Традиционна астрология

  • 2 959
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 262
Елеида, този път така го написа, че чак не те разбрах. При все това, че винаги се изразяваш ясно и разбираемо.
Така се получава, когато в конкретна и практична астрология се промъква абстрактно философстване, без никаква практическа обосновка.

Затова още в началото казах – трябва да се познават правилата, трябва да се четат оригинални източници, поне в превод на достъпни съвременни езици. Има текстове с примерни карти и всеки може да види как са ги разглеждали и тълкували. Там нещата са ясно и конкретно описани, няма как да бъдете подведени.

# 16
  • Мнения: 362
Еталонни качества на планетите
Птолемей ни дава еталонни качества на планетите, които не се променят и при другите древни автори.
Слънце-сгрява и суши
Луна-овлажнява и затопля
Меркурий-сух или влажен
Венера-сгрява и овлажнява
Марс-сгрява и суши
Юпитер-сгрява и овлажнява
Сатурн-студен и сух
Това са еталонните качества на планетите, но в зависимост от положението им спрямо Слънцето, качествата им се променят.
Сатурн-хладен и сух, когато става източен, той получава повече влага, защото се нагрява и става хладен и влажен, а при западно положение той става още по-сух.
Юпитер-сгрява и овлажнява, когато е източен той е по-топъл и овлажняващ, западен Юпитер, топлината намалява т.к. достатъчно се е отдалечил от Слънцето и става по-влажен, защото топлината е намаляла.
Марс-сух и горещ, при съвпад със Слънцето и ставайки източен, т. е. излиза от лъчите на Слънцето той става още по-горещ и сух, и когато преминавайки по кръга  и стане западен той малко е загубил от горещината си и леко е изстинал.
Тук малко трудно се разбират нещата, но все пак Птолемей ясно е казал : „планетите никога не изменят своите основни базови качества, които са им присъщи. Техните фази по отношение спрямо Слънцето, и попадането в знаците, само малко може да добавят някакви  качества, съвсем малко, но коренно не могат да се променят”
Венера-сгряваща и овлажняваща, т.е. така действа. Когато е източна, придобива топлина и повече влага. Когато е западна, придобива повече влага.
Меркурий-сух или влажен, зависи от знака и от това, с какви планети се съединява, но не аспект съвпад, а всякакви аспекти, които прави.Когато става източен, то става горещ, в класическите учебници пише, че източен е идеален. Когато става западен става сух.
Луната-топла и влажна по своята природа. Но тя променя своите качества в зависимост от фазите спрямо Слънцето.
Луна от Новолуние до 1ва четвърт се увеличава влагата.
Луна от 1ва четвърт до пълнолуние има повече топлина
Луна от пълнолуние до 3та четвърт има повече сухота
Луна от 3та четвърт до невидимост има повече хлад.
Слънцето не може да бъде нито източно, нито западно, защото няма фази, но за Слънцето е важно да се отчита в какъв сезон е.
И за всички планети , освен фазата по отношение на Слънцето, трябва да се отчете в какъв сезон се намира планетата и как е разположена по  отношение на ъглите, в какъв квадрант.
1кв-т от АСЦ до МС и 3кв-т от ДС до Ис-мъжки, сух, горещ
2кв-т от МС до ДСЦ и 4кв-т от ИС до АСЦ-женски, хладен и влажен.
Или мъничко се добавят такива качества.
Птолемей казва: Изменят се не качествата, а количеството на качествата.
Накрая искам да ви обърна внимание на нещо много важно, което сериозно се отличава от съвременната астрология-тава е разбирането на хода на мислите в античната астрология. Планета в собствен знак астролозите не са отдавали голямо значение. Да е в собствен знак, в екзалтация- това е била само една характеристика, не особено значима. Докато планета в секта, разположена на ъгъл, в дом на радост, това увеличава силата на планетата.  И първото, което трябва да се изясни, когато се разглежда един хороскоп, не е планетата дали е в собствен знак, а как е разположена спрямо Слънцето,, каква е фазата, източна, западна, как е разположена-на ъгъл в падащ дом, или в следващ дом, получава ли лъчи от вредители. Това говори за силата нейната ефективност.
С този кратък материал се опитвам да покажа как в класическата Астрология се определя силата и ефективността на планетите.

# 17
  • Мнения: 1 286
Традиционната астрология е източник на качествено знание, именно защото основите са й философски. Нещо, което куца в съвременните обучения по астрология, в които се започва от главата за краката. От аспектът към аспекта.
Отговорът на този въпрос може да не е конкретен и да изглежда отвлечен и философски, но не е невъзможен. Все пак астрологията може да описва състояния. Потенциално възможен е, за другото няма как да знаем със сигурност кой как ще се чувства. То реално като анализираш карта на напълно непознат човек, така или иначе само по една гола графика, не можеш да бъдеш сигурен как се чувства. Анализираш потенциал.

# 18
  • Мнения: 3 262
Античната гръцка философия се изучава като отделно направление, но това е необятна материя.
За съжаление нямам време и физически капацитет да я изчета.

Последна редакция: вт, 12 дек 2023, 23:07 от Sotis

# 19
  • Мнения: 362
Традиционната астрология е източник на качествено знание, именно защото основите са й философски. Нещо, което куца в съвременните обучения по астрология, в които се започва от главата за краката. От аспектът към аспекта.
Отговорът на този въпрос може да не е конкретен и да изглежда отвлечен и философски, но не е невъзможен. Все пак астрологията може да описва състояния. Потенциално възможен е, за другото няма как да знаем със сигурност кой как ще се чувства. То реално като анализираш карта на напълно непознат човек, така или иначе само по една гола графика, не можеш да бъдеш сигурен как се чувства. Анализираш потенциал.
Постоянно се превеждат нови материали от антични и арабски астролози, това е океан от знание.. Има качествени обучения по традиционна астрология, стига да търси човек.
Когато се анализира карта, то се разглежда по теми, и ако темата е примерно професия, отговаря се конкретно по темата. Има сигнификатори, които се анализират...
Важно е астролога да може да "прочете" правилно указанията в картата по зададената тема.  Но когато се анализира тема, няма място за мисли от рода "как се чувства" клиента. Или когато се гледа в началото астролога да мисли как се чувства клиента, или когато предава анализа да мисли как се чувства? И за "кое" как се чувства"?........
Или ако мислим, че се чувства зле, което е субективно,  няма да дадем правилно тълкуване предполагам.

# 20
  • Мнения: 1 286
Астрологът не анализира чувства, а потенциал, есенция. Доколкото работи с хора, би трябвало да се съобразява и с техните чувства.
Прочитът, подход спрямо анализа, зависи от рождения потенциал на астролога. Това е правилният за него начин.
Никой астролог не е Слънце да огрее навсякъде, прави го през някаква субективна призма и характерното за него.

# 21
  • Мнения: 362
Темата се разводни и явно говорим на "различни езици". Аз съм традиционен астролог, затова ще покажа как се тълкува карта. Все пак темата е за практически казуси или материали.
Това е един древен хорар досстигнал до наши дни от Палхус, астролог живял  по времето на Валенс.Разгледан е на 14.07.479г от новата ера.Предполага се, че е бил в Турция, когато е разглеждал този хороскоп.
Въпроса е бил безопасно ли ще пристигне кораба от Александрия?
Виждайки, че Управители на деня и часа Сатурн и Марс били на Асцендента, и Луната в аспект със Сатурн, аз казах че кораба ще се срещне със силна буря, но ще излезе от нея, защото Венера и Луната съзерцават Юпитер. Казах, че бурята ще засегне кораба и ще го скрие от очите наполовина, защото Фортуна е в Стрелец , в който възхожда Арго и неговият управител Юпитер е във воден знак Водолей. Тъй като АСЦ е в Дева и неговият управител Меркурий е ретрограден, управителя на МС Венера е в Близнаци, а фортуна във Стрелец , и диспозитора на Луната Марс е в Дева, аз казах, че те ще сменят кораба. Защото Дева е крилат знак, аз казах че ще донесат някакви птици. И защото Луната е в дом на Марс и в терми на Меркурий, казах че ще донесат някакви книги, и медни предмети заради Луната в Скорпион. Отчитайки че Асклепий възхожда с Луната, казах че ще донесат медицински инструменти. Питайки ме за какъв час те ще пристигнат, аз казах че това ще се случи когато Луната бъде във Водолей, или Риби. Във Водолей, заради нейното положение там след 7 дни, и тъй като Фортуна върви към Юпитер. Във Риби заради движението на Фортуна към управителя на този знак.
Те пристигнали след 8 дни и потвърдили, че закъснели защото попаднали в силна буря, и носа на кораба се ударил в скала и бил счупен, морето силно ги люшкало насам-натам, но се спасили, заради повредения кораб те прехвърлили товара на друг  кораб. Товара им се състоял от птици, чиста хартия и домашни аптечки.
Ретроградният управител на АСЦ, заедно с много то двойствени знаци, е класически показател, че може да има смяна на кораба.
За елинистичните астролози Фортуна и положението на Луната на 3 и 7 ден от началото на събитието, в случая отправянето на кораба са много важни.

# 22
  • Мнения: 1 286
Вероятно говорим на различни езици, но дискусията, която се заформи, дава възможност по-коментирана тема да бъде видяна от повече хора. Практическите примери могат да са само в неин плюс.

Последна редакция: ср, 13 дек 2023, 09:22 от starinthenightsky

# 23
  • Мнения: 3 262
Изглежда, че въобще не се разбира есенцията и философията на Античната астрология, оттам се получават и мнения, писани на различни езици. Не е срамно човек, ако няма достатъчно познания по дадена материя, да почете малко. Аз не спирам да чета и да се ограмотявам, когато нещо не ми е ясно.

# 24
  • Мнения: 1 286
Заради подобни коментари изтрих първоначалното си мнение, предполах че ще стигне до там, че ям доматите с колците, само защото съм споделила различно мнение от канона.

# 25
  • Мнения: 3 262
В твоето съвременно направление не ядеш доматите с колците.
Но тази тема е за Традиционна астрология и човек, ако не е съгласен с едно или друго твърдение, трябва да има достатъчно добра специализирана подготовка по това направление и да е изчел достатъчно древни автори.

Като нямам задълбочени познания по Ураническа или Векторна астрология, да речем, просто не влизам в такива дебати – не проявявам интерес.

# 26
  • SF
  • Мнения: 21 177
Поради тези причини аз не отварям отделна  тема за астропсихология. Обмислям, но мисля, че ще бъде терен за противоречия и за момента отлагам. А и не е нужно да наводним бг мама с астротеми, защото както всичко в държавата и тук се стига до разкол.
Астрологията ми е много по-добра от астрологията ти.

# 27
  • Мнения: 3 262
Интересно явление наблюдавам навсякъде в българските групи и форуми.
Масово агресивно и натрапчиво се бълва астропсихология – това никому не пречи. Всички са доволни.
Но направи ли се отделна група, страница или дори тема за традиционна астрология, вече е проблем. Всички се спускат да саботират, атакуват и отричат очевидните неща. Дори не е необходимо да имат някакви познания по това направление. Те знаят всичко! Smile

Идеята на темата очевидно е била друга, но смисълът й се изопачи и умело се изманипулира – това астрпсихолозите го умеят много добре, нали от толкова години ги следя и им познавам перфектно похватите... Градивна дискусия с тях за съжаление не е възможна – и поради очевидно липсващи познания в античното направление, и поради нежелание да приемат, че паралелно с тяхното направление могат да съществуват и други, макар и не толкова масово достъпни и популярни.

Жалко, че не се разбра желанието на Елеида просто да направи тема, в която да споделя полезни неща от това направление, без те да потъват в общите теми. Нещо като конспект или учебно помагало. Но явно и това пречи на астропсихолозите. На мен те не ми пречат в общите теми, тъй като сме от различни галактики и не съм тръгнала да се уча от тях, нито те от мен.

# 28
  • SF
  • Мнения: 21 177
Жалко, че не се разбира, наистина.
Да се върнем към традиционната астрология.
Темата за плюенето по астропсихолозите още не е направена и не знам дали точно аз ще дръзна. Тук е друга темата. Да се придържаме към нея. Мани ги астропсихолозите да се оправят и да си направят отделна тема, в която да си пишат необезпокоявано, ако ги оставят.
Та, какво интересно може да прочетат любителите на традиционната астрология, без спам и информация, внесена отвън?

# 29
  • Мнения: 3 262
Спокойно, в тема за психологическа астрология, ако се направи такава, мога да правя астропсихологически тълкувания, това не ми пречи. Все пак през първите десетина години астропсихология съм учила, имам си понятие.

Ето, например, по космограми без час на раждане на помощ идва астропсихологията. С антична астрология никакво тълкуване не е възможно, тъй като то не е насочено към характера, а и се работи задължително с планетарни секти и трябва да се знае какво е раждането – дневно или нощно.

Проблем е, когато астролози или любители без никакво понятие започват да оспорват и саботират неща, които дори не разбират.  И, да – теми, страници и групи за астрология, която не е масово популярна, все някому пречат. Това го наблюдавам не само тук, навсякъде се атакува много агресивно и съвсем целенасочено.

Последна редакция: чт, 14 дек 2023, 13:58 от Sotis

Общи условия

Активация на акаунт