Готвене за дете на 1 годинка

  • 902
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Здравейте, синът ми става на 1 годинка скоро. Досега го хранех с купешки пюрета. Тъй като планирам да започна аз да му приготвям храната, имам някои въпроси:
1. Колко дни след приготвяне може да се съхранява в хладилник домашно готвено ястие за бебе?
2. Чешмяна или изворна вода ползвате за приготвяне на супи? (Тъй като при продължително варене се увеличава минерализацията на водата, затова питам)
2. Колко сол може да се добави примерно на порция от 250 гр.?
3. Мога ли да ползвам за готвене белени домати на кубчета вместо пресни?
4. Мога ли да добавям голямо количество подправки като магданоз и копър или трябва да е в символични количества? И мога ли да ги добавям пресни без термична обработка към вече готовото ястие?
5. Колко време трябва да се киснат във вода зеленчуци като спанак преди да се сготвят(ако имат остатъци от нитрати)?
6. Колко лук и чесън може да се добавя към ястието за толкова малко дете и може ли да се запържва или трябва да е сварен?
Може тези въпроси да ви се сторят глупави и твърде подробни, но понеже ми е за пръв път, искам всичко да е изрядно и да не объркам нещо. Благодаря предварително:)

# 1
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Здравей.Понебе аз готвя на сина ни още от 6 месечен,смятам,че мога да бъда полезна.Ако нещо от отговорите не ти харесва,не е нужно да се съобразяваш.Аз винаги съм процедирала по следния начин,чета мненията на различните потребители и отбирам тези,които се доближават най-много до моят начин.Пречупвах и продължавам да пречупвам всичко през моята призма.
1.Готвех и веднага пълнех малки бурканчета(от 130 гр) и веднага обръщах надолу за да се вакумира.Съхранявах в хладилник 2-3 дни докато свършат бурканчетата.Аз правех по 4 бр-2 с месо и 2 без месо,със зърнена култура.Изяждаха се обикновено за 2 дни,като давах на обяд с месо,а вечер-със зърнената култура.
2.Винаги готвех с чешмяна
3.Понеже сол не се добавя в храната до годинката,след това започнах да добавям съвсем малко сол-да речем щипка за цяла тенджерка.
4.Защо да не можеш да добавяш белени на кубчета?Аз даже си замразявах лятото пасирани домати и ги ползвах през зимата за готвене.Сипвах ги във формички за лед и при готвене добавях няколко кубчета.По същия начин процедирах и с месото-на кубчета замразени.
5.Големи,големи,колко да са големи?Сложи малко магданоз и се съобрази с реакцията на детето.Има деца,които не обичат зелении.Опитай първо с малки количества,и ако детето одобри,можеш да опиташ да сложиш повече.Следвай детето си.Слагала съм винаги магданоза след като ястието е сготвено.
6.Не съм киснала никога нищо-тук не мога да съм ти полезна.
7.Лук половин главичка при цяла тенджерка,чесън в началото пропусках,не винаги децата го харесват.Не съм пържила в началото-всичко сварявах.После започнах да задушавам с малко мазнина и малко вода под капак.
Дано съм помогнала.

# 2
  • Мнения: 1 021
Много благодаря за изчерпателния отговор! Беше от полза. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 582
От една година се води, че децата трябва да преминават на семейна храна.
В нашия случай просто почти не солих и не ползвах за голямо съжаление на таткото черен и люти пипери.
Саламурено сирене също обезсолявах, кашкавалът го въведох също около годинката.
В началото със семейната крана внимавах с гъбите и екзотичните плодове със семки като киви, ананас.

И изобщо бях доволна, че до вчера лакомото бебе изяжда като “малко дете” и две лъжици от каквото и да е, просто защото ѝ се играе и търчи.

PS: За мен най-важното беше да пие поне по една доза от 210 мл мляко за малки деца на ден, за да си донабавя витамини, минерали, аминокиселини, мазнини и тнт., които евентуално биха липсвали от неадекватно хранене.
Препоръката на СЗО за кърма/АМ е до две годишна възраст, аз използвах АМ до над три, защото на дъщеря ми ѝ харесваше на вкус.

Последна редакция: нд, 21 авг 2022, 01:44 от Threemafan

# 4
  • Мнения: 1 021
Благодаря! Да, за АМ мисля да давам до две години, даже по 400 мл на ден.

# 5
  • Мнения: 1 582
То ние може да искаме много неща, но понякога деацата сами се отказват от млякото. В такъв случай може да го добавяш в храната.

Общи условия

Активация на акаунт