Да се научим да работим с Excel - тема [4]

  • 31 823
  • 201
  •   1
Отговори
# 180
  • Пловдив
  • Мнения: 586
vlookup по номер на фактура, ще ти намери сума и сметка.

Искам от едната таблица да намери фактурата и сметката и да я сложи в другата таблицата срещу същия номер фактура.

# 181
  • Мнения: 29 580
Така де - това е функцията.

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Така де - това е функцията.



Когато в първата таблица има повторение на фактурата, VLOOKUP не работи.

# 183
  • Мнения: 29 580
Предположих, че номера на фактура е индивидуален, т.е. не се повтаря.

Тогава нещо да си навържеш с IF.
Някой друг да помогне, ако се сеща да по-подходяща функция....

# 184
  • Мнения: 512
В една и съща фактура сметката (напр. 401) може ли да се повтаря или се среща само веднъж?
Ако кода на сметката се среща само веднъж, на прима виста ми хрумва колоните "Фактура" и "Сметка" да се превърнат в текст и да се обединят и ще се получи уникален текст, за който би трябвало VLOOKUP да работи.

# 185
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Здравейте, с кой набор от функции мога да намеря стойностите от една таблица в друга. Имам № на фактура, сметка и сума.

VLOOKUP е една от най-важните функции, когато прехвърляме данни между отделни листове или файлове.
Вижте видео за функцията - https://youtu.be/a5tAfTELgIs
Важно е да имат нещо еднакво, например номер на фактура. В примера еднаквото е името на продукта.
За всяка отделна информация (нова колона, която прехвърляме) се пише отделна функция VLOOKUP.

Освен VLOOKUP, има по-нова и ефективна XLOOKUP, както и HLOOKUP, LOOKUP или комбинация с INDEX и MATCH. Но всички правят почти едно и също - взимат данни от една таблица и прехвърлят в друга спрямо еднакви свързващи данни.

Ето видео с предимствата на XLOOKUP спрямо VLOOKUP - https://youtu.be/DHiyD0U-9bs

Допълнение след отговора с таблицата с номера на фактури и сметки:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И в двете таблици правите нова колона, в която слепвате номер на фактура и сметка с =A6&B6 - тази формула връща текст, който се състои от номера и сметката.
С Vlookup прехвърляте по комбинация на фактура и сметка. Ако няма повтарящи се комбинации, всичко е наред.
Просто няма друг начин.

Доколкото разбирам, искате да сравните суми по фактури и сметки. Има още начини за сравняване, но задължително е да имат уникални кодове, както в случая комбинацията от номер и сметка.

Представете си как бихте го направили без Excel. Ако не можете без Excel, то и с Excel пак няма да стане 😉

Успех и весели празници!

Последна редакция: вт, 19 дек 2023, 22:21 от Kamen Mitzev

# 186
  • Варна
  • Мнения: 3 246
mimimibg VLOOKUP работи правилно, но тя връща само първият намерен резултат.

Щом фактурата се повтаря, то трябва да търсите по номер на фактура и номер на сметка. В този случай може да използвате някой от следните варианти:
1) =VLOOKUP(E6&F6;CHOOSE({1  2};$A$6:$A$9&$B$6:$B$9;$C$6:$C$9);2;0) - това е по-елегантният начин, иначе може да си добавите една слепена колона в таблица 1 и по нея да търсите. Между 1 и 2 в първия аргумент на CHOOSE има наклонена черта, но не излиза в поста.
2)  =XLOOKUP(1;($A$6:$A$9=E6)*($B$6:$B$9=F6);$C$6:$C$9) - тази формула е по-добра, но я има само за Excel 365 и 2021 и нагоре.

Ако искате по номер на фактура да върне повече от един резултат, то случаят е друг. Напишете точно какво е условието.

# 187
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Благодаря, ще пробвам утре и ще пиша.

# 188
  • Мнения: 58
Здравейте група!
Нова съм във форума. Търся помощ за един проблем и се сетих, че в БГ мама има всичко.
От скоро съм с нов лаптоп с Windows 10 pro и съответно вече ел.таблици са OfficeSuite. Уж по-нова версия, а имам чувството че има много по-малко функции от стария ексел.
Преди за да номерирам даден списък от 1 до 50 примерно, пиша 1 и поставям курсора на същата клетка в долния десен ъгъл докато стане черен кръст и с натиснат ctrl влача надолу и номерацията върви. Сега на новата програма това не става, какви ли не комбинации пробвах. Ще се радвам, ако някой помогне и информация.

# 189
  • Мнения: 496
Мога да предложа 2 варианта:
1. С най-простата формула - в клетка (примерно А1), която ще е първа записваш 1, в тази под нея =А1+1 и с два бързи клика в долния десен ъгъл разнасяш до края на колоната.
2. С функцията =ROW(A1) и пак разнасяш до долу
Което и да избереш, след това направи и Copy/Paste spectial/Values, за да се запази номерация, ако сортираш.

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 6
От скоро съм с нов лаптоп с Windows 10 pro и съответно вече ел.таблици са OfficeSuite. Уж по-нова версия, а имам чувството че има много по-малко функции от стария ексел.

OfficeSuite въобще не е Excel. Това е подобна програма и доста от възможностите и начините на работа в Excel не са налични. Програмата OfficeSuite има сайт и там има доста добро описание в Поддръжка - Помощен център.

# 191
  • Мнения: 58
От скоро съм с нов лаптоп с Windows 10 pro и съответно вече ел.таблици са OfficeSuite. Уж по-нова версия, а имам чувството че има много по-малко функции от стария ексел.

OfficeSuite въобще не е Excel. Това е подобна програма и доста от възможностите и начините на работа в Excel не са налични. Програмата OfficeSuite има сайт и там има доста добро описание в Поддръжка - Помощен център.
Това не го знаех. Не съм много запозната с програмите, просто работя с ексел. Иначе в магазина си плащам за софтуер и исках офис пакета и те това ми инсталираха.
Благодаря за разяснението.

# 192
  • София
  • Мнения: 9 936
Как може с най-малко кликове да се вмъкне празен ред (без десен бутон на мишката), т.е. от клавиатурата бърза комбинация?

# 193
  • Пловдив
  • Мнения: 6
Как може с най-малко кликове да се вмъкне празен ред (без десен бутон на мишката), т.е. от клавиатурата бърза комбинация?

Ctrl + Shift + Плюса със равното

Вижте полезни видео уроци в подписа ми 😉

# 194
  • София
  • Мнения: 17 814
Ако комбинацията на фактурата + сметката е уникална,  тогава с IF и AND също ще стане. Да се конкатенейтнат номер на фактура и сметка, както са казали горе, също е добър вариант.

Моят казус е следният - искам всеки път, когато се промени конкретна клетка от колона А, да излиза автоматично в съответващата до нея клетка на колона В date stamp, кога е променено и да не се мени, разбира се, т.е. да не е today и всеки път, като се отвори, да излиза днешна дата.

Имам нужда от помощ да наглася макрос. Пробвах няколко, но все ми дава стамп при промяна на която и да е клетка от рейнджа колона А. Идеята е да не се въвежда специално с Ctrl+; ,а да си върви файлът.

Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт