Нормално ли е?

  • 3 393
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Явно аз не мога да обясня 2 дена "обучение" минаха. Още 3 искат да ме прекарат аз за тях питам. Стават общо 5.
 Да за съжаление е така.Осигуряват на минималната, лъжат, мамят и винаги се намира някой пенсионер или телкаджия, който го устройва, защото си има сигурен доход и на едни 700 лева подскача.

# 16
  • Мнения: 2 902
Ти като не си "пенсионер или телкаджия" защо се хващаш? Ясно ти е, че са селски тарикати, недей да се изненадваш като ти врътнат някой селски номер.
Не е нормално нищо от изброеното, не е и законно. Изглежда всички го разбират това, но някои си го приемат с готовност - да не пищят после като им дойде реда да изгорят в схемата.

Последна редакция: вт, 30 яну 2024, 11:59 от bboiko

# 17
  • Мнения: X
Не знаех че е толкова зле положението.
Преди около 15 години съм работила за лятото в България. После само в чужбина.
По спомен тогава в България си ме водеха от 1 ден и си плащаха точно. Дори накрая ми бяха изплатили някакви отпуски. Явно за тези години са  се влошили и между другото една приятелка беше почнала на държавна работа и там я мамеха-караха я да остава след работа по няколко часа и не и се плащаше.Та района е такъв.

# 18
  • Мнения: 2 902
Не, не е. Въпрос на личен избор е. Има достатъчно много спазващи закона фирми, въпрос на малко усилие е да получиш оферта от такава. Ти не отговори защо след като си с толкова опит и не си "пенсионер или телкаджия" защо държиш точно при тези да работиш?

# 19
  • Мнения: 14 845
Има го още като практика по райони, в този смисъл е нормално. Не е законно обаче. Ако имаш друг избор на работодател, който не прави такива неща, отивай там.

# 20
  • Мнения: 745
Вижте, на вас ви трябват пари, а на тях им трябва максимум печалба с минимум средства. За тях сте едно роботче в изградената им фирмена система. Това е. Дали ще приемете или не си е лично ваш избор. Трябва да се отличавате значително от другите си колеги, за да поставяте вие условията. Навсякъде има някакви несправедливости в някаква посока, щом сте обикновен служител. Ако не можете да ги приемете, трябва да бъдете труднозаменим служител, много различен от другите, тогава може и да има лични уговорки и привилегии, за да не ви загубят, защото вие, с интелекта си, значително влияете на бизнеса. Другият вариант е да измислите как да живеете/но то пак трябва сериозен интелект/ без да ходите на работа и да имате шеф. Разбирам, че ви е неприятно, но вие сте просто един от многото и те така си процедират. Ако фирмата беше изградена от вас, несъмнено и вие щяхте да правите някои неща, които нямаше да се харесат на работниците. Хората в болничен не ги пускат и работят дори, когато им е лошо, отпуски им нареждат кога точно могат да ползват, имаме и доста дни болнични, по закон, ако детето ни е болно, но на кой ли ги дават, карат ги длъжностите на още един- двама да покриват, естествено за същото заплащане, не им заплащат извънредния труд… а вие за три дни. Въпросът е принципен, да, аз ви разбирам какво искате да кажете, но животът е такъв, какъвто е. Тяхната политика не може да я промените, можете само да промените себе си.

# 21
  • Мнения: 1 117
Ами, каква е работата? Не е законна практика, но е логична. Преди време съм работила във фирма, която вече беше вдигнала ръце, защото работата, за която търсеха хора, беше тежка и всеки издържаше 1-2 дена, ако издържи 2, после почива 2 и през тях решава, че не си заслужава. Та, да, почнаха да бавят документите, за да не се занимават с глупости.

По-важнто в ситуацията е дали ще ви бъдат платени дни и според мен върху това трябва да се фокусирате.

# 22
  • Мнения: 54 425
Не е законно да работиш без договор. Още по-лошо, без договор и без заплащане.
Сериозните фирми подписват ТД с бъдещите си служители преди датата на назначане и влиза в сила от датата.
Всички обучения трябва да са включени в работното време,  и платени.

# 23
  • Мнения: 12 770
Наистина, защо се хващаш във фирма, която први незаконни неща? Кандидатствай в други фирми, за които имаш информация, че са коректни. И не, не е толкова зле положението, колкото го изкарваш само на база на твоя опит с една единствена фирма, в която даже не работиш. По-добре е, отколкото беше преди години, защото все повече фирми си осигуряват персонала на реални доходи. Това е така, защото има недостиг на квалифицирани кадри.

А ако не си от квалифицираните, тогава много ясно, че ще си лесно заменима и някакви дребни шмекери и пишман фирмаджии могат да ти се качат на главата.

# 24
  • Мнения: 54 425
Положението е такова, каквото си го направиш. Ако не проверяваш що за фирми са тези, в които кандидатстваш, вината си е твоя. Не всички са мошеници.

# 25
  • Мнения: X
Нямам почти стаж в България и съм с малко дете. Това са основателни причини да се хвана на 1 време където има.
 Казаха че ще платят, още не съм подписала договор, не това ми е толкова важно за сега. Докато не подпиша имам време да се откажа.

# 26
  • Мнения: 54 425
Но ще работиш без пари?
Ами добре. Те са на сметка от такива като теб. Да им работят по няколко дни и да се отказват.

# 27
  • Мнения: 5 003
Ако се справя с работата, ще и платят, ако не се справя ще я освободят.

# 28
  • Мнения: 54 425
Силно се съмнявам да ѝ платят за дните без договор.

# 29
  • Мнения: 5 003
Ако се справя с работата ще и платят, ако не се справя няма.За присъствие не плащат.

Общи условия

Активация на акаунт