Рецепти от Северозападна България

  • 4 842
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 093
Мазан тиквеник, Лафутник/нахутник/, Покрекло/приготвя се, когато колят прасето/, турлашка баница, чушки пълнени /гньетени/с боб и картофи /Белоградчишко/, Влашка саламура и др.

# 31
  • Мнения: 25 670
Ама темата е за рецепти, не за изброяване кой какво е ял.
А ние, които нито сме яли, нито дори сме виждали северняшките вкуснотии, а чакаме рецепти (с картинки, ако може)? А? За нас помислихте ли? RageSatisfied

# 32
  • Мнения: 4 093
Ама темата е за рецепти, не за изброяване кой какво е ял.
А ние, които нито сме яли, нито дори сме виждали северняшките вкуснотии, а чакаме рецепти (с картинки, ако може)? А? За нас помислихте ли? RageSatisfied
Давам Как' Сийка
Скрит текст:

_Мазан тиквеник. Баница с печени обги (кори) и варена тиква
Продукти за обгите: 1 кг брашно; 1 с. л. сол; хладка вода (за замесване на меко тесто). За плънката: 1 бр. сва- рена тиква-цигулка или бела восъчка; захар на вкус, до желаната сладост; 1/2 к. ч. олио; 1 ч.ч. ситно смлени орехи; канела (по желание). За потапяне на обгите: щипка сода; хладка вода.

Приготвяне на обгите: от изброените продукти се замесва меко тесто, разделя се на топки, с големината на голямо яйце и се оставя за 15-20 минути да отпочине. Разточваме една по една топките и печем върху гьозовете на печка на дърва. Така до изпичането на всички топки. Готовите обги оставяме на сухо и проветриво място. Добре е да се опекат поне ден, два преди да се използват за приготвяне на баница.

Приготвяне на плънката: тиквата се обелва, реже се на парчета и се сварява до готовност. Захарта се добавя малко преди да се свали тиквата от огъня, за да се разтопи напълно. След като се свали от огъня и изстине се добавя олиото и щипка канела, орехи-нарязани(по желание).

Приготвяне на тиквеника: потапяме обгите последователно в хладката вода и прибавената към нея сода и подреждаме в предварително намазаната с олио тава. Върху всяка обга слагаме от предварително готовата тиквена плънка, до напълване на тавата. Печем до готовност при предварително загрята фурна на 180 градуса.

Някои правят и солен вариант като към тиквата добавят   изпържен праз.

Моричикъ ку пеще ускат (Рибена влашка саламура)

Продукти: Сушен уклей, 2 сухи червени сладки чушки, 1 суха люта чушка, 10 скилидки чесън, 1 щипка чер- вен пипер, 1 щипка черен пипер, печени чушки и домати Приготвяне: Рибата се изкисва с топла вода за 10 мин. В тенджера се слага вода да заври с печените чушки и домати. През това време се изважда рибата, подсушава се и се пече на тенеке. Готовата риба се слага във вря- щата вода, ври 2-3 минути и се сваля от огъня. Сладките чушки и лютата чушка също се изпичат на тенеке, скълцват се заедно с чесъна като към тях се прибавя малко студена вода и постепенно се долива от горещата вода, за да не се пресече чесъна. Всичко се връща в тенджерата

_Влашка саламура

Продукти: 1 пиле, олио, домати, чушки по желание червени и зелени, вода, люти чушки по желание, 1 ч.ч. доматено пюре, чесън, магданоз

Приготвяне: пилето се разфасова на хубави късчета, след което се запържват в силно нагрята мазнина. Изваждат се да се отцедят. Доматите и големите чушки също се запържват в същата мазнина. Изваждат се чушките, обелват се отделно. Месото в отделен съд се покрива с вода, според желанието ви и съответните порции и се връщат на тих огън да се сварят напълно. Към края добавяме обелените големи чушки, люти чушки, доматите и чесън по желание. 1 чаша доматено пюре по желание и магданоз.
Ще допълня другите след малко
P. S.
_Лафутник (нахутник)
 Нахутът се скълцва много ситно и се залива с гореща вода в съд, който се захлупва за няколко часа. С водата и кабардисалия (набъбналия) нахут се забърква квас с бяло брашно и се оставя да втаса. Замесва се пита с бяло брашно, кваса и останалата вода от нахута. След като втаса втори път се пече. Опеченият хляб е мек, пухкав, бледо жълт и ароматен.Някои са добавяли и част нахутено брашно пи заместване към бялото.
По същата рецепта се  е месел бобняк.

_Покрекло- много старо българско ястие,характерно за Северна и Северозападна България.Приготвя се,когато се коли прасето  
Взема се месото от бузите и се отделя сланината,езика,бял дроб,дебелите черва,далака,бъбреците,сърцето,черният дроб.Всичко се нарязва на кубчета в сурово състояние.Първо в съда се слага сланината да се пържи и стопи.Прибавят се останалите дреболии,без червата и черният дроб.Пържат се хубаво,след като се поопържат се добавя една земляна /калена/ паница от големите нарязан кромид лук,добавят се червата и се сипва топла вода да натъкне месото /да го покрие водата/.Оставя се да ври,след което от самосебе си като по изври водата се пържи и се бърка да не загори до тогава,докато месото започне да се къса и да се сварят хубаво червата.Тогава се добавя и черният дроб.Добавят се червен пипер,черен пипер и чубрица,повечко да е добре на миризми.Отделно се склъцва /счуква/ чесън 4-5 глави заедно с печени натрошени  напукани люти чушки /северняшки сорт/ .Може да сложат сладки ,ако не обичате лютиво.Това се прибавя към покреклото ,разбърква се и се маха от огъня.Трябва мазнината да е изплувала и да е останало на мазнина,водата да е извряла.Съхранявало се е  в делва,котленка,тенджера на студено.Сега  в буркани, стерилизирано.
За просеник, поресна турта и други вкусотии  - друг път.

Последна редакция: пт, 20 окт 2023, 20:57 от niljaniljo

# 33
  • Мнения: 1 675
niljaniljo ти ме изпревари с влашката саламура/лютика горе долу по същият начин са ме научили да я правя.
С тази разлика ,че зеленчуците - лук, чушки, домат и чесън се пекат ,след което се обелват и нарязват. След което заедно с леко изпърженото пиле/може и печено/ и горещия бульона  се слагат да се пекат за 30 минути.

# 34
  • Мнения: 25 670
Много благодаря, niljaniljo! Flowers Sunflower
Копирах си ги и ще се престраша някой ден да пробвам някоя от тях.

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Привет, бяхме навремето преди доста години във Враца на сватба. Бабата на булката от Видинско беше правила сладка баница сиропирана с мая и много ми хареса. Може ли рецепта? Не си спомням имаше ли локум, но беше доста вкусна.

# 36
  • Мнения: 4 093
Привет, бяхме навремето преди доста години във Враца на сватба. Бабата на булката от Видинско беше правила сладка баница сиропирана с мая и много ми хареса. Може ли рецепта? Не си спомням имаше ли локум, но беше доста вкусна.
Козуначена баница със или без локум, сиропирана. У дома я правеха по тази рецепта:
Скрит текст:


От "Наша кухня" 1965г. на И. Найденов и С. Чортанова

# 37
  • Мнения: 1 675
Като говорим за сладката баница ето и рецептата , която аз знам.
 Приготвяне на точена сиропирана баница с мая:
4 яйца
щипка сол
щипка захар
25-30 г. жива мая
250 мл. прясно мляко
брашно за меко, нелепнещо тесто
150 г. сирене
Мас за намазване на корите
За сиропа:
1,5 л. вода
1 кг захар
Сок от половин лимон
2-3 ванилии
Замесва се тесто и се оставя да втаса докато удвои обема си.
Разделя се на 4 топки и почива около 10 минути.
Всяка топка се разточва на тънка кора, маже се с мас и корите се редят една върху друга.
В единия на корите край се слага плънката от натрошено сирене и се навива стегнато руло.
След като отпочине, рулото се разтегля и усуква.
Навива се в тавата като охлюв.
След като баницата втаса, пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса  за 40 минути или до хубав загар отгоре.
Приготвянето на сиропа. В тенджера сложете водата, захарта, ваниловата захар и лимоновия сок. След като заври, варете 5-6 минути.
След като баницата е напълно изстинала, нарежете на парчета 2-3 сантиметра и с шишче или клечка за зъби надупчете повърхността.
Разпределете 1/3 от сиропа върху баницата, покрийте с фолио и я оставете за 20 минути. Залейте баницата с още 1/3 от сиропа, пак покрийте и оставете да почива 20 минути. По същия начин добавете последната част от сиропа, завийте баницата и я оставете докато го поеме напълно. Ще са нужни около 2 часа. При сиропирането коричката на баницата ще се „разроши“, така че това да не ви притеснява.
Приберете в хладилник за няколко часа, а най-добре за една нощ.

И ето една позабравена салата, за която ме подсети тук във форума.

# 38
  • Мнения: 4 093
От Северозапада - пълнени чушки с кълцан боб и яхния миди
Скрит текст:

_Пълнени чушки с кълцан боб
В скълцания в чутура или хаванче боб се слагат подправките - чубрица, джоджен, лук, червен пипер и сол. Важно е да се знае, че бобът не се вари. С тази смес се пълнят сухите чушки, предварително залети с топла вода, за да омекнат. За препоръчване е чушките да не се пълнят много и да се варят в тенджера на по-слаб огън.
/Може да ползвате белен боб от търговската мрежа, ако нямате домашен или предпочитан. /

_Рецепта от с. Крушовица, Врачанска област (Димитър Стойков)
Яхния с ориз и речни миди
Миди крушовчани са си набавяли от река Скът последно преди около половин век, но днес вече не се нами
рат в близкия вир и баба Станка си купува от магазина, за да приготви яхнията на децата и внуците си. Начин на приготвяне: сваряват се 500 грама миди. В 5 супени лъжици олио се задушава нарязан лук, една голяма глава. Прибавя се 150 грама ориз и 1 супена лъжица червен пипер. Продуктите се заливат със 500 мл. топла вода. Яхнията се подправя с чубрица. Поставя се във фурна и се пече до готовност.

# 39
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
За пълнените с боб сушени чушки само да добавя, като се напълнят, преди да се сложат в тавата да се пекат баба потапяше отвора с боба  в малко брашно за да ги "запечата". Обги съм пекла като малка във фурната, като баба ни идваше на гости, тя точи аз седя до фурната и обръщам. Супа със джанки много обичах, от тея зелените дето костилката е още мека.

# 40
  • Мнения: 11 933
Обещаната Сукана баница
Тесто:2 яйца, 1 суп. лъжица захар, мая, 4 суп. лъжици олио, 1 суп. лъжица олио, брашно(предполагам, колкото поеме)
Правят се 6 топки. Разточват се по размер на тавата. Намазва се с олио и две по две се слагат една върху друга. На третия лист се слага сирене. Навиват се като въже, усукват се, разтеглят се и се Навиват в тавата. Втасва 1/2час и се пече.

# 41
  • Мнения: 25 670
Вашата сукана баница при нас се нарича месеница. Simple Smile

# 42
  • Мнения: 4 093
Обги съм пекла като малка във фурната, като баба ни идваше на гости, тя точи аз седя до фурната и обръщам.
Много хитро. Комбинативни са били бабите. На дъното на фурната или върху тава ги е пекла?
Рецепта за пуйка:
Скрит текст:
Берковско е известно с кестените си. Та в Берковица най-големият деликатес за Коледа е пуйка с кестени. Кестените се сваряват предварително, обелват се и се смесват с плънката от дреболии и кромид лук.Пуйката се омазнява/с мас, олио или масло-кой както обича или каквото има/ и се пълни и зашива. По време на печенето пуйката се облива няколко пъти с отделения в тавата сос.Казват, че рецептата е на повече от 100г.

# 43
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Обги съм пекла като малка във фурната, като баба ни идваше на гости, тя точи аз седя до фурната и обръщам.
Много хитро. Комбинативни са били бабите. На дъното на фурната или върху тава ги е пекла?
 
На дъното. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 7 090
Баба ми печеше обгите върху печката. Стара печка на дърва.

Общи условия

Активация на акаунт