Майски книжен клуб - 2023

  • 3 650
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 050
Ще чета обсъдените разкази, заинтригуваха ме. Също и мнението на Geia в предната тема  - за "един клик" в социалните мрежи.

# 16
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 083
с близо месец закъснение Simple Smile започнах и довърших "Цветята"

не съм очаквала нещо велико, не съм очаквала някакви кой знае какви високи литературни постижения и книгата ме изненада много приятно.
написана е "с леко  перо".
описанието върви плавно и цялата история се точи като река в равнина, ако мога да направя това сравнение.
на много места съм срещала този литературен похват - да се сменя гледната точка и едно и също събитие да се описва през очите на различните действащи лица. да се променя и времето на действието  - редуват се настояще и минало и всяка част като пъзелче оформя картина и събитие.
в един момент си помислих, че ако беше филм, щеше да е в сепия.
другото, което си мислех след като прочетох докрай книгата е колко е лесно да посочиш с пръст и да кажеш "ето това ми звучи  фалшиво, а това не ми харесва" и колко по-трудно е да кажеш какво точно ти харесва.
Simple Smile затова няма и да се опитам да кажа кое точно е хубавото за мен.
допада ми книгата и цялостното усещане от нея.
 предателството, смъртта, гробището... всичко това е мрачно и подтискащо, но някак цялостното ми усещане е за надежда, вяра и любов. въпреки всичко, което се случва.

# 17
  • Мнения: 3 579
Минавам да кажа, че за почитателите на Валери Перен, скоро на бг ще излезе и друга нейна книга Simple Smile
Иначе прочетох Баба Дуня. Не съм уау. Поне се четеше бързо. Малко е далеч от Уве като стил. По-скоро е като Уве от Али Експрес. Не ме натъжи, нито развесели. Толкова нереалитично беше действието след средата, че чак се чудя магически реализъм ли беше.

# 18
  • Мнения: 931
Аз съм около средата на Баба Дуня.
Това е книга, която едва ли бих започнала, ако не беше този читателски клуб, за което благодаря на всички участващи тук.
Харесва ми отношението на Баба Дуня към писмото от Лаура - вълнението, възприемането му като скъпоценност. Още не съм стигнала до превод на писмото.

# 19
  • Мнения: 271
Аз съм съвсем в началото на Баба Дуня, засега ми е малко "дървена" и много ме дразни, че няма отделни глави, но това си е моя особеност.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 569
Започнах и аз "Баба Дуня". Много автентично е написана книгата. Наистина точно такива хора има в Русия, които живеят по този начин, с такива разбирания, с такива взаимоотношения и с такъв бит. На мен не ми носи нова информация, но ме впечатлява с това колко свързана е останала авторката, въпреки че от 13-годишна живее в Германия. Simple Smile

Прочетох и разказа:-) Усмихне ме.

Последна редакция: нд, 14 май 2023, 10:18 от .♥.Петя.♥.

# 21
  • Мнения: 778
И аз като Петя си мислех за корените на авторката в детството и влиянието им върху книгата. Все пак 13 години са до голяма степен осъзната възраст. Чудех се дали е посещавала баби и дядовци през летата.

Опитах се да намеря нещо повече за нея, но интервютата, които открих са свързани с "Broken Glass Park",  която разказва за тийнейджърка, емигрирала от Русия в Берлин. Самата Бронски казва, че за нея да бъде тийн имигрант в Германия е било много трудно. Била е във фаза на отричане на всичко руско и е започнала да се интересува истински от корените си когата тя вече е имала своите деца.

Сега съм любопитна за "Broken Glass Park", но линкът е вече невалиден Sad   Ако Inferiya има време и възможност да го поднови, ще съм благодарна!

Последна редакция: нд, 14 май 2023, 15:50 от Cool_Cat

# 22
  • Мнения: 931
Сега дочетох Баба Дуня.
Надявах се на различен край.

# 23
  • Мнения: 2 489
Здравейте и от мен. Харесва ми идеята за книжен клуб. Прочетох Баба Дуня, но не ме грабна. Определено не е моята книга. Стори ми се тъжна.

# 24
  • Мнения: 5 162
Да напомня, че можете да давате предложения за следващия месец Simple Smile

# 25
  • Мнения: 321
Аз предлагам отново 'Камък, ножица, хартия' от Алис Фини, защото ми хареса и според мен може да стане хубава дискусия и предлагам също 'Крадецът на книги' от Маркъс Зюсак, защото не съм я чела, но е в списъка ми с книги за четене до края на годината. Иначе започвам баба Дуня тези дни, за да мога да коментирам и по книгата Yum

# 26
  • Мнения: 931
Тези дни мислех да започвам "Камък, ножица, хартия", така или иначе, затова подкрепям идеята.

# 27
  • Мнения: 519
Заинтригувах те ме с "Камък, ножица, хартия" - да я четем !

# 28
  • Мнения: 3 579
Бих прочела “Камък, ножица, хартия”. Особено щом ще е подходяща за дискусии.
Имам и аз предложения:
📖 Повтарям “Изгубени в Америка”
📖 “Другата ръка” Крис Клийв
📖 “Островът на изгубените дървета” Елиф Шафак
📖 “Богатство” - Ернан Диас - препоръчвам я като подходяща за дискусии, много интересно конструирана и с много добре развити главни герои.

Не знам или по-скоро не съм съвсем наясно до колко е фактор книгите да са достъпни в електронна безплатна версия на български или английски. Ако е важно, кажете, ще търся такива Simple Smile

# 29
  • Мнения: 5 162
Благодаря за предложенията!

Принципно при равни гласове с предимство е това, което можем да намерим на български в електронен вариант, за да могат да се включат повече хора Simple Smile След това е на английски.
Имахме случай на предложен разказ, който нямаше как да намерим в пространството, само в сборник и нямахме нито едно впечатление (включително от предложилия го, за което разбира се, може да има 7494954 причини, които не са наша работа, само го споменавам).

Общи условия

Активация на акаунт