Нашите цветя - обща тема 19

  • 32 296
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 384
Няма проблем да се ореже шефлерата, тъкмо ще се разклони. За падащите листа ми хрумва - да е близо до отоплителен уред, или пък от вратата на терасата да и духа студено. Имам си един усърден отговрник по проветряването вкъщи, на съвестта му тежат няколко загинали цветя.

Моят цикас внезапно загина. Както си беше добре, рече - ще мра, и си изсъхна за една-две седмици. Нямам обяснение.

# 31
  • Карлово
  • Мнения: 4 650
Тази зима ли загина цикасът?

# 32
  • Мнения: 5 384
Да, тази зима. От 2-3 години поне си живееше на това място.
Още си стои в саксията, ако не покаже признак на живот другия месец ще го изхвърля.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 022
Част от " служебните" орхидеи. Вкъщи имам още,някой ден ще снимам и тях.




# 34
  • Мнения: 4 700
Цъфна и другото мушкато,  но само с един цвят , другия го счупих без да искам :

# 35
  • Мнения: 7 057


И моите орхидеи. Още една има напъпила, скоро я чакам да цъфне.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 16 156
😍Разкошни орхидеи и мушкатчета 😍
Аз имам две изстрадали и мижави орхидеи. Едната я гледам във вода,щот нещо не е ок. Другата е мини и не расте. Ни листо,ни цвят,ни корен 😢😔
А,така искам да нацъфтят,че да им се порадвам 🥺

# 37
  • Карлово
  • Мнения: 4 650
В темата за орхидеи не бих го писала, но тук да споделя- Четох че може да се подхранват с оризова вода.
2-3 пъти съм ги поливала с вода, в която е киснат ориз. Май им помага, поне не вреди като някои торове за орхидеи де.

# 38
  • Мнения: 3 557
Никога не съм отглеждала орхидеи, много са красиви вашите. Аз ще съм по-активна след март в темата. Нямам търпение да видя цветенцата си раззеленени и нацъфтели отново.

# 39
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
Karzz, щом не расте, значи корените са заминали. Извади я от субстрата и почисти умрелите корени ( тези, които са меки или черни или сухи). Ако са белезникави и твърди ги остави, добре са. Ако ги потопиш във вода и след 5 мин не са станали зелени, значи са загинали. Изключение правят белите твърди корени, чиито цвят се дължи на липсата на светлина.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 16 156
Благодаря ти,ще я почистя от лошите корени.

# 41
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 996
Благодаря ти,ще я почистя от лошите корени.
Дай снимки да видим как е за да сме по-точни, ако има и други, които искат да се включат.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 16 156
Тази е едната в мъничка саксийка.






Тази е по-големичка,която е във вода.





На последната снимка се опитах от близо да снимам едно ново израстъче в ляво. А в дясно има една малка зелена точица. Не съм сигурна какво са.

# 43
  • Мнения: 5 384
Карзче, на малката може да и сложиш един номер по-голяма саксия. Аз не бих разбутвала корените, само ще отрежа този сивия, той е мъртъв. Слагаш в по-голяма саксия и отстрани внимателно и рехаво допълваш със субстрат, като гледаш да не нараниш корените.

На голямата корените са заминали. По принцип орхидеи не се държат във вода по този начин (макар че из интернет има разнообразни мнения по въпроса), вижда се, че корените са загнили и мухлясали. Аз, честно, не бих се занимавала с нея. Да я закрепиш и да стигне до цвят ще ти отнеме години. Нямам толкова търпение вече. Бих я сложила в кори, и ако ще да оцелява, ако не - 14-ти февруари е близо, следващата моля!

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 16 156
Благодаря ти,Флоксче!
Ще потърся по-голяма саксийка. Ако оцелеят добре. Ако ли не -здраве да е.

Общи условия

Активация на акаунт