Работодател измамник

  • 4 445
  • 163
  •   1
Отговори
# 45
  • Melmak
  • Мнения: 2 981
Извън София проблемът с ДГ не е такъв, какъвто го изкарваш!

# 46
  • Мнения: 923
Аз съм извън София, в толкова малък град, че според мен е по-скоро село. Областният е на 62 километра. И въпреки това и тук има работи, които не са на договор на МРЗ и плик. Отделно, в София също има много места, на които предлагат плик. Зависи ти с какво ще се съгласиш, а не с местожителството.

# 47
  • София
  • Мнения: 13 151
Аз живея част от годината в малък град, а работата ми винаги е била свързана с цялата страна.
Проблемът в малките населени места с градините е с липсата на деца, а не на места, а трудовите договори навсякъде подлежат на договаряне между работодателя и работника/служителя.

# 48
  • Мнения: X
Аз живея част от годината в малък град, а работата ми винаги е била свързана с цялата страна.
Проблемът в малките населени места с градините е с липсата на деца, а не на места, а трудовите договори навсякъде подлежат на договаряне между работодателя и работника/служителя.
Не е точно така. В последните 2 години въвеждат електронен прием навсякъде.
В моя град се бият за място в детската градина, за паркоместа също а е едва 60-70 хиляди.

# 49
  • София
  • Мнения: 13 151
Липсата на места в детските градини не е оправдание да подписваш неудовлетворяващ те трудов договор.

# 50
  • Melmak
  • Мнения: 2 981
Работодателят е измамник, защото няма места в дг, няма паркоместа, лекарката не иска да наруши правилата като издаде болничен за дете, което не посещава дг и въобще за глобалното затопляне, войните по света и глада в Африка.

# 51
  • Мнения: 3 730
Хайде кажи кой е “твоят” град! От областен град съм (малък) и изобщо няма никакъв електронен прием и места по градините има. Естествено има 2-3 по-желани градини и там е по-трудно и групите са големи. Здравеопазването е ужас и си ходим по другите градове на частно, но това е личен избор, а не ни е виновен никой! Даже сервитьорките вече не работят за МРЗ, та да си гледала какво подписваш. Няма кой да ти даде болничен за гледане на дете, защото НЕ посещава градина. Може да ти дадат болничен за теб, но имаш едни 40 дни годишно и това е. После ще ревнеш, че са ти платили “жълти стотинки” от НОИ!
Хората са казали “На каквото си постелеш,  на това ще легнеш”!

# 52
  • Мнения: 5 003
Давай предизвестието и си вземи болничен за теб, личната като не дава, невролозите дават по 14 дни + 1 месец от ЛКК и две седмици ще си отработиш, ако не са взели човек на твоето място.
Друг вариант е да ходиш на работа докато тече предизвестието, но да се моташ и да не си даваш зор, пак ще те освободят без да те карат да го отработваш цялото.

# 53
  • Мнения: 1 394
Авторке, а ти не се ли осведоми как стоят нещата с детските градини, заетостта и здавеопазването преди да решиш да се връщаш в България? В чужбина не четеше ли какво подписваш или и там на черно са ти плащали?

# 54
  • Мнения: 42
Вече на много места е практика да са по два месеца предизвестията. Особено, ако има сериозно текучество или пък се налага продължително обучение на новите служители, навлизане в същността на работата, запознаване с текущи проекти и тн.
Реално няма как да ги принудите да ви освободят от днес за утре, освен ако не се споразумеете да си тръгнете по взаимно съгласие. По принцип другият вариант да напуснете веднага и без да изработвате или плащате каквото и да било е да сте студент редовно обучение.
За вземане на дълъг фиктивен болничен едва ли може да се получи, тъй като, ако не се лъжа, за вземане на над 14 дни болничен, се минава при комисия, която да удостовери състоянието на пациента и тн. Спомням си преди време братовчед ми след сериозна операция и при явна невъзможност да ходи на работа, пак минаваше такива комисии, за да му удължават болничните. Така че не мисля, че е толкова лесно някой лекар да даде 30 дни, камо ли пък 60.
Най-добре си ги изработете, колкото и да е гадно, ще мине. През май има и празнични дни, така че дори няма да са пълни два месеца.
А подобни работодатели, които, за да не осигуряват служителите нормално, ги карат да подписват на МРЗ, с фалшиви или не обещания за повече пари скришом, са си абсолютни негодници. Но все пак и хората не трябва да се съгласяват на подобни неща...

# 55
  • Мнения: 265
Плюс това ме карат да изпълнявам много повече, отколкото е по длъжностна характеристика, но това няма и как да се докаже.

То няма и нужда да се доказва. Не звучиш като да заемаш висока позиция, значи не си и длъжна да вършиш повече от описаното. Или ще разберат, че не си някакво NPC и ще си бачкаш спокойно, или в "най- лошия" случай няма да са доволни от теб и сами ще те пуснат, за да си търсят друг балък.

Иначе хем сама си виновна за случая си, хем не си. Принципно ти избираш на какво да се подпишеш, но за жалост тия без кой знае какви кариерни успехи нямат избор. Техните работодатели реално си правят каквото решат, просто щото никой нищо няма да им каже (отново, защото нямат избор). И аз съм подписвал като малък такива скапани договори просто щот са ми били нужни кинти, не щото не знаех, че са скапани. После ти излизат през носа Grinning

"Учете докато е време, за да не ви се налага дълго да подписвате договори на МРЗ" трябваше да повтарят в даскало, а не онова другото. Ако се случи да можем да не работим - още по- хубаво Grinning Впрочем, аз бих посъветвал да поработиш над себе си, за да си конкурентноспособна. В моите очи на МРЗ бачкат само ученици и баби/дядовци, които не могат да се пенсионират (и хора с тежки заболявания, примерно). Останалите нямат оправдание, щот да си на 30+ и още да работиш за жълти стотинки означава буквално да си проспал 10 години от живота си.

Последна редакция: нд, 24 мар 2024, 05:39 от murcinhum

# 56
  • Мнения: X
Благодаря за съветите. Достатъчно съм учила, на някои места само с учене не става. Не са баби и ученици, почти всичките ми колеги са вишисти. Седят и ги тъпчат-били видели по-лоши работодатели.
 В чужбина съм осигурявана реално и нямам ден без договор.
 За уменията, имам и се вижда, но те искат там да си универсален. Няма как да стане, един е добър в едно, друг в друго. Искат 5 професии за една заплата. Малко нереално, но аз вече видях в кое направление може да се развоя-освен моите няколко специалности. Дори без китапи и курсове.

Последна редакция: нд, 24 мар 2024, 08:50 от Анонимен

# 57
  • Мнения: 31 683
Ако беше учила нямаше да подписваш такива договори.

# 58
  • Мнения: 6 249
Търси си друга работа.

# 59
  • Мнения: 265
... е какви са тия университети, 'дето даже "висшисти" не ви учат как се пише? Ама айде, няма да я отваряме тая тема, че ще се разплача. В твоя защита, преподавали са ми асистенти които не знаеха, че "й" е буква. Wink Колегите ги остави, гледай ти "да се уредиш".

Общи условия

Активация на акаунт