Нормално ли е?

  • 3 391
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11
Времето на тези "безплатни обучения" отдавна отмина. Сериозната фирма пуска договор от първия ден.

# 31
  • Мнения: 12 770
Нямам почти стаж в България и съм с малко дете. Това са основателни причини да се хвана на 1 време където има.
 Казаха че ще платят, още не съм подписала договор, не това ми е толкова важно за сега. Докато не подпиша имам време да се откажа.
Ти и като подпишеш, можеш да се откажеш, само че при условията по договора, с предизвестие и т.н.
В "безплатните" три дни тъкмо ще видиш дали можеш да се справяш с тази работа.
Щом си притисната до стената от обстоятелствата, може пък всяко зло да е за добро. Те ще видят дали им вършиш работа, а ти - дали ти се върши точно тази работа и така, всички доволни.

# 32
  • Мнения: 923
В някои случаи може да е в твоя полза. Ако на теб не ти хареса работата, можеш просто да се откажеш. А с договор си вързана с минимум 1 месец предизвестие, ако решиш да спреш да ходиш на работа, ще завършиш с дисциплинарно уволнение. Така че щом казваш, че си в район, в който няма по-добро, ако работата те устройва, по-добре остани, дори и да не ти платят тези 5 дни. Извади си само ПИК на НАП, за да можеш след като подпишеш договора, дали са го регистрирали.

# 33
  • Мнения: 10
Ако в договора има срок на изпитване в полза на двете страни, ще може и да напусне без предизвестието.
А също така, работодателя е длъжен да връчи справката от НАП за регистриран договор. Ако не се сетят, винаги може да ги попита. Simple Smile



В някои случаи може да е в твоя полза. Ако на теб не ти хареса работата, можеш просто да се откажеш. А с договор си вързана с минимум 1 месец предизвестие, ако решиш да спреш да ходиш на работа, ще завършиш с дисциплинарно уволнение. Така че щом казваш, че си в район, в който няма по-добро, ако работата те устройва, по-добре остани, дори и да не ти платят тези 5 дни. Извади си само ПИК на НАП, за да можеш след като подпишеш договора, дали са го регистрирали.

# 34
  • Мнения: X
Имам ПИК.

# 35
  • Мнения: 923
krsistv, принципно си права. Това за изпитателен срок в полза на двете страни съществува като опция в закона, но реално не познавам човек на такъв договор. А това за справката от НАП - като се замисля, май от сегашната фирма наистина ми връчиха нещо такова. Но според мен е по-добре човек сам да си следи нещата.

Авторке, щом си живяла толкова дълго в чужбина, би трябвало да знаеш език. Отвори джобса и потърси работа от къщи. Има много обяви в аутсорсинга, повечето са на телефон, т.е. звънят ти ядосани клиенти да ти се навикат, но има и по-добри - чат и имейл съпорт, а понякога дори и обработка на документи. Плащат прилично и няма да си ограничена от мястото, на което живееш.

# 36
  • Мнения: 2 902
Като няма договор няма и предизвестие, ама и каже ли, че напуска няма да и платят нищо което още и дължат.
А предизвестието винаги може да се разбере да ѝ го спестят ако не им е незаменима в дадения момент.

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 20:23 от bboiko

# 37
  • Мнения: X
Имам едно висше и 2 курса изкарани за други професии, но не мислех че изобщо и някъде ще ме извикват на интервю, пък какво остава да ме наемат. Естествено там няма да пускам корени, ще се оглеждам за нещо по-добро.

# 38
  • Мнения: 12 770
Защо да не те извикат на интервю и да не те наемат?

# 39
  • Мнения: 26
Ама как така почвате работа преди да сте подписали договор? На 26 съм, работя от 18 годишна, три различни компании съм сменила, навсякъде на първия работен ден първо ми е бил представен договор, който обстойно да прочета, ако съм съгласна да подпиша и чак тогава са започвали обучения и т.н. Не бих се занимавала с такива съмнителни работодатели.

# 40
  • Мнения: 14 845
Тук не става дума за компании.
Има голямо неразбиране на обхвата за малките населени места на концепцията за избор на работодател. Също има и голямо неразбиране за възможностите за излизане от района.
Трябва да се работи, не всички могат да събират наеми или да ги отглеждат родителите, докато чакат перфектния работодател, служебни ангажименти само в сряда (и не всяка сряда) и 5цифрена заплата.

# 41
  • Мнения: 26
От София съм. Първата ми работа (на 18) е в малък град на 40км от София, международна компания, пътувала съм сутрин и вечер по час и половина с кола. Компании, коректност и т.н. има и в малките населени места. Доста са с изнесен бизнес от големите градове. Перфектен работодател няма, има коректен такъв. Не го чакаш, намираш го. Другото са оправдания, мрънкане, собствени страхове. Има и едни случаи, в които безумни хора се съгласяват на драго сърце с такива условия, за да не плащат данък на реалния си доход. Тия порочни практики на работодатели няма да спрат, докато има кой да им се връзва.


Elein 89, Вие от кой град сте, ако не е тайна?

Последна редакция: ср, 31 яну 2024, 09:17 от sun.shine.mom

# 42
  • София
  • Мнения: 38 493
От януари тази година заплатите са коригирани и минималната, дори за продавач, е добра. Пак за продавач, ако си в магазин, редовно минават проверки и трябва всичко да е наред и документите налице.

# 43
  • Мнения: X
Няма такова нещо. Парите са мизерни, а като мине проверка гонят хората без изрядни документи за малко, като хлебарки се разбягват, те си знаят как да действат.

# 44
  • Мнения: 764
На мен ми харесва идеята да има няколко пробни дни. Да видиш нещата на място, работната атмосфера, колегите, да наблюдаваш поведението на шефовете, какво точно се прави, дали ти харесва. И възможността да се откажеш преди да си се обвързал. Сега вече ако става въпрос за пет дни яко бачкане безплатно, вероятно не е ок.

Общи условия

Активация на акаунт