Сто и трета плетаческа тема

  • 16 891
  • 414
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 895
Благодаря, Naili. Ех, че хубав пух. Няма у нас такива екстри, няма кой да внесе. А така ми се иска оренбургски пух да си намеря за нещо фино и топло.

ПС Аз бих го плела на обръч, с малко по-дебели игли, да у се разгърне красотата.

# 46
  • Мнения: 1 916
Момичета , здравейте . Моя позната очаква момченце и ми се иска да изплета нещо за подарък . Предложете някое одеалце , пеленка или нещо друго . По принцип обмислям да е одеалце от плюшена прежда или някой голям шал . Като е студено да завива себе си и бебето или виждала съм едни с копчета от страни и бебето се слага вътре .
Предложете нещо и дали тая плюшена прежда от която плетат играчки става за бебета .

# 47
  • Мнения: 1 050
Прекрасни неща си сътворила, Naili! И кройката за жилетка е оригинална.
От къде намери този кози пух? Може ли снимка?

ПС Намерих в нета тези указания за предене, има и клипове.
https://kak-svoimi-rukami.com/bg/2021/01/kozij-puh-zagotovka-vyc … stirka-pryadenie/
В коментарите към този клип пишат да не се слага предварително конец, ад асе изпреде и после да се пресуче с конец. Ставало по-качествено.
https://www.youtube.com/watch?v=GH_3C3K09YA&t=716s

В магазина на Александър, в Сф. има една прежда, мнооого тънък мохер, Ализе май. Идеален за оренбургски шал. На стелажа срещу вратата, в дъното.

# 48
  • Русия
  • Мнения: 862
Аз бих го плела на обръч, с малко по-дебели игли, да се разгърне красотата.
Това кълбо може да стигне за два средноголеми шала, втория може и на куки да плета. По принцип, шаловете плетени с една кука, ми харесват повече.
Иначе преждата не е равномерна, на места е толкова тънка, че ме е страх да не я скъсам, но явно е по-здрава, отколкото изглежда.

Имам доста от тънката вълнена прежда (и меринос, и овча, и от камила), има къде да се развихря, че ми хареса да плета шалове, пък и са тъкмо актуални. Плела съм летни от памук, страхотни са, и много спасяват на плажа от слънцето и през нощта (контрастът между нощната и дневната температура при нас е драстичен, понякога стига и 20 градуса).

Предложете нещо и дали тая плюшена прежда от която плетат играчки става за бебета .
По принцип нямам нищо срещу акрила, но много майки са загрижени за натуралност. Обикновено искат да е от памук или бамбук (от вълнени се плашат, може да има алергия детето). Затова по-добре питай приятелката си. Аз смятам преждата със смесен акрилово-памучен състав за идеална за лятото. Ако в семейството няма алергия, и акрилово-вълнената за зимата ще е хубав избор. Плела съм одеалце от такава, добре изглеждаше и след няколко години ползване. Чист памук не ти съветвам, тежък е, пък и бързо губи добрия вид. Чистата вълна също, тая вълна ще полепва по всичко, пък и се разтегля много силно, сложно се пере и суши. Ако все пак избереш плюшената, нека плетката да е най-лесната, от типа всички редове с лицеви. Но отчитай, че детето като малко порасне, ще почне да чепка всичко, що докосне, дали ще остане нещо от тоя плюш? То е много красиво, но и практично трябва да е.
За размера мога да ти посъветвам да е 1м х 1,5 м, така ще стигне и майката с бебето да се завият при нужда, и по принцип дълго ще се ползва. Ако пък планираш да е бебешко одеалце, с което само ще се накрива, но не и завива, намали размерите двойно.

Последна редакция: пт, 27 окт 2023, 15:27 от Naili

# 49
  • Мнения: 5 384
Алиса, за такъв подарък и аз бих взела естествена прежда. Наистина питай майката първо, за мен по-хубаво от вълната няма. Има и много мекички вълнени прежди, изобщо не драскат.

# 50
  • Мнения: 6 450
Naili, метраж от 1200 м. е точно за един триъгълен шал на кука, за два няма да има. Моите триъгълни гълтат около 1300-1600 в зависимост от модела, но имам и по 2000 нагоре.

# 51
  • Мнения: 1 916
Мисля за плюшената или бях взела една тип джинс , но не знам какъв и беше състава. Адски нежна и мека е и мисля , че ще е подходяща за нещо бебешко . Малко кълбо е . Довечера ще видя и ще пиша каква е точно. Искам да е наметка за майката и бебето или да е одеалце , за да си го ползва и по нататък. Ще и остане спомен от мен . Ами то ако реша с плюша сигурно ще е нещо обикновено защото ако плета някаква друга плетка много няма да си личи , че преждата е по - дебела . Но ако реша да е с другата за която говоря ще се получат много хубави фигури. То си има още време де, но искам да и направя нещо. До колкото знам нея, бащата и детето не са много податливи на алергии , но това все пак ще е бебенце така , че трябва добре да го обмисля. Защото знам, че одеалцето ще и влезе в употреба. Трябва да погледна Дени с каква прежда плетеше бебешките шапчици.

ПС : Говоря за тази прежда https://hobiyarn.com/dolce-yarnart-prejda-za-pleteni-igrachki за амигуруми , а не оная за плетене с пръсти .

Последна редакция: пт, 27 окт 2023, 16:32 от alisa212

# 52
  • Русия
  • Мнения: 862
Naili, метраж от 1200 м. е точно за един триъгълен шал на кука, за два няма да има. Моите триъгълни гълтат около 1300-1600 в зависимост от модела, но имам и по 2000 нагоре.
Зависи от размера.
Плетох летен от кълбо с метраж 1000, шалът станаха много голям, някъде 1х1,5 м, може би и повече. В случая ми трябва шал да си покривам главата, няма нужда от толкова голям.
Плета по описание, авторката пише, че й стигнаха 130 грама за шал 65х150 см. И това пак е малко големичък за мен.
То няма страшно, дори и да не стигне за два, имам много друга също толкова тънка прежда. Simple Smile

alisa212, огледай се за прежда, в чието име има baby, такива взимат точно за детски дрешки и одеалца. Обикновено е акрил или смес от акрил и натурална прежда. Такива прежди са много меки и нежни.
Тая прежда, която я даваш, си има в описанието, че става за одеало. Simple Smile

# 53
  • Мнения: 1 916
Тая която бях взела е 50 акрил и 50 хопок. Много е хубава при допир. Мекичка и нежна. 165 метра. Ще ми трябва доста.

# 54
  • Мнения: 6 895
Нейли, Еленче, благодаря. Мога и кашмир да си взема, пак е кози пух, но не пречи да си мечтая за оренбургски. Simple Smile

Алиса, акрилът спарва и често бебетата получават обриви от такива дрешки. Ако бебето е зимно, аз бих предпочела тази прежда с мерино, която е разработена специално за бебета, но е скъпичка. По-добре направи отделни неща за бебока и майката.
https://hobiyarn.com/baby-soft-aloe-vera-lana-gatto-italianska-l … D0%B6%D0%B4%D0%B0

Тази не е лоша, макар, че има доста акрил в нея
https://hobiyarn.com/happy-kids-alize-prejda-za-bebe?search=%D0% … D0%B6%D0%B4%D0%B0

# 55
  • Мнения: 47 988
Но плюша и акрила се перат много лесно и някои майки го предпочитат. Плюшените работи особено са много модерни. Меки, лесно се перат и съхнат. Е, спарва, изкуствено е, ама..
Аз ако можех, щях да се обградя само с кашмир навсякъде и всичко...ех.

# 56
  • Мнения: 204
Здравейте, хареса ми много този пуловер. Бих си го поръчала, но е 100 процента акрил и не мога да се прежаля.
Някой плел ли е нещо подобно? Двете парчета отпред правоъгълни ли са или са някаква по-особена форма? Ако може да скицирате кройка, ще е супер. Имам едно дропс бейби мерино, което ми се струва подходящо за този модел. Вие как мислите? И последно, това полуанглийски ластик ли е или съвсем английски?

# 57
  • Мнения: 5 384
Според мен не са правоъгълни парчетата, поне от долната страна ще са скосени малко, за да лягат така хубаво отпред.
Ако никой не изскочи със схема, вземи някой стар чаршаф и си тропосай "кройка", хем ще знаеш и точно какъв размер да са парчетата.

# 58
  • Мнения: 6 895
Тук се вижда по-добре кройката, има снимка и в гръб.
https://eur.shein.com/Wrap-Cross-Bishop-Sleeve-Marled-Knit-Jumpe … 307-cat-1734.html
Според мен са 2 дълги правоъгълника отпред, зашити отстрани. Полуанглийски ластик. 
Разгледай  и снимките на потребители, които са го купили. Там се вижда още по-добре кройката. Не стои толкова добре на повечето жени, както на модела.

А тук има друг интересен вариант, ефекта е в гърба.
https://www.ubuy.sv/en/product/4EULBXOUG-womens-sweater-jumper-s … pullover-knitwear

Последна редакция: вт, 31 окт 2023, 03:31 от Diorela

# 59
  • Мнения: 47 988
https://www.instagram.com/reel/Cy_ZWgnRaCS/?igshid=MzRlODBiNWFlZA== аз пък идвах с това, просто обличаш наобратно Joy

Общи условия

Активация на акаунт