Великобритания - тема {89} Лятно-Морска-Не локдаунска

  • 42 513
  • 759
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 3 222
Ох! Алергии и дете в България... Има един (1!!!) кадърен лекар в цялата страна. Има още 2-3, които се съгласяват да тестват деца, но са на настроения и компетентните им съвети вкарват децата в интензивно отделение. Да не ви казвам как ме оставиха с умиращо дете на ръце и каква революция направих за 4 години в страната с други майки на алергични деца да открием читав лекар, да почнат да тестват тези деца и да не бъдат опитни мишки, завършващи в тежко състояние, та после с години не могат да ги стабилизират. До такава степен се самообучих, че в тукашната болница решиха, че съм им колежка и майките в Бг имаха повече доверие в мен, отколкото на лекарите там, защото буквално стотици хиляди пъти стабилизирах децата им и намирах проблема след като лекарите ги довеждаха до спешния кабинет. Не се хваля. Това е трагедия!

Да разказвам ли за приятелка с близначки, които в момента правят алергичен пристъп след пристъп и не само няма лекарства из аптечната мрежа да ги облекчава, но няма и възможност да стигне до единствения алергог в страната ? Минала е вече през десетки други лекари без ефект, вкл и пишман некадърните алерголози в отчаянието си.

В Бг лекари има но 95% не стават за нищо. Останалите са по частни болници из страната и дореждането до тях е равносилно на печалба от тотото. Майка ми я върнаха от спешното. Звъня цяла седмица за единствения лекар, който може да ѝ помогне по няколко пъти на ден с надежда да се освободи час. Накрая с риск за живота ѝ я закараха на 200км до клиниката и чака цял ден пред кабинета му, за да я приеме. И тя е от късметлийките, които могат да платят сметката и има как да пътува.

За алергичните ринити няма какво да се направи. Търсиш си комбинацията, която ти помага на принципа проба-грешка. Спазват се профилактики тип с маска и очила навън, мазила около носа и очите да полепва там полена, къпане изцяло при прибиране. Тества се в сезон, в които няма реакции. Ма и да те тестват и да знаеш към какви полени/прах/треви реагираш, файда никаква няма.

Миналата седмица съученичка с ниски жизнени показатели я върнаха от 5 болници в Сф, не дълбоката провинция, където и лекари няма. С връзки от наши съученици лекари, та техни колеги, намериха лекар да я прегледа и буквално да я спаси.

В днешни дни, където и да си по света, да не ти се налага да се разболяваш.

# 751
  • Мнения: 8 892
Блу, година и половина.
Т.е., опитът ти с НХС е само от периода на пандемията.
Преди не беше толкова зле. Поне моят скромен, но от две сърджарита опит, не беше лош. И кръвни тестове имам, и сканове имам, ММ има консултации със специалисти и процедури в болница. Но преди началото на пандемията. На дъщеря ми след продължителна кашлица и микробиология на гърлен секрет, пуснат без мое настояване, ѝ е изписван АБ. Пак по скромното ми мнение - по НХС имат много стриктна процедура при какви оплаквания какво се прави и много от нещата могат да се прочетат на достъпен език в сайта на НХС. Тази стриктна процедура може да работи добре в масовия случай на оплаквания/симптоми/заболявания, отделно предпазва и самите лекари в случай на пропуск. От друга страна, при нещо по-рядко, с размита и неспецифична клинична картина лекарите по НХС са ограничени в това какво могат да правят, а някои и толкова знаят.
ПП Преди няколко година имаше един случай с младо момиче, което умира от рак на шийката на матката. С оплаквания продължително време, но тъй като е под 25 години, възрастта, от която започват тук цитонамазките по каса, т.е. рисковата възраст, цитонамазка не ѝ е направена. Накрая прави такава + консултация на частно, резултатът е много лош, започва веднага лечение, има уж подобрение, след което рязко се влошава и умира.

Със сигурност има държави, в които лекарите (GP-та) дори и да са минали на телефонни консултации, не са спрели да приемат пациенти в кабинетите си, както и да ходят на визити при лежащо болни.

Последна редакция: чт, 16 дек 2021, 13:32 от Блу

# 752
  • Великобритания
  • Мнения: 1 974
мисля, че съм писала , че съседката ми е санитарка в болницата , днес сутринта се разприказвахме и ме шокира , как почти всички nurse напускали и започвали да работят към частни агенции за по 35-40£ нагоре , имало доста , които ги изпращали дори извън страната с още по високи заплати .. ем много ясно, то и без това цялата им здравна система е на издихания , и си мисля , че просто това е началото на края ..нали искат да е като в щатите - ем така се почва

# 753
  • Мнения: 5 275
Да, Блу, момичето е част от статистиката, колкото и грубо да звучи. Един случай не променя протокола, че цитонамазки трябва да се правят и в по-ранна възраст. Защото профилактиката в тази възраст ще струва еди колко си милиона / милиарда и целта не оправдава средствата. Няма и бързо насочване към лекар при проблем, което евентуално да помогне в конкретен случай. И те така.

# 754
  • Мнения: 1 923
Ама разбира се, че ще напускат сестрите и ще почват работа чрез агенция, плаща им се двойно, нормално е да си гледат интереса. Това се случва и в други сектори с недостиг на хора, моят е готвач, напусна си предната работа и започна чрез агенция, двойно му плащат, той си избира кои смени да приеме и кои не. Идеално е. Не са спирали да му звънят от къде ли не, пъбове, хотели, футболни клубове. Сега започна пак на договор, защото целим моргидж и е по-добре за пред банката.
Лекари и сестри, ще си "внесат" от Азия и Африка евентуално, но недостигът на мед.кадри е из цяла Европа...Некадърници бих нарекла тукашните зъболекари, това си е доказано във времето...скъпи и некадърни.

Говори се пак за онлайн обучение януари, дане не се случи...Sad

# 755
  • Мнения: 3 010
Може ли някой да сподели опит с ясли за малките? Колко рано ги записахте? Доволни ли сте от грижата? В Лондон сме, ако има значение.

# 756
  • Мнения: 1 478
Онлайн обучението и аз го видях.
Ное в момента се борим с едни зъболекари. Малката на 6г, разви явно някакъв абцес. Вчера я видя нашата зъболекарка и веднага я прати да го вадят. За него има поне още 3-4 години докато падне. И сега въртим сучем, как да я заведа на зъболекар в България, то и не толкова лесно сега по празниците с отпуска. А ние нали сме от “щастливците”, които са плъно на работа, за капак не ни и разрешават много отпуски през декември.
Като ви чета за лекарите в българия ми става така тъжно, майка мине точно онколог в София.
Но май нея пациентите я харесват, дори съм попадала на позитивни мнения за нея тук във форума. Тя през последните 2 години смени 3 болници и ми е казвала, че и не малка част от пациентите и се местят с нея.

# 757
  • Великобритания
  • Мнения: 1 974
съвсем съм сигурна , че всичко зависи от това , колко е съвестен самия лекар.. щот има такива , дето по цял ден са по пижами и само гледат колко повече пациенти да отметнат
Има рядко такива , които се ангажират малко повече
Та и в БГ е същото ..аз от както съм тук , вече нямам бг джипи , но ето лятото си бях там и заведох детето при нея да я прегледа , веднага преглед , внимание , препоръки .. и това щото жената е внимателна , познава си пациентите и накрая дори не поиска да вземе стотинка ( е после брат ми им занесе една чанта с лакомства и цветя ) ама важното за мен беше вниманието и жеста

# 758
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Заповядайте в новата тема.

https://www.bg-mamma.com/?topic=1395518.new#new

# 759
  • Варна
  • Мнения: 316
Онлайн обучението и аз го видях.
Ное в момента се борим с едни зъболекари. Малката на 6г, разви явно някакъв абцес. Вчера я видя нашата зъболекарка и веднага я прати да го вадят. За него има поне още 3-4 години докато падне. И сега въртим сучем, как да я заведа на зъболекар в България, то и не толкова лесно сега по празниците с отпуска. А ние нали сме от “щастливците”, които са плъно на работа, за капак не ни и разрешават много отпуски през декември.
....
Ако не може да се приберете обадете се на БГ зъболекар и поискайте съвет. Преди години и ние имахме същият проблем с малкият. Посъветва ни БГ зъболекар да го отворят и да го оставят отворен, а ние си купихме комплект инструменти от e Bay и го почиствахме редовно след всяко хранене. Така издържа 4-5 месеца докато се приберем и го оправиха. Тук 3ма зъболекари го гледаха и казаха да се вади, а имаше още 7-8 години докато го смени.

Общи условия

Активация на акаунт