Момче на 2 години и 1 месец не иска да говори

  • 2 523
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 273
Ами моят синковец е така. На 2 и 7 е. Поради честите му боледувания започнахме активно посещения при логопед от около месец и половина.
В момента ме е яд, че не започнахме по-рано. Напредък има, но е доста далеч от "говорене с изречения", независимо че си бръмболенчи на бебешки.
В тази връзка, ако имате притеснения, Ви съветвам да се консултирате с логопед. Дори и да е само еднократна консултация, за Ваше успокоение.

Последна редакция: пт, 07 юли 2023, 12:28 от Фея Таралежка

# 31
  • Мнения: 6 764
Бих ви посъветвала да направите и консултация със стоматолог. При неправилна захапка също възникват трудности при говор.
Иначе моето дете е на 2г, говори в пъти по-малко от сестра си на тази възраст. Отговаря с по 1 дума на въпрос. Казва да, не, няма, мама, та (тати), кака,  баба дядо, дай, там, може да възпроизведе всеки звук, кокто издават животните. Като цяло доста бебешко за мен лично, но нямам притеснения на този етап. Разбира абсолютно всичко.

# 32
  • Мнения: 66
Все пак запазих час за друг логопед, само че нямам никакви отзиви за там, а просто защото много от тези с добри отзиви ми отказаха, защото им е препълнен графика… ще видим какво ще направим. Само да кажа, че днес имаме малък прогрес 😀 но отново имам съмнения, че има проблем с изговарянето на срички. Питах как прави кравата и никога досега не беше отговарял на този въпрос. Отговори ми с нещо между “маааа” и “муууу”…

# 33
  • Мнения: 4 762
Мислила съм за слуха, но съм тествала да кажа много тихо, че имам бисквитка в мен и той идва с 300... което ме води на мисълта, че си чува много добре? Или не разсъждавам правилно... не знам вече

Защо не посетите друг логопед?
Слухът преглеждан ли е?

Този ‘тест’ не е сигурен. Понякога проблемите със слуха засягат определени честоти само.

А детето съвсем ли нищо не казва? Моят син на тази възраст казваше само ‘да’, ‘не’ и ‘мама’ на трите езика, на които му се говореше. Всичко останало беше някакво неразбираемо бръщолевене. И доста дълго си остана неразбираемо.

# 34
# 35
  • Мнения: 66
Мислила съм за слуха, но съм тествала да кажа много тихо, че имам бисквитка в мен и той идва с 300... което ме води на мисълта, че си чува много добре? Или не разсъждавам правилно... не знам вече

Защо не посетите друг логопед?
Слухът преглеждан ли е?

Този ‘тест’ не е сигурен. Понякога проблемите със слуха засягат определени честоти само.

А детето съвсем ли нищо не казва? Моят син на тази възраст казваше само ‘да’, ‘не’ и ‘мама’ на трите езика, на които му се говореше. Всичко останало беше някакво неразбираемо бръщолевене. И доста дълго си остана неразбираемо.
Ами, нещата които казва са “мама”, “папа”, “баааа” (за кучето), “мааа” (за кравата, от вчера), издава звук как прави магарето, но това е, сега отвреме навреме чувам да каже “не не не не” или нещо между “да да да” и “ка ка ка” но то не е като да ми отговори дали иска нещо, ами просто си ги казва по негова воля.

# 36
  • Мнения: 4 762
Мислила съм за слуха, но съм тествала да кажа много тихо, че имам бисквитка в мен и той идва с 300... което ме води на мисълта, че си чува много добре? Или не разсъждавам правилно... не знам вече

Защо не посетите друг логопед?
Слухът преглеждан ли е?

Този ‘тест’ не е сигурен. Понякога проблемите със слуха засягат определени честоти само.

А детето съвсем ли нищо не казва? Моят син на тази възраст казваше само ‘да’, ‘не’ и ‘мама’ на трите езика, на които му се говореше. Всичко останало беше някакво неразбираемо бръщолевене. И доста дълго си остана неразбираемо.
Ами, нещата които казва са “мама”, “папа”, “баааа” (за кучето), “мааа” (за кравата, от вчера), издава звук как прави магарето, но това е, сега отвреме навреме чувам да каже “не не не не” или нещо между “да да да” и “ка ка ка” но то не е като да ми отговори дали иска нещо, ами просто си ги казва по негова воля.

От моя опит да споделя, че на тази възраст не бих водила детето на логопед все още. Със сина ми започнахме да ходим на специалисти, когато беше на три години и 4 месеца. Бяхме стигнали до момент, в който той искаше адекватен отговор от моя страна, а аз не можех да го дам, защото не му разбирах бръщолевенето. Той се ядосваше и изпадаше в кризи. Така тръгнахме по разни специалисти и започнахме посещения при логопед. Три години изкарахме при него, докато детето тръгна в първи клас. Но при сина ми имаше и други притеснителни за мен неща. Освен неразбираемото говорене, малкото, което му се разбираше, беше пълно с грешки на елементарни всекидневни думи.

Така че аз бих изчакала още малко, но за успокоение бих говорила с педиатъра на детето. Той има поглед над много деца и може в общи линии да прецени ‘нормалното’ за тази възраст. С уговорката, че децата са различни.

# 37
  • Мнения: 1 033
Този говор ми е такава мъка, че.. На 6ти Юли навърши 2г, казва само: ам ам/мам мам, тати, дяти (дядо), ка (топка), оуа/абау (вода)🤣, беби/меми/бипи (биберон), иля (люля, люлка), ча (чао). От "животинският свят": ауу(вълк), мо (крава), няя (коте), бау(куче) и ссс за змията. Не може да каже мама, само за ядене иначе баща и си го знае🤣, не може да каже, какво иска. Дала съм и срок до средата на Септември и тръгваме по логопеди, немога и не искам да чакам до 3г. Имам много опасения, защото отчетливо си спомням, как на 3г знаех азбуката и четях книжки. Също така брата на ММ има шизофрения, и това ни побърква не е минал и ден без страх...

# 38
  • Мнения: 1 021
Моят син е с три месеца по-малък от вашия. До момента речниковият му запас е от около 10 думички, като в последните месеци даже почти не искаше и тях да произнася. Направи ми впечатление, че когато е сред повече хора на оживено място, се поотпуска и си бърбори нещо на бебешки. Като е сам вкъщи мълчи през повечето време. Според мен вижте как ще реагира като го запишете на ясла, според мен ще има положителен ефект и детето ще се отпусне покрай другите деца. Ако да кажем няколко месеца след започване на яслата няма прогрес, тогава вече бих се притеснявала.

# 39
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 412
Дъщеря ми проговори късно. Мълчеше по подобен начин до 2, 2 и нещо. Аха се заканя да я водя на логопед, аха е изтървала 1-2 нови думи и реша да изчакам 2 седмици. Също е недоносена, 45 дена преди термин се роди. Сега, на 5 г., не мога да ѝ затворя устата.

П. П. В тая жега и аз не бих искала памперс и особено чорапи!

Общи условия

Активация на акаунт