Пролетно-великденски трепети. Немска тема(248)

  • 14 936
  • 542
  •   1
Отговори
# 180
  • Germany
  • Мнения: 7 979

Виждам голямо бъдеще за AI в здравеопазването – достъп до необятна база данни с всякакви случаи и симптоми. Задаваш симптоми – изплюва ти възможни диагнози и какво да се изследва. Даже AI ще взима предвид (ако е програмиран правилно) и начина на живот на човека, ниво на стрес, други здравословни проблеми и съпътстващи фактори.

Те и лекарите знаят какво трябва да пуснат като изследване, но като не им го плаща здравната каса, се правят на ударени.
Иначе си права, че AI спокойно може да замести голяма част от личните лекари или практикантите в спешните отделения.

# 181
  • Немция
  • Мнения: 6 919
При нас са 4 градуса в момента. Laughing

# 182
  • Мнения: X
Шапка,шал и ръкавици.☝️🤣

# 183
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 469
Glühwein! Wine Glass Christmas Tree

# 184
# 185
  • Мнения: 6 888
Като го гледам AI то как преценява целите , които да бомбандира, и какви са резултатите от това и честно казано на подобна сеч в здравеопазването не ми се подлага. Необятна база данни. Манджа с грозде и събиране на данни с цел реклама и бизнес. В БГ почти всички реклами са за лЮкарства. Пробиотик за след антибиотик, но ако имаш стрес си вземи пробиотик за стрес, и пробиотик за нещо друго имаше ... вече не помня. После имаш реклама за луканки и наденици на корем и препоръка как можеш да се натъпчеш безнаказано , защото веднага след това можеш да си глътнеш незнам какво си и като получиш съответните проблеми можеш да си капнеш някакви капки , но ако и те не помагат си купи един спрей ... вярно че е безкрайна базата данни за анализи на това, което може да ти се пробутва . Който иска AI  вместо лекар да си получава съответно нов вид здравна карта и да не пълни чакалните и да не си губи времето.

# 186
  • Немция
  • Мнения: 6 919
AI донякъде да, но без контрол от човек, абсурд.
Зависи и как се прилага, и дали не води до по-голяма бюрократична хамалогия...
Защото с нововъведенията в праксисите се стига точно до този проблем.

# 187
  • Мнения: 6 888
И още до проблема - лекар знае че има грешка, но не му се слага главата на дръвника да противоречи на AI и после да спори с пациенти и роднини и оставя грешната диагноза и препоръки.
Също така АI е централно контролируем. Може веднъж да му се зададе параметър - пести от процедури и ще изплюва едни резултати, друг път може да му се зададе друг параметър и ще изплюе други резултати. Вие навигации нямате ли си? Задаваш опция пести бензин и те прекарва накратко през всички дерета. Задаваш опция стигни най- бързо и избира съвсем друг път. И като гледаде новините защо си мислите , че ръководството е хуманно и бекористно ?

# 188
  • Мнения: 411
Защо вместо? Аз по-скоро като допълнение/улеснение го виждам. Те и сега лекарите имат достъп до много информация, но е по-лесно и бързо някой друг да я синтезира вместо теб. Пък и колко лекари следят редовно новости и проучвания, имат време да се ровят за подобни случаи и т.н. AI може много интелигентно да се използва ако използващият го е интелигентен, разбира се.

Е, в практиката в Германия можем да очакваме такова нещо след 20-25 години. Joy Нали толкова време траело внедряването на новости. Аз затова като чуя, че нещо го поема касата, веднага ми светва голямата червена лампа и проучвам сама нещата.

# 189
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Трябва да се помисли и доколко изкуствен интелект подлежи на наказуемост при грешки. Защото лекар и болница могат да бъдат осъдени от пациент. Но ако AI е виновен за грешна диагноза? Grin

# 190
  • Мнения: X
Важото е да "помага" на учениците за домашните упражнения .🤣

# 191
  • Мнения: 6 888
Синьо на една приятелка дъщерята завърши хирургия и всичките и приятелки са като нея съвсем млади лекарки с различни назначения на различни места. Ами ако и слушаш историите които разказва и разправиите за всяко нещо и писмата които им се налага да пишат и оплаквания от пациентите и роднините им от всяко нещо. Самата тя каза, че не познава някой, който при лицензирана програма и то подадена им като анализатор , да се занимава да се аргументира срещу и да отговаря за решението си против това на машината. И то дори да е 100% сигурен в решението си. То и сега действията им са съобразени със справичника 1 към 1 , защото  дори и да знаят че кръвното ти е такова от наднормено тегло, то те няма да ти кажат да свалиш 15 кг . а ще ти дадат таблетки. ОК, така пише в книгата , обаче аз познавам слабохарактерни хора, които си мсилят че като така или иначе са на таблетки за кръвно , то могат да си стоят с кг, то те са съобразени. Т.е. един познат имам, който за голям късмет попадна на свстен отропед, който му каза - имаш на коленете типично за възрастта износване и можеш да предприемеш каквито си искаш операции, но аз го имам същото и няма никога да  го направя. Това по повод теорията на някакъв хирург, който виждал незнам си какво и искал веднага да му оперира 2 та крака. ДА , но сега години по-късно си ходи на ски, играе тенис и кара колело и то само с дадените му от ортопеда стелки и наколенки и КГ и няма влошаване. Така че ... дано все още има лекари, които да могат да си кажат човешкото мнение и да не ги е страх!

Трябва да се помисли и доколко изкуствен интелект подлежи на наказуемост при грешки. Защото лекар и болница могат да бъдат осъдени от пациент. Но ако AI е виновен за грешна диагноза? Grin

Колкото за ковид проблемите от прилагане на мерките, ненавременни прилагане на мерки,  ваксините , начина на ваксиниране на конвейр без особени предварителни прегледи, лечението и нелечението  т.н. има наказани. Т.е. мини-мини.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 11:58 от bella-ciao

# 192
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Белла, разбира се, че за конкретни пациенти има осъдени лекари и болници, например под формата изплащане на обезщетения. Има си и специализирани адвокати за такива случаи.

Не давай примери за извънредна ситуация като пандемията.
Ако толкова проблеми виждаш, съди държавата.

# 193
  • Мнения: 411
Е нали се разбрахме, че лекар решава и само използва AI като помощно средство. Иначе то и сега за грешна диагноза, сгрешено лечение и т.н. никой не носи никаква отговорност. Несполучлива операция например – малшанс. Ходи доказвай, че е грешка на хирурга. На една бивша колежка след смяна на тазобедрена става се оказа, че двата крака са различно дълги. Негативите от повторна операция си бяха за нея. Не знам дали се е възстановила напълно. И на мен преди 5 години ми сложиха една страшна диагноза. Държаха си на нея, но аз им теглих една (на ум) и ето ме жива и здрава сега. А какво ли щеше да стане ако им се бях вързала и започнала медикаментите им?! Е, стресът, който ми причиниха, беше ужасен. Но си научих урока.

Borty, аз и служебно използвам ChatGPT. Joy Щото ме мързи и гледам да си улеснявам живота. Grin

# 194
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Как да не носиш никаква отговорност като лекар?
Напротив - винаги като лекар може да си потърпевш при грешка, винаги трябва да си имаш едно наум, упражнявайки тази сложна и отговорна професия, поне в Германия.

Общи условия

Активация на акаунт