231-ва пътуваща по Великден немска тема

  • 22 173
  • 727
  •   1
Отговори
# 60
  • Берлин
  • Мнения: 4 531
Аз забравих, че съм именичка днес, но приятелите ми помнят и ме изненадват. Честит празник с шампанско от London eye

# 61
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 513
Да, цените са ужасни. Според опита, който имАхме честта да направим, в голяма част от случаите дори се стига до Bieterverfahren, тоест заинтересованите започват да предагат суми отгоре, за да получат къщата/апартамента.
Ние през 2020 започнахме да правим огледи активно, преди това бях наблюдавала пазара и знаех какво ме очаква. Решихме да вземем наличен обект за ремонт, доволна съм от решението. От цените на услугите съм скандализирана.
Лихвите са изключително ниски, това е причината, поради която много хора рискуват, не защото рязко са забогатели.

# 62
  • Мнения: 9 388

Имам познат, който беше решил да развие такъв бизнес с изкупуване на стари къщи, ремонтирането им и продаването им на по- висока цена. Доста рентабилен бизнес се оказа.

Не съм сигурна, че това е добър бизнес тук, защото доколкото съм чела, ако продадеш имот по рано от 10 или 15г след покупката му, дължиш данък печалба на сумата в повече.
Ако развиваш подобен бизнес, би трябвало да си преценил рисковете и данъкът печалба да си го вкарал в цената.

# 63
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Цените и покрай нас стават ненормални. В нашето блокче се продават апартаменти на вече почти 10г с повече от двойно нарастване на цената. Реално цената е 1:1 с чисто ново строителство.

Всички тези, които говорят от години как нямало смисъл да се купува, балони били и нз си какво, всяка година се чудят как растат цените. И поне при нас, ще растат още, има достатъчно много хора, които могат да си ги позволят. Хубави апартаменти (а и къщи) изчезват за дни, цените за 100-тина квадрата започват от 800-900к нагоре (за апартаментите).

Весел Великден от мен!

# 64
  • Немция
  • Мнения: 6 911
И ние чакаме да се пукне балона с тези цени, но след криза иде друга криза, и не е ясно как ще се развие ситуацията с имотите. Тенденцията върви май към обедняване, в един момент цените на имотите ще станат нереално високи и непосилни за изплащане.
Не знам, толкова е непредвидимо.
Прилича ми на истерията с тоалетна хартия и хранителни продукти, само с доста по-внушителни цени.

Честито на цветните имена, да си носят със здраве имената!

Ние се върнахме от България, 1 седмица интензивно празнуване , хубави емоции и сбирки. Малкият е много тъжен, липсва му купона, роднините, а аз искам вече нормалното си ежедневие. Grinning
Успяхме обаче все пак при нас да стигнем до великденския огън днес. За първи път от 3 години насам гори пак, след ограничения покрай короната.

Последна редакция: вт, 19 апр 2022, 00:42 от Бибит

# 65
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Бибит, какъв е този великденски огън, за пръв път чувам... В коя страна се прави?

Добре завърнали се обратно. 😃

# 66
  • Немция
  • Мнения: 6 911
Криси, в Германия, Grinning!
И на север, и при нас в централната част се пали.
На юг не знам как е, но не вярвам да е по-различно.
Тази вечер мирише на пушек, щом отвориш прозорците.

# 67
  • Германия
  • Мнения: 8 102
И в нашето село имаше великденски огън. А да видите какъв куриоз, в едно село си били приготвили дървата за огъня и петък вечер неизвестни калпазани подпалват дървата. Та се наложило набързо да събират нов материал за да запалят все пак огъня в събота.

# 68
  • Мнения: X
Детето ми разправяше нещо за великденски огън. Значи имало такава традиция. Нещо като в БГ на Сирни заговезни.

И аз не си представям как се изплаща милион с 3-4 хиляди нето доходи примерно, пък нека са ниски лихвите. Погледнах обявите и при нас… същата цифромания е. По-скъпо от в Швейцария направо е станало…

# 69
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 513
Не, не става с нето приход за цялото семейство от 3-4.000е. На човек обаче ако е толкова прихода и има допълнително приходи от акции или вече изплатен друг имот, който се отдава под наем, нещата стават. При познатите ми германци често се строи върху наследствен парцел или ремонтират налична къща.
С актуалните цени купуването НЕ е рентабилно, в смисъла на "купувам, изплащам бързо и след това живея за без пари". Има смисъл (освен живеенето в нещо собствено) само като инвестиция при по-късна продажба или като нещо, което би дало по-добър старт на децата, които биха го наследили.

# 70
  • Немция
  • Мнения: 6 911
Относно огньовете, и там си има ред- описано е кога и къде е Osterfeuer за определеното населено място. При нас се палят винаги на едни и същи места по квартали, в събота и неделя на Великден.
Всеки може да хвърля клонаци от определената за това купчина, децата се изтрепаха да мятат нови клони, голямо забавление им беше.
Има грилване и бира.

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 10:05 от Бибит

# 71
  • Мнения: X
tan_nia, мдам, така е. И моите наблюдения са такива. Познатите, за които писах по-нагоре, строят на наследствен имот. Съседи на нашата улица ремонтираха наследствена къща (за около 1000000 по пазарни цени), тя е продавачка в ДМ, той също не работи висококвалифицирана работа. При друга позната се оказа, че баща ѝ (аптекар) им купил къщата и те на него я изплащат (по-скоро символично).

# 72
  • Мнения: 9 152
Около мен много народ си купиха я къщи, я апартаменти. Някои ги изплатиха вече. Разбира се, че не става дума за доходи по 2-5 хил на месец. Става дума за хора, работещи в Даймлер с годишните бонуси и участващи в проекти; в Бош, в ИТ - сферата с по няколко проекта; лекар/ зъболери; хора, продали друг имот в чужбина и имащи акции; бизнесмени/ търговци и пр.
Великденски огньове не бях виждала. В моето село няма.
Много е вълнуващо! Особено за децата🙂

# 73
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 513
Абе, то и единия бонус къща не изплаща, но е приятно имането му 🙈 Много турци и югос купуват къщи и апартаменти, всички са с големи семейства, в които все се намира някой фаянсаджия, електро, или бояджия, с общи усилия ремонтират и не е голям разхода за майстори.

# 74
  • Мнения: 1 333
И аз не си представям как се изплаща милион с 3-4 хиляди нето доходи примерно, пък нека са ниски лихвите. Погледнах обявите и при нас… същата цифромания е. По-скъпо от в Швейцария направо е станало…
Но е факт, че съществува. Наши познати румънци, тя счетоводителка на държавна работа, той разнася пратки за DHL, т.е. 2000-2300 евро нетна заплата на човек, си купиха стара къща с цел да я ремонтират и продадат, и малък парцел в покрайнините на градчето ни, на който вече имат 2,5 етажна къща на груб строеж. Всичкото това с кредит.

Общи условия

Активация на акаунт