Работа, CV-та, HR-и, съвети - 92

  • 14 190
  • 405
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 29 342
Първото има резон.
Второто ми е тъпо и ненужно. Ако толкова искаха мнението ми, нямаше да чакат напускането ми.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 662
Според мен, за нова работа (в нова компания) си трябват поне няколко месеца, за да се свикне с процесите, екипа, клиентите. За вътрешен трансфер сигурно времето е по-кратко, но пак поне месец-два смятам, че е нормално човек да се чувства като в небрано лозе

# 32
  • Сф
  • Мнения: 4 765
Аз съм за изходящите интервюта/ анкети. Напускащият няма притеснения да си каже нещата както стоят. Обикновено си личи, когато обрстната връзка е искрина и когато са бълвани змии и гущери на килограм.
Има и такива, на които не им се занимава да се обясняват накрая, но това е до човека

# 33
  • София
  • Мнения: 817
Какво мислите за политиката на една фирма да не наема бивши служители?

А за изходящите анкети, които уж са анонимни?

По въпрос 1 - за мен отговорът е - според зависи. Simple Smile Имам бивши колеги, с които с удоволствие бих работила отново, защото са страхотни професионалисти, но в даден етап от живота си са имали нужда от промяна или желание да опитат нещо ново, което към дадения момент са приемали за добра идея. Но имам и бивши колеги, които се имат за голяма работа, но са много далеч от  страхотни професионалисти, с вторите - не ми се иска да работя пак. Темата за бившите служители е деликатна, защото те, за да са бивши, явно нещо не са харесали във фирмата. Ако фирмата не смята да променя начина си на работа и процесите, то де факто се назначава отново човек, който априори ще е недоволен. Няма смисъл от това.

По въпрос 2: Че колко да са анонимни Simple Smile От фирмите (обичайно) не напуска армия народ, а са 2-3 човека в месеца (приемам, че фирмата е голяма). Е, дори и консолидирани резултатите, мислите ли, че мениджърите не си познават поне малко служителите? Аз понеже моите хора си ги познавам, дори след перефразиране знам кой е автора на казаното. Тези анкети са всъщност за компанията и помагат да се идентифицират вътрешни проблеми. Моето лично мнение (за местата, от които аз съм напускала) е, че човек трябва да е умерен и да не плюе щедро, особено в България. Причината е, че България е малка държава, а по отрасли хората горе-долу се познават. Така де, никога не се знае дали съдбата няма да те събере с бивш колега, когото ти щедро си наплюл.

# 34
  • Мнения: 8 883
Лично аз не съм видяла промяна, която да е настъпила след екзит интервюта дори и когато казват едно и също.
И също смятам, че човек трябва да има едно наум когато участва в такова.

Дали бих работила с бивши колеги отново - с някои да, с други категорично не, ако и да са ми симпатични като хора. Имало е обяви, които са ми привличали погледа и бих кандидатсвала до момента, в който видя, че бивш колега е на позиция, с която се очаква да работя ежедневно. Още от същото - не мерси.

# 35
  • Мнения: 52
Аз съм за екзит интервютата, защото съм виждала промени след това.

Иначе за свикването, понеже сега съм в тази ситуация, на мен ми отне 5 месеца да се чувствам ок в екипа. Да имам някакво самочувствие, че знам какво правя и да възразявам би ми отнело сигурно година.

# 36
  • Мнения: 711
Екзит интервютата са полезни, ако ръководството на компанията иска да знае какво реално се случва в дадено звено, но това невинаги е така.

Търсенето на обратна връзка от настоящи служители също е добра практика, но следва да се има предвид, че те далеч няма да са толкова откровени като напускащите, по обясними причини.

# 37
  • София
  • Мнения: 17 775
Против изходните интервюта съм и не бих се явила, все пак не са договорно изискване. За мен те са само тикче в чеклиста по пътя към асимилиране на западните практики и са за компанията. Не за моето мнение и предложения. Само могат да ти навредят.

# 38
  • Мнения: 29 342
Ако ме задължат, просто ще отговоря някакви неверни неща. Нали уж било анонимно...хахахха

Както казах, ако се интересуваха от мнението ми, щяха да ме "чуят" преди да напусна.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 775
Мисля, че бъркате редовните анонимни анкети с интервю при напускане. При нас, а и на повечето места, за които знам, не е анонимно. Разговор с човешки ресурси си е. Сядаш и обсъждаш какво ти е харесало, какво не ти е, имаш ли забележки към екипа, мениджъра. И т .н.
И не могат да те задължат, макар да го изкарват като част от протокола.

Разбира се, правилото е същото като на нормално интервю - не че са токсични мизерници, заплатата ти е мижава или шефът ти си мъкне любовниците, а търсиш нови хоризонти, дал си и си взел от тази прекрасна компания, каквато си ногъл и сега е време за нова стъпка. В добавка можеш да си вдигнеш акциите, че си егати пича и са те хедхънтнали за двойно по- висока заплата и просто не си могъл да откажеш предложението, иначе се чувстваш като у дома си с екипа и би останал в него доживот.

В България нямаме дела за retaliation, така че копи- пейст от САЩ е същото, като да четеш финансови съвети и да ги прилагаш тук, в Европа, в България.

# 40
  • Мнения: 29 342
Разбира се, правилото е същото като на нормално интервю - не че са токсични мизерници, заплатата ти е мижава или шефът ти си мъкне любовниците, а търсиш нови хоризонти, дал си и си взел от тази прекрасна компания, каквато си ногъл и сега е време за нова стъпка. В добавка можеш да си вдигнеш акциите, че си егати пича и са те хедхънтнали за двойно по- висока заплата и просто не си могъл да откажеш предложението, иначе се чувстваш като у дома си с екипа и би останал в него доживот.

М хммм......анонимно или не, е те това ще е.....(не, че при нас го има, де, принципно)

# 41
  • Мнения: 8 883
Дори при екзит интервю човек трябва да има реалистични представи кое е възможно и кое не да се промени и на тази база да си прецени какво да споделя.
Ако дадено нещо, което не ти допада, всъщност е част от културата на компанията, то изобщо не си струва да го споменаваш. Фирмата няма да застане на челна стойка, за да угоди на хора, които имат сходно мислене като теб.
Ако е за някакви локални процеси, които усложняват работата и определено може да се подобри положението с автоматизация или различна организация на ресурса, ок - може да го кажеш.
Но действително нищо смислено не съм видяла да се промени на база на такива интервюта, само някакви козметични неща и то ако действително има натрупване на такива обратни връзки и ако е удобно за ръководството.

# 42
  • Мнения: 29 342
Изобщо нямам намерение да променям нещо във фирма, която напускам.

# 43
  • Мнения: 2 902
Не виждам как точно ще ти навреди едно такова интервю, ако така или иначе напускаш.
Ясно, че сте решили да плюете по всичко което го има в корпорациите, ама си дайте малко почивка да не се претоварите.

# 44
  • Мнения: 29 342
Няма значение дали ще ми навреди, напускам, явно, защото нещо не ми харесва. Не мисля да отговарям честно, по-скоро политически коректно....

Общи условия

Активация на акаунт