Момче на 2 години и 1 месец не иска да говори

  • 2 522
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Здравейте, засягам тема, която е засягана многократно (изчетох повечето тук), но тъй като всеки случай си е индивидуален, а пък може би и за успокоение + това да си излея душата някъде, имам нужда да споделя тук. Та... имам момченце на 2 години и 1 месец. Роден 36 г.с.. Не е бил в кувьоз. Проходи на година и 1-2 месеца. Изключително палав, активен, постоянно тича (а не ходи). Притеснението ми е, че не говори. Ама нищо не говори. И преди да продължа, съм длъжна да кажа, че на 6 месеца беше на невролог. После на година пак на невролог. На година и 8 на логопед. Не видяха нищо притесннително, като "започне да посещава ясла ще проговори". И понеже до септември има време, искам да си сверя часовника с други майки притеснени като мен.
Та повече за него - изпълнява команди. Знае всички основни цветове. Знае коя е мама, знае кой е тате, баба, дядо и т.н. Знае превозните средства, дори кое е гума, фар, и т.н. Разбира прости изречеения като "отиди и дай на маймуната да пие вода". Обаче не иска и не иска. Единствената дума, която казва е "мама". и то не знам колко осъзнато. Имам чувството, че просто не може да възпроизведе правилната сричка. Понякога със затворена уста се опитва да каже "бум", ама можете да се досетите как се казва "бум" със затворена уста. Та нормално ли е според вас, мога ли да му помогна някак? Относно храненето - не успява много добре да се храни сам, когато е супа. Иначе яде твърда храна, няма проблем с нея. Четем приказки и не гледа почти телевизия.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 571
Защо не посетите друг логопед?
Слухът преглеждан ли е?

# 2
  • Мнения: 66
Мислила съм за слуха, но съм тествала да кажа много тихо, че имам бисквитка в мен и той идва с 300... което ме води на мисълта, че си чува много добре? Или не разсъждавам правилно... не знам вече

Защо не посетите друг логопед?
Слухът преглеждан ли е?

# 3
  • София
  • Мнения: 28 571
Скрит текст:
Здравейте, засягам тема, която е засягана многократно (изчетох повечето тук), но тъй като всеки случай си е индивидуален, а пък може би и за успокоение + това да си излея душата някъде, имам нужда да споделя тук. Та... имам момченце на 2 години и 1 месец. Роден 36 г.с.. Не е бил в кувьоз. Проходи на година и 1-2 месеца. Изключително палав, активен, постоянно тича (а не ходи). Притеснението ми е, че не говори. Ама нищо не говори. И преди да продължа, съм длъжна да кажа, че на 6 месеца беше на невролог. После на година пак на невролог. На година и 8 на логопед. Не видяха нищо притесннително, като "започне да посещава ясла ще проговори". И понеже до септември има време, искам да си сверя часовника с други майки притеснени като мен.
Та повече за него - изпълнява команди. Знае всички основни цветове. Знае коя е мама, знае кой е тате, баба, дядо и т.н. Знае превозните средства, дори кое е гума, фар, и т.н. Разбира прости изречеения като "отиди и дай на маймуната да пие вода". Обаче не иска и не иска. Единствената дума, която казва е "мама". и то не знам колко осъзнато.
Имам чувството, че просто не може да възпроизведе правилната сричка. Понякога със затворена уста се опитва да каже "бум", ама можете да се досетите как се казва "бум" със затворена уста.
Скрит текст:
Та нормално ли е според вас, мога ли да му помогна някак? Относно храненето - не успява много добре да се храни сам, когато е супа. Иначе яде твърда храна, няма проблем с нея. Четем приказки и не гледа почти телевизия.
За мен това е неможене, а не неискане.
Потърсете логопед, който работи с по-малки деца.

П.П. В тази тема има доста полезна информация и насоки – https://www.bg-mamma.com/?topic=1454097

# 4
  • Мнения: 66
Да, да. И аз така мисля. Грешно съм написала в заглавието. Вие имате ли наблюдения за добър логопед за гр. София? Благодаря за споделеното мнение! Важно е за мен.

Скрит текст:
Здравейте, засягам тема, която е засягана многократно (изчетох повечето тук), но тъй като всеки случай си е индивидуален, а пък може би и за успокоение + това да си излея душата някъде, имам нужда да споделя тук. Та... имам момченце на 2 години и 1 месец. Роден 36 г.с.. Не е бил в кувьоз. Проходи на година и 1-2 месеца. Изключително палав, активен, постоянно тича (а не ходи). Притеснението ми е, че не говори. Ама нищо не говори. И преди да продължа, съм длъжна да кажа, че на 6 месеца беше на невролог. После на година пак на невролог. На година и 8 на логопед. Не видяха нищо притесннително, като "започне да посещава ясла ще проговори". И понеже до септември има време, искам да си сверя часовника с други майки притеснени като мен.
Та повече за него - изпълнява команди. Знае всички основни цветове. Знае коя е мама, знае кой е тате, баба, дядо и т.н. Знае превозните средства, дори кое е гума, фар, и т.н. Разбира прости изречеения като "отиди и дай на маймуната да пие вода". Обаче не иска и не иска. Единствената дума, която казва е "мама". и то не знам колко осъзнато.
Имам чувството, че просто не може да възпроизведе правилната сричка. Понякога със затворена уста се опитва да каже "бум", ама можете да се досетите как се казва "бум" със затворена уста.
Скрит текст:
Та нормално ли е според вас, мога ли да му помогна някак? Относно храненето - не успява много добре да се храни сам, когато е супа. Иначе яде твърда храна, няма проблем с нея. Четем приказки и не гледа почти телевизия.
За мен това е неможене, а не неискане.
Потърсете логопед, който работи с по-малки деца.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 571
Редактирах, но при редакцията не излиза съобщение.
Тази тема е много полезна – https://www.bg-mamma.com/?topic=1454097

# 6
  • Мнения: 7
Нашият до три години не говореше, само показваше с пръстче и казваше ъъъъ. ..почнахме работа с логопед и първото му изречение беше "мама мие бебе" след много часове игра с кукла бебе и ваничка за куклата. Продължихме работата с логопед много години ... Не можеше да казва к, казваше туче, вместо куче.. с времето се оправиха нещата, макар че още има някои н ща за изчистване, а е на 11 ... Моят съвет е изчакайте до три и почнете с логопед.

# 7
  • София
  • Мнения: 983
Бях в такава ситуация със сина ми- до 3 г. само сочеше и “казваше” ъъъ, освен мама. И с “любезното” съдействие на майки и достъп до интернет, доста се бях притеснила, минавайки по стъпките, по които минавате и Вие, но както вероятно са ви казали логопедите - трупат пасивен речников запас, който в даден момент се отприщва и до ден днешен реши ли да говори, не спира (вече е на 10г.), така че ако няма някакви други съмнителни, за Вас/специалисти дефицити - и това ще мине😉, с малко търпение от Ваша страна.

# 8
  • Мнения: 1 031
Голямото ми дете на 2.5 години казваше точно 3 думи - да, не, мама. Сочеше с пръст и казваше ъъъъъ. И като се има предвид, че е роден в 31 г.с., дълго стоя в кувьоз заради тегло и пневмония и проходи едва на 1.8 г,  беше доста притеснително. За сметка на това на тази възраст можеше да смята условни задачи наум (до 10) и показваше отговора с пръсти, броеше и познаваше парите, някои букви.
Водих го на всички стандартни изследвания, нищо не се откри. Педиатър ни беше изписал някакви френски ампули, след 2-3 месеца прием проговори, говореше много, но неразбираемо, после 3-4 години ходи на логопед заради "р" и "л" (и сега не я изговаря както трябва в началото на думата).
Мисля си, че има нещо от спектъра, но тогава не беше толково модерно, а и не му пречи в живота.

# 9
  • Мнения: 6 944
Вариантите са два или да изчакате още малко макс до 3г. Или да го заведете на още един логопед.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 479
"Не" и "Да" също ли не казва? И прави ли някакви знаци? Например да клати глава за "не" - от логопед знам, че това също се води за говор, тоест броят го като дума в речника му дори да не я казва на глас.

Моя син на същата възраст казваше само "мама", "ам ам", "тати", "да", "не" и имаше няколко знака - с пръсти показваше, че иска да направим нещо пак/да повторим. Имаше и знак с ръка за вода.

Сега е на 2г8м и речника му е по-беден от други деца на същата възраст, но постепенно натрупа много думи (някои само ние ги разбираме) и съставя изречения от 2 или 3 думи като например "мама там" или "дай това".

Обсъдих с логопед и според него се развива съвсем нормално. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 66
"Не" и "Да" също ли не казва? И прави ли някакви знаци? Например да клати глава за "не" - от логопед знам, че това също се води за говор, тоест броят го като дума в речника му дори да не я казва на глас.

Моя син на същата възраст казваше само "мама", "ам ам", "тати", "да", "не" и имаше няколко знака - с пръсти показваше, че иска да направим нещо пак/да повторим. Имаше и знак с ръка за вода.

Сега е на 2г8м и речника му е по-беден от други деца на същата възраст, но постепенно натрупа много думи (някои само ние ги разбираме) и съставя изречения от 2 или 3 думи като например "мама там" или "дай това".

Обсъдих с логопед и според него се развива съвсем нормално. Simple Smile

Здравей! Не казва нито да, нито не. Не клати и глава за “не” Sad напоследък става и много труден за гледане, защото не дава памперс да му сложа, не иска на гърне да сяда, не дава и чорапи да му сложа, съответно започва брутален рев, все едно някой го бие… и всичко това е според мен, защото не говори 😭

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Скрит текст:
"Не" и "Да" също ли не казва? И прави ли някакви знаци? Например да клати глава за "не" - от логопед знам, че това също се води за говор, тоест броят го като дума в речника му дори да не я казва на глас.

Моя син на същата възраст казваше само "мама", "ам ам", "тати", "да", "не" и имаше няколко знака - с пръсти показваше, че иска да направим нещо пак/да повторим. Имаше и знак с ръка за вода.

Сега е на 2г8м и речника му е по-беден от други деца на същата възраст, но постепенно натрупа много думи (някои само ние ги разбираме) и съставя изречения от 2 или 3 думи като например "мама там" или "дай това".

Обсъдих с логопед и според него се развива съвсем нормално. Simple Smile
Здравей! Не казва нито да, нито не. Не клати и глава за “не” Sad напоследък става и много труден за гледане, защото не дава памперс да му сложа, не иска на гърне да сяда, не дава и чорапи да му сложа, съответно започва брутален рев, все едно някой го бие… и всичко това е според мен, защото не говори 😭

Ох, разбирам .. това е много кофти период. Говора е фактор, но не е само това. Просто на тази възраст започват тръшканията. Децата си имат собствено мнение и се опитват да го наложат.. Нашия син сега говори достатъчно, че да се разбираме и да казва какво иска и какво не, но все още протестира обличане, памперси, гърнета.. Трудно е..

# 13
  • Мнения: 583
Моята дъщеря на 2.5г говореше само отделни думи. Тъкмо започнах да се тревожа и осъзнах, че тя произнася само думи, в които е сигурна, че ще произнесе добре. Това се оказа първи признак на прецизност и пунктуалност в характера и все още си е такава. Някъде след 3 години явно придоби повече самочувствие и латерната се отключи, нямаше спиране за няколко години Simple Smile

# 14
  • Мнения: 66
Здравей, Smulan, мисля, че и при нас е възможно да е това причината, защото той също е доста прецизен във всичко. Докато не беше сигурен, че може да върви перфектно, той не се пусна да ходи. Просто не знам как да го насърча да пробва... повтарям по 100 пъти на ден как правят животните, той само ме гледа и ми се смее Sad

Общи условия

Активация на акаунт