Нашите цветя - обща тема 19

  • 32 386
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 7 098
Така нареченото чорапче не го махам изобщо. Не пречи на цветята. От години практикувам и няма проблем.
Имам въпрос към тези, които имат опит с калибрахое. Как се държи в дъжда, като петуниите ли е? Искам да засадя едно сандъче, което ще  е на перваза на терасата. Тоест, при дъжд ще се мокри.
Миналата година гледах, но беше на сухо и нямаше проблем.

# 706
  • Мнения: 5 405
Калибрахоето е по-устойчиво от петуниите. Не му пречи дъждът, освен че ще съсипе няколко цвята, но веднага излизат нови. Стъблата се вдървяват и е доста здраво растение, даже презимувах едно преди време.

# 707
  • Мнения: 7 098
Благодаря, Флокс! Утре отивам да докупя, че 2 са ми малко. Мисля по 4 в сандъче, добре ли е?

# 708
  • Мнения: 1 931
Петуниите не трябва да се мокрят от дъжда, така ли? Имам едно сандъче с каскадни, садих ги преди месец, но за сега са на перваза на прозореца на балкона. Мислех да ги места на парапета Thinking

# 709
  • Мнения: 5 405
Аз петунии гледам само под стреха, не знам какво става на дъжд с тях. Сигурно цветовете се повреждат, те са много нежни.
Пипи, калибрахоето се разраства, увисва, нали цъфти накрая на клонките и те стават все по-дълги. Моето беше повече от една педя в диаметър, в 80см имах три растения. С 4 ще запълниш по-бързо и ще е по-китно, само да не си пречат.

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 3 253
Петуниите са издръжливи и им няма нищо след дъжд. Гледали сме на вилата, директно в цветната леха. Лятото в Пловдив накичват огромни кашпи с петунии, като цветна декорация - издържат си до есента под открито небе.

# 711
  • Мнения: 7 098
Едно лято гледах петунии. Понеже при мен доста често вали, ми беше омръзнало да свалям и окачвам сандъчето на перваза. Хич не изглеждат добре след дъжд, не бих гледала отново на открито. На една дружка загинаха от многото мокрене, моите ги спасих, но беше едно сваляне и окачване на сандъчето. Омръзна ми и реших повече петунии - не.

# 712
  • Варна
  • Мнения: 25 280
И аз исках да питам запознатите с кралските мушката. Принципно не ги харесвам, макар че не мога да обясня защо точно, цъфтят много красиво. Но никога не съм отглеждала такива. Тази година обаче ми остана едно празно място в едното сандъче, а не можах да си харесам мушкато, изборът е изключително постен. Та взех едно кралско мушкато от Кауфланд.  Между другото и неговите цветчета бяха леко клюмнали 2-3 дни, тази сутрин гледам, че се е ококорило. Обаче четох, че е много капризно, не понасяло да го вали дъжд и да го духа, едва ли не стайно растение, че и завъждало белокрилки. Наистина ли е чак толкоз зле? Разбрах и че не е така студоустойчиво като другите, но наесен ще го мисля.

# 713
  • Мнения: 5 405
Моето мралско няколко пъти го валя дъжд, нищо му няма. Но е на завет. И аз гледам за първи път. Сега купешките цветове започнаха да прецъфтяват, а няма много нови цветоноси, явно няма да е постоянно окичено с цвят като обикновените.

# 714
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Те и обикновените ми не са постоянно окичени с цвят Crazy Като гледам някои тераси в квартала, изглеждат ми като изкуствени, не знам как докарват цвят постоянно. Моите и мушката, и сакъзи са на периоди. Но да, за кралските четох и това, че не цъфтят постоянно, изцъфтяват се и адиос за сезона. Та явно има много причини да не ги харесвам, усещала съм ги на подсъзнателно ниво Joy  Моето засега има много пъпки, доста е кичесто, ще видим докога.

# 715
  • Мнения: 4 736
Моето цъфна преди пет години и от тогава до сега си го отглеждам като зелено храстче😁
На мен ми харесва зеленината.
Петунии точно заради квартирантите не искам да гледам, но някак все излиза по някое стръкче и цъфти между сакъзчетата на открито. След  дъжд просто почиствам перфорираните цветове. Тази година мисля единствено калибрахое да си купя.

# 716
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 820
Моето е на дъжд и вятър ( вятър дето ми мести мебелите), издържа 3 години. Сега го бях сложила по-височко и вятъра го е съборил. Гледам половината от саксията липсва. Утре или късно днес след обяд ще го присаждам в същата на вид саксия.

Последна редакция: чт, 20 апр 2023, 10:43 от Titina

# 717
  • Мнения: 5 405
Титина, зимата вътре ли живее твоето калобрахое? Моето на втората година поцъфтя малко и после загина, не знам дали аз нещо сбърках. Колко го подрязваш и кога, есента или напролет? Сега имам две нови, искам да си ги гледам за многогодишни.

# 718
  • Мнения: 14 808
Аз си гледам кралско мушкато,много си го харесвам. Преди едно изхвърлих,но това от миналата година си го гледам и сега го изнесох. Не е вярно,че цъфти само веднъж. Моето си е като другите мушки,на вълнИ. Прецъфтява,после пак цъфва и така.
Изнесла съм ги преди седмица,София област съм. Няма им нищо. Няма минусови температури вече.
Фитоноята нещо не е ок,едно коренче само е живо. Другите изсъхнаха. 😏 Не знам какво иска ... 😅

# 719
  • Мнения: 165
Моите ето ги:
старото от миналата година от пръчка подарено

Новите с клюмналите цветове





По темата с чорапчетата откакто си бях купила флорофитум от лидл преди няколко години и беше тръгнал да умира та реших преди да го изхвърля да го проверя за гниене и имаше чорапче че и ластик на корена, което не се разгражда, и след като го махнах цветето се съживи и имам в момента от едно три големи, видя ли чорап го махам. Тях ги слагат на разсъди да не ги пресяват често в по-големи съдове и не всеки корен може да мине през тях. Това го четох в нета. От миналата година ми умряха два остеоспермума в чорапче. Мушкатата дето им го махнах сега (все още лесно се махна) не се бяха свързали със околната почва вобще. Корените бяха и останаха ок след процедурата.

Общи условия

Активация на акаунт