Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 45

  • 33 468
  • 803
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 350
Здравейте,имаме голям проблем с конструктора на нашата къща.Стройтеля не го е викал на наливането на бетон и т.н и сега отказва да се подпише на документите.Ние хал хабер си нямахме,защото цялата къща се движеше от фирма,но сега ние си обираме нервите.Къщата е готова,а не можем да вземем актовете.Моля,ако сте имали подобна драма ще се радвам да споделите как сте се оправили.При нас всички вдигнаха ръце и до там.
Става дума за село до град Пловдив.

Конструкторът е прав да не подписва без да е видял нищо.
По принцип може да го натиснете да се откаже от авторски права (със или без заплащане), но дори и тогава няма да намерите лесно друг конструктор, който да си рискува правоспособността и да подписва за котка в торба.
В краен случай се оригиналният проектант бива подписан от строителя и вие стискате палци да не стане драма в бъдеще.
Успех!

# 46
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Здравейте,имаме голям проблем с конструктора на нашата къща.Стройтеля не го е викал на наливането на бетон и т.н и сега отказва да се подпише на документите.Ние хал хабер си нямахме,защото цялата къща се движеше от фирма,но сега ние си обираме нервите.Къщата е готова,а не можем да вземем актовете.Моля,ако сте имали подобна драма ще се радвам да споделите как сте се оправили.При нас всички вдигнаха ръце и до там.
Става дума за село до град Пловдив.

Конструкторът е прав да не подписва без да е видял нищо.
По принцип може да го натиснете да се откаже от авторски права (със или без заплащане), но дори и тогава няма да намерите лесно друг конструктор, който да си рискува правоспособността и да подписва за котка в торба.
В краен случай се оригиналният проектант бива подписан от строителя и вие стискате палци да не стане драма в бъдеще.
Успех!
Конструктора е напълно прав. Аз също не бих подписала за къща правена от строител, който не знам как работи, ако не съм викана на надзор или не са ми изпращани снимки. Решението е да се откаже Вашия, а строителя да Ви намери конструктор, който знае как работят и е съгласен да разпише.

# 47
  • Мнения: 1 622
Нашият конструктор предупреди още в началото, че няма да подписва нищо без да е видял преди наливането и след наливането на бетона. Много съм му благодарна на човека, че си гледаше съвестно работата. Къщата може и крива да я направиха, но поне знам, че здрава.

Дори и да се намери някой конструктор да подпише, не знам как ще убедят общината да подпише Акт 3, че и това си е голяма драма. Надявам се поне да имат акта за откриване на строителна площадка.

# 48
  • Мнения: 2 276
Мисля, че Gerundiq е права
Цитат
Решението е да се откаже Вашия, а строителя да Ви намери конструктор, който знае как работят и е съгласен да разпише.
Преди години изпълнявахме обект доста далеч от София. Проектантската фирма беше от София, а конструкторът беше  възрастен човек, който не беше в състояние /или не желаеше/ да пътува  на 400 км. периодично, за да приема армировка. Беше подписал декларация, че се отказва от авторски надзор по време на строителство като прехвърли ангажиментите си на свой колега (правоспособен проектант) от града, в който се изпълняваше строежа. Но реално авторски надзор се е изпълнявал и накрая пак от автора на проекта получихме положително становище за изпълнената сграда.
Е, ако и Акт 3 не е подписван вече си е сериозен пропуск.

# 49
  • София
  • Мнения: 8 566
Нашите в Общината съвсем лесно подписаха Акт 3 с около година по-късно (надзорът беше забравил за него когато му беше времето, пък аз не съм знаела да следя). В нашата ситуация беше повече зор да съберем останалите подписи. То не че не ни се смяха в Общината, че сме тръгнали реални да ги събираме - казаха, че никой не се впряга да ги гледа под лупа, защото "иначе никой нищо нямаше да построи и узакони" (тоест, масово се фалшифицират подписи, уви).

# 50
  • София
  • Мнения: 499
Здравейте, търся майстори които да направят 2 подпорни стени, за кв. Княжево в София става въпрос. Моля, да ми изпратите на лични контактите им.

# 51
  • София
  • Мнения: 55
Здравейте, при нас нещата не се случват много бързо, но кажи-речи сме на финал и да се похваля с паркет (вдъхновена от Ладида)

# 52
  • Мнения: 1 680
Здравейте и от мен! Flowers Hibiscus
Пишех в темата преди време, но в един момент спрях, защото имахме сериозни проблеми със смяната на предназначение на земята ни. Повече от 2 години се борихме с община, различни администрации, ЕВН и ВиК и аз сериозно бях загубила надежда. Последните няколко месеца обаче нещата се раздвижиха и вече официално сме горди собственици на УПИ, вписано в кадастъра. Satisfied
Проектът ни е за едноетажна къща, 190кв.м.
Когато преди 3 години тръгнахме с идеята за къща, цените бяха едни, а сега съвсем очаквано са значително нагоре от това, което очаквахме.
Категорично с мъжът ми сме решили, че няма да правим глуости и ще си строим както се изисква за къща над 100кв.м, с фирма от камарата на сторителите и съответно вече имам и 3 оферти за груб строеж.
Замислихме се обаче до кой етап трябва да използваме такава фирма и от къде нататък може ние сами да си направим някои неща? Конкретно говоря за външната топлоизолация и замазката. Имаме много близък човек, който дълги години се е занимавал с това, и е обещал, че докараме ли го там, той ще ни положи всико като подарък. Grinning Замислихме се обаче сега, дали и това не трябва да е изпълнено от лицензирана фирма?

Ето го проектът:


Здравейте, бихте ли споделили на каква стойност са офертите, които сте получили за груб строеж?

# 53
  • Мнения: 71
Привет! По проект къщата ми е с изгребна яма, но ще слагам пречиствателна. Как се процедира в случая и да няма проблем за УВЕ?

# 54
  • Мнения: 112
Привет! По проект къщата ми е с изгребна яма, но ще слагам пречиствателна. Как се процедира в случая и да няма проблем за УВЕ?
Отразявате промените в засегнатите части. Пречиствателните станции също имат изгребни ями.

# 55
  • Мнения: 5 381
Samsara, като цяло получихме доста високи оферти от две по-големи фирми, които действат в региона.
Става дума за около 170 - 180хил.лв без ДДС за груб строеж. Поне в нашата оферта са сложили сериозна надценка за материлиате, с презумцията, че те ще се занимават с уреждането, извозването, разтоварването и тнт.
В момента чакаме от една по-малка фирма да ни дадат оферта само за работата, а за материалите казаха, че ще ни предоставят отстъпките, които те ползват, но ние сами ще си договаряме склад, транспорт и другите свързани. От строителите ще е само работата.
Казаха, че за покрива те ще използват подизпълнител така или иначе, та ако искаме и ние може да си го правим, те ще подпишат после.
На всички фирми, от които сме искали оферти, сме виждали и работата. Последната, от която сега чакаме оферта, строи други 2 къщи в съседство на нашата. Та ще видим, каква ще е крайната присъда. Grinning

# 56
  • Мнения: 6 299
Привет! По проект къщата ми е с изгребна яма, но ще слагам пречиствателна. Как се процедира в случая и да няма проблем за УВЕ?
То едното може да не изключва другото и зависи от вида на ЛПСОВ. Някои от тях имат вградени, вкопани резервоари, в които се събират условно чистите отпадни води, което следва на определен период да се източват и обслужват от специализирана фирма, като се сключи договор за абонаментна услуга, а може да се използват и за поливане на дворното място. Има и друг вид ЛПСОВ, които пък изливат пречистените си отпадни води в поливни/дренажни полета, за което обаче е необходимо имотът да е с големи размери. При вторите ако имотът попада в терен с високи подпочвени води се появяват сериозни проблеми с попиването на отпадните води, става задръжка на водата, образуват се езерца/големи локви, може да има неприятна миризма и да се появат насекоми. Важен е и климатът, влажността на въздуха и зимните температури.
Добре е всички условия и технологии да се проучат внимателно, за да се избере подходящата.

# 57
  • Мнения: 71
Привет! По проект къщата ми е с изгребна яма, но ще слагам пречиствателна. Как се процедира в случая и да няма проблем за УВЕ?
То едното може да не изключва другото и зависи от вида на ЛПСОВ. Някои от тях имат вградени, вкопани резервоари, в които се събират условно чистите отпадни води, което следва на определен период да се източват и обслужват от специализирана фирма, като се сключи договор за абонаментна услуга, а може да се използват и за поливане на дворното място. Има и друг вид ЛПСОВ, които пък изливат пречистените си отпадни води в поливни/дренажни полета, за което обаче е необходимо имотът да е с големи размери. При вторите ако имотът попада в терен с високи подпочвени води се появяват сериозни проблеми с попиването на отпадните води, става задръжка на водата, образуват се езерца/големи локви, може да има неприятна миризма и да се появат насекоми. Важен е и климатът, влажността на въздуха и зимните температури.
Добре е всички условия и технологии да се проучат внимателно, за да се избере подходящата.
Пречиствателната е марка Био Клийнър, чешка. Отпадната вода  ще постъпва в изграден дренажен кладенец с дренаж от камък. Няма изгребна яма. Теренът е равен, и влажността във Варна е висока.

# 58
  • Мнения: 1 622
Нашата пречиствателна станция няма изгребна яма. Има резервоар за пречистените води. Тези води ще се ползват за поливане на тревата.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 391
Привет! По проект къщата ми е с изгребна яма, но ще слагам пречиствателна. Как се процедира в случая и да няма проблем за УВЕ?
Има и друг вид ЛПСОВ, които пък изливат пречистените си отпадни води в поливни/дренажни полета, за което обаче е необходимо имотът да е с големи размери. При вторите ако имотът попада в терен с високи подпочвени води се появяват сериозни проблеми с попиването на отпадните води, става задръжка на водата, образуват се езерца/големи локви, може да има неприятна миризма и да се появат насекоми. Важен е и климатът, влажността на въздуха и зимните температури.
Само да допълня още нещо ключово за дренажните полета - тип почва. Ако е глинеста - няма да стане това с дренажа. Евентуално решение е дълбок кладенец.

Общи условия

Активация на акаунт