Пролетно-великденски трепети. Немска тема(248)

  • 10 599
  • 371
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 6 717
Е нали се разбрахме, че лекар решава и само използва AI като помощно средство. ...
Дали??? При всички тенденции и примери в последно време?
...
Не давай примери за извънредна ситуация като пандемията.
Ако толкова проблеми виждаш, съди държавата.

Защо? При всяко решение се аргументираха и с мнението и позицията на лекарите. Но наистина , държавата, така ще бъде и с АИ то. Иди и съди държавата, т.е. себе си.
Синьо типичен пример за какво аз лично се опасявам е на бибитката мнението . Иди и съди държавата.

Как да не носиш никаква отговорност като лекар?
Напротив - винаги като лекар може да си потърпевш при грешка, винаги трябва да си имаш едно наум, упражнявайки тази сложна и отговорна професия, поне в Германия.

Носиш отговорност и именно затова правиш дословно каквото ти се каже. Тогава е виновен който ти го е казал. Т.е. иди съди държавата.

Много добри примери за какво са моите опасения. Няма нужда от повече примери. Отивам да si свърша нещо друго.

# 196
  • Мнения: 1 467
Някой от вас участва ли в инициативата Foodsharing? Аз вече втори месец участвам в споделянето на храна и предотвратяването на изхвърлянето и и намирам тази инициатива за страхотна! Първо се минава един онлайн изпит и после в зависимост от възможностите  и организацията в съответния град се сформират работни групи и се "спасява" храна от хранителни магазини и се разпределя по усмотрение.

# 197
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Една приятелка участва, при мен няма наблизо магазини, които да участват в инициативата.

# 198
  • Мнения: 1 322
Асялейн споделяше преди време за тази инициатива и аз покрай нея се мелднах в тукашната група, но не съм очарована - някакви си хора се надпреварват кой да вземе безплатно останалите от бекерая закуски или някакви спаружени зеленчуци?!?!?

# 199
  • Мнения: 9 363
Каква е идеята на Foodsharing?

# 200
  • Мнения: 1 467
Идеята е,че в края на работния ден различни супермаркети подготвят останалия хляб,зеленчуци без търговски вид,продукти с изтекъл срок на годност,като:брашно,салами,кашкавали,мляко,мюсли,шоколади и какво ли още не за изхвърляне.Вместо да бъдат изхвърлени,хората от Foodsharing идват и взимат тези продукти и ги разпределят както преценят. При нас има оставени хладилници на две места и всеки може да си вземе от тази храна и тя да не бъде изхвърлена! Аз снабдявам с хляб и зеленчуци много хора около мен и намирам инициативата за страхотна! В повечето случаи подготвят за изхвърляне цяла опаковка ябълки,например,защото една от тях е леко наранена.Така е и с другите плодове! Ако нещо е наистина изгнило се оставя в супермаркета или се изхвърля...

# 201
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Хм, при нас идват от  Tafel и поемат разпределението на храната. Отделно близо до кампуса има една колибка с храна за споделяне, там студентите са активни.

# 202
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Както писах, една приятелка се занимава(ше), скоро не сме говорили по темата та не знам дали още е активна. Аз харесвам инициативата, но ако участвах щеше да ми отнема доста от времето за да разпределям храната, а нямам чувството че имам излишно време И за това. Тя е в града,  около нея живеят много студенти и други хора, които с удоволствие взимат такава храна, при мен не би било толкова лесно. Ама така е като живее човек на село 😅

# 203
  • Мнения: 6 717
Аз много мразя да се изхвърля храна, но не се занимавам с инициативи.
Обичам обаче инициативата на стелажите с книги и много я ползвам и съм полезна разбира се Simple Smile

# 204
  • Мнения: 397
Веднъж питах в един супермаркет какво правят с развалящите се продукти и ми казаха, че ги даряват, нищо не изхвърляли. Поводът бяха няколко касетки загниващи праскови, чиято цена все още беше нереално висока. Та така, първо разваляме храната и после я даряваме. Убягва ми логиката. Но е масова практика. У наше село има нов Лидл и взимаме прясна сьомга от там. Веднъж имаше риба, чийто срок изтичаше в същия ден и беше намалена само с 20%. Тази риба още 2-3 дни преди това не е ставала и предполагам, че дори и да е била дарена, е била изхвърлена. Иначе редовно “спасявам” продукти с изтичащ срок на годност и криви неугледни плодове и зеленчуци, но едва ли много допринасям. Месо с изтичащ срок не бих купила.

# 205
  • Мнения: 9 363
Намерих сайт, който казва, че при нас има такава инициатива, но оставените продукти не трябва да са с изтекъл срок на годност и да не се нуждаят от хладилник. Аз самата си купувам намалени продукти с изтичащ срок на годност, ако ще ги ям веднага и днес, дори месото го готвя веднага, не съм имала проблем. За загниващите плодове и зеленчуци и зелените банани предпочитам да не отварям дума.

# 206
  • Мнения: 6 717
Добре че не са решили да ги спасяват в кулинарен щанд/. Според мен много хора биха ползвали след работа, но ще пазаруват остатъци без да знаят. За Била в София съм чувала такива приказки .
Синьо според мен с високи цени разхищението е по-контролируемо. Иначе всеки ще трупа евтинии и ще ги изхвърля лично. Аз съм за високите цени на риба и месо. За зеленчуците не съм сигурна.

# 207
  • Мнения: 397
Месото да не го увеличават повече, моля, че трябва или веге да стана или да дебна сърничките в близката гора.

Аз не виждам нищо лошо все още годни продукти с изтичащ срок да се употребяват за манджи и да се продават така. Даже е много добра практика.

# 208
  • Мнения: 6 717
Не е лошо. Нямам им доверие в какво и с колко изтекъл срок слагат. А много от разбиранията на бизнеса са много разтегливи и морала клони към никакъв ... И затова бих сложила на кулинарни щандове много строги рестрикции за преснота на ползваните продукти.  Сега вече ако изтичат срокове и на тези кулинарни продукти да намалят цената и да продават вечер по-евтино. ОК. Но да забъркат поначало стари неща и да започнат с калкулирането на срока тепърва ... Нищо чудно да го направят.

Въпрос. Някой знае ли при недостиг на вит. д и ако изписания препарат не дава подобрение или съвсем минимално какво се прави ? Храната е ок, слънцето малко тук, но препарата е според изписаното и от аптеката и не дава резултат.

# 209
  • Мнения: 7 062
Често купувам меса , които са намалени, но готвя веднага или на следващия ден.
Не обичам да изхвърлям храна, грехота е, при положение че има толкова гладуващи. Бедна ви е фантазията колко се изхвърля в детските градини! Всеки божи ден.
И да не забравя, честит пореден сняг на всички в Баварско!
Не натрупа, но си прехвърчаха съвсем сериозно снежинки сутринта.
Ег@ти времето! В неделя по тениски и дребни гащи на езерото, днес измръзнахме като кучета!

Общи условия

Активация на акаунт