Рецепти от Северозападна България

  • 4 838
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 83
И аз имам мили спомени от баба от Северозапад, другия ни род е от Североизток Simple Smile - кухнята е различна.
Баба правеше Сиренявя лютика - печени чушки, тя правеше със зелени, скълцани в клъцник (това е голяма пръстена паница, като гювеч, кълцането става с чукче като на хаванче), слага се натрошено сирене, олио, оцет. Опитвала съм се да го правя с чушки от магазина и подръчни средства от Североизток Simple Smile, получи се далеч от оригиналната лютика.
Друго традиционно беше червената каша пиле и разбира се Кемерките.

# 16
  • Мнения: 1 736
И аз имам бегли спомени от лютика, но дали беше пъръжен домат с чесън само или по-месестата като за консерва домати с чушки, не мога да се сетя.

Сигурни ли сте за саламурата? Аз съм 100% СЗ, но на 70км разлика между бабите и саламурата на едното място беше подквасквата на сиренето или течността, в която седи?🤔 супата от другата баба мисля че не й викаха саламура, а нещо подобно звучащо.

Майка ми е царица на тиквеника, не знам прави ли се толкова по др части на България.

# 17
  • Мнения: 2 816
Сигурна съм, да Simple Smile Саламура си е, това от сиренето и то е саламура.

Пърженото при нас е само домат, пържиш с олио, докато не изври водата, после чукваш едно яйце и бъркаш.

# 18
  • Мнения: 1 675
Сигурна съм, да Simple Smile Саламура си е, това от сиренето и то е саламура.
+1 и аз си спомням  и моите баби така казваха на пилето лютика

# 19
  • Мнения: 1 723
Тъкмо днес готвих пилешка каша. А миналата седмица правих кемерки и сиренява лютика. Това  и чушките с боб са ми любимите северняшки храни.
На чушките ние слагаме кисело зеле. Като се наредят в тавата, отгоре ги завиваме с листа зеле, така не прегарят(вместо фолио) и допълнително се овкусяват.
Обипамни лютиката с картофи и сушени чушки и праз лук.

# 20
  • Мнения: 7 090
И аз имам мили спомени от баба от Северозапад, другия ни род е от Североизток Simple Smile - кухнята е различна.
Баба правеше Сиренявя лютика - печени чушки, тя правеше със зелени, скълцани в клъцник (това е голяма пръстена паница, като гювеч, кълцането става с чукче като на хаванче), слага се натрошено сирене, олио, оцет. Опитвала съм се да го правя с чушки от магазина и подръчни средства от Североизток Simple Smile, получи се далеч от оригиналната лютика.
Друго традиционно беше червената каша пиле и разбира се Кемерките.

Съдът, в който баба ти е кълцала лютиката си се казва паница, а уреда, с който е кълцала - клъчник.
Печени чушки и печени домати, скълцани с клъчника в паницата, накрая се добавя натрошено сирене. Екстра е добавянето на олио, иначе се подправя съвсем леко със сол.
Други разновидности е добавянето на варен боб или варени картофи.

Кемерките... за тях поема мога да напиша. За съжаление, в днешно време никой във Враца не прави кемерки като някогашните. Намерих една рецепта, по която ги правя, но не са същите. Душата си давам за една кемерка с вкус като някогашните!

# 21
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 676
Саламурата на баба не ми е била вкусна никога, но съм сигурна, че сега на тоя акъл ако я опитам ще се разрева от кеф... Cry

Към любимите ястия на баба добавям т. нар "лучник". Меси се тесто, слага се в тава леко да се пекне, като за пай един вид (но не е маслено тест, а като за хляб по-скоро), после вътре се слага запържена с много лук и кисело зеле кайма/кълцано свинско, захлупва се отгоре с още тесто и се пече... С много чубрица, целина , копър и магданоз от градината...
Ех...

Иначе да - лютиката - скълцани печени червени чушки, печен домат, сирене, варено яйце, олио, чесън и магданоз/мерудия, както казваше баба...

Мекици с пържена с лук кайма, и после и те изпържени в мас...

Захаринки и тиквеник..

Спомени, спомени...

# 22
  • Мнения: 12 810
Темата не е за гладни ора... Wink

# 23
  • Мнения: 2 586
Пиле каша.
Саламура с риба.
Лютиката вече сте я споменали.

Последна редакция: ср, 18 окт 2023, 06:58 от *Биле омайно

# 24
  • Мнения: 11 932
Хайде и аз със спомени от прекрасната Северозападна кухня!
За съжаление, малко неща помня, а и не съм записвала, но баба ми и баща ми донякъде са (бяха) най-знаменитите кулинари, които зная.
Сиренява лютика съм правила, баща ми казваше че се прави с "тлъст" пипер, какъвто е по-късният. Вече сте споделили рецептата, но баба слагаше и една лютива чушка.
пиле на лютика-печено то пиле се разкъсва на малки парчета и се добавя печен пипер, домати, чесън, магданоз, друго не помня.
сирник Не е точно пита, а като твърдо тесто, вътре с мека плънка от яйца и сирене. За съжаление, не зная рецептата.
сукана баница Няма нищо общо с вита , каквато правят по някои краища. Имам рецептата от леля, която е още жива, но не съм се осмелявала да я пробвам.
В ранното ми детство баба правеше, но само за Нова година една баница с печени тънки кори, а самата баница беше дебела.
Гъска с кисело зеле, класика!

# 25
  • Мнения: 4 603
Светкавица, дай рецептата за баницата, ще я пробвам Simple Smile
Печените кори се точат и слагат на плочата на печката. Обги по Чипровско, другаде не знам как им казват. Продават се готови, освен в Чипровци, където има цех, съм виждала и на Женския пазар в София, ако някой търси.

# 26
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 676
Светкавица, дай рецептата за баницата, ще я пробвам Simple Smile
Печените кори се точат и слагат на плочата на печката. Обги по Чипровско, другаде не знам как им казват. Продават се готови, освен в Чипровци, където има цех, съм виждала и на Женския пазар в София, ако някой търси.

Бяба им казваше оЛби.

# 27
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 769
И аз ги знам обги.

# 28
  • Мнения: 12 810
Светкавица, и аз предлагам да напишеш рецептата, а после - каквото точилка покаже. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 11 932
Да не стане грешка, рецептата е за "сукана баница", изглежда отгоре леко като на конци.

А с корите, които са печени е друга баница, за нея нямам рецепта, имам за суканата-така се казва заради едно специфично усукване. През почивните дни я издирвам и слагам тук. Леля ми я написа и аз я запазих като таен архив, не съм се осмелява ла досега, но ако я направите, аз може също да се престраша.

Общи условия

Активация на акаунт