(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 664
  • 764
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 205
FB680797BGM, щом семената са от миналогодишните ви домати  и реколтата сега е с вкуса и визията на миналогодишната, значи е директен сорт. Догодина доматите ще са същите като таз годишните и миналогодишните.

# 46
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Точно! Само събирай семена от първа китка, остави няколко домата да презреят.
Аз днес докато поливах , набелязвах кои да оставя. И понеже питахте - по 4-5 домата най много на китка, в момента някои са направили 4 род, но не всички. При 100 корена, смятам че ще ми стигнат 😂

# 47
  • София
  • Мнения: 5 190
Доня, искам и аз семена!

Да се оплача от "китайски я" пешак - хич не е китайски (само 15 см) и много бързо се изпуска момента за бране. Докато е 10 см, изведнъж става 15 и с конци:(

Последна редакция: вт, 09 авг 2022, 07:31 от ЗаСлон

# 48
  • Мнения: 447
Хора, наистина ли съхранявяте суров доматен сос и нарязани домати във фризер? Успешно ли е? Аз мога да си купя фризер догодина, заинтригувахте ме.

# 49
  • Мнения: 1 596
За първи път го правя във фризер. Не би трябвало да е по -зле от варените буркани Grinning дори сол не сложих. Тъкмо да използвам кофичките от кисело мляко.
Смилянския боб го съхраняваме във фризера също. Не го пръскаме, и ако не е там ще се зарази с гъгрица.

# 50
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Аз съхранявам разрязани на две консервни домати в торбички във фризера. Много е добре. Трябва ти едно доматче за манджата, вадиш си едно, а не отваряш цял буркан.

# 51
  • София
  • Мнения: 5 190
А за сурово пиене размразен доматен сок става ли?
Ябълков става, като пресен е.

# 52
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Аз също замразявам много неща във фризера, но нямам място за домати. Освен това както се говори, че може да има режим на тока... Ако искаш да използваш малко доматен сос, трябва да размразиш цялата кутия.

# 53
  • Мнения: 1 205
Аз съм традиционалист. Предпочитам консервата пред фризера. Не харесвам нищо престояло дълго време замразено, било то месо или зеленчук. За мен фризера е ненужна вещ. Камерата на хладилника ми е достатъчна.

# 54
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Аз замразявам пипер и патладжан, след като една година всичко беше вкиснало. Само маринован пипер и пиперена паста са ми в буркани. Но на всяко ядене слагам пипер и замразен ми е лесно, аз си търбуша и замразявам и за пълнене.

# 55
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
А за сурово пиене размразен доматен сок става ли?
Ябълков става, като пресен е.
Не съм замразявала сок , но от парчетата, които замразявам съм смилала през зимата и за мен е като пресен.

Аз замразявам разрязан на две консервен домат, докато замръзне не е пуснал много сок и можеш да си отделяш отделни парченца, не е нужно всичко да размразяваш, както би било при дребно нарязани или смлени домати.

# 56
  • Мнения: 3 927
Чак сега минавам да ви "видя".
За доматите и аз съм за буркани - нарязани на парчета колкото кубче мая, малко сол, плътно напълнени в буркана, стерилизация 20 мин. Зимата отваряш, малко лук или праз, ядеш и ревеш Wink
В тази връзка да кажа, че и моите домати взеха да зреят редовно и скоро ще има и за буркани. Вкусен селски домат имаме, но на някои корени почти няма домати...толкова си ражда това семе...
Да се оплача от акарите, които са нападнали яко патладжана. Имам толкова много завръзи, а самото растение ще загине и няма да успее да изхрани всичките малки патладжанчета...не че не брахме достатъчно до сега, но може и още. Още повече, че попаднах на много вкусен черен патладжан - сорт Клариса.
Третата реколта краставици е готова!!! За по-малко от месец корените родиха първите тиморки - в оранжерия под найлон, на яка жега.
Тревожната тенденция от началото на май се затвърждава - никакви пчелички в района на двора няма Sad
Радвам се на всички снимки! Успешно консервиране и сушене Simple Smile
Скрит текст:

# 57
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Добре, а защо не пръскаш с нещо срещу акари? Те могат да плъзнат по всички зеленчуци.
Изненадващо, докато се наканя са пръскам срещу земната бълха, тя нещо се скри. Докато поливам пипера намирам кафеви миризливки само по плевелите, за сега не са навредили. Но за моя изненада открих 1 колорадски бръмбар в патладжана, не му простих разбира се. Огледах, яйца няма, но мислех че за тая година съм приключила с него.
Бурканите с домати не ги пълня до горе, оставям един пръст до капачката, по време на варене може да се вдигнат и не искам експлозия.

# 58
  • Мнения: 7 856
Най-безобидният препарат против акари е валмек. Но е и инсектицид и трябва да се пазят и малкото останали пчели.

# 59
  • Мнения: 3 927
Защото не живея на село постоянно, а баща ми няма и 1% от моя градинарски ентусиазъм и пръскането у дома става след семейни "скандали" Wink Пръскано е два пъти досега, но навън зеленчуците са по-зле от тези под найлон...Той сам вижда ефектът от нимазала това лято, така че догодина ще купя от амитица и рапакс за акарите, и за нематода ще взема натуралис. След като 5-6 г. се канех на нимазала, виждам, че работи и смело ще ползвам и другите препарати.
А за доматите наистина пълня догоре, дори малко пристискам, защото след варенето спадат и остават 2-3 см. празни с въздух. Не сме имали бомбажи.

п.п. за пример ще дам, че между два реда патладжан, по които има акари, се мъдри един ред люти чушки, изцяло със хубави зелени лъскави листа - няма акар, но пък чушлетата са нападнати от миризливки! Природа!

Общи условия

Активация на акаунт