224 светещи коледни украси в НЕМСКАТА тема

  • 23 950
  • 725
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 42
Здравейте, включвам се от нищото, но реших да опитам и попитам.
Здравейте,
Имам възможност за релокация и работа в Германия и по-конкретно Берлин. Имам няколко въпроса, за които ровя из интернет, но не успявам да намеря отговори и ще съм благодарна, ако успея тук. Вървя в пакет с мъж и дете на 2г2м 😅 Идеята за Берлин е за 1 година, след което да се преместим в друг град, тъкмо да си подобря немският, който в момента е едва Б1 като ниво. Но честно казано тази информация, която търся ми е важна за вземане на решението дали да го направим.
- При подаване на документи за Kitagutschein изисква ли се информация за бащата и по-конкретно трябва ли и той да е регистриран и да работи в Германия, ако майката е регистрирана и има работа? По-скоро в началото той може би ще работи дистанционно за компанията си в БГ, ако и те са окей.
- Дават ли ваучер за ясла/ детска градина, ако само единият родител е работещ, на пълен раб.ден и на колко часа/ ден имаме право в такъв случай?
- Знаете ли дали в бюро по труда или другаде мъжът ми може да намери информация за магистратури или специализирани технически курсове (на английски език), за да промени професията си впоследствие?
Благодаря!

# 61
  • Мнения: X
Аз мога да отговоря на последния въпрос. От AfA може да получи информация за курсове. Те разбира се са на немски. С магистратури там не се занимават. За да ползва услугите им обаче, трябва да е регистриран като безработен, след което ще го пратят на курсове по немски. Курсовете за професии са скъпи и се плащат от държавата чрез AfA само ако има смисъл.

# 62
  • Мнения: 42
Ще разгледам информация, благодаря!
Аз мога да отговоря на последния въпрос. От AfA може да получи информация за курсове. Те разбира се са на немски. С магистратури там не се занимават. За да ползва услугите им обаче, трябва да е регистриран като безработен, след което ще го пратят на курсове по немски. Курсовете за професии са скъпи и се плащат от държавата чрез AfA само ако има смисъл.

# 63
  • Мнения: 9 152
Gorska peperuda,здравей, дано се включи някой, който е в Берлин с актуална инфо.
По мое време, (в друга провинция обаче), нямаше изискване да работят и двамата родители, за да получи детето място в градина. Имаше много семейства с неработещи родители, или с родители, работещи на миниджоб или тайлцайт.

# 64
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мисля, че проблематиката с градините е на общински ниво, не на провинциално.
Т.е някой от Берлин трябва да се включи и да каже.

Преди няколко години и при нас можеше да не работят родителите (там гледат пък други неща), но сега няма места в ДГ и с предимство са работещите.

От АА преквалифициране ей така на новодошли и неплащали в системата едва ли ще се съгласят. Иначе за езикови курсове мисля няма проблем.
Магистратурите сам си ги търсиш, има и Fernstudium - учи се сам от вкъщи, на място се ходи няколко пъти. Мъжът ми така надграждаше, беше IHK zertifiziert и фирмата, в която работеше, му пое таксата, имаше и доп.отпуска по закон. 
На мен АА ми пое 3-мес обучение след майчинството, но ме бяха съкратили от работа. Не съм сменяла професията, ъпдейтнах си знанията в софтуера, който ползвам. Но пък можех да го направя само фирми, с които работи АА.

Тези преквалификации са доста скъпи, особено тясно специализираните, и според мен повечето ги правят чрез фирмите си. Мисля, че даже по закон се полагаше, но имаше условия. Спомням си, че мъжът ми търсеше Weiterbildung да отговаря на определени критерии и обосновано си направи писмено запитване към фирмата и те му го поеха.

# 65
  • Мнения: 9 384
Какво е Kitagutschein? В нашия хесенски град, за да ти намалят таксата за ДГ се изискваше бележка за доходите от 2 родители, ако работят, година назад. Ако е било в чужбина с превод и тогава решаваха, дали и колко да ти намалят таксата. Проблемът с яслите е повсеместен, защото група от 10 деца до 3 години се гледа от 2-3 възпитателки, докато група от 20 деца между 3 и 6 г. се гледа пак от 2-3 възпитателки, т.е. местата за ясла са 2  пъти по-малко поне от местата за ДГ.

# 66
  • Берлин
  • Мнения: 4 527
Аз съм в Берлин, но съм твърде далеч от детските тематики. Ако има диплома съпругът, може да я признае тук. И освен това е много важен въпросът с квартирата. Ако фирмата помогне за настаняване, ще е супер за вас.

# 67
  • Мнения: 6 798
Аз не съм много сигурна дали Берлин е най-подходящото място за начална интеграция и то при тези корона и локдаун ситуациии . Не ви ли предлагат възможност да започнете на друго място, пак град но по-малък, и после да се преместите в Берлин?
Има ли някой идея защо много блокчета в източната част нямат балкони? Аз се чудя . И в България има много блокове, но без балкони не съм виждала.

# 68
  • Мнения: 42
Благодаря за отговорите! Kitagutschein прочетох, че е ваучер, който се дава срещу услугата да ползваш ясла/ ДГ/ Tagesmutter, защото в Берлин е безплатно. Друг е въпросът дали ще се вредим, разчитам на някакви шансове по-скоро от догодина есента, когато тя става на 3, и се сформират нови групи. Имаме богат пакет за релокация и съдействие, реално аз ще имам работа на пълна заетост, а татко й ще трябва да се грижи за нея, но се надявахме да е 2-3 месеца и после да може да запише курс/ магистратура. За съжаление неговата диплома няма да се признае и ще трябва да търси варианти за преквалификация.

А какво е АА като съкращение, за което asyalein споменаваш?

Bella-ciao, за съжаление нямаме друга опция. Мъжът ми знае базов немски, моят е на ниво B1 и не става за работна среда, затова в Берлин ни беше най-лесно да намерим работа, там има и повече възможности. По-скоро ще потраем една година и след това ще потърсим по-малък град, в който да се релокираме, аз междувременно ще вложа усилия да ъпгрейдна немския.

# 69
  • Мнения: 6 798
Ами при очаквани нови ограничения за всички не знам как ще е в Берлин в жилище и къде ще е жилището  Дано намерите до парк или голяма площадка. За детето.

# 70
  • Мнения: 7 357
Така са ги строили блоковете по времето на ГДР.  Не им трябвало балкони. После, като правят реновирунг са сложили на много блокове тези външни балкони.

# 71
  • Мнения: 6 798
Много е непрактично без балкони. Приличат на казарми. Хубаво е че слагат.

# 72
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
AA e Arbeitsagentur.

За китагутшайна питай във фейса, групата е Бг-мами в Германия и има много потребители.

За преквалификацията не мога да помогна, но само да спомена, че трябва да се замислите дали мъжа ти психически ще издържи тази промяна: не само, че не говори езика, но и дипломата му не се признава и трябва да гледа детето.
На всички ни е било трудно, не казвам, че е невъзможно, но е добре и този аспект да се промисли. Всеки има собствен праг колко стрес може да понесе.

Понеже не успявам да гледам новини или да се ровя за инфо, някой може ли накратко да каже, тези толкова много болни с какъв профил са: децата ли са (без ваксини), възрастните, които не дават добър имунен отговор, неваксинираните, пробивите или всички заедно?
Много ми се струват!
Вчера подучух, че в Дания пак връщат някои мерки (май ще тестват).

# 73
  • Мнения: X
Аз гледам новини, но не разбирам..
Днес пак имаше в клас позитивно дете явно защото всички родители от този клас носеха едни пликове.
В БГ въведоха сертификат ако притежаваш антитела.
Аз не проумявам с какъв акъл ще се празнува карнавал утре. Нищо, че е 2G. Всичко вече ми е много куриоз, ще затварят целия стар град и можеш да преминаваш само с 2 G.

# 74
X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт