Да се научим да работим с Excel - тема [4]

  • 31 852
  • 201
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 467
Видео на тема търсене на повтарящи се значения:
https://youtu.be/Y9HF39yAjjw

# 151
  • Мнения: 202
Здравейте . Нужна ми е помощ , не мога да се сетя сама как да го направя. В пивот таблица ми трябват минимум , максимум и средни стойности , но като задам минимум на функцията ми хваща отрицателните например където има сторнирано количество. Искам да вземе само положителната най-малка стойност . Това как мога да ги направя?

# 152
  • Мнения: 29 603
Отиваш в пивотката на Row labels, т.е заглавната колона. Има стрелка надолу и може да филтрираш на value filters после по различни колони като зададеш "greater than "

# 153
  • Мнения: 202
Не ме разбрахте сигурно. В таблицата където ми е информацията имам стотнирано количество и като направя пивота , на реда за материала като минимално количество ми хваща отрицателната стойност. Аз искам да ми хване най-малката положителна в пивота а не отрицателната.

# 154
  • Мнения: 29 603
Т.е. в изходните данни имаш отрицателни, които не искаш да ти се хващат, така ли?

# 155
  • Мнения: 202
Да, точно така . Но не мога да ги изтрия защото са ми важни за друга информация. Ръчно мога да го направя , но идеята ми е има ли вариант в който да стане автоматично.

# 156
  • Мнения: 29 603
Извади си положителните само на друг шийт и работи с него. Първоначалната таблица ще ти остане. Ако останат в изходните данни, ще бъдат сметнати в пивотката.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 3 246
deni_den Ако в пивот таблицата искаш да се виждат всички стойности (положителни и отрицателни), но минималната стойност да се изчислява само за положителните, то вариантът е да се ползва PowerPivot. Надстройката PowerPivot трябва да е активна. Ако виждаш меню PowerPivot, значи е активна.

Избираш таблицата, добавяш я към модела на данните (Power Pivot - Add to Data Model). Отваря се прозорецът на PowerPivot и там въвеждаш формулата за минималната стойност на реда под таблицата. Формулата е:
MinValue:=CALCULATE(MIN(Table1[Value]),Table1[Value]>0) Table1 е таблицата с данните, а Value е името на колоната, чиито минимални стойности търсиш.
След това създаваш PivotTablе от модела на данните. В област Values на пивот таблицата се поставя MinValue.

 PowerPivot е много по-мощна среда за обобщаване и изчисления от класическите пивот таблици, използва DAX формули и CALCULATE е функцията, която ти трябва в този случай. Ако не става ясно от обясненията, пиши, мога да направя скрийншотове.

Друг вариант е да се използва функция MINIFS, но ще трябва да си подготвиш таблица с материалите, по които обобщаваш. С новите версии на Excel това става много лесно с функция UNIQUE.

# 158
  • Мнения: 202
Ясмина много благодаря . Не се бях сетила за това. С новите версии на ексел съм. Ще ми е от полза това което си ми написала. Помня че съм  гледала нещо подобно някъде из многото видеа, но не съм го пробвала!

# 159
  • EU
  • Мнения: 400
Задачата е следната:
Да се създаде кредитен калкулатор, който да служи за информиране на клиентите на банка.
1. Проектирайте и създайте ЕТ, в която да има възможност за въвеждане на:
● вид кредит – „Студентски“, „Жилищен“, ,,Автокредит“ (необходимо е да се зададе валидация на данните с избор на възможностите от падащ списък);
● месечен доход на клиента – „Доход под 800 лв.“, „Доход над 800 лв.
И под 1200 лв.“, „Доход над 1200 лв.“, „Няма постоянен доход“ (необходимо е да се зададе валидация на данните с избор на възможностите от падащ списък);
● минимална стойност за отпускане на кредит – 500 лв., която се определя след проверка на месечния доход на клиента; ако е въведено „Няма постоянен доход“, трябва да се извежда резултат „“Не може да бъде отпуснат кредит“;
● максимална стойност на отпускане на кредит – определя се в зависимост от месечния доход и избрания вид кредит; ако е избрано „Няма постоянен доход“, трябва да се извежда резултат „Не може да бъде отпуснат кредит“;
Кредит    Максимална стойност
Студентски    20 000 лв.
Жилищен   500 000 лв.
Автокредит   70 000 лв.
● желана сума – въвежда се от потребителя/клиента;
● срок на изплащане в месеци – въвежда се от потребителя/клиента;
● лихвен процент – определя се в зависимост от месечния доход и избрания вид на кредита;
Кредит    Лихвен процент
Студентски   7%
Жилищен   ● При доход под 800 лв. – 5,5%
● При доход под 1200 лв. – 5,3%
● При доход над 1200 лв. – 5%
Автокредит   6,95%
● месечна вноска – определя се при условие че желаната сума е в допустимите граници за минимална и максимална стойност.
Знам да правя валидирането на данните - става ми да избирам от списък, мога да използвам функцията PMT, за да ми се изчислява вноската по кредита, но не се сещам как да направя връзка така, че като е по-нисък дохода автоматично да се извежда, че не може да се отпусне кредит и другите възможности.

Благодаря предварително!

Последна редакция: чт, 04 май 2023, 12:37 от didito_pz

# 160
  • Мнения: 2 193
Здравейте, някой може ли да помогне за задачи с макроси, като цяло не звучат да изискват много усилия, но никога не съм работила с VBA и просто ми се вижда многоооо трудно... Simple Smile
Благодаря!

# 161
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Дай да видим за какво иде реч...Grinning

# 162
  • Мнения: 2 193
Пускам по-долу... Благодаря!


В средата на MS Excel създайте макрос (с помощта на VBA), чрез който да автоматизирате избрано от Вас действие, реализиращо междупредметна връзка с обучението по математика. При реализация на задачата може да бъде използван линеен, разклонен или цикличен алгоритъм.
- за произволен брой въведени цели числа в работен лист на Excel - намира броя на четните и нечетните числа и ги извежда като резултат в отделно разположени последователни клетки в същия работен лист. В отделни клетки в същия работен лист извежда броя на четните и нечетните числа;
-реализация на алгоритъм за подреждане на 10 елемента (или произволен брой) с помощта на VBA.

# 163
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Така, и още няколко неща ме интересуват:
1. Това на какво ниво се учи точно  /клас, курс/ и съответно трябва да бъде?
2. Този, който ще предава задачата, на какво точно ниво с VBA е?

# 164
  • Мнения: 2 193
Така, и още няколко неща ме интересуват:
1. Това на какво ниво се учи точно  /клас, курс/ и съответно трябва да бъде?
2. Този, който ще предава задачата, на какво точно ниво с VBA е?

Писах л.с.

Общи условия

Активация на акаунт