Подготовка за кандидатстване в СМГ след 4 клас - тема 2

  • 10 829
  • 106
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 006
Линка Минчева.

# 31
  • Мнения: 744
Lorena, моето дете  само взе решение да кандидатства, за да учат заедно с негов приятел, и в тази връзка не ни се налага цялостна мотивация, а насочване, напомняне за сроковете за домашна работа, да си я напише и т.н.😉.
Синът ми се обучава в голяма група онлайн и  това, което силно го мотивира е да реши първи задачите, които дава госпожата, “за да си чуе името 😊”.
Обичайно сам се включва в онлайн уроците, защото често отсъстваме по това време и ако голямото дете се е прибрало, го молим да провери дали няма проблеми. Също така съм предупредила две познати майки, които са с децата на урок, ако видят, че отсъства или има проблем, да ми пишат.
По отношение на грешките от невнимание само веднъж бях предупредила, че ще следва наказание, но може би с придобиване на опитност както в решаването на задачи, така и в състезания, този проблем се изчисти. Бях го посъветвала да си подчертава важните думи. По скоро ми се струва, че понякога има трудности в разбирането на условието, т.е. тълкува по негов начин.
Като цяло не ми се налага да решавам с детето, освен в случаите, в които иска да се състезаваме за време на примерни тестове и да ми покаже, че е по- добър от мен😊. Разбира се, когато има нужда, обяснявам задачи.

# 32
  • Мнения: 920
Примерен тест по формата на „Математика за всеки“ (за 4-и клас):

https://www.bg-mamma.com/?topic=1521387.new#new

# 33
  • Мнения: 383
Ако някой е решавал ПМС за 2021, моля за съдействие за тази задача. Моята девойка получи отговорите (120 и 96), но не по начинът , по който трябва. Черта си ги и така...А трябва да намери зависимостта. Благодаря предварително (за всеки случай да напиша, търсила съм решенията навсякъде, специално за 2021 има само отговори):

# 34
# 35
  • Мнения: 383

Благодаря!!! За всички включвания, не само за това:heart:HeartHeart

# 36
  • Мнения: 752
Здравейте , препоръчайте ми хубав сборник със задачи за 2клас и нагоре,?

# 37
  • Мнения: 744
Здравейте , препоръчайте ми хубав сборник със задачи за 2клас и нагоре,?
Не съм сигурна какво имате предвид под хубав сборник, но учителите, подготвящи децата, работят с: Немо, И 2-класник може да реши, и професор може да сгреши, Умник-математик 2 клас, респективно за 3-ти клас: Немо, розовият сборник на Диана Раковска, Умник-математик и “професорът” за 3 клас.

Последна редакция: сб, 01 апр 2023, 12:50 от silan

# 38
  • София
  • Мнения: 285
Здравейте, аз съм един бивш възпитаник на СМГ от преди 25+ години Grinning  в периода 5-7 клас и напълно пропилян математически талант, който отиде по настояване на родителите си в Първа Английска. Реших да проверя как се кандидатства сега заради голямата ми дъщеря и покрай драмата с кандидастването за предучилищна все още. Детето ходи на ментална аритметика, определено има интерес като мен към всякакви задачи. Опитах се да се ориентирам, но всред многото съкращения не съм сигурна, че съм разбрала добре. СМГ взема предвид сложна система на оценяване между матури след 4.ти клад и 4 състезания (не се ориентирах в съкращенията им) и на практика няма вече собствен приемен изпит като преди, така ли е? Също видях анкетата, че някои родители готвят децата си от предучилищна?!? Как става това и какви материали ползвате за малките? На нас би ни било интересно, колкото да ги разгледаме и да разнообразим менталната аритметика и Азбука на мисленето например, нямам някакви амбиции да я готвя целенасочено на толкова ранен етап.

# 39
  • Мнения: 40 931
Дете с талант няма нужда да се готви от предучилищна възраст, и от трети клас е предостатъчно.
А и дете с афинитет към математиката доброволно решава всякакви задачки за кеф, не за да влиза някъде си.
А иначе отмениха единия специален изпит, защото пак недоволни родителки се оплакаха нещо, не помня какво точно беше. И затова някак си извъртяха нещата както са сега, но реално пак има едно състезание с основната тежест за прием.

# 40
  • София
  • Мнения: 285
Дете с талант няма нужда да се готви от предучилищна възраст, и от трети клас е предостатъчно.
А и дете с афинитет към математиката доброволно решава всякакви задачки за кеф, не за да влиза някъде си.
А иначе отмениха единия специален изпит, защото пак недоволни родителки се оплакаха нещо, не помня какво точно беше. И затова някак си извъртяха нещата както са сега, но реално пак има едно състезание с основната тежест за прием.

А можете ли да ми дадете по-подробна информация как е сега, ако имате наблюдения от първа ръка, защото аз малко си живея в спомените от преди четвърт век. Тогава не съм се готвила, отидох на един обобщителен курс в СМГ втория срок преди изпита и си влезнах (на един специален изпит), оттам винаги бях в отборите, по състезания и т.н., класен ми беше Антони Стоянов, който беше точно започнал да преподава и да, общо взето си взимахме по един нов сборник всеки уикенд, за да си го решим за кеф. Въпросът е, че тогава имаше достъп до много материали, вярно, повечето руски и ксерокопирани, а сега не мога да се ориентирам и каквото и да си вземем с дъщеря ми, тя го прави сравнително бързо или казва, че е бебешко, а аз не искам да я пускам в материала директно за класовете, тъй като тази седмица ще навърши едва 6. По наше време беше лесно да си намериш т.нар ребуси и други такива развиващи логиката задачи, които не са непременно свъразни с учебния материал. Какво правят сега децата, за да се подготвят? Моето дете определено го прави доброволно и дори започва да реве, ако и кажа, че ще я отпиша от менталната аритметика Grinning (не харесавам учителката и там). Опитвам се все пак да я насоча и понеже виждам колко нищожни са ни шансовете за кварталното училище на класиранията май месец и гледам, че не мога да си позволя таксите на частните, към които бих кандидаствала, е логично да се поинтересувам за по-натам как се подготвят децата за любимото СМГ.
Също така кое състезание е с най-голяма тежест?

Последна редакция: чт, 06 апр 2023, 18:38 от kate_hecate

# 41
  • Мнения: 40 931
И моят опит е с 15 годишна давност. Най-важно е състезанието в СМГ, май се казваше "Откриване на млади таланти". Все ще се намери някой да отговори с пресни знания.

П.П.
Антони Стоянов е човекът, навредил най-много на гимназията.

# 42
  • София
  • Мнения: 285
И моят опит е с 15 годишна давност. Най-важно е състезанието в СМГ, май се казваше "Откриване на млади таланти". Все ще се намери някой да отговори с пресни знания.

П.П.
Антони Стоянов е човекът, навредил най-много на гимназията.

Знам, че имаше някакви скандали покрай него, но не съм се интересувала. Спрямо нас беше старателен, млад преподавател, който ни научи на много, буквално бяхме първия му клас. А и това няма нищо общо с въпросите, които задавам в момента, нали така? Ако чувствате, че трябва да ми разкажете с какво е навредил, моля направете го.

# 43
  • София
  • Мнения: 9 111
Разгледайте сайта на СМГ. Там има секция прием след 4 клас и има вътрешни правила за прием. Гласуват се всяка година.
https://smg.bg/category/priem-sled-4-klas-novini/
Влизат няколко състезания във формирането на бал за прием. С най-голяма тежест е "Математика за всеки".
Има курсове за подготовка.
Моят съвет е при сериозен интерес да посещавате такъв от 3 клас, освен ако нямате много свободно време и възможност сами да структуриране подготовката вкъщи.

# 44
  • Мнения: 29 371
Ако на детето му харесва математиката, няма начален срок да се работи в тази посока. Моето мнение обаче е против менталната аритметика поради много причини. По-добре е някаква забавна математика, каквато има за 1 клас. От втори клас при желание може да се запише детето в курсове към СМГ, ПЧМГ, някой от учебните центрове също правят курсове.
Също, което държа да подчертая - посещаването на курс не гарантира на детето място в МГ. На курсове ходят около 800 деца, а държавният прием за София е доста по-малък.
Състезанията са 4 и формират рейтинг, като се вземат с различна тежест, най-важното е Математика за всеки (преди се казваше Откриване на млади таланти).

Приемът без курсове също е напълно възможен при занимание вкъщи с човек, който разбира типовете задачи. На курсовете обаче ги учат как да разписват и какво се изисква от тях.

Общи условия

Активация на акаунт