Момче на 2 години и 1 месец не иска да говори

  • 2 520
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 583
Същата работа беше и при нас. Тя проходи рано, на 10 месеца, но стъпваше много внимателно и опипваше почвата дали е стабилна. Нямам спомени да е падала и да се е удряла. Дори по-късно на 4-5 години не скачаше по-високо от бордюр Simple Smile Във връзка с говора, ние на практика почти нямаме семейни спомени от смешни детски думички по причина, че се опитваше да говори само това, за което беше сигурна, че ще се получи добре. Някои смешки дойдоха доста по-късно, когато се беше отпуснала и говореше като кречетало. И този период беше сравнително кратък. Израсна мълчалива девойка, да ѝ вадиш думите с ченгел от устата и все още си е такава.
Не се тревожете, говорете му. Когато е готов, ще започне да говори. Разказвайте му подробно и описателно за всичко, към което прояви интерес. Така ще подхранвате естественото любопитство на децата. Бях забелязала, че се вслушва в доста дълги разкази за това, което се случва около нея и съм сигурна, че възприемаше и разбираше повече неща, от колкото на мен ми се струваше. На малко по-късен етап, в периода на въпросите, забелязах, че отговри за отбиване на номера хич не ѝ харесваха. Дори на въпроси от рода на "От къде идва дъжда" отговори на по-високо за възрастта ѝ ниво я задоволяваха повече от опитите ми да отбия номера и да я забаламосам с някоя детска измислица.

Последна редакция: ср, 05 юли 2023, 16:36 от Smulan

# 16
  • Мнения: 66
Същата работа беше и при нас. Тя проходи рано, на 10 месеца, но стъпваше много внимателно и опипваше почвата дали е стабилна. Нямам спомени да е падала и да се е удряла. Дори по-късно на 4-5 години не скачаше по-високо от бордюр Simple Smile Във връзка с говора, ние на практика почти нямаме семейни спомени от смешни детски думички по причина, че се опитваше да говори само това, за което беше сигурна, че ще се получи добре. Някои смешки дойдоха доста по-късно, когато се беше отпуснала и говореше като кречетало. И този период беше сравнително кратък. Израсна мълчалива девойка, да ѝ вадиш думите с ченгел от устата и все още си е такава.
Не се тревожете, говорете му. Когато е готов, ще започне да говори. Разказвайте му подробно и описателно за всичко, към което прояви интерес. Така ще подхранвате естественото любопитство на децата. Бях забелязала, че се вслушва в доста дълги разкази за това, което се случва около нея и съм сигурна, че възприемаше и разбираше повече неща, от колкото на мен ми се струваше. На малко по-късен етап, в периода на въпросите, забелязах, че отговри за отбиване на номера хич не ѝ харесваха. Дори на въпроси от рода на "От къде идва дъжда" отговори на по-високо за възрастта ѝ ниво я задоволяваха повече от опитите ми да отбия номера и да я забаламосам с някоя детска измислица.

А на колко проговори? Мен ми е болно, че дори думичка не казва 😭 а гледам другите деца… вече цели изречения правят

# 17
  • Мнения: 583
Добър въпрос, нямам спомени кога проговори свободно, но беше след 3 годишна възраст. Много време мина от тогава Simple Smile Това, което си спомням много ясно, че около 4-годишния ѝ рожден нивото ни на комуникация буквално за 2 месеца рязко се промени. Беше приключила с бебешката възраст и изведнъж се превърна в пораснало дете със сложни въпроси, изискващи много внимание от моя страна, защото помнеше като слон и ми припомняше след време мои опити за шикалкавене Simple Smile Засичаше ме много здраво в ситуации от рода на "Защо като бяхме еди къде си като си говорихме за това, ти каза еди какво си, а сега казваш друго нещо" Simple Smile
Ако ми позволите един съвет - никога не сравнявайте дето си с другите. Всяко дете си е отделна вселена и възприема околния свят и съответно реагира на него със своя скорост. Опитите да се вкара дете в някакъв калъп от ранна детска възраст ще ви донесе много разочарования.

# 18
  • Мнения: 18 530
Mariana.marinova.t, нито думичка на 2 години е много притеснително. Защо да се губи още време? Да, различни са децата, но на 2 години да не прави прости изречения си е реално забавяне.

На 3 години в първа група на ДГ децата разказват цели приказки, рецитират стихчета. А тази една година бързо ще се изтърколи. Помогнете му преди това с консултации и занимания с логопед. Не  слушайте как на съседката проговорило на 5 години... защото вашето дете ви е най-важно и разчита само на вас. Успех!

# 19
  • София
  • Мнения: 983
Mariana.marinova.t, нито думичка на 2 години е много притеснително. Защо да се губи още време? Да, различни са децата, но на 2 години да не прави прости изречения си е реално забавяне.

На 3 години в първа група на ДГ децата разказват цели приказки, рецитират стихчета. А тази една година бързо ще се изтърколи. Помогнете му преди това с консултации и занимания с логопед. Не  слушайте как на съседката проговорило на 5 години... защото вашето дете ви е най-важно и разчита само на вас. Успех!
Е, не всяко дете рецитира стихчета и разказва приказки, дори и в доста по- голяма възраст, нито пък всички са перфектни математици на 4, знаят 2 езика на 3 и са особни успешни спортисти на 5, примерно!
Слуховата памет не е дадена на всеки и всяко дете си има темп на развитие, в случая - надали има кардинален проблем, за да се шашка допълнително майката и да го размотава по всякакви “специалисти”.

# 20
  • София
  • Мнения: 28 571
Може да е шашкане, но може и да е съвсем основателно предупреждение.

# 21
  • Мнения: 18 530
По-добре да се реагира навреме. Никога няма да е излишно. На 2 години да не се прави просто изречение си е забавяне. Може да игнорира мнението ми, непознати сме.

# 22
  • Мнения: 66
Аз приемам тук всякакви мнения, независимо дали ми харесват, или не. Искам най-доброто за сина ми. Странното е, че нито педиатърът на детето обръщат внимание на това, че не говори, нито директорката в яслата, която ще посещава. При записването исках да започне максимално рано, защото казах, че такъв е съветът на логопеда. Директорката каза “е вие защо сте го водили на логопед. То му е рано за говорене”…. Няма да споменавам коя е яслата, за да не обидя някого, не целя това, както се разбира от предните постове. Все пак, някой може ли да ми препоръча ДОБЪР логопед. Нещо не мога да попадна на такъв май

# 23
  • Германия
  • Мнения: 3 431
На 2г 1-2м да говорят децата с изречения не е точно нормата. Да, има такива, примерно дъщеря ми на 2г току-що навършени не само говореше, но и пееше песнички. Но пък синът ми до 2г и 2 месеца някъде казваше точно 5 думи - мама, папа, да, не и името на сестра си. След това лек полека започна да казва все повече думи, скоро след това започна и изречения да прави. Сега е на 3г2м и си говори много добре. Не сме правили нищо специално с него, не сме го водили по специалисти, логопеди, ерготерапевти и не знам още какво. С това искам само да каже, че не винаги има проблем.

# 24
  • Мнения: 6 944
Педиатрите отдавна не са загрижени за децата ......Вие сте майката и щом усещате,че има нещо било то и дребно търсете специалисти!
Може и да проговори на три,но може и думичка да не казва на три.
Директора да си гледа неговата,нейната работа тя не е специалист по детското развитие и по тясно реч айде моля.....🤯

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 438
Моят съвет е да заведете детето отново на логопед, такъв, който работи с по-малки деца и да започнете работа с него. На 2 годинки трябва да има някакъв речников запас. Дори синът ми, който се оказа с аутизъм имаше 3 думи речник. Още на 2,2 години започна работа с логопед. Не искам да Ви плаша, Вашето дете е съвсем различен случай. Може да е нещо дребно и с малко намеса и съвети от специалист да отключи реч, но колкото по-рано вземете мерки, толкова по-бързо детето Ви ще навакса това изоставане. Не се успокоявате с приказки, че е малък. На мен всички ми обясняваха, как още било рано, бил малък, хвърлям пари на вятъра. Директорката каза, цитирам "нищо му няма", ресурсната "той не е аутист", включително познати лекари и невролози не видяха проблем. Е, истината се оказа съвсем различна. Единствено педиатърката му изрази притеснение, че няма думички още когато беше на година и половина и насочи вниманието ни.

# 26
  • Мнения: 5 338
Не мога дам препоръки за логопед, само ще кажа да не губите време.
Може и да е нищо, но може и да е. Колкото по - рано се започне работа, толкова по - добре.
Децата са различни, но ние сме длъжни да вземем мерки, при наличието на проблем.

# 27
  • Мнения: 251
Няколко насоки от мен
-изследвайте дефицит на вит Б(мисля б12) ниските му нива могат да доведат до забавяне в говора и заекване. Изследва се венозна кръв.
Много игри за финната моторика-сортерите, прехвърлянето на капачки и предмети от един съд в друг.
Вземаме книжки и карти от библиотеката, който са подходящи за възръстта и учим много думи от тях. Моите първи 100думи...и др. Първо да се повтарят звуците на животните.
Зная, че до 3 години не го водят проблем, но не ви пречи да продължавате да тренирате.Виждала съм в интернет и работно листове изготвени от логопед за тренировки вкъщи.

# 28
  • Мнения: 66
Няколко насоки от мен
-изследвайте дефицит на вит Б(мисля б12) ниските му нива могат да доведат до забавяне в говора и заекване. Изследва се венозна кръв.
Много игри за финната моторика-сортерите, прехвърлянето на капачки и предмети от един съд в друг.
Вземаме книжки и карти от библиотеката, който са подходящи за възръстта и учим много думи от тях. Моите първи 100думи...и др. Първо да се повтарят звуците на животните.
Зная, че до 3 години не го водят проблем, но не ви пречи да продължавате да тренирате.Виждала съм в интернет и работно листове изготвени от логопед за тренировки вкъщи.

Здравейте. Изследвали сме Б12, като беше преди 7-8 месеца в нормите, както и фолиева, желязо и вит Д. Имаме такива карти, всеки ден минавам през тях по няколко пъти. Той супер много се разсейва и сякаш не му е интересно… със сигурност трябва да поработим върху фината моторика

# 29
  • Мнения: 2 133
И аз имам момче.
Проходи на годинка.
До двегодишна възраст, в общи линии, мучеше. Да е казвал “мама”, “тате”, “баба”… Изведнъж проговори с цели изречения и различни по цел на изказване.
Не съм се притеснявала.
Не съм го напъвала да прохожда без време, да говори или пък да го отказвам от памперс. Всичко си се случи естествено и без стрес за детето и мен.

Общи условия

Активация на акаунт