231-ва пътуваща по Великден немска тема

  • 22 201
  • 727
  •   1
Отговори
# 75
  • Germany
  • Мнения: 7 984
Мама Ени, кредита е най лесната част, изплащането му после как става от хора с подобни доходи е интересено.
Аз смятам, че много скоро част от набълбукалите се с огромни кредити няма да могат да ги погасяват и ще има малко повече избор на пазара. Няма как всичкото къщи по селца и паланки да са ги изкупили адвокати, лекари и ИТта, а инвестиция от 6-700 000 евро би могла да се възвърне от наеми само в големите градове или при драстично увеличавана на доходите на повечето хора.
Не съм чувала/виждала да палят огън за Великден при нас.

# 76
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Повечето, които познавам, взимат кредит  за 25 или дори 30 години. Единствено по-добре платени знам, че се опитват за 20, но всеки гледа да му останат пари и за живот. Ядосват се повечето, че не са купили по-рано и казват как едвам са намерили нещо, което да им хареса...

Общо взето целта е да си изплатил докъм 60. Много получават и помощ от родители под най-различна форма - намиране на изгодна оферта с връзки, безлихвен "кредит" а ла пари назаем за неопределен срок, грундщюк.... И пак жените работят масово на тайлцайт като се появи дете/деца. Затова казвам, че и още да растат цените (а поне за Мюнхен това със сигурност ще е така), пак ще има кой да купува...

Да не говорим ако пък си работил в по-големите градове на БаВю или Байерн и решиш да се преместиш я към Берлин, я към Хамбург, Хановер, Кьолн -  ако тук си изплатил 1/2 жилище и го продадеш, с тези пари на други места ще си купиш къща с двор или цяло жилище.

# 77
  • Germany
  • Мнения: 7 984
Криси, ясно е, че повечето взимат заем за 30г., но грубите сметки показват, че за да се изплати имот от порядъка на 6-700 000 евро, вноската/наема трябва да е 2000 евро на месец. В нашият район, подобни наеми са рядкост. Около 1200-1300 е наема на къщи, които иначе се продават за по 700 000. Говорим за малките градчета около Хайделберг.    Ясно е, че цените ще нарастват, но при среден доход 3800 евро на семейство с 2 деца в БВ /по статистика/, не виждам как точно ще се плащат масово наеми от по 2000 и нагоре.

# 78
  • Немция
  • Мнения: 6 924
Затова има и семейства-пенсионери вече, които вече не могат да изплащат кредитите си и децата им помагат, и това във времена, където цените бяха други. Познавам 2 такива немски фамилии, надценили са си възможностите преди години.
Случаи всякакви има.

# 79
  • Мнения: 9 152
Имам няколко колеги, които са на предпенсионна възраст и все още живеят под наем!
Единият дори беше шеф преди години.
Някои са в " свои " жилища, но с неизплатени кредити. И това са образовани етнически немци, работили цял живот.

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 19:09 от Катерица

# 80
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мони, не съм смятала, но ако казваш, че вноската отива към 2000 месечно, от 4000 среден доход, остават към 2000 за живот. За режийни, храна, дрехи/обувки и почивки според мен е ок. Ама средното семейство няма да вземе и най-скъпите къщи, та евентуално ще минат с вноска от 1500 месечно. Според мен с 2000-2500 евро на месец без наем/вноска, може да живее семейство. Децата по статистика стрували средно 300 до 500-600 евро месечно, според възрастта. 5-600 били тийнове, към 300 - малки бебета. Ясно, че без изхвърляне. Пък и може някой да си повиши дохода за тези 20-30 години... Според мен не е невъзможно, още повече, че иначе като станеш на 60 и вече се ориентираш към пенсия, ако трябва и наем да плащаш, ще е още по-трудно... Аз бих предпочела да се свивам на 30, а не на 50-60-70.

Но не го казвам в противоречие с това, което пишеш. Трудно ще е, да, но не непосилно.

# 81
  • Germany
  • Мнения: 7 984
Криси, аз не познавам семейство с 2 деца, което да живее добре с доход 2000 евро на месец. Иначе сметката е малко по различна - 2000 евро вноска на месец + хаусгелд около 400 евро + ток + застраховки + храна + дрехи и обувки и т.н. При дете студент са още 600-800 евро на месец за издръжка /наем във ВГ около 450евро + храна и джобни/. Това е действителността около мен. Цените на имотите от преди 8-10г бяха поносими, сега са заробващи. Иначе си права, че много по страшно е да няма къде да живееш, като се пенсионираш и затова ние си пазим няколко имота в БГ. Дано не ни се налага да ги продаваме за нещо различно от имот тук.

# 82
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 514
За да финансира имот от 700.000е без собствен капитал, човек трябва да е изтеглил поне 771.000е. Това е сумата с Kaufnebebkosten в BW. И тъй като в повечето случаи на една къща трябва да й се прави нещо, а актуално всяко нещо струва много пари, то е хубаво поне едни 100.000е да се вземат за ремонти. Имайте предвид, че нова баня струва от 20.000е нагоре и това не е марков ремонт, а цена от Хорнбах. Нова кухня струва в бест кейс 15.000е. Парите се трупат много бързо. Реши ли човек да подновява ел/отоплителна+вик инсталации, подове, стени, не мърдат 30.000-40.000е за всеки Gewerk. С майстори, със сметка. Това са цените. Ако щеш.
2000е вноска за такъв кредит няма. С къщата идват и повече Hausgeld, застраховки, етц. Който при такъв кредит не може да осигури поне 4000е на месец за режийни (режийни да се разбират всички, ама абсолютно всички твърди разходи, от парно, през нер, бемнзин, ясла, храна), е добре да не се хваща на хорото.

# 83
  • Germany
  • Мнения: 7 984
Таня, това казвам и аз. Дори и с някакъв собствен капитал, подобна инвестиция трудно би се изплатила. 2000евро е вноската при около 500 000 заем.
Ние не сме се съвсем отказали, но такива пари за къща на 50-60г., която е за ремонт не бих дала. И без това предпочитам да не живеем в ДЕ като се пенсионираме, та ще се оглеждаме пак в Италия.

# 84
  • Мнения: 6 524
Тъй, тъй. Суми от космически нагоре.

Никоя банка няма да даде кредит за ипотека, вноската по който е половината доход на семейството.
И да, 2000 чисти за семейство с 2 деца след кредит/наем са много малко пари. Буквално оцеляване. Поне в Баден-Вю.

Докладвам, че в Холандия в момента е приказка : слънце, патки, тишина, 20 градуса. От утре тръгваме да превземаме градове и забележителности, но днес сме опънали крака лежерно с вино и гледка:  

# 85
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 514
Прекрасна Холандия 😊 Хубаво изкарване, Мьос.

Мони, според мен такава стъпка е оправдана ако човек е на 40. Някак си не изглежда изплащането толкова безнадеждно тогава 😂

# 86
  • Germany
  • Мнения: 7 984

Мони, според мен такава стъпка е оправдана ако човек е на 40. Някак си не изглежда изплащането толкова безнадеждно тогава 😂

Абе точно толкова безнадеждно ни се струваше Simple Smile Виж на 30 да започнеш и да имаш 30г пред теб си е друго, но пък колко са 30годишните със семеен доход над 4К... Абе трябваше да купим преди 8г и след още 5 да продадем, ма не бяхме достатъчно далновидни. Здраве да е, другото ще го наместим!
Мьос, приятна почивка!

# 87
  • Мнения: 1 474
Аз друго да питам- поискаха ни от Deutsche Rentenversicherung информация ( от навършване на пълнолетие до преди идването ни в Германия ) за Versicherungsverlauf. Такава информация в трудовата ни книжка от БГ ли се съдържа или трябва някаква институция да ни издаде документ? Не сме в предпенсионна възраст и се чудим какво точно искат от нас!

# 88
  • Мнения: 9 404
Искат да си оправят партидата ви. И на мен ми поискаха. Може да им дадеш копие на трудовата книжка, но и на български, на мен ми искаха и копие от актовете на децата на български да ги проверят в България, дали са верни, че да ми признаят, гледането на децата като вид стаж. Всички БГ документи ги пращат в НОИ за проверка и оттам потвърждават за стажа в България.

# 89
  • Мнения: X
Ние сме 3-ма и с 2000 на месец не бихме се оправили, хем не харчим за глупости и за някои неща сме направо минималистични. Не бих си причинила ситуация, в която трябва да броя стотинки за храна, пък да се ширя в къща за милион.

sunny:*kiss, искат всякакъв трудов стаж, какъвто можете да докажете. Следването също се брои, майчинството и то. Просто искат да ви попълнят досиетата. Предполагам, че всякакви документи, с които можете да докажете стаж/следване, стават.

Mößbauer-Effekt, весело в Холандия и зарежи форума! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт