дена когато позволи времето ще ги отворя за да сложа лентите. Много са работни. Около 35кг мед извадих, но и 30тина пъти ме ожилиха. Дайте съвет как да ги укротя!

# 688
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравей, Вено!
Май само двамата си говорим. Ти сигурно не търсиш баш от мен съвет, ама аз да си кажа."Моят" пчелар ме светна на една тактика за усротяване на сърдити пчели. (Те моичките, да чукна на дърво са кротушки, та не съм я пробвала, но той казва, че било много ефикасно.) Идеята е в пушалката да слагаш и малко сушен пелин. 
Историята е такава - в брой 14ти на вестник "Пчели" имало преводна статия (не съм я чела), в която се разказвало за "магическо растение" употребявано от будиските монаси при работа с пчелите. Никой от редакцията обаче не обърнал внимание какво се крие зад латинското наименование Artemisia. Моят човек обаче е и планинар и пещерняк та веднага се усетил, че става дума за пелин и изпробвал идеята. Ето какво е писал до редакцията (публикувано в 17ти брой):
"При първият удобен случай експериментирах и с пчелите: поставих в пушалката заедно с дървесните гъби и шепа изсушен пелин. Ефектът беше забалежителен - на този пчелин от около десетина кошера, един от коите е силно агресивен, не забелязах никаква агресия и нито едно ужилване. По-късно, само докато върна медовия корпус на този кошер без пушалка и без ръкавици, получих осем ужилвания по ръцете."
Има и още, но това е същественото. Ако искаш пробвай, може да има успех и при теб. Пелин все още има почти навсякъде, та няма да ти е трудно да си набавиш.

# 689
  • Мнения: 0
Здгавей Кенга! Другите явно са много заети, изатова само ние си говорим . Аз малко трудно се уреждам да седна пред компа, но все някога се отваря дупка и за мен. Онзи ден прегледах моите разбойнички.Все още много активно летят и кошера е пълен с пчели. Извадих една строителна рамка, беше пълна с мед. На друга обикновена рамка горната половина беше запечатан мед а долу с нещо с оранжева запечатка и каточели сухо. За съжаление не се сетих да разпечатам 1-2 килийки да видя какво е. Между другото видях пак от черните пчелички но този път бяха с нормални размири. Във вестник пчела и кошер четох че майката може да се съеши  с до 10 търтея и тъй като бащините гени са различни, то и пчеличките са различни.Стесних входа до 10см и сложих мишите предпазители, но мисля че е рано, защото малко пречи на свободното предвижване и те се трупат на входа .В сряда ще махна предпазителя. За пелина, тъй като нямах сух, сложих пресен и мисля че ефекта не беше голям.Но сега съм сложил да се суши и ще пробвам пак.

Общи условия

Активация на акаунт