Ужас с очила. Помощ!!!

  • 4 667
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 72
Здравейте.
Имам почти 4 диоптъра и на двете очи. Също и астегматизъм - изкривяване на образа.
Демек - без очилата не мога грам. И си купих аз нови очила - изброените неща + компютърна защита.
И логично - скъпички ми излязоха....
И почна АДЪТ. С каквато и кърпичка да ги пипна - размазват се ЯКО. И на сухо, и с препарат, и с вода. Всичко пробвах. Размазва се...
Само с веро се чистят и на чешмата. Ама без да ги докосвам при отмиване. Само с вода.
И то остават капки вода. И требва бързо да ги издухам с уста, щото засъхнат ли - остават малки бели петна. И после ми пречи да виждам....
Но в 90% от случаите - аз не успевам да издухам всички капки. Малките засъхват и край. И се мъчим по 1ч, докато ги почистя.
Помогнете с некви идеи. Щото това е АД. Прималява ми от духането на капките. Ужасно е! Аз съм мъченик....

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 586
Не бъди мъченик, попитай в оптиката за препарат или кърпички за тях.
Иначе аз моите ги бърша с хавлиена кърпа след миене със сапун, опитай и това.

# 2
  • Мнения: 41 165
Просто са ти продали кофти стъкла, няма да се оправят. Дори да намериш с какво да ги бършеш, пак бързо ще се зацапват. На половинката са такива, уж от голяма оптика. Моите са от една квартална, стъклата са на Хоя, и се зацапват много малко, защото имат някаква обработка против зацапване. Все пак един съвет - опитай със старо памучно бельо (потниче, гащи, все едно). Дъхаш им да се запотят и търкаш, много добре чисти. Като престане да чисти переш и пак. Микрофибърните кърпички са по-малко ефективни.

# 3
  • Мнения: X
И аз съм на мнението на ЧС. На леля ми й бяха продали подобни стъкла и нямаха чистене. Просто са си такива.

Все пак пробвай със спрей за почистване на очила от оптика.

# 4
  • Мнения: 221
С микрофибър, ама от този по-грапавия (не онези лигави кърпички). Стават като нови.

# 5
  • Мнения: 72
Не бъди мъченик, попитай в оптиката за препарат или кърпички за тях.
Иначе аз моите ги бърша с хавлиена кърпа след миене със сапун, опитай и това.
Все пак пробвай със спрей за почистване на очила от оптика.
Ами пробвал съм с всякакви кърпички за очила.  Оптиката ми даде и специална течност.  С 2-3 различни пробвах. Замазва се ЯКО. Става мазало.
Само с веро и вода става. Но как да издухвам лесно капките? С уста е много трудно и бавно. Прималява ми...

# 6
  • Мнения: X
А ако попиеш капките с домакинска хартия? Тя не оставя мъхчета. И не казвам да ги търкаш, а просто където има капка да я докоснеш леко с хартията и да я попиеш.

# 7
  • Мнения: 41 165
И със сешоар?

# 8
  • Мнения: 72
Да да да. Нещо такова ми требва. Но дребно и мощно. Има ли? Требва много бързо да ги издухам, щото малките капки засъхват бързо. И остава бело петно. И край...

# 9
  • София
  • Мнения: 38 604
По принцип стъклата имат гаранция и можеш да ги върнеш и да поискаш нови безплатно.

# 10
  • Мнения: 41 165
Гаранцията няма да покрие това. Виж ако им се изтърка някой слой може. Или ако е казано, че са трудно цапащи се.

Ако искаш да издухаш капките ти трябва сешоар с мощен вентилатор. В противен случай няма да ги издуха, а ще ги изсуши и пак ще има петна.  Даже може и със студен въздух, за да не засъхнат преди да са издухани.

Последна редакция: чт, 25 май 2023, 11:48 от Черна станция

# 11
  • Мнения: 72
Ако искаш да издухаш капките ти трябва сешоар с мощен вентилатор. В противен случай няма да ги издуха, а ще ги изсуши и пак ще има петна.  Даже може и със студен въздух, за да не засъхнат преди да са издухани.
А има ли нещо дребно - като химикалка например? И да духа силно? Съществува ли такова животно?

# 12
  • Мнения: 41 165
Ако искаш да издухаш капките ти трябва сешоар с мощен вентилатор. В противен случай няма да ги издуха, а ще ги изсуши и пак ще има петна.  Даже може и със студен въздух, за да не засъхнат преди да са издухани.
А има ли нещо дребно - като химикалка например? И да духа силно? Съществува ли такова животно?

Чак като химикалка няма, много искаш Simple Smile Но за навън има това:

https://www.technopolis.bg/bg/PC-pochistvane/SPREY-S-V%C3%A0ZDUH … ml-10017/p/568624

# 13
  • Мнения: 72
На леля ми й бяха продали подобни стъкла и нямаха чистене. Просто са си такива.
И как ги чистеше леля ви? И тя ли с веро и чешма? А капките вода? Споделете...

# 14
  • Мнения: X
На леля ми й бяха продали подобни стъкла и нямаха чистене. Просто са си такива.
И как ги чистеше леля ви? И тя ли с веро и чешма? А капките вода? Споделете...

Оплакваше се много, тя с веро и чешма. Аз лично всичките очила тяка си миех, най-незамазващо е. На нея обаче бързо й нарасна диоптъра и тя скоро се отърва от тези стъкла.

# 15
  • Мнения: 72
Оплакваше се много, тя с веро и чешма. Аз лично всичките очила тяка си миех, най-незамазващо е. На нея обаче бързо й нарасна диоптъра и тя скоро се отърва от тези стъкла.

Ахааа, значи не съм само аз аз с веро и чешма. И други има. Ама пустите капки ми стровиха живота. Духам като малоумен там....по 1ч. И накря припаднем от умора...

# 16
  • Мнения: 1 574
Защо все пак не опитате с рекламация, то реално са си неизползваеми.

# 17
  • Мнения: 54 563
Със спирт пробвай.

# 18
  • Мнения: 1 001
В ДМ има едно мокри кърпички за почистване на очила, екрани, мобилни телефони. Аз винаги си чистя очилата (имам по-висок диоптър от вашия, взех си скъпи стъкла на Карл Цайс, защото са тънки отстрани и не стърчат един пръст от рамката като останалите, защото ме е срам малко) и съм много доволна.

# 19
  • Мнения: 72
В ДМ има едно мокри кърпички за почистване на очила.
С нищо не трябва да ги докосвам. Остава замазано и край. Само с веро и чешма става. Ама това духане после ме смазва. Направо ми прималява и ше припадна. Това е ад...

# 20
  • Мнения: X
А коя марка са тези стъкла?

# 21
  • Мнения: 37
Здравей и аз имам астигматизъм и такъв проблем със стъклата. Имам всякакви кърпички и на доста скъпи марки и нищо. Накрая си реших проблема с микрофибърна кърпа, която от едната страна е като тези, които по-горе посочи един потребител, а от другата е гладко за стъкло, мисля. Но не китайски, а истински такива, защото има разлика. Даже си я нарязах на малки парченца и сега си имам навсякъде. Аз ползвам мекото всеки път, като усетя, че е замазано и ми върши работа. Дано да помогне.

# 22
  • Мнения: 1 034
Очила ли са ти продали или тамагочи? Не обичам да съм мнителен и не мисля, че някой с постоянен обект би си прецакал бизнеса, но ми се струва, че някой по веригата те е прецакал.
Та моите стъкла от Алиекспрес се чистят по-лесно! Хоята въобще не я коментирам.Очилата трябва да служат на тебе, а ти трябва да си им грижовен собственик, но не и слуга.
Дадоха ли ти опаковките на стъклата? Защо не се обърнеш и към вносителя. Може да има някаква сбъркана партида.
Ако не е тайна, каква беше цената на двете стъкла?

# 23
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 423
Освен стъклата, трябва да се мият и прилежащите части - рамка, протектори за носа. Забелязала съм, че моите очила събират по някакъв начин намасляване от кожата ми, предимно на протекторите за носа и рамката откъм носа. Трия ли само с кърпичка, оттам се разнася и замазва цялото стъкло. След щателно измиване с вода и веро се подсушават с домакинска или тоалетна хартия.

# 24
  • Мнения: 482
Подкрепям предложенията за вода и веро. Това нещо почиства най-оптимално, тъй като премахва и замърсяванията по дръжките и самата рамка и е по-лесна поддръжката със спрей за очила след това. Подсушаване с кухненска хартия.

 След подобен тип почистване обикновено няколко дни мога да изкарам със спрей за очила от dm и после  подсушаване със специална микрофибърна кърпичка. Ама не от тези гладките, лъскавите, които в последно време ги продават по оптиките, ами как да я обясня… Ако сте шофьор - има подобни за стъклата на автомобилите, мека и без гланц, но не събира и власинки по материала. Може да си изрежете малък размер от нещо такова, ако не намерите такъв материал кърпичка за очила. Имаха си име някакво, по-специално, ама какво беше…по-активни шофьори, хелп Sweat Smile

С еднократни кърпички за очила не успявам да почистя добре, а преди време съсипах и покритието на едни скъпи стъкла с почистване по този начин и имам едно наум.

И трети вариант, ако продължават толкова да се зацапват - ултразвукова вана. Преди няколко месеца взех такава от Лидл и веднъж седмично почиствам очилата в нея (реално пак е вода и веро, но не търкам по стъкла, дръжки). Просто ги вадя след почистването (90 секунди), изплаквам с чиста вода, подсушавам с кухненска хартия и са като нови. После карам със спрей до следващото “дълбоко” почистване. Между другото в оптиките преди предлагаха безплатно такава услуга - почистване с ултразвук. Но за ежедневно почистване…освен, ако не живее човек в близост до оптика…

Питайте в оптиката, където са ги продали в крайна сметка. Те какво казват по този въпрос? Имат ли олеофобно покритие тези стъкла, нямат ли? Защо така има чак такъв проблем?

# 25
  • Мнения: 72
След щателно измиване с вода и веро се подсушават с домакинска или тоалетна хартия.

Защо така има чак такъв проблем?

Верото и водата ги мият лесно и перфектно. Ама после - докосна ли ги с нещо и КРАЙ. Просто не мога да ги подсуша с нищо. Пробвал съм 300 варианта. И все се замазва или остава петно.
Точно затова духам с уста, докато припадна. И така...

Последна редакция: сб, 03 юни 2023, 18:11 от milen.petrov24

# 26
  • Мнения: X
Кажете коя марка са тези стъкла

# 27
  • Мнения: 59
А ако попиеш капките с домакинска хартия? Тя не оставя мъхчета. И не казвам да ги търкаш, а просто където има капка да я докоснеш леко с хартията и да я попиеш.
Това е решението, приятелю. Може и с тоалетна хартия че и с вестник ако не е гланциран

# 28
  • Мнения: 1 034
Така и не разбрахме марката и модела на стъклата.

# 29
  • Мнения: 72
Трия ли само с кърпичка, оттам се разнася и замазва цялото стъкло. След щателно измиване с вода и веро се подсушават с домакинска или тоалетна хартия.

Вие май не ме разбрахте? За всяко малко петънце или точица - требва да мия с веро на чешмата. За всяко нацапване.
И изобщо не мога да си мечтая за кърпичка, домакинска или тоалетна хартия. С квото и да ги докосна тия боклуци - остава мазно петно. Затова духам като малоумен - с уста. Духам яко и рядко успявам. И се мъча по 1ч, а после залитам от умора. И често падам да поспя малко...
А чаках 10 дни за тях - поръчаха ги от София, неква лаборатория ги прави. И чак след 10 дни ми ги дадоха готови... /b]

Последна редакция: вт, 06 юни 2023, 22:09 от milen.petrov24

# 30
  • Мнения: 4 799
В ДМ има едно мокри кърпички за почистване на очила.
С нищо не трябва да ги докосвам. Остава замазано и край. Само с веро и чешма става. Ама това духане после ме смазва. Направо ми прималява и ше припадна. Това е ад...

Вземи си флакон със сгъстен въздух за почистване на клавиатури от някой техно магазин (Технополис, Техномаркет и т.н.). Налягането е много по-голямо от на сешоар (струята е по-тънка),  въздухът не е топъл (тоест няма да изсуши капките) и не иска ток. Мисля, че изпълнява условията, които си поставил.

Но при тая мъка, която описваш - ще е най-добре да смениш очилата или поне стъклата в някакъв момент.

# 31
  • Мнения: 1 034
Човек, така и не каза, или поне не подсказа, марката и модела на стъклата, които ти създават толкова ядове.

# 32
  • Мнения: 41 165
На човека явно му харесва да духа. Ако не беше така вече да си е купил нови стъкла. Дадохме му и съвети за духане с технически средства (сешоар, спрей), но той си иска да духа с устата и не виждам как може да му се помогне.

# 33
  • Мнения: 72
На човека явно му харесва да духа. Ако не беше така вече да си е купил нови стъкла. Дадохме му и съвети за духане с технически средства (сешоар, спрей), но той си иска да духа с устата и не виждам как може да му се помогне.
Що за глупости? Благодарен съм за всички съвети. Сега немам пари за нови стъкла. А и пак требва да чакам поне 10дни и ше ме уволнат. Аз не мога да мръдна без тия очила....това са 4 диоптъра с астегматизъм.

# 34
  • Мнения: X
А защо отбягваш 10 пъти въпроса за марката на стъклата??

# 35
  • Мнения: 41 165
Това с парите е кофти, но е нужен разход. Хората за глупости вземат заеми... Иначе правилната стратегия не е да стоиш без очила, а направо да си направиш втори чифт. Така хем няма да си без очила докато чакаш, хем ще имаш резервни за в бъдеще, макар и цапащи се.

# 36
  • Мнения: 72
А защо отбягваш 10 пъти въпроса за марката на стъклата??
Ами щото е сложно за обяснение. Щото оптиките у провинцията( и Враца) са все малки(семейни). Те пращат заявки до лаборатории в София и след 7-10 дни очилата идват. Никой не ти дава обяснение за марки, модели, рамки, гаранции, и подобни детайли...
А и тези стъкла са сменени - предните ги надрасках. И пак у София ги правиха. И грам не знам марки и модели...

Последна редакция: чт, 08 юни 2023, 01:47 от milen.petrov24

# 37
  • Мнения: 41 165
И как така? Когато аз си правя очила (най-често пак в малка оптика в квартала, от която съм много доволна) първо гледаме каталога на различни стъкла и опциите/екстрите. После избирам марка и модел, които се записват в поръчката и накрая получавам фабричното пликче на всяко стъкло, на което пише всичко, в това число и гаранцията. Ако не видиш пликчето как знаеш какво са ти пробутали???

Ето една примерна снимка от нета:

# 38
  • Мнения: 1 034
Е, аз затова те питах дали са ти дали опаковката на стъклата.
Не знам какво разбираш под "скъпички", но ми се чини, че са ти пробутали очила, които и търговците от китайските сайтове за ширпотреба ги е срам да продават.
Отиди до оптиката и изискай марката и модела на това, което са ти продали. Все пак стъклата са медицинско изделие и е нормално да знаеш какво ползваш.

# 39
  • Мнения: 72
Е, аз затова те питах дали са ти дали опаковката на стъклата..
А първите стъкла ги чистех по 20 пъти на ден - на сухо с кърпичката. Без вода, препарати или веро. На сухо бе...С лекота ставаше.
И като ми ги подмениха - аз не очаквах такъв шок и ужас. Мислех, че ще са същите. Нали е същата оптика. И рамката си е старата.
А те ми пробутали стъкла боклуци. Или пък са дефектни? За всеко малко петънце или точоца - бегом на мияката с верото. Арчим по 1 тон вода и веро на месец...

# 40
  • Мнения: X
В една оптика може да има няколко вида стъкла. Цените варират. За някои скъпички може да са и 50 лв на стъкло.

Леля ми имаше такъв проблем с едни стъкла, не знам на коя марка бяха, но беше оръсила пари, не са били евтини. Аз веднъж се прелъгах да си сложа maska lens, голяма грешка! Не успях да ги нося, виждаше се ужасно през тях.

# 41
  • Мнения: 41 165
Хвани влака, отиди в София и си поръчай хубави стъкла от препоръчан магазин. Мога и моя кварталния да препоръчам ако искаш.

# 42
  • Мнения: 72
В една оптика може да има няколко вида стъкла. Цените варират. За някои скъпички може да са и 50 лв на стъкло.
Разбирам. Никой не ме е питал да избирам. И двата пъти беше така. Само рамките си избрах от самата оптика. А пък и аз кво ли разбирам от марки и модели очила...
Иначе, виждам перфектно с тях. Както беше с предните стъкла. Рамката си е същата.
Ами скъпички - в смисъл, като за живота у Враца и Монтана. И като за един неработещ студент...
Рамка, две стъкла и най-смотан калъф - 400лв заминаха. И требваше да купя ВТОРИ ОЧИЛА - специални за шофиране. Щото компютърните с астегматизъм и 4 диоптъра - просто не стават за кола....

Последна редакция: пт, 09 юни 2023, 15:24 от milen.petrov24

# 43
  • Мнения: 1 034
400 лв. съвсем не са малко пари за стъкла дори за стандратите на по-голям град, че и до и за София. Около мене има хора с практически неограничен бюджет, които си поръчват рамка+стъкла за 300 лв. Ходи в оптиката и си искай документацията за стъклата.
Чак се ядосвам...
Ако не ти е спешно, прежали 65-70 лв. и си купи едни прилични очила от Алиекспрес с клипсове и за слънце, и за нощно шофиране, и за гъзария...

# 44
  • Мнения: 41 165
Е, той каза 400 за стъкла + рамки + калъф. Което значи, че стъклата са били 200 - 300 лева.  Но са го метнали без съмнение.

# 45
  • Мнения: 72
Е, той каза 400 за стъкла + рамки + калъф. Което значи, че стъклата са били 200 - 300 лева.  Но са го метнали без съмнение.
Чак се ядосвам...
Ако не ти е спешно, прежали 65-70 лв. и си купи едни прилични очила от Алиекспрес с клипсове и за слънце, и за нощно шофиране, и за гъзария...
Но това са цели 4 диоптъра + астегматизъм + компютърна защита + релефни.
Били поръчкови от лаборатория - уж това ги оскъпявало доста. Просто са ми много болни очите.
А и аз взех втори очила за колата. И съм още студент...

Последна редакция: пт, 09 юни 2023, 19:25 от milen.petrov24

# 46
  • Мнения: 87
Това явно не са никакви очила, а пълни боклуци. Отиди в оптиката и вдигни един жесток скандал.

# 47
  • Мнения: 72
И постоянно падат некви пърхоти от веждите, миглите и косата ми. И залепват по стъклата. И ми пречат. С кво да ги махна?
Пак духам силно с уста, белкем паднат. Ама много често ги наплювам неволно. И айде пак с верото на чешмата. И почвам да ревем от яд. И те така...

Последна редакция: пн, 12 юни 2023, 14:55 от milen.petrov24

# 48
  • София
  • Мнения: 38 604
Последно какъв си? Безработен, студент или работещ?
Можеш да отидеш до София някой петък или събота и да рекламираш очилата. Ако се напрегнат от оптиката, може и да ти ги направят!

# 49
  • Мнения: 1 034
За пърхота отиди на дерматолог да ти даде някое мазило, а, ако трябва, да ти препоръча и диета.
Всички имаме обсесии, ама тия очила ще те уморят, освен ако написаното не е израз на дълбока самоирония.
Вместо да духаш и ревеш, вземи се разходи до тази оптика най-накрая и си изискай документацията на стъклата.
Ако се запънат, ние оттук ще помагаме със съвети.
И ние вече не можем да спим спокойно, докато не разберем какви са тези олиофолични скъкла.

# 50
  • Мнения: 72
Всички имаме обсесии, ама тия очила ще те уморят, освен ако написаното не е израз на дълбока самоирония.
Абе аз оревах целия форум с тия очила. Осъзнавам го. Ама като споделям и малко ми олеква...
Иначе да се похваля - одеве ги измих само за 5-10мин. Турнах веро само на петното и с много тънка струя вода го отмих. И то немаше никви капки. И я  изобщо не духах нищо тоя път. Май требва така да ги отмивам вече. Като усила чешмата и после остават 500 капки. А сега нито една немаше...

# 51
  • Мнения: 693
Ако не друго с врачанският диалект  добре се справяш.

# 52
  • Мнения: 72
Ако не друго с врачанският диалект  добре се справяш.
Ами....да. Ама те и повечето учители у Враца си праскаха на диалект. Дори и у елитните гимназии е така. Кво ли да научиш от тех...

# 53
  • Мнения: X
Цвети, ти ли си?

# 54
  • Мнения: 72
Не. Аз съм Милен с марковите очила. Немско качество и стил....на много изгодна цена ☺

# 55
  • Мнения: 1 034
Не. Аз съм Милен с марковите очила. Немско качество и стил....на много изгодна цена ☺
Като за немско качество много тънко са ти легнали. Сега от коя част на Германия са и дали не са от някоя нелегална фабрика на гастарбайтери...
Бай дъ уей, тази вечер минах през оптика на една от големите вериги. Отново стигнахме до извода, че имам нужда от стъкла по 700+ лв. за едното преди отстъпка.
Момичето в оптиката беше много любезно и дори предложи да ми почисти очилата, които носих в себе си (закачени на деколтето като селски ерген). Попитах я какво мисли за моите очила. Огледа ги внимателно и каза, че са с много добро качество. А това са същите от Аликеспрес, за които споменавам няколко пъти Grinning

# 56
  • Мнения: 72
Момичето в оптиката беше много любезно и дори предложи да ми почисти очилата
А това момиче - оти па не дойде да изчисти моите стъкла...
А за Алиекспрес - аз нали вече обясних? Моите очила са ПОРЪЧКОВИ ОТ ЛАБОРАТОРИЯ. Никоя оптика не може да ги сглоби сама, щото е АСТИГМАТИЗЪМ+4 диоптъра. И стъклата се монтират под точно опредеилен агъл, спрямо рамката...

# 57
  • Мнения: 1 034
4 диоптъра - сферата или цилиндъра?

# 58
  • Мнения: 72
4 диоптъра - сферата или цилиндъра?
Аз имам 4 диоптъра на десно око и 3.75 на лево. Ама те тоя АСТИГМАТИЗЪМ май е проблем. Щото ома големо изкривяване на образа. Затова са поръчкови от лаборатория. И затова ги чекам по 10 дни да станат. Така разбрах аз...

# 59
  • Мнения: 1 034
Да, бе, в НАСА или на Международната космическа станция МИР ги правят. Някой здраво те пързаля.
Я си закрий данните и снимай рецептата да видим колко е уникална.

# 60
  • Мнения: 72
Да, бе, в НАСА или на Международната космическа станция МИР ги правят.
Ама нали точно затова чакам по 10 дни всеки път? Щото оптиката прави поръчка до лаборатория и там тепърва ги произвеждат. И чак тогава ги пращат на оптиката.
Немат ги налични. Заради ГОЛЕМИЯТ ЪГЪЛ НА АСТИГМАТИЗМА е. Просто са ми много болни очите, явно...

# 61
  • Мнения: 41 165
Стъклата ги правят големи фирми с модерно оборудване и технологии. И правят всичко.  Аз не бих взела стъкла от някаква си лаборатория. Е, може и някой да си е направил частен бизнес с някаква лаборатория, ама сега си патиш от стъклата без другите покрития.

# 62
  • Мнения: 72
Стъклата ги правят големи фирми с модерно оборудване и технологии. И правят всичко.  Аз не бих взела стъкла от някаква си лаборатория.
Ами вижте, то аз....нищо не разбирам от тези "покрития и слоеве". Нито пък знам кои фирми в БГ правят стъклата...
Аз си мислех, че ще са си същите, като предишните стъкла - онези, дето ги надрасках яко. Щото ги чистех все на сухо и то с некъв груб бял парцал....май от чаршаф или потник. Ама аз си мислех, че нема значение с кво точно ги чистя. То ставаше много лесно с белия парцал...
И уж просто да ми турнат нови ненадраскани стъкла. Да ми ги сменят с нови. Така им казах. Ама те кво стана...

# 63
  • Мнения: 41 165
Фирмите не са български.

# 64
  • Мнения: 72
Аз съм чул само фирмата "КАРЛ ЦАЙС". Ама те сигурно ще ми излязат златни?
А кои други фирми са добри? Кажете ми неколко? Да знам кво да им казвам на Врачанските оптики. Ако ме питат да избирам де. Щото досега не са ме питали нищо....и двата пъти.
Вероярно, втория път са ми дали баш български стъкла. На некоя софийска баничарница. И те затова са такива боклуци...

# 65
  • Мнения: 41 165
HOYA. Напоследък нося техни стъкла и съм доволна.

# 66
  • Мнения: 693
Аз съм чул само фирмата "КАРЛ ЦАЙС". Ама те сигурно ще ми излязат златни?
А кои други фирми са добри? Кажете ми неколко? Да знам кво да им казвам на Врачанските оптики. Ако ме питат да избирам де. Щото досега не са ме питали нищо....и двата пъти.
Вероярно, втория път са ми дали баш български стъкла. На некоя софийска баничарница. И те затова са такива боклуци...


Кеф ми правиш като те чета.  Laughing

# 67
  • Мнения: 72
Кеф ми правиш като те чета.  Laughing
Добре де, а ти с нещо да си полезен по темата? Или просто спамиш...

# 68
  • Мнения: 1 034
Кеф ми правиш като те чета.  Laughing
Добре де, а ти с нещо да си полезен по темата? Или просто спамиш...
Да бъдем честни, и ти не помагаш с много конкретика.
Дай да я видим проклетата рецепта.

# 69
  • Мнения: 72
Цитат на: bashtatko
Дай да я видим проклетата рецепта.
[/quote
Офф, кво общо има рецептата? Нали ти казах - астигматизъм с 4 диоптъра.
Аз питам за марки стъкла, които се чистят лесно - само с кърпичката. Да знам кво да им казвам на оптиките, ако ме питат да избирам...

# 70
  • Мнения: 1 034
Питах те на сферата или на цилиндъра е четири диоптъра. Явно не схващаш. Затова искам да видя рецептата.

# 71
  • Мнения: 72
Питах те на сферата или на цилиндъра е четири диоптъра. Явно не схващаш. Затова искам да видя рецептата.
И ако видиш рецептата ми - какво? С какво ще помогне това? Нали уж за марки стъкла говориме?
Освен тези HOYA - кои други са добри и лесно се чистят?

# 72
  • Мнения: 1 034
Ще видя дали наистина е толкова сложна за изпълнение.
Ама ако щеш, де. Явно ти харесва да се измъчваш.
Освен за марки, говорим и за модели стъкла от различен клас.

# 73
  • Мнения: 41 165
Марката не е всичко. Както казаха, има класове, а има и екстри - можеш да поръчаш с това или без това. Изобщо тази тема става досадна. Ако искаш да свършиш работа отиди в свястна оптика и на място ще ти обяснят всичко. А ако искаш просто да си чешеш клавиатурата може, ама повече няма какво да ти кажем.

# 74
  • Мнения: 1 034
Да, де, но ако се свърши работата, ще има един повод по-малко да се изживява като жертва. Затова и не показва рецептата, че току-виж някой му предложил работещо решение на поносима цена.

# 75
  • Мнения: 72
Aко искаш да свършиш работа отиди в свястна оптика
А кво значи свястна оптика? Кои са такива у Монтана и Враца? Аз уж в такава бях...
Или да измина 300км(общо), за да търся читава оптика в София?И те сигурно са 500 оптики там? Абе кво се случва? Аз просто искам нормални очила...

# 76
  • Мнения: 1 034
Черна станция ти е виновна за неволите, шъ знайш!
Дай да я видя тая рецепта, че няма да мога да спя, човек! От сърце ти се моля.
Да, че да ти дадем акъл откъде да си вземеш нормални очила.
И вместо да мрънкаш, отиди си поискай някаква документация или опаковките за стъклата.

# 77
  • Мнения: 72
От сърце ти се моля.
Да, че да ти дадем акъл откъде да си вземеш нормални очила.
Потърсих сега рецептата, но не я намирам. Некъде по шкафовете е. Пак ше търся после. Ама намерих документ за първите стъкла - немски са, пише Schults. И на кърпичката ми така пише. И се чистеха с лекота - на сухо.
А тия вторите стъкла са...мистерия. Я си мислех, че  ше ми турнат същите. Нали уж  само да ги подмениме с нови. Щото първите ги надтасках на 300 места с оня чаршафен парцал. И то само на сухо съм ги чистил...

# 78
  • Мнения: 4
Някои поръчал ли е минерални стъкла за очила, за висок диоптър. С индекс 1.8 1.9. Масово предлагат само пластмасовоте CR.

# 79
  • София
  • Мнения: 38 604
Цайс имат такова.
От 700 лева нагоре.

# 80
  • Мнения: 4
Цайс имат такова. [quote
author=Rockstar  благодаря ще проверя
все пак.  link=topic=1558427.msg48004518#msg48004518 date=1715255408]
Цайс имат такова.
От 700 лева нагоре.
От 700 лева нагоре.
[/quote]

Общи условия

Активация на акаунт