Подготовка за кандидатстване в СМГ след 4 клас - тема 2

  • 10 825
  • 106
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 383
Здравейте и ЧНГ на всички грижовни мами ! Да продължим да подкрепяме децата си и през 2023 и стискаме палци на всички, които ще кандидатстват тази година!  

Знае ли някой как става записването за олипиадата втори кръг, а и за останалите изпити за СМГ по принцип? Кой сайт да следя да не изпуснем нещо?

# 16
  • Мнения: 29 371
За областния кръг детето се класира според точките от общинския. От училището му ще ви уведомят къде ще е областния кръг. За София е по райони.
За ЕК - също по училища. Ако не се провежда в неговото, насочват го към най-близкото възможно.
ПМС  пак се подаваше декларация, мисля, за участие. Разпределят се по район децата.
МзВ - следите сайта на СМГ. Провежда се в 3 -4 училища като разпределение, в зависимост броя на децата, обикновено е около 1000.

Важно е да си следите датите и да питате, като наближи, за да не се пропуснат сроковете.

СМГ правят пробни изпити по формата на МзВ. Хубаво е детето да ходи на тях. Добър ориентир са за приема, макар че има и деца, които на МзВ не успяха от притеснение или друго....

# 17
  • Мнения: 383
За областния кръг детето се класира според точките от общинския. От училището му ще ви уведомят къде ще е областния кръг. За София е по райони.
За ЕК - също по училища. Ако не се провежда в неговото, насочват го към най-близкото възможно.
ПМС  пак се подаваше декларация, мисля, за участие. Разпределят се по район децата.
МзВ - следите сайта на СМГ. Провежда се в 3 -4 училища като разпределение, в зависимост броя на децата, обикновено е около 1000.

Важно е да си следите датите и да питате, като наближи, за да не се пропуснат сроковете.

СМГ правят пробни изпити по формата на МзВ. Хубаво е детето да ходи на тях. Добър ориентир са за приема, макар че има и деца, които на МзВ не успяха от притеснение или друго....

Много благодаря! Т.е. кенгурото и пролетното ще питам отсега в училище дали ги организират, ако не сама си оганизирам така ли?

Ходи на пробните в СМГ и засега уж добре, но да видим. А за олипиадата от училище в крайна сметка ни дадоха резултата и казах, че се е класирала. Не е пълният брой точки, но почти - примерно 23 ако беше пълният брой, нейните 20 (но не помня точно, така и не пратиха някакъв документ, по тепефона). Но нищо не казаха за втори кръг, може би като наближи. Въпросът е, аз да не изпусна нещо...

# 18
  • В La Redoute и по света
  • Мнения: 49
Здравейте, тъй като и ние сме от готвещите се за
кандидатстване, имам питане, към родителите, които са водили децата си на частни уроци:
По колко деца са в час? Проверяват ли им домашните или като на курсовете, продължават по план график? И естествено, отзиви за добри частни учители (посещава курс в смг, но не смятаме е достатъчно) , ако може контакти, за София говорим.
Благодаря предварително

# 19
  • Мнения: 252
Здравейте! Може ли някой да ми каже, по какъв начин бих могла да се свържа с Детелина Донева за частни уроци по математика?

# 20
  • Мнения: 383
Ако е полезно за някого, тук може да се провери дали от училището са записали детето за втори кръг на олимпиадата и ако не е да се обадите Simple Smile 

https://smg.bg/systezania-olimpiadai-domakin-novini/2023/01/16/6 … 3-uchebna-godina/

# 21
  • София
  • Мнения: 1 133
Да ви питам за мотивацията на децата ви - от самомотивиращия се тип ли са вашите деца, т.е. поставят си цел и си я преследват, или се налага постоянно родителят да мотивира, юрка, тормози, решава заедно с детето, та да вървят нещата с подготовката за СМГ?
Как мотивирате по-разсеяните и недостатъчно целенасочени деца да решават състезателни задачи - налагате ли някакво време за рашаване на ден/седмица, подкупвате ли, наказвате ли, седите да учите с децата ли, та да се рершават задачи. Ще се радвам да споделите трикове и стратегии, които работят при вашите деца.
Когато детето е объркало на състезание простите задачи, как подхождате с обратната връзка към детето (усещам се как се карам на детето, защото са правени грешки от невнимание, непомисляне, недопрочитане, неследване на примера, което не е добър родителски подход).
Правите ли нещо, за да подобрите концентрацията на детето и да минимизирате тъпите грешки от недопрочитане/недооглеждане?

# 22
  • Мнения: 7 112
Дете от типа самостоятелно и самомотивирано, но и страшно много харесало преподавателя си. Аз като родител съм от вида нещата да не са самоцел и "ама аз искам точно там, защото моето гардже ...", а осъзнати и искани.

# 23
  • Мнения: 9 702
Не знам как става тази самомотивация, не съм имала такова дете на тази възраст. Повечето гледат, че другите си играят и изкарват шестици в училище и хич не разбират защо мама ги занимава с глупости.

# 24
  • София
  • Мнения: 9 111
Според мен самомотивацията идва в по-късна възраст. На тази е по-скоро наклонност към решаването на задачи, удоволствие от ходенето на състезания и насочване от родителя. Като балансът е много крехък - да не се пренавие и скъса струната (детето) и да намрази всичко.

# 25
  • Мнения: 7 112
Зазу, много си права. Най-важното в тази възраст е да се опазят от прегряване. Всъщност и доста години след това. 

# 26
  • Мнения: 29 371
Може би има мотивирани, но на тази възраст мотивацията не е задълго и трябва да се поддържа от родителите. Децата не могат да обмислят в такава перспектива - учи сега, за да те приемат в хубаво училище и после в добър университет, за да имаш хубава и добре платена работа. Това нищо не им говори..... За тях по-близките неща да по-стимулиращи - медали, награди например.
Много ясно, че ще искат да играят навън или на компютъра, вместо да учат уроци и да пишат домашни. Та, кой не иска забавни неща, вкл. и ние възрастните. Обаче на нас ни е ясно, че трябва да отидем на работа и да си свършим задълженията преди да отидем на бар примерно.....за да получим заплата, с която да живеем.

# 27
  • Мнения: 40 928
Има деца, на които им е трудно да се откъснат от игрите и да почнат, но веднъж почнали се увличат и им е интересно и да решават, и да се състезават, и обичат да печелят. Тези деца са ОК. Но ако всичко е с мъки и бутане нещата не са обещаващи.

# 28
  • Мнения: 383
ех, че хубава теюа подхваща лорена:) моята девойка се мотивира от учители най вече, ние вкъщи най много да я демотивираме и затова не й се мешахме досега. Но тази година е различно и следим какво прави, заради кандидатстването, и е много тегаво. А тя е на моменти, понякога като се разрешава и часове откарва, разпечатва си допълни, личи си, че е мотивирана в тези моменти. Друг път, като тази вечер, вися и блея над една задача 1 час, накрая каза сетих се как се решава и приключи, затвори тетрадки и край. Баща й трябваше да се разправя с нея да си я разпише и реши и да види дали получава отговора. В такива моменти съм на два, хем не искам да прегрее, виждам, че не й се пише и решава и е насила и не е ок така, хем искам да има дисциплина и да довърши, да се събере. Баща й е краен, дай всичко, което има да довърши точно в този момент. Но аз като я виждам, че не й се решава и й казвам да довърши задачата, която е започнала, другите по натам. И си мисля, че така балансирам и следваме моя подход засега. Като цяло лесно схваща задачите, но я мързи и блее на моменти. Учителката от смг, при която ходи на уроци, каза, че в час е много концентрирана и е добро темпо. Но според мен това е, защото тя си харесва учителката и я мотивира. Дали на изпит ще е мотивирана или ще се отвее на някъде, никой не знае.... Аз съм се притеснила доста, защото знам, че от това зависи всичко. Гледам да не й предавам и на нея притесненията ми. В крайна сметка нищо не е на всяка цена. но ще ме е яд ако не я приемат, защото е умно дете. А ние сме в частно училище и никак не искам да остава там, по наши си причини, иначе нивото е добро и училището е добро.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 133
Допълвам си серията въпроси - видях в част от предходните отговори, че децата, които си харесат преподавателя и попаднат на точния човек за тях, са по-мотивирани в процеса на подготовката. Ясно е, че няма универсален преподавател, който да е идеален, мотивиращ, надъхващ, подходящ за всички деца, но кои са преподавателите, допаднали на и мотивирали  вашите деца (моето дете засега работи с мен и баща си; предполагам, че с преподавател и с група деца може би ще има по-сериозна мотивация или най-малкото ще му е по-интересно/забавно).

Общи условия

Активация на акаунт