Сто и трета плетаческа тема

  • 16 895
  • 414
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 131
Търся модел за тийнейджърска блуза за момиче късичка. Имате ли идея?

# 31
# 32
  • София
  • Мнения: 500
Здравейте, търся добър МК за кукла на една кука. С чорапи видеа намерих всякакви, За начинаещи, защото на две плета, но с едната кука все немога да се разбера,

# 33
  • Мнения: 6 895
Ето един, на български. В канала има и Хари Потър.



Друг канал с кукли, буболечки и др. на 1 кука.
https://www.youtube.com/watch?v=CxuIT_X_QGY

Последна редакция: чт, 19 окт 2023, 08:10 от Diorela

# 34
  • Мнения: 557
Здравейте, търся добър МК за кукла на една кука. С чорапи видеа намерих всякакви, За начинаещи, защото на две плета, но с едната кука все немога да се разбера,

От това видео гледах, за да изплета моята първа кукла. И макар и на турски не ми беше трудно да се ориентирам.
https://www.youtube.com/watch?v=ZIxljFwaAtQ

# 35
  • София
  • Мнения: 500
Много Ви Благодаря, Diorela и nas_nina за видеата!  Започвам с опитите!

# 36
  • Мнения: 444
Здравейте! Реших да покажа и аз каква плетка завърших снощи по клип от YouTube.

# 37
  • София
  • Мнения: 17 592
Ето я.


И част от запаса от вълна, който май може да се тегли, направо си е на къдели.

Гледам другарките от Урюпинск, че навсякъде пишат "нить основа", която е неоткриваема по нашите ширини.


И аз имам такава, обаче... не ми се получи нещо с нея. Реших, че е понеже не мога да ѝ насмогвам на скоростта... може и да не е тъй.

# 38
  • Русия
  • Мнения: 862
"Нить основы", ако става дума за ръчно предене, може да са всякакъв вид конци. Може да са капронени, или памучени, или копринени. Най-често се използват обикновени шевни конци, няма нужда да се търси кой знае какво, има ги навсякъде. Предполагам, че и за такава машина също ще станат.

Влизам да се похваля, разбира се Simple Smile

Любимият ми двуметров шал, много сполучлива полувълнена прежда, жалко, че забравих, коя, служи ми вече пета година:


Два снуда, които изплетох тая седмица, горния вече го носих, имам подобен, тая форма е много удобна, защото закрива и ушите, и долната част на лицето.


Жилетка, имам две подобни, тая е от вълна от камила. На пръв поглед изглежда хлабава и прозираща, но на практика може да се носи вместо яке при +10. Направо ме спасява на работа, където духа от прозорците.


Две жилетки от чиста вълна, бялата я оплетох първа и не улучих с размера, планирам да я разпусна и да оплета наново. Много са топли, чакат  големите мразове.




Сега се каня да плета шал от кози пух на една кука. Кълбото е пред мен, гледам го, и ми е нервно: преждата тънка, кукичката № 2, дали ще ми стигне търпение, не знам.

# 39
  • Мнения: 1 596
Здрави ръце имаш, браво Simple Smile Как е кройката на прозиращата жилетка - изглежда интересна?
А шалът с кукичка №2 за украса ли ще е или за топлина?
Аз не бих си го причинила толкова тънко, нямам търпение. Спрягам от 2, 3 или 4 такива тънки прежди.

# 40
  • Русия
  • Мнения: 862
Кройката е трапец, като краищата се сшиват. Взех за основа ей това видео:



Дамата препоръчва да се придържаш много строго към описанието, ама тя, първо, не е плела от чиста вълна, а вълната се растяга, и то много, и, второ, просто няма нужда да е толкова строго. Оплетох две такива жилетки, различни са като размер, и двете ми стоят добре. Просто си плетеш трапеца до такава дължина, която те устройва. При моя ръст 167 това бяха 70 см, стига до половин дупе отзад, горе-долу както във видеото. Тя го плете отгоре, аз го плетох отдолу, вижда ми се по-рационално, така със сигурност няма да сгрешиш с обиколката на ханша (измерваш си обиколката, делиш на 2 и добавяш около 10 см, ако си стройно момиче - по-малко от 10). Същото и с плетката, може да се варира както ти харесва.

Шалът ще е и за украса, и за топлина, планирам да го нося вместо шапка (триъгълен ще е). Почнах да го плета, добре, че е на една кука, така бързо става. Иначе аз досега плетох само една блуза с толкова тънка прежда, наистина не знам, откъде го взех това търпение, не съм повтаряла тоя опит оттогава, само след 15 години се престраших. Satisfied

# 41
  • Мнения: 6 895
Прекрасни неща си сътворила, Naili! И кройката за жилетка е оригинална.
От къде намери този кози пух? Може ли снимка?

ПС Намерих в нета тези указания за предене, има и клипове.
https://kak-svoimi-rukami.com/bg/2021/01/kozij-puh-zagotovka-vyc … stirka-pryadenie/
В коментарите към този клип пишат да не се слага предварително конец, ад асе изпреде и после да се пресуче с конец. Ставало по-качествено.
https://www.youtube.com/watch?v=GH_3C3K09YA&t=716s

Последна редакция: ср, 25 окт 2023, 23:41 от Diorela

# 42
  • Русия
  • Мнения: 862
Козият пух е купен в Русия, местно производство.
Куката е сложена за мащаб.



Разнищих тая прежда малко, вътре няма конец като основа. Направих една снимка, дано се вижда добре.



Спомням си, като четох за преденето, майсторките писаха, че дългата козина (или пух, както е в случая), няма нужда от основа. От основа се нуждае късата козина тип кучешка.

Последна редакция: чт, 26 окт 2023, 00:51 от Naili

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Някога, когато нашите български баби са предяли, не са "впреждали" чужд конец, макар че основно са използвали овча вълна- доста по-къс косъм. И всичко си е ставало тъничко, фино и здраво. Но ако значм, че в преждата има и един здрав памучен конец, бих се чувствала доста по-спокойна, ако трябва да разплитам и поправям нещо.

# 44
  • София
  • Мнения: 17 592
Козият пух е купен в Русия, местно производство.
Куката е сложена за мащаб.



Разнищих тая прежда малко, вътре няма конец като основа. Направих една снимка, дано се вижда добре.



Спомням си, като четох за преденето, майсторките писаха, че дългата козина (или пух, както е в случая), няма нужда от основа. От основа се нуждае късата козина тип кучешка.


Прабаба ми с хурката и вретеното такива неща като конец за основа не е имала.
ПП

armeria, вълната и памукът се свиват различно при пране. не ми звучи като добра идея непременно...

Общи условия

Активация на акаунт