Професия учител - 18

  • 19 109
  • 338
  •   3
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 4 395
Ученик първи клас. Настояване за освидетелстване СОП. Родителя казва, че “нищо му няма”. Какво правим в такъв случай?

А как решихте, че е със СОП? Проблемът видим ли е?

# 31
  • Мнения: 5 247
Не знам, защо родители на деца със СОП, не искат да го осъзнаят и признаят. Все пак това е за децата им, трябва да се вземат мерки.

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 3 580
Ученик първи клас. Настояване за освидетелстване СОП. Родителя казва, че “нищо му няма”. Какво правим в такъв случай?
Наредба за ПО


Всъщност при наличие на диагноза, дори ТЕЛК, родителят има право да откаже ресурсно подпомагане. Когато това заболяване води до специфични образователни потребности /защото това може и да не е така/ и картата за оценката го е потвърдила, се уведомява Социално подпомагане, че семейството не работи в полза нуждите на детето. И оттам, ако не могат да въздействат, естествено нещата си остават така, но поне имате черно на бяло, както отказът на родителя, така и докладните от СП, защото в един момент при проблем, започва търсенето на вина и "защо нищо не сте направили"?

# 33
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Ученик първи клас. Настояване за освидетелстване СОП. Родителя казва, че “нищо му няма”. Какво правим в такъв случай?
Късаме си нервите четири години и търпим обвинения, че на нищо не сме го научили.
Пак заради онази наредба... Simple Smile

Rosi81, за да се направи посочената оценка, родителят трябва да е дал съгласието си. Simple Smile

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 3 580
Rosi81, за да се направи посочената оценка, родителят трябва да е дал съгласието си. Simple Smile
Да, но предложение за тази оценка може да дойде от класния. Учителят входира докладна до директора, описвайки затрудненията на детето / било обучителни, поведенчески или и двете. След няколко срещи с по - твърд тон с директора и цитиране на въпросната Наредба, дали не поомеква родителят ?! А и сигнал до Отдел "Закрила на детето" към Социално подпомагане, може да се подаде не само въз основа на карта за оценка на образователните потребности. Аз лично съм го правила неведнъж. Протоколират се срещите на родителите с директора, психолога / респ. отказът от оценка при наличие на индикациите за такава/ Естествено е най- добре родителят да се спечели за съдействие, но има много отричащи родители, както и такива, които даже крият медицинска документация / нищо, че в ЗПУО ясно е написано, че са длъжни да предоставят всяка такава на училището/, това също може да им се напомни. Например, знаем от колегите в детската градина, че има такъв документ или дори детето е било на ресурсно, но в първи клас - искат да стартират "на чисто". Повечето родители в един момент предпочитат да клекнат, пред това да им се пращат социалните.

Последна редакция: ср, 07 фев 2024, 16:50 от rosi81

# 35
  • Мнения: 2 836
Здравейте , ако живея във Варнa, а намеря работа в училище/ градина в Златни пясъци - според вас заплащат ли се пътните от държавното училище/ градина?

# 36
  • Мнения: 725
Здравейте!
Когато си назначен на ТД, но имаш само лекторски часове, какво става с отпуската, имам ли право на такава?

# 37
  • Мнения: 5 247
Здравейте , ако живея във Варнa, а намеря работа в училище/ градина в Златни пясъци - според вас заплащат ли се пътните от държавното училище/ градина?
Аз пътувам 45км. заплащат ми се.

# 38
  • Мнения: 10 599
Да споделя екстри на учителската професия... Simple Smile
От два дни гласът ми прогресивно започна да пресипва (скъсвам се да повтарям в час) и снощи вече тотално си замина, само пискливи звуци ми излизат от гърлото... И тук започва майтапа...
Звъня аз на личен лекар (възрастна) и жената не може да ме чуе... Grinning Коя Милена... Почва да се изнервя и да ми се кара, да съм си казвала по-бързо ЕГН-то, че имала пациент... Казвам си го, повтарям си го, потретвам си го аз бързо, ама като не излиза глас от моето гърло и тя не ме чува... Успях някак да продиктувам ЕГН и да си кажа името след голям зор... Окей...
След лл звъня на директор, че съм в болничен... Егати срама... Напъвам се, не излиза нищо... Викам "ЛАРИНГИТ!" Добре че ме разбра какво ми е... Но продължава с разпита, пък аз - нямам глас! Satisfied
Олекна ми, че все пак без глас успяха да ме разберат по телефона... И тъкмо си лягам пак да си почивам, айде пак звъни телефона. Куриер от Спиди... Само успях да кажа без глас "да, вкъщи съм". Излизам. Куриерът: "Какво ти е, настинала ли си?" Joy Викам му, "Не, ларингит! Нямам глас." Той чува само шепот. Почвам да се разплащам с картата и докато се обясняваме пин-мин изведнъж куриерът от нормална комуникация минава на шепот. Joy Идеше ми да му кажа "ти защо ми шептиш, аз те чувам", но просто като нямах глас, нямаше смисъл.... Joy

# 39
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Amy_nka, почвай хомеовокс.🙂
Много обичам да съм без глас, защото тогава учениците пишат. Съответно те много го мразят и ме обгрижват, защото знаят, че без температура или вирус болнични не взимам.  Леко да попресипна и веднага ми се предлагат лукчета, кармолис, исла мус, ефизол и т.н.

# 40
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
За гласа използвам исламинт с исландски лишей. Те са за учители, говорители, оратори и пр.

# 41
  • Мнения: 10 599
Имам, хора, и Исла и Хомеовокс и всичко... Не ми вършат работа, освен тотална почивка на гласните струни. До ларингоспазми го докарвам. Противовъзпалително пробвах - пак същата работа. Само от антихистамина файда виждам. Спира ми поне ларингоспазмите.
За първи път ми се случва в рамките на два дни тотална загуба на гласа. Някакъв гаден вирус е това. Не съм се зорила. От нищото изгубих глас. Днеска съм една идея по-добре, в понеделник се надявам да съм "на линия" вече. Simple Smile

# 42
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Имам, хора, и Исла и Хомеовокс и всичко... Не ми вършат работа, освен тотална почивка на гласните струни. До ларингоспазми го докарвам. Противовъзпалително пробвах - пак същата работа. Само от антихистамина файда виждам. Спира ми поне ларингоспазмите.
За първи път ми се случва в рамките на два дни тотална загуба на гласа. Някакъв гаден вирус е това. Не съм се зорила. От нищото изгубих глас. Днеска съм една идея по-добре, в понеделник се надявам да съм "на линия" вече. Simple Smile

Навремето за упорит ларингит прилагах една бабешка рецепта: вечер преди лягане голяма чаша горещо пълномаслено мляко с лъжичка мед и лъжичка сода. Помагаше.

Първата година, като учител си докарах такъв ларингит, че след антибиотика ми изписаха физиотерапия, но и тя не беше много успешна.
Добре поне, че вече не пишем с тебешири...

# 43
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Пробвайте с Гелоривойс.

    Последна редакция: сб, 10 фев 2024, 08:49 от Странна птица

    # 44
    • Мнения: 829
    Здравейте, някой може ли да ми каже разликите в това да си учител в държавно и в частно училище (освен заплатата)? Споделете опит от частни училища, ако сте работили в такива?

    Общи условия

    Активация на акаунт