Детето ми лъже

  • 3 105
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте мамита !
Вече съм отчаяна многооо и бих искала да ми дадете някакъв съвет.. 🥺🥺🥺
Имам дъщеря на 4 г. От известно време я наблюдавам, че е станала просто НЕвъзможна лиготиите и са в повече като нещо не стане на нейното изпада в истерия пищи без никой нищо да и прави дори без да я докосвам тя пищи все едно я "коля", а същевременно даже не я докосвам и най-страшното е, че е започнала много да лъже а е само на 4 г. Не знам как да се справя с това 🥺🥺 лъже че я бия и като я питам и къде те бия тя казва че я бия по главата а НИКОГА  не съм я удряла по главата по дупето да, но по главата НИКОГА когато иска нещо и не и го позволя аз отива до баба си и казва мама каза и обратното ако нещо баба и не и даде идва при мен и казва баба ми каза моля ви дайте ми съвет какво да направя как да постъпвам вече не издържам 🥺🥺🥺🥺🥺

# 1
  • Мнения: 661
Не бийте детето. Това е моя съвет. Не го удряйте никъде.

За "лъжата": на тази възраст първо не рязграничават много фантазия и реалност. Въображението им е богато и работи на пълни обороти. Второ и много важно е, че тестват границите си и искат да знаят къде наистина е границата, може ли да се смени и ако да до къде. И трето научават, че ес определени думи могат да постигнат нещо и то реакции у нас другите.
Зад лигавенето също се крият тези причини.
Избирайте си битките, поставете ясни граници и ги спазвайте винаги.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 571
Ударите по дупето (или където и да било) даже не искам да започвам да ги коментирам. Само ще кажа, че насилието издава безсилие, така че не удряйте детето.

Проблемът е в родителския авторитет, т.е. в липсата му. След като при детето има родител/и, то баби и дядовци не се намесват.

Лъжата на тази възраст не е точно лъжа.

# 3
  • Мнения: 1 574
Поеми си дълбоко въздух и я остави да се тръшка, период е, ще мине. За лъжите казвай "Ами сега ще отида да питам баба ти дали наистина така ти е казала" и постепенно ще спре. За боя, просто не я бий, с бой никой не е вкаран в пътя. И главно не се изнервяй от тези неща, много деца се държат така. Говори ѝ повече, гледай да правите заедно някакви неща, които харесва и се дръж спокойно като не слуша.

# 4
  • Мнения: 987
Най-важното е в случая да не я изтървете и да не се поддавате на лиготиите! Че като порасне и като е научена, че всичко ще става на нейното вместо писъци, шамари ще почне да ви раздава. Племенника ми така му угаждаха за всичко като малък, сега вече е 4ти клас и посяга на майка си, крещи на баща си...ужас е...

Нека да реве, после ще й мине и ще е забравила даже за какво се е тръшкала. Гледай да не й посягаш.

# 5
  • Мнения: 1 252
Това е нещо съвсем нормално за дете на 4 г. да "лъже". Съветвам ви да си купите някоя и друга книга по тема възпитание, да гледате и слушате видеа по темата. Да се удря дете е недопустимо, показва слаб родител и не е никакво пречупване или пречупване на характера, а на психиката.  Потребителката, която го написа да вземе малко да попрочете нещо, освен с бой има и други цивилизовани начини да се справиш с едно дете. Може да го разтърсите леко, това е съвет на психолог, който бях чела някъде за да  привлечете вниманието му, но шамар в никакъв случай. По този повод имаше една сентенция:
Когато се държиш лошо с детето си, то няма да спре да те обича, но ще спре да обича себе си!

Гледам методи на възпитание и как да се реагирате показвайки една и съща ситуация и  реакция.  Примерно едното беше за детската градина, майката успокои детето и започта да му обяснява как ще играе в градината, след това ще обядват, ще спят и после ще дойде да я вземе, взе и раницата, сложи любимата играчка, шала и, ако и стане много мъчно да го гушне и така детето спокойно, обяснено му е и т.н. Масата ще започнат да крещят, тръшване и т.н. Също гледайте и поредицата с онази бавачка, която се справя с потресавяща деца и семейства, подхода и един и същ, стига да го усетите, добронамерена комуникация и много говорене. Граници и възпитание се налаг с любов, а не с шамар и крясъци. Дете се възпитава с ясни правила и мотивация. Бавачката от това предаване правеше табла, слагала червени точки и отчита а успеха в  поведението на децата. Виждаш как едни тиранчета, продукт на възпитанието на родителите си, чрез методите на тази бавачка спазват правила, подреждат, не се тръшкат и виждаш щастливите им лица и блясъка в очите им, шамар ще ги укроти външно, но какво ли става вътре в душата им и крехката им психика.

# 6
  • Мнения: 31
И аз искам това да кажа, че като казвам че я удрям по дупето не я бия по някакъв зверски начин просто тя е толкова разпусната толкова разлигавена а е само на 4 тя не разбира от не не разбира от нормално говорене не разбира даже от шамар по дупето не знам вашите деца какви са както и нервите ви но съм сигурна че ако прекарате половин ден с моето дете нервите ви със сигурност няма да издържат

# 7
  • София
  • Мнения: 28 571
Тя какво е виновна, че друг я е разлигавил? Защо биеш нея за чужда грешка?

Един възрастен би трябвало да може да се справи с 4-годишно дете без да прибягва до удари.  Ако не успява, проблемът е в него, а не в детето.

Трябва да се справиш с този, който я лигави.

# 8
  • Мнения: 31
А бихте ли ми казали как да се справя с това нейно поведение ?

# 9
  • София
  • Мнения: 28 571
1. Да се справиш с възрастния, който я лигави. Това е причината и тя трябва да се отстрани. Поведението на детето е следствие.
2. Строгост, без удари. Уважавай думата си. Когато си казала "не", не отстъпвай.
3. Диалог на разбираем за детето език.
4. Подбирай си битките. Понякога е по-добре да отстъпиш за някоя дреболия, а в детето да остане усещането, че си се вслушала в думите му.

# 10
  • Мнения: 31
Ами живея с майка ми и баща ми и те не дават нито да и викам нито нищо не знам как да се справя с тях казвам им, че когато аз и говоря те да не се мешат да не взимат никакво отношение но те не тя е малка тя е дете разлигавили са я до такава степен, че ме е срам да изляза с нея преди време беше легнала в кауфланд с писъци за една кукла която я имаме същата вкъщи не е лишена от нищо напротив презадоволена е всичко каквото иска и се купува и може би в това е проблема но вече наистина не знам как да подхождам към нея взимам я гушкам я говоря и и пред мен казва да мамо добре разбрах и става и праави това което до в момента сме говорили че не трябва и че не е правилно. Като излезем навън да играе с децата всички деца си се прибират нормално майките им като кажат тя пищи по половин един час тръшка се не знам виждам се в чудо

# 11
  • Мнения: 12 780
Специално лъжата според мен се дължи на това, че детето се бои от наказание за някаква простъпка. Няма значение какво наказание, може да е каране.
Тоест: то различава кое е добро и кое лошо.
Виждам като контрамярка да не се наказва детето в случай, когато е направило нещо неволно, например счупило чаша, бутнало без да иска друго дете и прочие. И въобще да има стремеж да се поощрява и награждава добрата постъпка, вместо да се наказва лошата.

Но определеният ред и задължения се спазват неотменимо, за да разбере детето, че с рев и тръшкане няма да стане. Например иска да гледа телевизия, разбрали сме се за половин час - след това край, телевиорът се спира и каквото и да прави детето, не се отстъпва.
Или ако не си е изяло зеленчуците, не получава десерт, ако ще да се спука от рев.
Когато разбере, че редът наистина се спазва неотменимо, самото дете става по-спокойно.

Пиша по принцип, защото не разбрах какво всъщност прави детето, какви са лиготиите.

# 12
  • Мнения: 31
Когато ми направи някаква рисунка или когато пишем рисуваме правим формички с пластелин винаги я поущрявам и винаги и казвам браво на моето умно дете. Като пиша лиготии разбирайте лиготии пищене тръшкане за абсолютно всичко тя идва при мен и не ми казва нормално " мамо налей ми вода " тя идва и или пищи или реве и ми го казва все едно няма да и дам вода

# 13
  • София
  • Мнения: 28 571
Ами живея с майка ми и баща ми и те не дават нито да и викам нито нищо не знам как да се справя с тях казвам им, че когато аз и говоря те да не се мешат да не взимат никакво отношение но те не тя е малка тя е дете разлигавили са я до такава степен, Сега, тук малко не ми е ясно. Това, че не викат не означава, че я лигавят. Спокойно един родител може да бъде строг без да удря и да вика. Но ако те я лигавят (каквото и да означава това в случая), задължително първо трябва да се справиш с тях. Няма как да се справиш със следствието, ако причината е налице. че ме е срам да изляза с нея преди време беше легнала в кауфланд с писъци И синът ми веднъж се беше опитал да се тръшка на земята и да пищи. Не му мина номерът. Казах му, чу ако продължава да пищи, се прибираме вкъщи, той не спря, съответно го хванах под мишница и си тръгнахме. Не съм викала, не съм удряла, не съм се обяснявала. Като се прибрахме го предупредих, че ще се прибираме вкъщи всеки път, когато започне да се тръшка така. Не повтори. за една кукла която я имаме същата вкъщи не е лишена от нищо напротив презадоволена е всичко каквото иска и се купува и може би в това е проблема но вече наистина не знам как да подхождам към нея взимам я гушкам я говоря и и пред мен казва да мамо добре разбрах и става и праави това което до в момента сме говорили че не трябва и че не е правилно. Като излезем навън да играе с децата всички деца си се прибират нормално майките им като кажат тя пищи по половин един час тръшка се не знам виждам се в чудо
На детска площадка спокойно можеш да я оставиш да пищи и да се тръшка. Не показвай, че това те притеснява. След като млъкне ѝ обясни, че докато пищи, няма да разговаряш с нея.
По време на тези изблици е важно ти външно да останеш спокойна и твърда, много е важно да не отстъпваш на истерии. Отстъпвай когато разговаряте, но не и по време на истерии.

# 14
  • Мнения: 6 252
Как се държат бабата и дядото с детето? И не разбрах бащата къде е в цялата тази картинка?

Общи условия

Активация на акаунт