Рецепти от Северозападна България

  • 4 844
  • 70
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 18 591
Сега никой няма да го яде това върху печката.  Измислили са модерни плотове, и  аз не знам името им, на ток,  разни "скари". Стига е пипвал някой нещо, дето и пролуки за пушек има. А никой не е пострадал от онова в миналото.  Нямаше претенции.

# 46
  • Мнения: 7 092
Боряна,  баба ми естествено почистваше печката преди да започне на пече. Но си права, много изнежени станахме и претенциозни в последно време.
В тоя дух на мисли, спомних си за друга вкусотия - "еце на ратишка". За тези, които не са от Северозапада- яйце, опечено на вестник.

# 47
  • Мнения: 1 739
О, за яйцето и аз сега се сетих. Ето и една приблизително рецепта, която майка ми ми каза вчера. Като заколят прасето, нарязват и запичат месото на тавичка. Добавя се нарязан червен лук и малко преди да се сервира, се разбъркват няколко яйца. За съжаление трябва шеф с усет, защото времето на всяка фаза, е незнайно и това е стара рецепта на поне 70г, спомен от нейни роднини.

Сега съм пак за малко вкъщи и като чуя как говорят по нашия край, не градските обитатели, ми става много мило😊. Вчера щерката се маеше на един лъскав Майбах паркиран централно пред един блок, та така…Майбах и ратишка.

# 48
  • Мнения: 2 818
Ех, яйце на хартия си е класика Grinning

# 49
  • Мнения: 11 934

В тоя дух на мисли, спомних си за друга вкусотия - "еце на ратишка". За тези, които не са от Северозапада- яйце, опечено на вестник.
Почти ежедневната делнична закуска на дядо ми. Ех, спомени...

# 50
  • Мнения: 4 096
nandi, благодаря🌼
Скрит текст:

_Комбус-има различни рецепти.
 Пресен лапад/щавляк  се попарва с вода и се задушава в мазнина. Сухи чушки също се попарват и се остъргва "месото" им. Счукват се в хаванче. Някога са го правили в сезона, когато си се хванал за зелено"/т. е, вече има коприва, лапад, киселец/, а от зимата са останали сухи чушки.
_Руен боб в гърне. Някои го наричат руйнал.
Междинното положение, когато не е успял да узрее, а трябва да се обере и е в по-големи количества.
Този с цикламените шарки е най-вкусен.
Боб, печени чушки, печен домат, лук, чесън и подправки. Често гърнето се слага в жарта на огъня до котела/казана където се варят буркани.

Последна редакция: ср, 01 ное 2023, 05:33 от niljaniljo

# 51
  • Мнения: 710
И аз сравнително често се сещам как топях хляба в хартията да си обера жълтъка, а хартията често беше вестник, на който мастилото се размазваше. 🫠

# 52
  • Мнения: 83
Ех, че хубаво ме подсетихте за яйце на вестник. Вкусотия и като се отпечатат буквите върху яйцето беше забавно да се мъчим да четем. Както споменах другия ни род е от Североизток, бяха скандализирани като разбраха за яйце на вестник- олово, мастилото, мръсен вестник дрън-дрън. Който не е опитвал не подозира неповторимия вкус. Правила съм си яйце върху хартия за печене на стъклокерамичен плот - бледа имитация, почти безвкусно стана...

# 53
  • София
  • Мнения: 2 063
Яйцето на хартия баба го правеше на лист от тетрадка. На вестник - никога.
А пък комбуса задължително беше със запържен стар лук.
Писахте ли за киселото - зелен боб с джанки.

# 54
  • Мнения: 1 739
А киселото не е ли “воден таратор”? Краставица, копър, оцет, чесън, сол и вода? Супа само от джанки съм яла, но майка ми каза току що, че със зелен боб и джанки бил оригиналът.

Иначе нещо, което не ми допадаше като дете е “застройването” на супите с яйце - досега не обичам. Имам много международни кулинарни книги, но никъде не съм попадала на супа, застроена с яйце.

Последна редакция: ср, 01 ное 2023, 21:04 от ierldan

# 55
  • София
  • Мнения: 2 063
А, и такъв вариант на кисело има в летните жеги. Краставица, копър, вода, оцет сол и стрита суха (люта) чушка.

# 56
  • Мнения: 7 092
Ариана като каза джанки, та се сетих за една феноменална туршия от нашия край - с чесън и джанки. Мама, лека и пръст, и слагаше и моркови и чушки. Копър, сол, оцет, може би и малко захар. Невероятна вкусотия!
П.П. Правеше я на етапи. Първо затваряше млечен чесън, когато направи глави през пролетта. После зелените джанки като станат. И на есен ги смесваше и добавяше морковите, чушките и слагаше в трилитрови буркани. Но пропорции не мога да кажа. Яд ме е, че не съм питала и записвала.
Правихме я с мъжа ми преди няколко години, когато - о, чудо на чудесата намерихме в Германия една зелена джанка! Малко беше трудно с чесъна, но намерихме. И стана! Беше вкусна.

# 57
  • Мнения: 4 614
Косачко кисело или жътварски таратор, преди стотина години това е бил масовият таратор, с леки вариации, из много части на България. Преди време пътувахме с приятелки из Северозападна България и поръчах косачко да пробват местна кухня, ама едва преглътнаха по една лъжица Simple Smile

# 58
  • Мнения: 4 096
_"Претривка" също е название на "летен" таратор като косачки и жътварски.
Съдържа:
краставици,  пресен чесън, студена вода, сол и оцет на вкус, копър. Някои слагат и джанки. Ако оцетът не е добър, киселото няма добър вкус.
Пълнено пиле с жито обсъждано ли е?

Последна редакция: ср, 01 ное 2023, 21:17 от niljaniljo

# 59
  • София
  • Мнения: 2 063
Ариана като каза джанки, та се сетих за една феноменална туршия от нашия край - с чесън и джанки.
Аууууу, да! Обожавам я!
Баба правеше и туршия от диви крушки, ама кой да ти помни рецепта....

Общи условия

Активация на акаунт