Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 45

  • 33 459
  • 803
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 294
Някой с плосък покрив би ли споделил за хидроизолацията, с какви материали, кое след кое, колко слоя? В проекта си имаме заданено , двама изпълнители си намерихме, но три различни неща ни казват за метода. Бих искала да сверя нещата.
Утре ще пиша. Ние сме с плосък покрив.

# 16
  • Мнения: 5 381
Здравейте и от мен! Flowers Hibiscus
Пишех в темата преди време, но в един момент спрях, защото имахме сериозни проблеми със смяната на предназначение на земята ни. Повече от 2 години се борихме с община, различни администрации, ЕВН и ВиК и аз сериозно бях загубила надежда. Последните няколко месеца обаче нещата се раздвижиха и вече официално сме горди собственици на УПИ, вписано в кадастъра. Satisfied
Проектът ни е за едноетажна къща, 190кв.м.
Когато преди 3 години тръгнахме с идеята за къща, цените бяха едни, а сега съвсем очаквано са значително нагоре от това, което очаквахме.
Категорично с мъжът ми сме решили, че няма да правим глуости и ще си строим както се изисква за къща над 100кв.м, с фирма от камарата на сторителите и съответно вече имам и 3 оферти за груб строеж.
Замислихме се обаче до кой етап трябва да използваме такава фирма и от къде нататък може ние сами да си направим някои неща? Конкретно говоря за външната топлоизолация и замазката. Имаме много близък човек, който дълги години се е занимавал с това, и е обещал, че докараме ли го там, той ще ни положи всико като подарък. Grinning Замислихме се обаче сега, дали и това не трябва да е изпълнено от лицензирана фирма?

Ето го проектът:

# 17
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Rocket, честито ви УПИ!
Мисля, че може да се разберете с фирмата,  с която сключите договор да ви подпише всички необходими актове и да се възползвате от "подаръка". Повечето фирми така или иначе ползват подизпълнители за голяма част от дейностите.

# 18
  • Мнения: 549
Здравейте.
Чак сега разбрахме, че майсторът като е правил терасата не е сложил някакви водооткапи или лайсни и сега всичко се стича по фасадата.
Прилагам снимка.
Какво да сложим, че да отвежда водата?

# 19
  • Мнения: 284
Здравейте,имаме голям проблем с конструктора на нашата къща.Стройтеля не го е викал на наливането на бетон и т.н и сега отказва да се подпише на документите.Ние хал хабер си нямахме,защото цялата къща се движеше от фирма,но сега ние си обираме нервите.Къщата е готова,а не можем да вземем актовете.Моля,ако сте имали подобна драма ще се радвам да споделите как сте се оправили.При нас всички вдигнаха ръце и до там.
Става дума за село до град Пловдив.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 263
Най-вероятно иска да му платите някаква сума, все едно е идвал, след което ще подпише. Не знам дали Ви го е споменал вече или чака да се "сетите". За съжаление, така практикуват, доколкото съм виждала...

# 21
  • София
  • Мнения: 8 566
А случайно да имате някакви снимки на навързаната арамтура преди да излеят бетона? Ние така процедирахме - понеже конструкторът не беше наличен в този ден, поиска снимки и после без грижи подписа актовете.

# 22
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Ау, това с конструктора много неприятно. Не знам как строителя и надзора са го допуснали.
Ние имаме подписан договор за надзор с всички проектанти и сме викали на всеки етап конструктора да си приема арматурата.
Говорете вие с конструктора и наистина, ако имате снимки да покажете.

# 23
  • Мнения: 284
Благодаря ви. За съжеление не сме следили процеса,защото не бяхме на близо. Голям филм ни се заформи на главата. Плаче ми се,защото къща е готова за живеене и все едно я няма Sad

# 24
  • Мнения: 549
Не може ли да се смени под някаква форма?

# 25
  • Мнения: 284
Проекта и е под авторско право и сега трябва да и се молим да се откаже и да търсим друг,но ще е дълга и широка.

# 26
  • Мнения: 231
Надзора да съдейства,  ако трябва да каже , че са присъствали, и всичко е по проект.
Отделно, доколкото помня, имаше нещо, че надзора би могъл да подпише с техен конструктор при необичайни обстоятелства ..(конструктора може да изчезне, умре (недай си боже), да е неоткриваем и т.н. това не значи, че вашата къща ще си остане без актове).
Въобще, говорете с надзора,  има начини, сигурна съм.

# 27
  • Мнения: 5 146
Промъквам се и аз в темата Simple Smile Предстои ни строеж в Горна Баня, на ниво проучване, идеен проект, събиране на документи за изходни данни, изчакване на промяна в регулацията иииии вчера изчистиха парцела от 7-8 години саморасляци Grinning Wish us luck! Grinning
Имаме намерение да слагаме соларни панели и видях, че има финансиране по програма, което обаче е със срок за подаване на документи до началото на ноември, което, колкото и да ми се иска - няма да стане Grinning Ще чакаме следващ тур Simple Smile

Дали има някой, който използва подово за топлене и охлаждане? В апартамента сме с подово в кухня-дневна-трапезарията, и сме много доволни, но се чудим дали да се проектира и с опция за охлаждане. Обмисляме и геотермална помпа и всякакви други глезории Grinning

# 28
  • Мнения: 6 299
Промъквам се и аз в темата Simple Smile Предстои ни строеж в Горна Баня, на ниво проучване, идеен проект, събиране на документи за изходни данни, изчакване на промяна в регулацията иииии вчера изчистиха парцела от 7-8 години саморасляци Grinning Wish us luck! Grinning
Имаме намерение да слагаме соларни панели и видях, че има финансиране по програма, което обаче е със срок за подаване на документи до началото на ноември, което, колкото и да ми се иска - няма да стане Grinning Ще чакаме следващ тур Simple Smile

Дали има някой, който използва подово за топлене и охлаждане? В апартамента сме с подово в кухня-дневна-трапезарията, и сме много доволни, но се чудим дали да се проектира и с опция за охлаждане. Обмисляме и геотермална помпа и всякакви други глезории Grinning

Привет на всички и успешни строежи! Ние сме с термопомпа с подово, което основно използваме за отопление, защото сме в планински район и лятото като цяло не дълго и рядко става много горещо. Тази година обаче предвид необичайно високите темеператури в страна ни, решихме да пробваме системета и за охлаждане. Да подчертая, че нямаме конвектори, а само подово, както и че електрическото подово отопление, няма нищо общо с подовото от термо или геортермални помпи. При първото отоплението се осъществява, чрез нагряване на кабели, а при второто в тръбният път върви течност, която може да бъде георетрамална вода, чешмяна вода или пропилен гликол. За нас честно да кажа, няма добър ефект. Първо, за да започне да охлажда и то предимно пода, който става леден се налага да работи поне 18 - 20 часа, а самият въздух в помещенията съвсем леко се охлада и температурата намалява само с 2 -3  градуса. Съответно спряхме ТП, за да не ни вкарва в излишни разходи за ток и категорично решихме, че няма да я ползваме за охлаждане. Вероятно ако освен подово има и конвектори, охлаждането ще бъде качествено и ще достига до зададените температури на термостата. Така обаче инвестицията става сериозна, а и може да се приложи при по-големи размери на помещенията, така че да има място под прозорците да се сложат и конвектори. Също така предварително още по време на строежа следва да е предвидено и изпълнено, кондензната вода от ваничката под конвекторите, да е изкарана по тръбен път навън и включена в водосточните тръби.

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 16:46 от Fatalina

# 29
  • София
  • Мнения: 44 120
Все си мислех, че за охлаждане задължително трябва да има конвектори.

Сега споделих с мъжа ми и да той сподели, че сс обсъждали с човека, който ни прави подовото и такъв вариант, но и той не му препоръчал без конвектори, казал, че не е добре ефективно, че се слагали при монтажа и за откапване против конденз нещо си там не запомних, което на вс отгоре супер и оскъпявало, а падала и ефективността при отопление🤷‍♀️ та ние сме си заложили към подовото да си добавим в един момент конвектори, ако има нужда и когато финансово стигнем до там... След това лято мога да кажа, че май нужда ще има, било то и за 2-3-4седмици само в годината.

Последна редакция: пт, 15 сеп 2023, 16:29 от Angel_Dust

Общи условия

Активация на акаунт