(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 50)

  • 28 663
  • 764
  •   1
Отговори
# 750
  • Русе
  • Мнения: 385
Здравейте, момичета. Не съм писал сигурно месец. Много задачи, почти никакво време за градината. В търсене на работа бях и тн и тн. Днес си видях градината ( баба я поддържа) и много й се зарадвах. И комарите вече са умрели от студеното време и е супер приятно просто да си починеш на спокойствие!
Показвам ви със снимки в какво положение са нещата. Няма да мога да изчета всичко назад (400 коментара имам пропуснати) така че се надявам и вашите градини да са супер и да сте направили хубава зимнина.
Започвам с една голяма изненада. Посадени моркови в края на лятото. Чак през септември изникнаха и дръпнаха яко и вече има хубави млади моркови. До сланата мисля ще пораснат още. Супер!


Спанакът се развива много ама много добре!


Корнишонките, засадени през август направиха топ реколта. И то при сравнително студено време. От 6 корена - 20 големи буркана само с бейби корнишони. Направо се спукаха да раждат. И има още. Ако ги бях засадил по-рано, щяха да родят и още повече. Купих семената от Флориан. Наистина съм супер доволен. Всеки цвят - краставица. Почти няма мъжки празни цветове.



Ами пиперът? Цяло лято се правеше на болен и голяма част от реколтата не се развиваше оптимално, но сега се пръска от плод. На всеки корен има по 7-8 пипери, наливат се добре и растат добре на размер. Много съм доволен. През лятото направи 3 реколти. Това е 4та. В момента от 12на корена има поне 50 броя пиперки!


И един срамежливко. Единствен корен останал, пораснал патладжан в последните 2 седмици. При есенни температури, студени нощи и облачно време повечето дни. Но желанието си е желание! Хаха


Целият двор е с наникнали зеленчуци. В началото на септември имаше потопен дъжд, градината беше тиня. Всякакви семена от зеленчуци (баба ми като е готвила) и са заминали из градината от водата и в момента имаме корени домати, които вече цъфтят. Имаме пипер поникнал, магданоз, много цветя, дини, тикви и какво ли не. Викам на баба ми какъв е този цирк. Тя се смее! И така. Скоро няма да си видя градината, вече нямам толкова свободно време за жалост.
Извинявам се за дългия пост, пожелавам ви много усмивки и положителни емоции!

# 751
  • Мнения: 7 856
Николай, радвам се за градината. Сам видя, че зеленчуците добре раждат и при по-хладно време.
Надявам се да си намериш добра и интересна работа близо до Русе, за да можеш често да навестяваш баба си и градината, да помагаш и да похапваш вкусни зеленчуци.

# 752
  • София
  • Мнения: 5 190
Уникално, вярно е цирк при вас! Чудесни растения, чудесни снимки!
А и баба ти колко корнишони е раздала Simple Smile
Моите късни корнишони не дадоха нито един плод  Sad

ПП обаче се сетих, че краставици ядем - от старите растения! Много вкусни, сладки, ароматни. С две двойни пръскания им спасих живота от тотална кубинска и брашнеста мана (и/или мозайка). Бяха изпуснати,  за 3 дни бяха 30 до 50% кафяви. Това е огромен успех за мен.
Двойни пръскания, защото първо пръсках с мляко, йод и сода, а на втория ден с препарата на Амитица (забравих името)
Този препарат излиза че работи дългосрочно,  но не само превантивно, както пише, а и лечебно. Обаче аз предварително напълно отстранявах болните листа.

Последна редакция: ср, 12 окт 2022, 22:26 от ЗаСлон

# 753
  • Русе
  • Мнения: 385
Благодаря ви! И аз се зарадвах като видях двора. Много релаксиращо ми се отрази. Баба ми е опасна. Обаче откакто ходя по-рядко и сега всичко пази за мене. Пиперът само за мене, последния патладжан за мене. Няколко домата има да зреят - пак за мене.
Много е сладка Simple Smile

# 754
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 090
Николай, страхотна градина, реколта, изобилие, особено в този сезон! Hands Thumbsup

И аз съм с впечатление, че на растенията всъщност им харесват температури под 20С и ние у нас всъщност подценяваме есенния сезон като садим всичко доста рано и приключва рано, пък и ММ много обича да хвърля растения като се стъжнят леко на вид, което според мен също е прибързано. Мисля следващият сезон да се поуча от чуждия опит в късното оглеждане на зеленчука 😁

# 755
  • Мнения: 7 856
Знаете ли кога есента на чушките им става наистина студено и започват да страдат - когато на места по тях (не по листата) се появят малки петна с лилавееща окраска. Това е признак, че при тях сезонът е на приключване. В топлите части на Бг тома може да е дори началото на ноември, ако няма слани преди това.

# 756
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Браво Ники, ти изби рибата направо!
О, аз си къткам доматите, на открито, зреят си. Нямат много щастлив вид растенията, но аз вече и грижи не полагам, само бера.
Пипера сега обикновено е много хубав, всички издържат, само слани да няма.

# 757
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз НЕ скубя растение, докато има и един зелен лист. ММ от седмици мрънка, че трябвало да оскубя краставиците, но вчера беше доволен като набрах десетина Grinning Дребни и криви са, не са като през лятото, но много вкусни.

# 758
  • София
  • Мнения: 5 190
Бриииз, къде си!? Ще ни заключат Simple Smile

Айла, твоите попови прасета знаят ли какво ядат?
https://domashnica.com/porachka/plodove-i-zelenchuci/zelenchuci/ … %bd-%d0%b1%d1%8a/

# 759
  • София
  • Мнения: 12 231
Бриииз, къде си!? Ще ни заключат Simple Smile

Айла, твоите попови прасета знаят ли какво ядат?
https://domashnica.com/porachka/plodove-i-zelenchuci/zelenchuci/ … %bd-%d0%b1%d1%8a/
Хаха, гурме. Не са попови прасета мисля , а сляпо куче, но със сигурност ще изкара зимата Simple Smile
Догодина ще ги насадя там където са ягодите сега, хем да видим кой е по проклет, батата или поветицата Simple Smile

# 760
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383


Много се радвам на доматите, на открито в планината, все още държат. Хем не полагам никакви грижи от началото на септември.

# 761
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Красота! Какъв сорт е?

# 762
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Този мисля е момини сълзи. Има форма точно на капка. Този о другите са сочни, сладки, никаква кисела нотка. Сега люспата им е една идея по плътна, че не го поливам. Но лятото е почти прозрачна.

# 763
  • Мнения: 4 212
Дали знаете или предполагате каква може да е причината наровите ни ябълки да се пукат още преди да са узрели?

# 764
  • Мнения: 1 205
Бриииз, къде си!? Ще ни заключат Simple Smile

Айла, твоите попови прасета знаят ли какво ядат?
https://domashnica.com/porachka/plodove-i-zelenchuci/zelenchuci/ … %bd-%d0%b1%d1%8a/
https://www.bg-mamma.com/?topic=1492217.new#new
НОВА ТЕМА

Общи условия

Активация на акаунт