Отговори
  • Мнения: 1
Днес с майка ми говорихме за котките на баща ми, който почина преди няколко месеца и тя ми каза, че иска да ги изхвърли защото пикаят навсякъде, късат й дрехите и й е писнало да чисти след тях. Започнах да плача, тя също и казах нещо като ''Не можеш да ги изхвърлиш, те са човешки същества.'' и тя каза, че не можеш да сравняваш котката с човека и й писнало разни хора да се превъзнасят колко обичали животните. Казах й, че ако ги изхвърли те ще умрат защото са свикнали да живеят в къща и тя отговори, че не е така. Аз пак се разплаках, тя ме попита защо и аз казах, че е защото ми е жал за тях. Пита ме как така за нея не ме е жал и аз казах, че тя не е тази, която ще остане без дом. Тя ме обвини, че повече ми пука за котките отколкото за нея. Аз й казах, че ако е планирала да ги изхвърли, е трябвало да е когато са били още малки, за да свикнат с условията на улицата. Тя се разплака и ми каза, че е искала, но баща ми не я е оставил. Малко предистория: Баща ми ги доведе през 2019, бяха бебета, каза, че ще стоят за няколко седмици и ще им намерим друг дом - излъга и двете ни. Той почина и сега тя се грижи за тях и въпреки, че разбирам, че е уморена и се натоварва психически, мисля, че не е хуманно да ги изхвърлим на улицата. Може ли да ми дадете някакъв съвет?
Знам, че се пише и с ударение, но съм от лаптоп и не знам къде е на клавиатурата.

# 1
  • София
  • Мнения: 11 570
Да, жестоко е, жалко е, че и тя не изпитва никакви емоции към тях. Пробвай все пак да ги снимаш и да ги пуснеш из фб, може някой да ги хареса. Шансът е малък, но опитай.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 099
Из ФБ групите, опитайте да ги задомите, макар, че е ужасно трудно за възрастни котки….
Колегата ми плаща 6 месеца квартира заради котката на майка му, която почина и пътуваше всеки ден през цяла София да я храни и стои с нея, макар, че е тежко алергичен и пиеше антихистамини през цялото време, но намери дом накрая. И поддържа връзка с новите стопани - има хора, просто потърсете.

# 3
  • Мнения: 35 964
не е и хуманно да се мъчи майка ти
затова вместо да се обвинявате една друга и да плачете заедно, намерете или ти намери дом на животните

# 4
  • Мнения: 40 920
Ти сега съдиш майка си, на която котките са натрапени с измама (сама го каза) и която никога не е искала котки. Но не забравяй, че котките живеят по +20 години, а майка ти не е вечна. Интересно когато майка ти си отиде каква песен ще запееш? Ще вземеш ли котките да се грижиш за тях? Защото сега ти е лесно да я обвиняваш. Ми ти поеми грижата, млада си, силна си. Ама е по-лесно да обвиняваш майка си.
Потърсете приюти за бездомни котки, ще ги вземат, като кажете, че стопанинът е починал. Или търсете осиновители. Това е най-доброто компромисно решение.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 099
Няма нито един приют за котки, наличните доброволчески са фул!
Тегоба е, аз имам един брой и е към 100 лв месечно с адекватни грижи, кастрирана.

Първо потърсете безплатно кастриране от общината ( организират такова за улични), обезпаразитете и търсете домове. Първото е особено важно, че преди НГ може да станат двойно.

# 6
  • INFJ
  • Мнения: 9 358
Вярно е, че ще умрат, ако бъдат изхвърлени на улицата. Търсете им нови стопани, или ти поеми изцяло грижите за тях, ако искаш да ги задържиш.
Не ме кефи майка ти.

# 7
  • Мнения: 13 807
Бяхме в подобна ситуация. Улична котка, донесе у дома 2бр. новородени котета. Майка ми точно заминаваше за един месец и каза : когато се върна да ги няма. Баща ми, страхотен човек, остави котката да си ги гледа у нас. След месец все още си бяха у нас когато майка ми се върна и постави ултиматум за седмица да изчезнат, ( ходещи в тоалетна, неправещи бели). Много плаках, не виждах изход. Съпругът ми, мое гадже тогава, ги взе при себе си в стаята под наем. С него живяха две години, а аз му помагах с чистене и храна. Оженихме се след 2г. и живяме с котките още 16г. На майка ми, следващата година сестра ми й донесе котенце, което за една година така й влезе под кожата, че после майка й викаше "сладката ми" и докато гледаше телевизия котката й спеше на гърдите.

Последна редакция: пн, 16 окт 2023, 08:48 от _re_ge

# 8
  • Мнения: 473
Търсете им дом. Не ги изхвърляйте на улицата и те са живи същества, като все пак са и спомен от баща Ви.

# 9
  • Мнения: 25 610
Аз не разбрах, в къща ли живее майка ти? Не може ли да ги гледа на двора?
Направете им къщички, нека да продължи да ги храни и да се грижи за тях, просто да не ги пуска вкъщи, щом толкова ѝ пречат.

# 10
  • Мнения: 4 572
Има котешки групи из ФБ - например "Котки, търсещи дом и помощ". Пълно е с котета, които чакат осиновяване, но може пък някой да ги хареса. Споделете публично в профила си, споделете на приятели. Снимайте ги сресани, във възможно най-добра светлина. Но бъдете честна как се държат котките - за домашни се предпочитат кастрирани, с хигиенни навици. Иначе ще създадете проблеми на новия стопанин и после той ще се чуди какво да ги прави.

Колко котки са? Ако не са кастрирани, особено мъжките, цапат повече, по-нервни са и по-трудни за гледане. Така че е добре да ги кастрирате. Пикаене навсякъде и късане на дрехите не е нормално за домашна котка, може би са разгонени и стават наистина непоносими.

Друг вариант е да потърсите някое закътано местенце, където да им направите къщичка и да ходите да ги храните. Пристройка, някоя стая, която не се ползва?

Малки котета трудно оцеляват, от десет изхвърлени я оцелее едно, я не, и то ако намери наблизо някой да го храни и е далеч от натоварени улици.

# 11
  • Мнения: X
За съжаление такива неща се случват.Колко безотговорни хора има не е истина,но като почине стопанина това не може да се предвиди.Търсете им дом,но не ги хвърляйте.Да ,те ще оцелеят ,но това не е решение.Да се хвърлят на пътя като отпадък.Надявам се са кастрирани,защото положението излиза от контрол.

# 12
  • Мнения: 8 805
Котки, живели затворени в жилище, трудно ще оцелеят като улични. Можеш да ги катрираш, особено мъжките, и тогава няма да мирише, купи им голяма затворена  тоалетна с бетонит, който майка ти да сменя евентуално. И проблемът  урината ще бъде решен.

# 13
  • Мнения: 1 574
Аз не разбрах защо ти не ги гледаш, не живеете ли заедно?

# 14
  • Мнения: 1 803
Ти не можеш ли да ги вземеш? Все пак са спомен от баща ти.Ако има двор,гледайте ги на двора,в кашончета или къщички.Но непременно ги кастрирайте..За търсенето на осиновители,вече са писали.

Общи условия

Активация на акаунт