Счетоводител в нужда се познава 21

  • 14 931
  • 449
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 674
Здравейте! На 20.12.2023 г. са изплатени коледни бонуси на служители, които се отнасят за цялата 2023 година. Има служители, които не са били през цялата година на макс. осиг. доход. Трябва да се върна назад и да коригирам декл.1 и 6 до макс. осиг. доход и да внеса осигуровки за съответните месеци. Заплатите за месец декември 2022 година са изплатени на 05.01.2023 г. Трябва ли да включа и 12.2022 г. до макс ОД или не, защото бонуса се отнася за труда, положен през 2023 година?

# 46
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Правилно разсъждавате. Щом бонуса се отнася за труд, положен през цялата 2023г. трябва да се върнете назад и да коригирате Д 1 и Д6. Това го правиха счетоводителките на училищата, когато през м.август май беше приеха бюджета за 2023 г. и им увеличиха заплатите със задна дата от януари 2023г. Чух от познати, че станала голяма каша. Но имаше някаква промяна в КСО, която касаеше възнагражденията за минал период.
Заплатите за м.12. 2022, които са изплатени през 2023 г. не се коригират.

# 47
  • Мнения: 674
Правилно разсъждавате. Щом бонуса се отнася за труд, положен през цялата 2023г. трябва да се върнете назад и да коригирате Д 1 и Д6. Това го правиха счетоводителките на училищата, когато през м.август май беше приеха бюджета за 2023 г. и им увеличиха заплатите със задна дата от януари 2023г. Чух от познати, че станала голяма каша. Но имаше някаква промяна в КСО, която касаеше възнагражденията за минал период.
Заплатите за м.12. 2022, които са изплатени през 2023 г. не се коригират.

    Благодаря! Освен корекция за декл. 1 и 6, трябва да доначисля за съответните месеци, примерно януари, февруари и март съответните суми, които отговарят на осигуровките, така ли е? Досега ако съм начислила за януари 1000 лв примерно, трябва да начисля и още 100 лв брутен доход, които отговарят на 25 лв осигуровки примерно?

# 48
  • Мнения: 47 982
Точно така. И да коригирате декларациите, и да доплатите осигуровки. Изключително тъпо решение на законодателя, което води само до каши, ама сакън да влезе още някой лев в хазната.

# 49
  • Мнения: 10
Здравейте! Бихте ли посочили правното основание, на което при напускащ служител се дължи изплащането на неизползвания отпуск, натрупан до 01.01.2010 г.

# 50
  • Plovdiv
  • Мнения: 1
Здравейте,  моя приятелка има нужда от съвет ,касае се ,че майчинството и приключва и работодателят и не желае да прекрати договорът и. До колкото знам след двете години има право на отпуск от 40 дни . Може ли да си пусне едномесечното предизвестие по време на отпуска.

# 51
  • София
  • Мнения: 7 038
Здравейте! Бихте ли посочили правното основание, на което при напускащ служител се дължи изплащането на неизползвания отпуск, натрупан до 01.01.2010 г.

Правното основание са текстовете в чл.176 на КТ, измененията не касаят отпуските натрупани до 01.01.2010 г.

Последна редакция: нд, 21 яну 2024, 19:32 от buni

# 52
  • Мнения: 674
Точно така. И да коригирате декларациите, и да доплатите осигуровки. Изключително тъпо решение на законодателя, което води само до каши, ама сакън да влезе още някой лев в хазната.

   Благодаря!

# 53
  • Мнения: 335
Здравейте,

Имам въпрос към колегите, които работят с програмата Microsoft Dynamics NAV (или Navision). Моля, който работи с програмата или има някакви познания да ми пише.

Благодаря Ви придварително и успешен ден!

# 54
  • Мнения: 1 017
Знаете ли защо при опита ми да прекъсна дейност като СОЛ НАП ми дава отговор "Няма намерен запис за упражняване на дейност/осигуряване/въобновяване на дейност през същия Булстат. Декларацията е отхвърлена.". Въвеждам правилният Булстат и в регистър Булстат пише, че си е активен и извършва дейност.  Много съм болна и няма как да ида точно в момента до НАП.

# 55
  • гр.София
  • Мнения: 1 628
Подавана ли е декларация за започване на осигуряване като СОЛ?

# 56
  • Мнения: 1 017
Да, преди 4 години, но в офис, а не онлайн. Имам и СОЛ-а с Булстат като избор на осигурител като се логна в портала, декларации, майчинство съм карала.
Само се сещам, че тогава бях с друг постоянен адрес и съм подала в НАП в друга област, но при смяна на постоянния адрес смених и адреса на дейност като ходих и в НАП и в Агенцията по вписвания.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 620
Знаете ли защо при опита ми да прекъсна дейност като СОЛ НАП ми дава отговор "Няма намерен запис за упражняване на дейност/осигуряване/въобновяване на дейност през същия Булстат. Декларацията е отхвърлена.". Въвеждам правилният Булстат и в регистър Булстат пише, че си е активен и извършва дейност.  Много съм болна и няма как да ида точно в момента до НАП.
Преди БУЛСТАТ е било ЕГН. Преди 2-3 години имате нов БУЛСТАТ с 1***.
Затова не намира записа. (т.е. първата ОКД за започването е подадена с БУЛСТАТ-ЕГН)

# 58
  • Мнения: 1 017
Да, тогава беше с ЕГН.  Пробвах и с ЕГН-то като не стана с Булстат, но полето не разрешава. Но когато ги смениха ЕГН-тата с Булстат, казаха, че няма нужда да правим каквото и да е било. Само да оздравея ще ида до офис да, че не мога сега да ходя болна и ръся зараза. Благодаря за информацията.

# 59
  • Мнения: 492
Не знам дали въпросът ми е за тук,та моля да ме насочите в коя тема да питам:
От 2000 до 2003 г. имах фирма -ЕТ , внасяла съм всички осигуровки.По същото време съм работила на трудов договор и там работодателят ме е осигурявал също.Нямам прекъсване на трудов и осигурителен стаж от 2000 г. до момента.Имам ПИК за НОИ ,но не се разбира дали осигуровките през ЕТ-то са включени.  При бъдещо пенсиониране как се отразява това двойно внасяне на осигуровки за периода?

Общи условия

Активация на акаунт