Страсти - ясли и градини в София, кампания 2023/2024 - Тема 1

  • 24 022
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 443
Здравейте, нашето дете по чудо беше прието в яслата, където имахме най-голям шанс. За съжаление тя няма никак добра слава и преди години е имало скандали с отношението към децата, загубване и ужасии. До последно се чудех дали да сменим първото желание, но така и го оставих, за да си знаем, че сме опитали всичко без да имаме очаквания. Сега се колебая и въпросът ми е: колко време трябва да ходи физически детето на ясла или да се води там, за да имаме точка за градина? Идеята ми е, ако е наистина такъв ужас, какъвто го слушах и на записите от преди няколко години, поне минимално да посещава, без да си губим късмета.

# 706
  • Sofia
  • Мнения: 6 044
въпросът ми е: колко време трябва да ходи физически детето на ясла или да се води там, за да имаме точка за градина? Идеята ми е, ако е наистина такъв ужас, какъвто го слушах и на записите от преди няколко години, поне минимално да посещава, без да си губим късмета.
Детето трябва да е посещавало най-малко 6 месеца (от последните 12 месеца) към датата на класиране за 1-ва градинска група.

# 707
  • Мнения: 2 498
Ако е втора яслена, то в началото на ноември трябва да започне да посещава, за да има 6 месеца преди класирането догодина.

# 708
  • Мнения: X
СДЯ ли е? Коя група - втора яслена ли? По принцип 6 месеца мисля, че преди първа градинска трябва да е посещавало, не съм сигурна.

Като оставим това настрани ще си позволя да коментирам непоискано. Първо дете ли ви е? Питам, защото често майките с едно дете са настроени идеалистично и че не може да е толкова зле, че може да се изкара някак и т.н. Аз също съм си го мислила с първото. Вярно е, че ние попаднахме на добра градина и не съм имала поводи за големи тревоги, но от гледна точка на времето и на разкази на майки от други градини с подобно лошо отношение, днес позицията ми е коренно различна. Това не е нещо, което да се търпи или да си оставяте детето там, ако отношението е лошо, ще му причините травма. Не бих направила компромис и от днешна гледна точка не бих кандидатствала за такава градина. При нас се говори коя е и изобщо не съм я посочвала в желанията за второто ми дете, с първото я бях посочила, но за щастие не стигнахме до нея пък и после научих за отзивите. Вероятно това, което ви казвам ще е непонятно за неприетите, които сега гледат в паничката на приетите и си казват толкова деца чакат. Вие няма как да знаете и дали наистина подозренията са основателни, но щом вървят такива слухове вероятно има нещо или поне в някои групи. След като са ви приели, винаги може да опитате, но ако виждате, че нещо ви притеснява, съветът ми е да не търпите да изкара, не всичко е на всяка цена. Дано ме разбирате правилно и дано всички притеснения се окажат неоснователни Simple Smile

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 21:17 от Анонимен

# 709
  • Мнения: 1 396
Аз се чудя, при положение, че тази кампания се проточва месеци наред толкова ли е трудно всеки да изчисли на колко години ще е детето му в момента на тръгване на ясла и да прочете няколко мнения поне за тази, която е написал на първо желание? Явно хората доста ги мързи. На всяка страница има по няколко мнения ,, случайно ни приеха, ама то кога трябва да тръгне?, ,, ама детето ми ще е на година” или ,, случайно ни приеха, ама сега разбрах колко е лошо”. Е, как кандидатстваш като не знаеш за къде? Да, всеки има правото да кандидатства, но тази незаинтересованост лично мен ме изумява, повечето дори  не са си дали труда да се поинтересуват кога трябва да тръгне детето им, та камо ли да се замислят, че после като го освободят това място, полза няма, защото така или иначе ще го заеме някой с много точки.

# 710
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 510
А защо не ви е смутителна статистиката. Всяка поредна година над 5000 некласирани ДЕЦА!
Има ли необходимост от още санкции в нормативната уредба? Това ли ще реши въпроса?
За протокола дъщеря ми вече е студент.

# 711
  • Мнения: 443
Детето трябва да е посещавало най-малко 6 месеца (от последните 12 месеца) към датата на класиране за 1-ва градинска група.
Благодаря! Визира се майското класиране за 1-ва градинска, нали? То така или иначе най-късно може ноември да се пусне и тогава ще има 6 месеца. Отсъствията не се броят предполагам.

Almond12, за 2-ра яслена и да, първо дете. Благодаря, че разбирате притесненията ми. Не съм се разделяла с детето, не е гледано от баби. Дори, когато спи, постоянно гледам камерата. Мисълта, че ще го пусна при злобни соц лелки без да знам какво се случва с него, ме ужасява. Затова и кандидатствахме буквално в последния момент и повече, за да се уверим сами, че трябва да търсим други варианти. Имахме само 3 ясли с обявени места в района и в тази имахме реален 30% шанс. Както вече казах, чудех се до последно дали да я оставя на първо желание... Дори ходихме на място да я огледаме отвън преди резултатите. Цяло чудо е, че изкарахме късмет, но дали е наистина късмет, не знам.

# 712
  • Мнения: 1 448
Dentz, аз също прекрасно те разбирам и на мен ми е първо дете и имам сходни притеснения. Всяка майка би трябвало да те разбира, но явно се делим на приети и неприети, а не сме съпричастни като майки.
Неприетите не се ядосвайте толкова, а влезте и прочетете какво става в някой градини, защото преди да кандидатстваме буквално ми се изправяха косите, като четях какво се случва в някои ясли и градини. Това щеше да е причината и да не кандидатствам изобщо, защото както и Бадемчето е написала Не всичко е на всяка цена. И аз няма да си оставя детето при каквито и да е условия - бях наредила само три желания и до последно се чудех дали да не е само едно желание - първото. И ние сме разпитвали и сме ходили да гледаме желаната градина отвън и определено Не става въпрос за незаинтересованост. Родителите, които се притесняват и се колебаят до последно не мисля, че са незаинтересовани, а напротив.
Както и Dentz е писала, че си е гледала детето и не е било при баби и дядовци , така и моето е било предимно с мен и баща си. Има майки, които си оставят детето на  "възрастен" , тоест почти на който и да е (който познават) и едва ли мислят какво ще става в яслата за която се носят лоши слухове. Това пък да мислиш ако освободиш мястото кой с колко точки щял да го заеме направо е абсурдно 🤣

# 713
  • Мнения: 1 396
Winter11, значи и вие това казвате, че трябва да се избира и да не се кандидатства в коя да е ясла, явно и Вие сте проверила. Няма значение първо, второ дете, ако имате второ ще разберете, че и за него няма да Ви е все тая. Не знам от къде темата се завъртя кой къде би си пуснал детето, като моят пост беше насочен към тези, които изобщо не знаят за къде и за кога кандидатстват, а като някакви ботове явно цъкат в системата. А относно коментара Ви за мястото и кой колко точки ще вземе, от такива коментари разбирам защо сме на тоя хал.

Последна редакция: чт, 01 юни 2023, 03:54 от Bubolita88

# 714
  • София
  • Мнения: 755
Ама разбира се, "такива коментари" са виновни за всички проблеми в обществото, че даже и за дъждовната пролет.
За мен пък проблемът произтича от убеждението на много хора, че социалната система е длъжна да осигури възможност за безплатно отглеждане на децата им - две години платено майчинство (в колко страни го има това?), след това ясла, детска градина... Пълна програма за без пари. Но ако може и данъчната и осигурителната тежест да си останат ниски. Но да се строят и нови детски градини, тези с наглите коментари да измислят откъде да дойде финансирането като толкова знаят...
Аз пък си мечтая групите в детските заведения да станат по-малки, за да получават децата в тях по-качествена грижа. Абсурдно е яслата и групите, които не са задължителни по закон, да са безплатни. Родителите все пак трябва да поемат съответната отговорност за.децата си. А за случаите на тежки лични ситуации, социално слаби и многодетни семейства си има прием и допълнителни точки по социални критерии и за децата от такава среда наистина е разумно да имат гарантирано място. Както е и в момента.

# 715
  • Мнения: 3 226
Аз пък си мечтая групите в детските заведения да станат по-малки, за да получават децата в тях по-качествена грижа.

не е нужно да са по-малки групите, важното е колко деца се падат на 1 човек персонал. Едно е група от 20 деца, за която се гружат 3ма, друго е да са 5-6.

Иначе аз не съм кандидаствала за 1ва яслена, защото детето е родено ноември и си знам, че нямаше да го пусна. За втора яслена съм чела отзиви за градините и не кандиствах за една ясла, за която има много лоши отзиви (пък и е далече), тя беше с най-голям шанс в нашата община.
И аз не виждам смисъл да кандидаствам и после да мисля дали ще го пусна, но сте прави, че хората имат право и на тази последователност Simple Smile

# 716
  • Мнения: 1 396
Естествено, че всеки има право щом системата го допуска, но все пак мисля че е редно да мислим малко.
haters, точно аз преди няколко страници писах, че според мен за всички трябва да е платено. Всеки си има неговите лични мотиви. За мен частната ясла е голяма драма не заради парите, а заради локацията. В нашия район има една частна, а аз категорично съм против пътуването по два пъти на ден на толкова малко дете, още повече, че и работим доста и не искам да убиваме време за път. Не че искам да се обяснявам, но не си мислете, че всичко е свързано с пари. Точно това е парадоксът, че повечето частни не са по-добри от държавните, иначе никога не бих кандидатствала.

# 717
  • Sofia
  • Мнения: 6 044
...после като го освободят това място, полза няма, защото така или иначе ще го заеме някой с много точки.
Преди когато имаше класирани деца, но не се записваха нямаше никакви санкции. Тоест дететнцето се класираше, не се записваше, после пак кандидатстваше и ако е с повечко точки пак то се класираше и така до без край "се пазеха места". Сега поне има санкция :
* Ако детето е класирано, но не е отказано записването - няма право да кандидатства повече за тази учебна година за съответното ДЗ и губи една точка;
* Ако детето е класирано два пъти чрез Системата и не бъде записано, детето губи изобщо правото си да кандидатства до началото на класиранията за следващата учебна година.
Смятам, че имаме напредък в това отношение.

За да няма санкции (поне след първото класиране), се прави отказ от записване и мястото се освобождава.

Тук ще съм малко пристрастна, но как така да ''няма полза'' от освободеното място? Нали все пак друго детенце ще се класира за него. В повечето случаи братя и сестри в същото ДЗ/близнаци/породени вече са приети на първото класиране, защото са с най-много точки в общата опашка. Следователно на следващото класиране тези, които са с многото точки в общата опашка са най-вече тези, които не са били приети в социалната (ако не са се появили съвсем нови кандидатури, което се случва по-рядко).
В социалната опашка се намират :
Дете с двама починали родители - 7 т.
Дете с един починал родител - 6 т.
Дете с един неизвестен родител  или родител с отнети родителски права - 4 т.
Дете с родител, който има ТЕЛК над 70 % - 4 т.
Дете в риск - 3т
Дете в приемно семейство - 3т
Осиновено дете - 3т
Многодетно семейство -2т

От тук се вижда, че ако някой отпадне от социалната опашка, то ще са децата от многодетно семейство, защото са с най-малък брой точки. След това при евентуално освободено място, тези деца имат втори шанс за прием благодарение на точките си. Да, не е в интерес на децата със стандартни точки от общата опашка, но не бих казала, че "полза няма".

Последна редакция: чт, 01 юни 2023, 11:17 от Brin de muguet

# 718
  • Мнения: 3 984
Няма полза, защото ситуацията е коренно различна след първото класиране. Това е така и е факт, аз също смятам по този начин. На първото определен брой места си е ясно, че се заемат от деца с повече точки, всички те са разпределени в различни градини - обикновено най-удобните им. На второ класиране в целия район има 1 място, например, останалите с повече точки (некласирани, класирани, но незаписани с повече точки или пък с току-що начислени), независимо, че градината не им е удобна, я избират, защото имат шанс за прием само там. Така за останалите шанс няма, това имаше предвид авторката на поста (ама и аз как го обясних Grinning). След първо класиране, за такива райони, полза наистина няма за деца без допълнителни точки.

# 719
  • София
  • Мнения: 755
Следя район Лозенец, защото сме в него и това, което твърдиш, не е съвсем вярно. Във всички заведения за втора яслена група в класирането на 26.05 има приети и деца с 15 точки.
За градинските групи шансът за деца с 15 точки е изключително нисък още на първо класиране. Така че тези като мен, които не записват детето си на ясла, въпреки че е прието, създават проблем основно на самите себе си, режейки си шанса за държавна ДГ за следващата година.

Общи условия

Активация на акаунт