Болничен

  • 1 906
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 609
Здравейте, колко време болничен има един работник право за една година ?

# 1
  • Мнения: 375
40 дни в годината издадени от личния лекар. След този срок може да се явите на лекарска комисия, която да го удължи до 180 дни годишно. Ако и след този срок лицето е нетрудоспособно, се изпраща на ТЕЛК за удължаване на болничния.

Последна редакция: чт, 29 фев 2024, 14:32 от Irene Alis

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 2 981
Зависи какъв е болничния. Мисля, че такива от лл бяха 40 дни. Говоря за грип, неразположения, всичко, което личния ти може да даде. Но не са на куп, а максимално 2 седмици.

Извън тези се дават от лекарска комисия, ако имаш нужда примерно от операция и се възстановяваш 1 месец примерно.

Тези 40 дни не влизат в останалите дни, които се дават от лекарска комисия.

Ти за кое питаш?

# 3
  • Мнения: 609
Питам при напускане на работа, има ли как да не карам предизвестието си... тоест 30 дни ме устройва... Не бих постъпила така при нормална фирма, но тази си го заслужи, ако.има как да напусна без да ощетявам държавата най- добре

# 4
  • Мнения: 711
Има как - като се споразумееш с работодателя да се разделите по взаимно съгласие.

# 5
  • Мнения: 609
Има как - като се споразумееш с работодателя да се разделите по взаимно съгласие.

Няма как, опитвах дълго време..

# 6
  • Мнения: 711
Е, то е трябвало след първия отказ да пуснеш предизвестие - досега щеше да е изтекло и щеше да си свободна. Доколкото помня, този казус е вече доста стар.

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 2 981
Личният лекар може да ти даде 14 дни болничен максимум. За другите 14 не знам каква лекарска комисия ще търсиш, за да ти издаде. Ако личният се съгласи изобщо, добре. Ама след това не знам какви диагнози да ти измислят, че и лкк да минеш? Това просто не е толкова лесно.

# 8
  • Мнения: 609
Личният лекар може да ти даде 14 дни болничен максимум. За другите 14 не знам каква лекарска комисия ще търсиш, за да ти издаде. Ако личният се съгласи изобщо, добре. Ама след това не знам какви диагнози да ти измислят, че и лкк да минеш? Това просто не е толкова лесно.


Не искам да си карам предизвестието защото при подаването му ,аз ще работя целия месец без ваучери за храна , които реално ще съм си изработила  и ако заплатата ми е 1700 ще получа 1400 при положение че.работя няма празничен труд няма нощен

# 9
  • Melmak
  • Мнения: 2 981
Разбирам те, просто ти казвам как стоят нещата с болничния. Не е просто “взимам си 30 дни болничен” и готово. Не злоупотребявай, защото недай си боже тия болнични ти потрябват, после става сложно. Този месец съм с 2 седмици болничен и не е от хубаво. Не може просто ей така някой да ти го даде. За 14 дни и да прелъжеш личния си лекар, за другите 14 не знам как ще успееш.

# 10
  • Мнения: 609
Разбирам те, просто ти казвам как стоят нещата с болничния. Не е просто “взимам си 30 дни болничен” и готово. Не злоупотребявай, защото недай си боже тия болнични ти потрябват, после става сложно. Този месец съм с 2 седмици болничен и не е от хубаво. Не може просто ей така някой да ти го даде. За 14 дни и да прелъжеш личния си лекар, за другите 14 не знам как ще успееш.
[/quote


Знам, че си права, затова и търся изход, сега искат принудително да ме пуснат отпуска, а отпуската ми от 2022 отпадна края на 2023 по давност, просто няма такава фирма

# 11
  • Мнения: 711
Личният лекар може да ти даде 14 дни болничен максимум. За другите 14 не знам каква лекарска комисия ще търсиш, за да ти издаде. Ако личният се съгласи изобщо, добре. Ама след това не знам какви диагнози да ти измислят, че и лкк да минеш? Това просто не е толкова лесно.


Не искам да си карам предизвестието защото при подаването му ,аз ще работя целия месец без ваучери за храна , които реално ще съм си изработила  и ако заплатата ми е 1700 ще получа 1400 при положение че.работя няма празничен труд няма нощен

А защо смяташ, че при болничен ще получиш ваучерите?

# 12
  • Мнения: 3 730
Струва ми се, че в крайна сметка ще се прецакаш сама!
Ти хубаво ще си пуснеш предизвестие и болничен, но работодателят съвсем спокойно може да се заяде и да го оспори. Да ти направят и проверка, че и на личната да навлечеш ядове.

# 13
  • Мнения: 98
При болничен по време на предизвестие по закон срока на предизвестие се удължава с толкова дни колкото е и болничния. Т.е ако сте в предизвестие от 01.03 до 01.04 и вземете болничен за 1 месец, то предизвестието Ви става до 01.05.

# 14
  • Мнения: 609
Личният лекар може да ти даде 14 дни болничен максимум. За другите 14 не знам каква лекарска комисия ще търсиш, за да ти издаде. Ако личният се съгласи изобщо, добре. Ама след това не знам какви диагнози да ти измислят, че и лкк да минеш? Това просто не е толкова лесно.


Не искам да си карам предизвестието защото при подаването му ,аз ще работя целия месец без ваучери за храна , които реално ще съм си изработила  и ако заплатата ми е 1700 ще получа 1400 при положение че.работя няма празничен труд няма нощен

А защо смяташ, че при болничен ще получиш ваучерите?

Аз ще си взема тези за предходния месец, за месеца който напускам няма да ги взема естествено, но дори и да ки изкарам целия месец пак няма да ги взема, а тогава ще ми се полагат

Общи условия

Активация на акаунт