(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 666
  • 764
  •   1
Отговори
# 15
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Запис от мен с моите първи и последни може би домати. Всички растения изглеждат болни и едно по едно съхнат, оставила съм ги и каквото-такова

# 16
  • Мнения: 7 856
Намерих линк към видео с американеца с български субтитри


Ето и линк към видео за промишлено земеделие, но ясно са показани ползите от не обработка на почвата (има български субтитри).


Добавям линк:

Последна редакция: нд, 07 авг 2022, 16:36 от Недоволна

# 17
  • Мнения: 4 212
На 1 август сложих семена марули вече излезнаха,рано ли е още? На повечето пакети дават септември като месец за есенно отглеждане и се чудя какво да правя,че купих още 2 вида и ще взема още.Татко вика септември да ги сади в земята,че август е топло и щели да изгорят и има опасения,че този първите ще станат бързо за разсаждане.
А и още нещо през колко време да слагам семената, че да не се събират изведнъж много? Пролетта я направихме тази грешка и сега мисля да я поправим.Семената ли се слагат през различен период или готовият разсад да се сади през една ,две седмици кое е по-добре?
Новите от онзи ден са тези Нямаше червен дъбов лист,а искам и червени да си имаме и другата седмица ще видя да купя.Затова се чудя тези новите кога да си сея?

# 18
  • Мнения: 72
Благодаря за новата тема.
Недоволна а какво става с мулча от лехата, в която ще сееш сидерат?
За първа година градинарствам и се постарах горе-долу да мулчирам лехите. Първо сложих велпапе или картони и върху тях суха трева или слама. Искам след като освободя лехите да ги засея със сидерати. Но какво да правя с този мулч? Едва ли ще успее да изгние.

# 19
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 104
Чудесна беритба сте започнали всички, че и зимнина, уау Hands Plus1
Преди да садим градината обърнахме почвата с фреза. Това е грешно така ли?
Има всякакви треви и плевели, някои колкото половината домати. Тях какво да ги правя?
Събирам всякакви идеи за гледане на градина без много работа 😂
Ами не е грешно фрезоването, има хора които го правят и вадят чуден добив, но има и алтернативна версия на градинарстването без копане, при която също някои хора имат успех ¯\_(ツ)_/¯ Има много други неща които могат да ти подобрят или съсипят градината, не е само едно.
Ако си нямаш работа, режи плевелите, ама някои растат бързо и ще се затрудниш да ги гониш.
Градина без много работа става лесно като си разделиш терена на отделни лехи с прегради вместо едно голямо общо пространство. Най-лесно е да тренираш мъжа си да градинарства Wink
Flowers Tomato
И у нас набрахме купа доматчета-бонбонки 😁 Hands V Иначе добив има доста. Там дето бяха тръгнали да жълтеят листа ги окъсах и сега изглеждат добре.  А може би и като оредяха листата вече не се задържа толкова влага. Една нова леха дето сложихме на мястото на цветя нещо май е с изветряла почва, защото има 2-3 доматчета с онова загниване дето показва липса на калции. Ще се слага калциево торче там, ако намеря, и ще заравям черупки от яйца, ама ще е за следващия сезон. Сега на всичко се добавя тор 4-3-8 от време на време, както и малко домашен компост, ей такъв:
Скрит текст:
Някои тиквички стават къси шишкави, не знам защо. Чушленцата също тепърва се показват, декоративните тепърва се оформят, трябва да са лилави. 
Скрит текст:



Обикновените краставиците май приключват, по-къс им излезе сезона, май жегата ги тормози в оранжерията и догодина ще се слагат навън. Проблемът е, че навън трябва да им се строи нещо за катерене, според ММ ако са на земята нещо ще ги изяде Thinking Корнишонестите дори бяха още по-зле и самите растения вече съхнат, всеки път съм на загуба с тях, но обикновените ги изпуснахме и нямаше какво друго да се купи. Това са ми двата размера домати:
Скрит текст:
И още едни със странна форма, не помня сорт

Оръфляците от разсада, дето седяха два месеца на два сантиметра изведнъж дръпнаха и станаха нормални растения като настанаха тропическите жеги, поечето са чушлета и няколко домата Hands Muscle
Скрит текст:
Боровинките със странните листа дадоха доста плодчета, сладки. Някоя птица е донесла семенцето, мерсим ¯\_(ツ)_/¯ Обаче не винаги носят семенца, днес някакво пиле е надникнало кухнята и цвъкнало "визитка" на пода Rolling Eyes Скоро не бях оставяла птича храна навън, явно някое е дошло да си търси къде я крия Satisfied Още няколко стандартни боровинки са тръгнали да растат зад кокошарника, ММ е решил да ги остави "плодовете да падат директно при кокошките да ги радват" Satisfied
Скрит текст:
Бобът е тръгнал да жълтее, но тази година ядохме доста (зелен) вместо да го замразявам и вече ми поомръзна. Имам още миналогодишен във фризера, като го скрия там и го забравям Smile
Скрит текст:
Катерицата май замина във вечните лешникови полета и засега нищо друго не е нагризало сливите. Но пък онзи ден намерих лешникова черупка на пътеката, значи или е зомби, или е някое дето не обича сливи SmileyНе съм сигурна кога да ги бера, на цвят са го докарали, но са твърдички, обаче ако ги оставя може да ме изпревари някоя животинка. Ще ги късам тези дни. ММ си откъснал ябълка онзи ден, но било киселяк. Аз чакам едни дето са като мушмула на вид и размер, обаче той иска да ги маха, защото било първа година на дръвчето, да заяква. Ще се дебнем Triumph

И едно растение-загадка, според мен е кюкамелон. ММ дълго припява, че било от "моя грах" Rolling Eyes Аз бях взела един аспержов грах и го садихме навън, но почвата е кофти на това място и растенията са още мънички. И не му обърнах внимание докато не каза, че растенийцето ударило тавана в оранжерията. Викам айде да ида да видя. А кюкамелон садихме миналата година и нищо не поникна от разсада. Значи това е била останала саксийка нещо, презимувало е и сега се кефи на тропиците. Тука в първата саксия, плодчетата заедно с цветчето са около сантиметър Thinking

# 20
  • Мнения: 11 338
Вчера гледах Ничия земя. Младо семейство пренесло се да живее на село. Жената сподели нещо, което ме заинтригува. Пръскали с микроорганизми срещу троскот. Микроорганизмите изяждали корените на троскота. Само това сподели не успях да разбера нищо повече. Някой запознат ли е с този вид борба срещу троскота?

# 21
  • София
  • Мнения: 5 190
Не съм чувала, но специално това не ми изглежда нормално. Троскотът е лесен. За поветица споменаха ли Simple Smile

# 22
# 23
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
То ако ставало така с микроорганизми... Пък и те много избирателно, само троскот ядат. И едни мармот завива шоколад. Масово се пръска с хербициди, ама малко се признават.
В полето до нас се изпръскват кубици , за да няма жив плевел в слънчогледа, няма и в житата. Как стават тия работи, мислите?

# 24
  • Мнения: 7 856
За мулча и сидератите -  със сигурност трябва да се махнат картоните и велпапето. Тревичките ако не ви пречат при сеенето на сидератите не са проблем, ако са в малко количество. Ако са повече - на куп някъде, да станат на компот.
За микроорганизмите и троскота и за мене е пълна глупост. Много полезни неща вършат гадинките, но не и да унищожават троскота.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 190
Покрай троскота да си припомним анимацията на Доньо Донев "Умно село" Simple Smile

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Вече няколко години като засея чесъна зимата го засипвам с дебел слой мулч. Главите стават по-едри и няма нужда от копаене и плевене на пролет.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 190
https://youtu.be/0Kfn4faB2gI Умното село, препоръчвам!

# 28
  • Русе
  • Мнения: 385
Така. И аз искам от семената домат на Доня… Simple Smile Simple Smile
Напълно е възможно да си остана с искането, че като гледам интересът е огромен. Наистина страхотни домати. А как се представя като плододаване? Колко домата прави на корен средно…?
Аз съм доволен тази година от чери Мила. Много ражда и е много сладко. Напълно изсъхна от акарите, доматките още зреят де, а за щастие след като напръсках се появиха зелени култуци и предполагам ще имам още една есенна реколта чери. Много издържливи.
Другите ни домати са биволско сърце, розово ръгби и едър розов. Не знам какъв точно е сортът, така са ни го дали като име. От биволското съм със смесени чувства. Вкусен домат е, ражда добре, но ми се струва болнав. Всички китки по време на жегите или не завързаха, или доматито е с големи черни петна отдолу и не расте. Също стават много високи. Едро розовото от друга страна ражда малко, по 3-4 домата на корен, но са над половин кг и са много вкусни. На Доня ми изглежда най-доброто обаче…

# 29
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Ами на китка са по 4-5 домата, като най долните са най едри разбира се. Аз за това оставям и колтуците. Съседа маха колтуците и ги засажда отделно. Прави поне 5 китки до края на лятото, като имаш предвид, че при нас започва зреене чак средата на юли, защото разсад се прави март и се сади на открито края на май. Ако се изтегли напред според средата, или се гледа в парник, може и по рано.



Вероятно има и по плододаващи сортове, но това са домати по около 400 гр всеки, 5 на китка са 2 кг! Така че предпочитам качество пред количество, просто всяка година увеличавам бройката на зададените растения. Живот и здраве да изкарам, имат малко и дребни семенца и си е играчка .

Общи условия

Активация на акаунт